۱۳۷۵۸۷۱
۱۰۹ نظر
۷۲۹۰
۱۰۹ نظر
۷۲۹۰
پ

اقدامی که قشر بزرگی از مردم را به خاک سیاه خواهد نشاند

اعداد و ارقام بودجه ۱۴۰۳ این روزها موجی از انتقاد را نه‌ تنها در میان اقتصاددانان، بلکه مردم عامی ایجاد کرده است. از افزایش حقوق ۱۸ درصدی کارمندان که فاصله ۲۷.۵ درصدی با تورم دارد، تا رشد حدود ۵۰ درصدی مالیات‌ها.

برترین‌ها: اعداد و ارقام بودجه ۱۴۰۳ این روزها موجی از انتقاد را نه‌ تنها در میان اقتصاددانان، بلکه مردم عامی ایجاد کرده است. از افزایش حقوق ۱۸ درصدی کارمندان که فاصله ۲۷.۵ درصدی با تورم دارد، تا رشد حدود ۵۰ درصدی مالیات‌ها.

اقدامی که قشر بزرگی از مردم را به خاک سیاه خواهد نشاند

بر همین اساس، چند روزی است که کلماتی چون دریافت مالیات‌ها به سبک داروغه ناتینگهام بر سر زبان‌ها افتاده است.  به باور اقتصاددانان، در ۵، ۶ سال اخیر با تورم‌های بالا، جامعه فقیر شده است. بر همین اساس، این سوال مطرح است که دولت از جامعه فقیر چه مالیاتی می‌خواهد بگیرد؟

روزنامه ابتکار در شماره امروز خود ضمن اشاره به ابهامات گسترده در شیوه دولت رئیسی برای مالیات گیری از مردم درباره نابودی طبقه متوسط جامعه ایرانی در پی فشار سنگین اقتصادی پیش‌رو هشدار داده است.

بخشی از این یادداشت این روزنامه را در ادامه بخوانید:

وحید شقاقی، تحلیلگر ارشد اقتصادی در واکنش به تصمیم جنجالی دولت درباره مالیات اینگونه هشدار داد:

* ( با بیان اینکه موضوع  بسیار نگران‌کننده، حقوق و دستمزد است): از سال ۹۷ وارد دوران تورم‌های بالا شدیم و میانگین تورم بالای ۴۰ درصد بوده است، اما رشد حقوق و دستمزد چه برای کارمندان و چه برای کارگران زیر ۲۰ درصد بوده است.شقاقی می‌افزاید: این موجب شده که در طول ۶ سال گذشته، شکاف عمیقی بین حقوق و دستمزدها با تورم ایجاد شود؛ به خصوص در دارایی‌های سرمایه‌ای که نرخ پایه بالا دارند، این شکاف، بسیار عمیق و دست‌نیافتنی شده است؛ مثل مسکن، خودرو و کالاهای بادوام.

* من بارها و بارها گفتم که اگر دولت نتواند تورم را کنترل کند، هیچ سیاست اقتصادی موفق نخواهد بود. دولت مسیر اشتباهی را رفت و خیلی روی تورم متمرکز نشد. فعلا دولت سیزدهم دو تورم بالای ۴۰ درصد را به مردم تحمیل کرده است. سال آینده هم برآوردها نشان می‌دهد که تورم بالای ۴۰ درصد خواهد بود. تورم‌های بالای ۴۰ درصد با رشد حقوق و دستمزد زیر ۲۰ درصد نشان می‌دهد که مدام شکاف عمیق و عمیق‌تر می‌شود. این یعنی خطر حذف طبقه متوسط وجود دارد.

اقدامی که قشر بزرگی از مردم را به خاک سیاه خواهد نشاند

* با این وضعیت تورمی که پیش می‌رود، یکی دو سال آینده طبقه متوسط کامل حذف خواهد شد. من بارها به دولت گفته‌ام که سیاست‌های دیگر را رها کنید، مهم‌ترین سیاست، تورم است. نتوانید تورم را کنترل کنید، نمی‌توانید اقتصاد را اداره کنید، ولی متاسفانه این مساله جدی گرفته نشد.

* این را هم در ذهن داشته باشید که در ۵، ۶ سال با تورم‌های بالا، جامعه فقیر شده است. حالا من از دولت سوال می‌کنم که از جامعه فقیر چه مالیاتی می‌خواهید بگیرید؟ برای همین می‌گویند داروغه ناتینگهام.شقاقی می‌گوید: مساله این است که وقتی جامعه فقیر می‌شود، از چه می‌خواهید مالیات بگیرید؟! در دنیا سهم عمده مالیات برای شرکت‌های بزرگ است.

* برای مثال، در آمریکا شرکت‌های بزرگی مثل اپل و ماکروسافت، درآمدها و ثروت‌های نجومی دارند و متناسب با آن مالیات می‌دهند. اما در ایران در دوران اخیر، در دهه ۹۰ و دهه جدید، مردم فقیر شدند و در عین حال، شرکت‌ها بسیار کوچک و درآمدزایی‌ها بسیار افت کرده است. سود شرکت‌ها از بین رفته است و جامعه فقیر شده و اقتصاد کوچک شده است.

* شما از یک اقتصاد کوچک شده، چه مالیاتی می‌خواهید بگیرید.وی عنوان می‌کند: ابتدای دهه ۹۰ تولید ناخالص داخلی ایران حدود ۶۰۰ میلیارد دلار بوده است، اما الان حدود ۳۷۰ میلیارد دلار است. یعنی تقریبا اقتصاد ایران نصف شده است. خب اقتصادی که نحیف و جامعه‌ای که فقیر شده، در بحث مالیات گرفتار شده است.

اقدامی که قشر بزرگی از مردم را به خاک سیاه خواهد نشاند

در حالی این هشدارها از سوی تحلیلگران اقتصادی از جمله وحید شقاقی اعلام شده است که طرح خطرناک دولت ابراهیم رئیسی برای اخذ مالیات از مردم با واکنش اعتراضی و. گلایه آمیز شهروندان ایرانی مواجه شده برخی از این نظرات را در در ادامه مرور می‌کنیم:

* کاربری به نام وحید گلایه کرد: هر چی ریال بی‌ارزش‌تر میشه و زندگی‌ها سخت‌تر، مالیات بیشتر میشه.

* پیمان مولوی، اقتصاددان هم کنایه زد: کسانی که تو خونشون ساید بای ساید دارن چرا نباید مالیات بدن ؟ خب یخچال ساید الان یه چیز لاکچری به حساب میاد و باید مالیاتش رو بدن ، تازه اگر یخساز هم داره که باید ۱۰٪ بیشتر بدن!

* هادی خانیکی، روزنامه‌نگار: دولت چه خدمات و رفاهی برای مردم ایجاد کرده که سال دیگه میخواد از مردم 11.220.000.000.000.000 ریال مالیات بگیره؟

* علی احمدنیا،  روزنامه نگار: در بودجه 403:درآمد سالانه ۱۲۰ تا ۱۶۸ میلیون مشمول ۱۰ درصد، ۱۶۸ تا ۲۷۶ مشمول ۱۵درصد، ۲۷۶ تا ۴۰۸ میلیون مشمول ۲۰ درصد و درآمدهای بیشتر از ۴۰۸ میلیون تومان در سال مشمول ۳۰درصد مالیات خواهند بود. سازمان مالیات دولت داره گوش مردم میبره! مالیات در سطح سوئیس کیفیت زندگی شعب ابی طالب!

* محمد قوچانی، روزنامه نگار: برنامه لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ کم کردن تورم با خالی کردن جیب مردم توسط مالیات هست. درآمدهای مالیاتی رشد ۵۰درصدی داره در حالی که رشد حقوق  فقط ۱۸ درصد هست. به جای منظم کردن ساختار مالی فشار روی طبقه متوسط تنظیم شده!

اقدامی که قشر بزرگی از مردم را به خاک سیاه خواهد نشاند

* رضا هم با اعتراض به این مصوبه نوشت: پولی که مردم به دولت میدن: مالیات و بیمه ۳۰٪ درآمد سالشون.  تورم ۵۰٪ درآمد سالشون. نفت سالی ۲۰ تا ۳۰ میلیارد (حداقل). خدمتی که میگیرند؟ هیچِ هیچِ هیچ.

* مهشید هم در تحلیل تصمیم جنجالی دولت می‌گوید: فرآیند درآمدزایی دولت: با چاپ پول، کسری بودجه را جبران می‌کنند. چاپ پول تورم ایجاد می‌کند و ارزش دارایی افراد به صورت غیرواقعی بالا می‌رود. دولت از تورم دارایی افراد، مالیات می‌گیرد و برای خود درآمد ایجاد می‌کند.

* کاربری به اسم ناهید هم طعنه زده است: خلاصه سیاست های این روزها: تا لحظه ی مرگ باید کار کنید تا بهتون مستمری ندیم. تکون بخورید ازتون مالیات می گیریم!

* پدرام دیگر کاربر توئیتر هو نوشت: در طول سه سال دولت رییسی، رشد مجموع حقوق کارکنان (١٠، ٢٠ و ١٨ درصد) و رشد تورم سالانه (۵٠، ۵٠، و ۴۵ درصد) برخی معتقدند کاهش قدرت خرید طبقه متوسط در کنترل فضای اجتماعی موثر است.

* میترا هم در توصیف شرایط سخت اقتصادی سال آینده نوشت: باشه عزیزم! ولی، عزیزم؛ تورم ۵۰ درصدی‌ات! عزیزم؛ ۶۰٪ مردم زیر خط فقرت! عزیزم؛ گسل اجتماعی! عزیزم؛ افزایش سن بازنشستگی به خاطر بی‌کفایتی مدیریتی و دست‌درازی به صندوق‌های بازنشستگی و بیگاری کارمندان و کارگرانت! عزیزم؛ از بین رفتن طبقه متوسط جامعه‌ات!

* فعال توئیتری به نام رضا هم هشدار داد: درهم کوبیدن طبقه متوسط یعنی اینکه که آن‌ها را بین دو سنگ آسیاب «تورم» و «مالیات» قرار دهند، طبقه متوسط که نابود شود، همه چیز فرو خواهد ریخت.

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.
آموزش هوش مصنوعی

تا دیر نشده یاد بگیرین! الان دیگه همه با هوش مصنوعی مقاله و تحقیق می‌نویسن لوگو و پوستر طراحی میکنن
ویدئو و تیزر میسازن و … شروع یادگیری:

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتي 9/5 ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  نظر کاربران

  • علی

   مرگ بر برترین‌ها با زدن این تیترهای نگران کننده

   پاسخ ها

   • محمد

    مرگ بر توی بیسواد که سرت رو مثل کبک میخوای تو‌ برف بکنی.مگه دروغ نوشته؟ تو این مملکت زندگی نمیکنی؟

  • ناشناس

   دولت خره خودشو میرونه و گوشش بدهکار نیست و خودشو زده به خواب

  • ناشناس

   شما هم مثل اینا دیدگاه دردتون میاره چه برسه حقیقت

  • ناشناس

   بلخره پول این حجاب بانهایی که تو مترو گذاشتن باید یجوری دربیاد دیگه

  • ناشناس

   حتما خمس هم باید بدیم چون اسلام گفته😀😀😀

  • عدالت

   این ملت بی تفاوت شدن
   خیالتون راحت

  • ناشناس

   اتفاقا خوبه این حرکت طبقه متوسط حذف بشه خودشونم حذف میشن. تمام. ماکه از زندگی لذتی نبردیم شمام نبرید.تا مظلوم نباشه ظالمم نیست

  • ناشناس

   عوامل سیاه نمایی به خط شده آمد.
   اگر برترینها ناله کند پس صددرصدکارداره درست پیش می‌ره.
   چند وقتی جنازه پیدا نمیشه وشماحرص میخورید

  • ناشناس

   شما گویا باواقعیت های جامعه فاصله گرفته اید طبقه متوسط سالهای قبل مدفون شده الان طبقه ثروتمند ومرفه وطبقه فقیرنابودشده داریم

  • ناشناس

   خیلی وقت هست به خاک سیاه کشیده شده ایم

  • ناشناس

   فقط دهان ها بسته حق اعتراضی نیست وقتی میخاهید ظلم تحمل کنید پس حق اعتراضی نیست

  • ناشناس

   بیخودی مردم رو نترسونید ! دیگه سیاه تر از دوران روحانی که نمیشه ! شما عمرا به فکر مردم باشید اینها داد و هوارهای سیاسی و قدرت طلبیه

  • ناشناس

   درد مردم سالهاست همین بوده که اینا فکر جیب خودشونن نه مردم.

  • محمود

   روز به روز بین مردم و دولت فاصله ایجاد میشه انگار با مردم عناد دارن

  • یاسمن

   نه که الان روزگارمون گل و بلبل یه وقت حیف مسولین اذیت نشند

  • ناشناس

   این نمایندگان مجلس و وزرا و دولت تنها چیزی که نمی فهمند اوضاع اقتصادی مردم هست و براشون اصلأ مهم نیست

  • نهال

   برترین ها! جغد شوم! همیشه در حال سیاه نمایی و گله و بدگویی از اوضاع کشور! اَه اَه اَه .. هزار بار اَه

  • ناشناس

   دولت شطرنج بازی در آورده. یارانه به اضافه کمک های دیگه میزاره تو جیب راستت واز جیب چپت برداشت میکنه.کاش کار داشتیم و بی کار نبودیم حاضر به پراخت نصف حقوق به خود دولت بودیم.

  • M.H.Q.7

   اون که مردم رو به خاک سیاه کشوند دولت روحانی بود
   هنوز سالها مونده که توی این خاک دست و پا بزنیم

   پاسخ ها

   • ناشناس

    الان داری از دولت رئیسی طرفداری می کنی؟ همه سروته یه کرباسن

  • ناشناس

   فشار روحی روانی و اقتصادی بر حقوق بگیران حاکم هست .

  • ناشناس

   حالا برید به این بی خاصیتها رای بدید

  • رشوند

   راحت ترین راه درآمد دولت از جیب مردم است چونکه فکر نمیخواهد بگذارید تا مردم اگاه شوند از اعمال این مسولین زمان شاه اگر سوالی میشد جواب این بود که مامسول نیستیم حالا چی باز مسول نیستید

  • ناشناس

   ازدولت بی سواد بیش ازاین توقع نمیشه داشت
   خودکرده راتدبیرنیست!!!!!!!!!
   به امید ازبین رفتن قشرمتوسط جامعه دولت اسب خودرا؟!!!!!!!!

  • خلایق هرچه لایق

  • ایرانی

   آقا بیاید جونمون را هم بگیرید خلاص

  • ناشناس

   حقوق کارمندان و کارگردان را از 18درصد به 20 درصد افزایش دهید
   مشکل حل شد بریم سراغ مشکل بعدی
   😂😂

  • آقادراز

   ما سایدمون یخسازش خرابه
   ۱۰ درصدشا کم کنید

  • ناشناس

   همه اینا ولش این رییس جمهور کی عوض میشه😩

   پاسخ ها

   • ناشناس

    هنوز6سال مونده . بیچاره مردم

  • ناشناس

   این دولت راحت دست تو جیب مردم کرده و بعضیا هم پولدارند و راحت مالیات نمیدن و از دادن مالیات فرار میکنند اینا به مردم ظلم میکنن

  • غفار

   مالیات بیشتر یعنی افزایش قیمتها

  • ناشناس

   زنده باد سید مظلومان

  • حسین

   اقتصاد ایران خیلی وقته که فروپاشیده فقط به زور دارن جمعش میکنن

  • ناشناس

   همین حالام طبقه متوسط دیگه وجود نداره؛ روزی بیشتر از ۸ ساعت کار می‌کنیم با ساعتی که برای رفت و آمد میزاریم روزی ۱۱ ساعت برایکار وقت میزاریم و متأسفانه فقیریم

  • ایکس و ایگرگ xy چه فرقی میکنه؟

   واقعا که برای این اقتصاد بیمار و تهی چه حرفی مونده که بگیم فقط متاسفم برای دولت مردان بی لیاقت که مردم هر روز فقیر تر میشوند!!!!!

  • 007۰

   لطفا این اخبار ها رو اهسته اعلام کنید چون مردم عزیز کشور با کار شبانه روزی که انجام میدن خسته هستند و در خواب عمیقی فرو رفتن و خیال بیدار شدن ندارن .ممنون.

  • حیدر جوانمرد

   در هیچ راهپیمایی و رای گیری شرکت نخواهم کرد.

  • سهیل حسنی

   تورم و مالیات دست در دست هم طبقه متوسط و فقیر رو نابود میکنه و مملکت برای حزب اللهی‌ها باقی می‌مونه و مردم میتونن برن بمیرن

  • ناشناس

   بابا به پیر به پیغمبر طرف سواد نداره چیکار کنه الانم که همه سینه چاکاش لال شدن فقط میخاستن روحانی تخریب کنن

  • ناشناس

   بخدا دیگه در هیچ انتخاباتی رای نمیدم

  • سعید

   برترین‌ها ديگه بسه چقدر مارامیترسونی يک ماهی ميشه همش تیترهای وحشتناک میزاری

  • ناشناس

   حیف اون اسم که روی تووهست تو و امثال تو که منشا نفرت پرا کنی و آرزوی مرگ برای همه هستید دقیقا تفکر صهیونیستی دارید و خود صهیونبست هستید لعنت ابدی بر شما باد

  • ناشناس

   ما که معلم هستم ،معلوم الحال با کمترین حقوق ،کمرمون زیر فشار مالیات از این حقوق بخورونمیر شکسته،واقعا دیگه انتظارشان از مردم چیه

  • ناشناس

   مملکت داری کار هر کسی نیست گاو نر میخواهد ومرد کهن فعلا نه گاو نر داریم ونه مرد کهن همهشان خود فروخته وبیسواد ونا کار امد ودر نهایت بلی قربانگو هستند واینه که کشور باین روز ورو بنابودی وهرج مرج کشیده میشه

   پاسخ ها

   • Untitled

    سیاست کلی اشتباه هستش

  • ناشناس

   الان از اوضاع بی‌خبر باشی بهت خوش میگذره یعنی؟!

  • ناشناس

   بیدار شو خره

  • ناشناس

   ودر نهایت تا ریشه بند پ و رانت خشگ نشه کشور بهمین پاشنه میگرده

  • ناشناس

   آقای رییسی چگونه در پیشگاه خدا جواب این همه دردهای مظلوم جامعه رو میدید شاید اونجا هم پارتی بازی میشه

  • ایران

   وقتی نماینده مجلس در برنامه کارا نیوز صبح فریختگان اعتراف میکنه برای دولت اصلا مردم مهم نیستن دیگه انتظار مجهزه دارید

  • صادقی

   خداروشکر کنید زنده ایم خخخخخ

  • ناشناس

   یاد سریال شبهای برره بخیر ما میخندیدیم ولیکن نمیدانستیم آینده مان را دارد نشان میدهد

  • بیوگرافی

   برترین ها مردم دیگه اصلاح طلبان رو آدم حساب نمیکن.زور نزن.

  • نادم

   من نمیدونم حرف حقی که توسط اقتصاددانان زده میشه وبرترین ها چاپ میکنه رابعضی قبول ندارن من بازنشسته وگروه متوسط البته همراه باوام هستم روز به روز فقیر تر میشیم اینا قسم جلاله هم بخورن ما قبول نداریم ترازو یه طرف۱۸وطرف دیگر ۴۰ رانشان میده روشنه روشن

  • فیض آبادی

   رویه اب وسفیان شماسفیدکردید

  • علیرضا

   درود

  • سجاد

   تحلیل گران محترم طوری نطق نکنید که طبقه‌ ی متوسط وجود داره اینجا یا داری یا نداری وسط من نمیبینم

  • محمد تقوی

   واقعیت عه دوست من مرگ و درد نداره که....علی جان ....برو با توهمات زندگی کن ولی واقعیت چیز دیگریست

  • سمیرا

   آره شما خوبی...

  • سمیرا

   بالاتر از سیاهی هم مگه رنگی داریم...

  • سجاد

   چرا فکر میکنی رعیسی کاره ایی تو مملکت

  • سجاد

   تو الان این اوضاع رو با زمان روحانی مقایسه کردی حالا کم کم متوجه میشم حقمون هست

  • محمد تقوی

   تازه پول مالیات رو که دادی 30درصد هر جا میری خدمات یا وسیله بخری 9پرصد هم اونجا ازت میگیرن.... برید حالشو ببرید....

  • سمیرا

   نگو جون من ابراهیم بت شکن ناراحت میشه طفلی سید محرومان...

  • مهندس

   وضعیت کنونی مملکت حاصل تفکرات لیبرالی شما لیبرال های غربگدای خائن و وطن فروش و افسادطلبان بی عرضه وفاسد هستش

  • ناشناس

   مگع دروغ!!؟؟؟
   مگه غیر این؟؟
   مگه اینکه هدف شما و منافعتون چیز دیگه رو بگه

  • ناشناس

   مردمی که بشینن جاشون خب معلوم اوناهم هرکار بخان میکنن چیز عجیبی نیست همیشه همین بوده

  • ناشناس

   نه دیگه ما داریم مالیات درمالیات در مالیات درمالیات درمالیات .. میدیم اینو چنتا دیگه بهش اضافه کن

  • ناشناس

   بودن از اول هم
   ما که چیزی ندیدیم ازشون تا حالا

  • ناشناس

   چجور حساب کردی خودشونم حذف میشن حاجی؟؟!!!!

  • آقا محمدی

   آقایی که از بر ترینها ایراد گفته وگفته اید که این هیاهو پوچ است خرید و فروش رای هم تقصیر برترینها وهیاهوست؟؟؟!!!

  • ناشناس

   دولت از حقوق کارمند هر جور که صلاح می داند مالیات ومابقی را بعنوان خمس و زکات بردارد ولی بگزارد سر چهارراه ها باکاسه گدایی بنشینیم .

  • ناشناس

   پس خدا رو شکر که دوره ی تباه و سیاه روحانی رو رد کردیم و به دوره ی شکوفایی و طلایی رئیسی رسیدیم
   شماها چی تو کله تونه خوش بحالتون راحتین؟؟؟؟

  • م

   دربازار هم دیگر درآمدها کفاف هزینه ها را نمی دهد ، تعطیل پشت تعطیلی

  • علی

   خلاصه و هدف بودجه سال 1403 : کار بیشتر درامد کمتر فقر بیشتر بیماری بیشتر فلاکت بیشتر ......

  • ناشناس

   همه یکی هستن همه مفقورن

  • ناشناس

   ندارن بنظرت؟؟؟

  • ناشناس

   نیا اینجا شما. جغد داره می‌ترسی 😂😂😂😂😂😂😂

  • ناشناس

   عقل این دولت بیش از این کشش ندارد

  • ناشناس

   حقیقت تلخ و ترسناکه. بیدار شو!!

  • ناشناس

   هر کسی دیگران رو در مورد حقی لعنت کنه، لعنتش به خودش بر میگرده جناب. برات متاسفم!!!

  • ناشناس

   لطفا جمع نبند. مردمی که من میشناسم کلا دیگه هیچ مسوولی رو قبول ندارن 😂😂😂😂😂

  • ناشناس

   دقیقا

  • ناشناس

   صد رحمت به داروغه این دولت دست همه را از پشت بسته کارمند و کارگر و بازنشستگان همه دارند می نا لند اما کسی جواب گو نیست

  • هه

   کاربر علی برترین ها که مالیاتتو بالا نبرده بد کاری میکنه امسال تو رو خبردار کنه از وقایع جامعه خوبه در خفا و با زور مثل دوران خان و کدخداها بیان در خونت برا مالیات

  • هه

   فردا همه تشریف ببرید رو صندوقهای رای

  • هه

   من پیشنهادم اینه اسم اداره مالیات رو تغییر بدیم اداره شریک مال مردم

  • داو

   آن وقت که رئیسی در مناظره های تبلیغاتیش هی مداماز اقتصاد مقاومتی و گام دوم انقلاب حرف میزد باید این رو متوجه میشدیم که دوران ریاضت اقتصادی زمان احمدینژاد دوباره میخواهد تکرار شود

  • بدون نام

   حتما به صلاحشه

  • داو

   اوی که مردم رو به خاک سیاه نشاند اونیکه سال ۸۹ به بهانه های مختلف یارانهها رو اجراع کرد شش قطعنامه شورای امنیت علیه ایران درست کرد دولت رو کوچک کرد و سالهای سال باید بدویم تا شاید درست بشه که وجود امثال رئیسی و احمدی نژاد و همفکرانشان دست نخواهد شد و تنها راه برون رفت از این معضل رفتن ان دسته به زباله دانی تاریخ اصلا چرا باید همه مشکلات ایران بر گردن دولتی بگزارید که طی ۵سال حتییک درصد به مالیات اضافه نشد تورم و ارز وطلا و غیره و غیره ثابت نگهداشته بود چه منافعی در دولت رئیسی دارید شماها ننگ بر شما ذلت پذیران

  • بدون نام

   آره والا

  • داو

   اینها واقعیت است متاسفانه

  • ناشناس

   حقیقت را بیان کردند در این کشور جوابش توهین. و. تهمت است

  • رضا

   به حال روز مردانی باید گریست. که دخلش بود بیست خرجش سه بیست

  • ناشناس

   مخت درد نگیره انقدر فکر کردی

  • ناشناس

   روایت گر بدبختی‌های سال آینده هس حالا شما با لالایی آقایان بخواب

  • ایسارگران بدون بیمه

   اومیدوارم گاری گونیدازدرآمدمازادمالیات بگیریدهم فگرمردوم باشیدهم فگرگشور البته فگرایسارگران بدون بیمه هم باشیدموفق باشیدازبهترین اقتصاددانان گارگوشته بهره واستافاده گونید

  • ناشناس

   نیاز نیست کسی سیاه نمایی کنه دولت عزیز تون خودش ذغال فروشه

  • ناشناس

   شما عزیزم لشکر سایبری آقایان هستی

  • ناشناس

   کاش بگن سال جدید فطریه و کفاره به مردم ایران تعلق میگیره یا نه هنوز ؟؟؟؟؟؟

  • محمد

   سلام برادران خدا گواه میدارم که گرانی در مقابل 20 % حقوق چیزی نیست چند سال است باز نشسته ها درسختی زنگی میکنند و30 و40 % در صد گرانی. تورم ؟ یک کاری برادران.بکنید مخصوصا آقای ریاست مجلس آقای. قالیباف. سلامتی

  • ناشناس

   طبقه متوسط هم فشار را تحمل کنند . ضمن اینکه تا کنون همه فشارها بر قشر ضهیف بوده و قشر متوسط و بالاتر جامعه نیامده . فشارها را ما تحمل کردیم . دیگر اینکه مردم باید یاد بگیرین همیشه در کشور گل و بلبل نیست . باید از طرف مردم دولت وقت یاری شود . تا صحبت از کسر حقوق مردم می شه همه شاخکهاشیون تکون می خوره .

  • ناشناس

   خدا لعنت کند آنانی را که هر روز زندگی رو برای این مردم صبور سختر میکنن .

  • ناشناس

   اگر دولت بفکر مردم بود چون کاری بلد نیست جز شعار دادن شجاعت به خرج‌ میداد واستفا ء ميداد ویک ملت را خوشحال میکرد

  • مهدی

   در این مملکت وجود افرادی چون جنابعالی باعث میشه مسئولینی این چنینی داشته باشیم، سرت رو از توی برف بیار بیرون تا محیطت رو بهتر بتونی ببینی!

  • رضا

   سلام بنظر شما این مطالب واقعی نیست؟

  • بیات

   ساندیس ت گرم نشه

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج