جاباما
۱۳۷۷۶۵۴
۱۰۵۱
۱۰۵۱
پ

اتفاق عجیبی که برای باران کوثری و پژمان بازغی رخ داد

دومین هفته از آذرماه ۱۴۰۲ را در حالی سپری می‌کنیم که مجید مجیدی، رامبد جوان، علی مصفا، باران کوثری و پژمان بازغی را می‌توان از چهره‌های خبرساز فرهنگ و هنر در این هفته دانست.

فرارو: دومین هفته از آذرماه ۱۴۰۲ را در حالی سپری می‌کنیم که مجید مجیدی، رامبد جوان، علی مصفا، باران کوثری و پژمان بازغی را می‌توان از چهره‌های خبرساز فرهنگ و هنر در این هفته دانست.

در هفته دوم آذرماه ۱۴۰۲ که امروز جمعه ۱۰ آذر به پایان آن رسیده‌ایم، خبر‌ها و اظهارنظر‌های حاشیه‌ای انعکاس بیشتری در فضای رسانه‌ای داشتند.

اتفاق عجیبی که برای باران کوثری و پژمان بازغی رخ داد

مجید مجیدی؛ هشدار برای «سقوط»

«صدای پای ابتذال را می‌شنوم» این جمله معروفی است که بیش از دو دهه پیش، مجید مجیدی در جشن خانه سینما به زبان آورد. سال ۷۹ بود که این کارگردان به‌عنوان دبیر این جشن پشت تریبون قرار گرفت و درباره ورود سرمایه‌های مشکوک به سینما هشدار داد و گفت: «از روزی می‌ترسم که کسی «باشو غریبه کوچک» را نشناسد. «دیدبان» از یاد‌ها رفته باشد و کسی «نیاز» را به یاد نیاورد.»

حالا سال‌ها از آن هشدار گذشته و باید هم اعتراف کنیم بخشی از پیش‌بینی‌های مجید مجیدی در عمل به وقوع پیوست، اما این سینماگر هنوز هم از شرایط سینمای ایران به‌شدت ناراضی است و این‌بار فراتر از شنیدن صدای پای ابتذال، نسبت به «سقوط» سینمای ایران هشدار داده است.

مجیدی این هفته در یک کارگاه آموزشی، گفت: «بالندگی سینمای ایران در سال‌های اخیر کم شده است، در خطر سقوط قرار داریم و به نوعی دستخوش روزمرگی شده‌ایم. یکی از دلایل این روزمرگی، کوتاه بودن عمر مدیران فرهنگی است، زیرا مدیران می‌خواهند تنها در دوره خودشان نتیجه سیاستگذاری‌شان را ببینند.»

کارگردان «بچه‌های آسمان»، اما فراتر از مدیران سینمایی پیکان انتقاد خود را به سمت تلویزیون و شبکه نمایش خانگی هم گرفت و با انتقاد همزمان از این دو رقیب گفت: «چند سال پیش با رواج سریال‌های ترکیه‌ای این خطر احساس شد که خانواده‌ها در معرض خطر فرهنگی قرار گرفته‌اند؛ بنابراین پلتفرم‌ها شکل گرفت، اما متأسفانه آثاری را در پلتفرم‌ها می‌بینیم که از سریال‌های ترکیه‌ای سخیف‌ترند! تلویزیون هم به دلیل گسستی که با مخاطب پیدا کرده، تماشاگرانش به ۱۰ - ۱۵ درصد رسیده است و بخشی از این درصد تماشاچی فوتبالند!»

اتفاق عجیبی که برای باران کوثری و پژمان بازغی رخ داد

رامبد جوان؛ شکستن سکوت درباره «خندوانه»

دو هفته پیش نوشتیم که رامبد جوان این روز‌ها مشغول کارگردانی تازه‌ترین فیلم سینمایی خود با نام «زودپز» است و این هفته هم خبر رسید که عوامل این فیلم برای حضور آن در جشنواره چهل‌ودوم فیلم فجر، فرم تقاضا پر کرده‌اند. این اتفاق می‌تواند بازگشت رامبد جوان به میدان کارگردانی سینما پس از دوری از تلویزیون باشد.

با این همه، اما کنجکاوی درباره سرانجام برنامه موفق او یعنی «خندوانه» همچنان در برخی محافل رسانه‌ای وجود داشت و درباره این برند موفق تلویزیونی این پرسش مطرح می‌شد که آیا امیدی به بازگشت آن به قاب سیما وجود دارد؟

طرح برخی انتقادات از سوی یک چهره جنجالی در فضای مجازی علیه برنامه خندوانه باعث شد رامبد سکوت خود را بشکند و در قالب یک پست مجازی و به‌صورت تلویحی پرونده «خندوانه» را برای همیشه بسته‌شده اعلام کند.

جوان ضمن بازنشر یک ویدئوی قدیمی در یک متن کوتاه نوشت: «هیچ وقت نه وقت و نه حوصله کل‌کل با کسانی را دارم که از سر ناآگاهی و عصبانیت به خندوانه تاختند و انتقاد‌های غلط کردند. هیچ وقت هم از شنیدن نقد درست طفره نرفتم، چون همیشه به کیفیت و پیشرفت خودم و فرهنگم و آثارم و گروه بزرگی که با من همکاری می‌کنند، اهمیت می‌دهم. این توضیحات مربوط به اوایل سال ۱۴۰۱ می‌شود.» اشاره جوان به توضیحاتش در ویدئوی قدیمی است که در آن تأکید کرده است: «هیچ گاه در خندوانه نگفتیم همه چیز عالی است، بلکه گفتیم ما چقدر باحالیم و حال‌مان عالی است.»،

اما بخش مهمتر و خبرساز این متن، فراتر از پاسخ به یک انتقاد، آنجا بود که رامبد جوان نوشت: «خندوانه هم که دیگر خبری ازش نیست و احتمالا نخواهد بود.» و این یعنی چراغ یکی دیگر از موفق‌ترین برند‌های چهاردهه گذشته تلویزیون را باید برای همیشه خاموش شده بدانیم!

اتفاق عجیبی که برای باران کوثری و پژمان بازغی رخ داد

باران کوثری؛ ممنوع‌التبلیغ، اما سه فیلمه!

چند روز پیش در گزارشی از پدیده جدید در فرآیند تصمیم‌گیری مدیران ارشاد نوشتیم و گفتیم برخی بازیگران در ما‌ه‌های اخیر با حکم «ممنوع‌التبلیغی» مواجه شده‌اند و هر چند فیلم‌های‌شان اجازه اکران عمومی دارد، اما صاحبان این آثار اجاه ندارند در مواد تبلیغی خود از چهره آن‌ها استفاده کنند!

باران کوثری یکی از همین بازیگران ممنوع‌التبلیغ است که برای اولین بار تصویرش از پوستر و تیزر فیلم «گیجگاه» حذف شد و در ادامه هم در کنار فاطمه معتمدآریا تبدیل به دو بازیگر ممنوعه فیلم «عامه‌پسند» شدند. همان فیلمی که در اعتراض به این حکم، با پوستر‌ها و تیزر‌های کاملا سفید، پروژه تبلیغاتی خود را پیش برد.

حالا جالب است بدانید فیلم دیگری از باران کوثری هم از این هفته روانه پرده سینما‌ها شده است تا این بازیگر ممنوعه، به‌صورت همزمان سه فیلم در حال اکران داشته باشد.

فیلم «چرا گریه نمی‌کنی؟» به کارگردانی علیرضا معتمدی، یکی از فیلم‌های موفق جشنواره فیلم فجر گذشته بود که ترکیب ویژه‌ای از بازیگران را در اختیار دارد و یکی از نقش‌های اصلی آن را هم باران کوثری ایفا کرده است. باید دید آیا فرآیند تبلیغات محیطی این فیلم هم به‌واسطه حضور این بازیگر با حاشیه مواجه می‌شود یا خیر؟اتفاق عجیبی که برای باران کوثری و پژمان بازغی رخ داد

علی مصفا؛ دوران پرکاری اتفاقی

همین چند هفته پیش بود که ویدئویی از پاسخ متفاوت علی مصفا به یک سوال به‌ظاهر کلیشه‌ای در فضای مجازی انعکاس گسترده پیدا کرد. این بازیگر و کارگردان سینما در پاسخ به این پرسش که «این روز‌ها چه می‌کنی؟» با ادبیاتی خاص و بیانی سرد روی «هیچ کار» تأکید کرد و گفت: «به این نتیجه رسیده‌ام که بهترین کار در این شرایط هیچ‌کاری نکردن است!»

این اظهارات می‌توانست نقطه آغاز یک دوره رخوت و کم‌کاری در کارنامه هنری این بازیگر باشد، اما به طرز اتفاقی او این روز‌ها تبدیل به یکی از پرکارترین‌ها شده است.

ایفای یکی از نقش‌های اصلی در سریال «مگه تموم عمر چندتا بهاره؟» در قالب یک تجربه کمدی، بخش تازه‌ای از توانمندی‌های علی مصفا را عیان کرده بود که پخش سریال «هفت» هم آغاز شد تا این بازیگر تبدیل به بازیگری با دو سریال در حال پخش در شبکه خانگی شود.

همزمان فیلم تازه او یعنی «نبودن» هم بعد از سال‌ها بالاخره به اکران آنلاین رسید تا او در مقام کارگردان هم اثری برای بررسی از سوی منتقدان و مخاطبان حرفه‌ای سینما در حال عرضه داشته باشد.

به آغاز اکران «چرا گریه نمی‌کنی؟» از این هفته هم که در بخش قبلی اشاره کردیم و جالب است بدانید در این فیلم هم علی مصفا یکی از متفاوت‌ترین نقش‌های کارنامه‌اش را ایفا کرده است و او حالا یک فیلم هم در حال اکران در سینما‌ها دارد.

اتفاق عجیبی که برای باران کوثری و پژمان بازغی رخ داد

پژمان بازغی؛ اختلاف در «نسیم»

این هفته خبر جدایی پژمان بازغی از برنامه «کودک‌شو» در قاب شبکه «نسیم» هم خبرساز شد. این بازیگر سینما و تلویزیون که در سال‌های اخیر ردای اجرا به تن کرده و یکی از معدود چهره‌های شناخته‌شده در زمینه اجرای برنامه‌های تلویزیونی در دوره جدید مدیریت صداوسیما هم به حساب می‌آمد، از ادامه این همکاری انصراف داد.

بازتاب این جدایی به اندازه‌ای بود که روابط عمومی شبکه «نسیم» در واکنش به پیگیری یکی از رسانه‌های رسمی اعلام کرد: بازغی در فصل جدید این برنامه به‌عنوان مشاور حضور دارد و شبکه در حال رایزنی برای انتخاب مجری جدید است که قطعاً یکی از بازیگران سینما خواهد بود.

اما این ادعا هم بی‌پاسخ نماند و پژمان بازغی در گفتگو با خبرگزاری مهر تأکید کرد: «یک جلسه معارفه بین من و تهیه کننده جدید برنامه برگزار شد که گفت‌وگویی با یکدیگر داشتیم و بعد از آن جلسه من در خبر‌ها خواندم که شخص دیگری جایگزین من شده است که البته این هم از اختیارات شبکه است که مجری جدید انتخاب کند.»

نکته عجیب این گفتگو هم آنجا بود که بازغی هم ادامه همکاری‌اش به‌عنوان «مشاور» در این پروژه را تکذیب کرد و هم تأکید کرد از طرف مدیر برنامه‌هایش و اخبار رسانه‌ها متوجه شده که از برنامه کناره‌گیری کرده است!

 

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتي 8/8 ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود
درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  مطالب خواندنی

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج