۱۳۸۲۹۱۵
۲۲ نظر
۲۵۱۴۲
۲۲ نظر
۲۵۱۴۲
پ

این مالیات است، نه پولِ زورِ سرِ گردنه!

عبدی ایده ستاندن مالیات به زور ولو با رنگ و لعاب قانون را نادرست می داند و می‌گوید: کوشش دولت ایران برای افزایش شدید مالیات شفاف و پذیرفتنی نیست. انصاف باید داد که اخذ مالیات از غذا ظلم مضاعفی است که از دولت‌های قبل پایه‌گذاری شد و اکنون قصد دارند آن را به ۱۰ درصد افزایش دهند.

عباس عبدی در اعتماد نوشت: تصور حکومت‌کنندگان از مالیات باید به کلی اصلاح شود. در واقع مالیات به معنای پول زور نیست که سر گردنه جلوی مسافران را گرفته و اموال‌شان را به یغما ببرند. مالیات مثل خریدن نان و آب است که پول خود را در برابر تامین یک کالای مهم و مورد نیاز و با رغبت تمام پرداخت می‌کنیم، بنابراین پرداخت مالیات در برابر خرید کالا و خدمات ویژه است.

این مالیات است، نه پولِ زورِ سرِ گردنه!

خدماتی که جز دولت و حکومت، کس دیگری نمی‌تواند آن را تامین کند. مثل امنیت، عدالت، قضاوت، قانونگذاری، برنامه‌ریزی، بهداشت و آموزش عمومی، سیاستگذاری پولی، سیاست خارجی و... مردم به این خدمات نیازمند هستند و همه آن‌ها برای زندگی و اقتصاد ما نیاز ضروری محسوب می‌شوند. افزایش مالیات باید توجیه‌پذیر باشد. یعنی یا عرضه خدمات از طرف حکومت افزایش پیدا کند یا منابع درآمدی دولت خارج از اراده و مسوولیت دولت‌ها کم شود و بخواهند از طریق مالیات جبران کنند.

کوشش دولت ایران برای افزایش شدید مالیات شفاف و پذیرفتنی نیست. انصاف باید داد که اخذ مالیات از غذا ظلم مضاعفی است که از دولت‌های قبل پایه‌گذاری شد و اکنون قصد دارند آن را به ۱۰ درصد افزایش دهند. بدترین و ظالمانه‌ترین مالیاتی که می‌گیرند، تورم است. در واقع تورم موجود ناشی از افزایش نقدینگی است. تولیدکننده صد لیتر شیر خالص را تولید کرده و آن را با صد تومان موجود نزد مردم، لیتری یک تومان می‌فروشد.

در این میان دولت صد تومان دیگر پول بی‌پشتوانه چاپ می‌کند و به کارمندانش می‌دهد، پول دو برابر شده ولی تولید شیر فرقی نکرده است. پس شیر می‌شود لیتری دویست تومان. سپس دولت به فروشندگان که شیر خود را دویست تومان فروخته‌اند، می‌گوید که صد تومان بیشتر سود کرده‌اید، پس باید ۳۰درصدش را مالیات بدهید، درحالی که این صد تومان پول صوری و جعلی است و سود محسوب نمی‌شود. فقط دولت به جیب خودش زده است.

به عبارت دیگر آبی است که دولت داخل شیر مردم کرده است. ۱۰درصد هم مالیات ارزش افزوده می‌گیرد جمعا بالای ۱۴۰ تومان اضافه از مردم می‌گیرد، درحالی که خلاف اخلاق و شرع است. چرا؟ به این علت که موجب فلاکت اقتصادی مردم می‌شود. حتی از این وضع هم بدتر هست، زیرا معلوم نمی‌شود که به ازای این پولی که مستقیم و غیر‌مستقیم از مردم می‌گیرد، چه خدماتی می‌دهد که قبلی‌ها نمی‌دادند؟ آنان می‌کوشند ریشه این بحران که در ناکارآمدی خودشان است را پنهان کنند. چگونه؟ ابتدا با ناتوانی در اداره امور خارجی و حل نکردن مساله تحریم؛ موجب کاهش درآمد‌های کشور می‌شوند.

به عبارت دیگر ناکارآمدی خود در فروش نفت و بازگرداندن پول آن را از طریق گرفتن مالیات از مردم جبران می‌کنند و این پذیرفتنی نیست. از سوی دیگر همین ناکارآمدی و تحریم موجب می‌شود که ورود کالا به کشور گران‌تر تمام شود. از این مهم‌تر تن دادن به تحریم مانع از سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های کشور شده و آن‌ها را مستهلک کرده و این را هم می‌خواهند از طریق مالیات جبران کنند.

بدتر اینکه هزینه‌های دولتی افزایش یافته و کارایی آن‌ها نه تنها زیاد نشده کمتر هم شده است و این را هم از طریق مالیات پوشش می‌دهند. در واقع هیچ خدمات اضافی و با کیفیت بهتر به مردم داده نمی‌شود ولی مالیات در حال افزایش است. کمیت و کیفیت خدمات آموزشی، بهداشتی، انتظامی و امنیتی، حمل و نقل عمومی، خدمت قانون‌گذاری، حتی ارتباطات اینترنتی تماما یا ثابت مانده یا تضعیف شده ولی قیمت‌ها و مالیات آن‌ها در حال افزایش است.

این واقعیت هر چه باشد مالیات نیست. اسمش را می‌توان مالیات گذاشت ولی رسم آن مالیات نیست. مثل قانون عفاف، قانون صیانت که در همه این موارد کلمات به معنایی متفاوت از برداشت متعارف و حتی ضد آن به کار برده شده‌اند. این سیاست مالیاتی موجب رکود و فرار سرمایه می‌شود. خیال نکنید که با کنترل حساب‌های مردم می‌توان از آن‌ها مالیات گرفت. کاری نکنید که مردم در معاملات خود پول کشور را کنار بگذارند و به جایش از طلا، دلار، یورو، درهم، لیر، دینار، افغانی و... استفاده کنند.

دولت باید کوشش خود را معطوف به افزایش کارایی و کاهش هزینه‌ها و رفع تحریم کند. باید پا را از گُرده اقتصاد و تولیدکننده و مصرف‌کننده برداشت. امسال که تورم حدود ۴۰درصد خواهد بود، ولی با این سیاست‌ها، سال آینده فراتر خواهد رفت. تورمی که قرار بود تک‌رقمی شود. البته افراد آگاه هیچ‌کدام از وعده‌های داده شده به ویژه تک‌رقمی کردن تورم را باور نکردند، چون همه پوچ و بی‌مبنا بود ولی آنان که باور کردند، از باب این باورپذیری نابخردانه و اعتمادی که کردند، خود را سرزنش می‌کنند.

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.
آموزش هوش مصنوعی

تا دیر نشده یاد بگیرین! الان دیگه همه با هوش مصنوعی مقاله و تحقیق می‌نویسن لوگو و پوستر طراحی میکنن
ویدئو و تیزر میسازن و … شروع یادگیری:

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتي 9/5 ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  نظر کاربران

  • ناشناس

   احسنت احسنت احسنت

  • بنیامین

   احسنت بر شما که حرف دل ملت را زدی ایکاش چهار نفر دیگری هم مثل شما مردم و حکومت را آگاه کنن نه اینکه سرشان بزندگی لاکچری خودشان گرم باشه

  • ناشناس

   پول زور حرومه

  • ناشناس

   حرومشون

  • ناشناس

   راضی نیستیم

   پاسخ ها

   • ناشناس

    واقعا فکر می کنی براشون مهمه که ما راضی هستیم یا نه؟

  • ک.م

   واقعا زورگویی قانونی دولتی به حد اوجش رسیده و مشروعیت قانون رو هم زیر سوال برده.با متهم کردن ملت و مقصر خواندن آنها مطامع غیر شرعی خود را پیش می بزند.

  • ناشناس

   با اینکه از آقای عبدی بدم میاد ولی انصافا حرفشون حساب و منطقیه. ممنون

  • ناشناس

   مردم مظلوم ایران

  • ناشناس

   احسنت رحمت به اون شیری که خوردی
   حرف حساب زدی

  • ناشناس

   چقدر پول زور می گیرد

  • ناشناس

   میگم کجا بود که الان باقدرت ظاهر شد.

  • رضا

   نحوه گرفتن مالیات توکشورما واقعاً مسخره است غیر قانونی و شرعی و انسانی است ‌.

  • ناشناس

   واقعا پول زوره!
   حرامشان باد

  • ناشناس

   خاک بر سر آنها که به زور مالیات میگیرد ما حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را زیاد نمیکنید از ما مالیات میگیرند که خودمان خبر نداشتم این دوزدی هست

  • مرتضی

   دریافت مالیات در ایران چند لایه است .وبرای هر چیزی چندین بار مالیآت می گیرند.

  • ناشناس

   بدنبال سخنان اقای عبدی فرزند من که کارمند هم هست باوام وقرض سال ۲۰۱۸ اقدام به ثبت نام ماشینی به مبلغ ۲۹۰ م ت کرده امسال متوجه شد حساب او مسدود است وقتی پیگیر شدیم گفتند بابت۲ سال برای ماشین ثبت نام شده ۳۲ م ت بدهکاری.تا پول پرداخت نشود حساب مسدود است شما قضاوت کنید.بدون اینکه خریدی فروشی صورت بگیرد ایا این عدالت است که ۳۲ م ت انهم بدون اعلام مالیات یا حساب مسدود
   می شود.چرا از اتباع که از امکانات ویارانه ها استفاده می کنند مثل کشورهای دیگر مالیات نمی گیرند.

  • سید محمود

   سلام و درود خدا و فرشتگان وجمیع خلق بر عباس عبدی بنده خالص و مخلص خدای رحمان

  • محمد حسن شبانکاره

   خداوند خودش به فریاد مردم برسه
   اگر بعضی از دوستان نگویند خرافات شاید کم شدن بارش در ایران از همین ظلم ها باشه

  • ناشناس

   کشورهای اروپایی تنها درآمدشان صادرات تولیدات وگرفتن مالیات وبا این درآمد ملت وکشورخود را در سطح رفا بالا قرار داده اند ودر کشورنفت خیز ومعادن دار ایران همه این امکانات در دست دولت وبا گرفتن مالیلت های گوناگون از مدیریت های بوفالویی ملت در فقر وناامیدی سیر می کنند

  • Mehr

   تنها پول زور از ما میگیرید همین

  • ناشناس

   چه عجب یه نفر حرف حق رو زد

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج