جاباما
۱۳۸۵۳۷۴
۷۴۶
۷۴۶
پ

ماجرای عجیب مرد ایرانی که با تمام حیوانات حرف می‌زند!

همیار محیط بان مازندرانی چند سالی است در دل جنگل های چلاو آمل با روش خودش از حیات وحش و محیط زیست منطقه حفاظت می کند و گاهی هم در مواجهه با حیوانات وحشی با آنان صحبت می کند.

همشهری آنلاین: همیار محیط بان مازندرانی چند سالی است در دل جنگل های چلاو آمل با روش خودش از حیات وحش و محیط زیست منطقه حفاظت می کند و گاهی هم در مواجهه با حیوانات وحشی با آنان صحبت می کند.

در فاصله میان هراز تا آمل، جنگل‌های چلاو مانند لباسی سبز بر تن مازندران، خودنمایی می‌کنند. گونه‌های حیات‌وحش، از خرس، پلنگ، گراز، مرال، شوکا و روباه و گرگ گرفته تا گونه‌های مختلف پرندگان در منطقه‌ای به‌وسعت ۴۰هزار هکتار از جنگل‌های چلاو زیست می‌کنند. محمدباقر غفاری چلاوی، همیار محیط‌بان دقیقا در یک کلبه چوبی کوچک در دل جنگلی انبوه مشغول حفاظت از ۱۰هزار هکتار زیستگاه و زیستمندانش است؛ عرصه‌ای که حالا دیگر شکارچیان کمتری برای شلیک به مرال و شوکا و... به آنجا می‌روند. او همان است که ویدئوهای صحبت کردنش با خرس و پلنگ در شبکه‌های اجتماعی وایرال شده‌است. غفاری چلاوی را درکنار کلبه ‌ملاقات کردیم که ۲بار توسط شکارچیان غیرمجاز، به آتش کشیده شده است و او از ۱۱سال کار در دل جنگل‌های شمال و از اینکه چرا تصمیم گرفت با حیوانات صحبت کند، برایمان گفت.

فیلم گفت‌وگوهای شما با حیوانات در فضای مجازی به‌شدت وایرال شد. چه شد به فکر سخن گفتن با حیوانات افتادید؟

بیش از ۱۰سال است به‌عنوان همیار محیط‌بان از عرصه‌های جنگلی شمال و حیات‌وحش حفاظت می‌کنم. تقریبا بیش از ۲۰۰ روز از ایام سال را به‌طور شبانه‌روزی در عرصه‌ها حضور دارم. گرچه از کودکی به واسطه زندگی در کنار جنگل، شیفته این عرصه شدم، اما از گذشته دور جوامع محلی به‌دلیل حمله حیوانات وحشی مثل خرس و پلنگ به دام‌ها، تصور می‌کردند حیات‌وحش خوی درنده دارند و خطرناک هستند. واقعیت چیز دیگری است. در همه این سال‌ها هزاران گونه به‌دلیل چنین تصوری کشته شده‌اند تا امنیت برای دام برقرار شود. هنوز هم برخی افراد محلی دنبال تبصره و ماده هستند تا بهانه‌ای برای از بین بردن حیوانات وحشی پیدا کنند. البته نحوه برخورد جوامع محلی با حیات‌وحش در سال‌های اخیر بهتر شده است.

طی ۲دهه اخیر البته حمله حیات‌وحش به دام یا انسان اتفاق افتاده که مقصر آن هم انسان است که وارد زیستگاه حیوانات شده و حیوانات هم به همین دلیل ممکن است واکنش نشان دهند. تصمیم گرفتم که نگاه مردم به حیوانات را تغییر دهم و به آنها ثابت کنم حیات‌وحش تعارضی با انسان ندارد. با توجه به اینکه سال‌هاست در طبیعت حضور دارم، می‌دانم حیوانات هم احساس دارند و متوجه می‌شوند انسانی که با آنها برخورد می‌کند، برایشان خطر دارد یا نه. شروع کردم به صحبت کردن با حیوانات و نتیجه‌اش را هم گرفتم. حیوانات لحن انسان را متوجه می‌شوند؛ ضمن اینکه در ۹۹درصد مواقع از انسان گریزانند و تمایلی برای برخورد با آدم‌ها ندارند.

نخستین‌باری را که با یک حیوان وحشی صحبت کردید، به‌خاطر دارید؟

آذرماه سال۱۳۹۸ بود که در یکی از راشستان‌های منطقه یک خرس دیدم. پیش‌تر در مسیری که پایش دارم، ۶خرس را دیده بودم. این خرس اما در فاصله ۵متری من بود. دقت که کردم دیدم خرس پیری است که دارد استراحت می‌کند. مرا که دید راه افتاد؛ شروع کردم به فیلمبرداری؛ ایستاد و به من نگاه کرد. خواستم نشان دهم مواجهه با حیوانی که چندین برابر سنگین‌تر از انسان است و پنجه‌های بسیار قدرتمندی دارد و به‌طور طبیعی پرخاشگر نیست و تمایلی به حمله و آسیب رساندن به انسان ندارد، چگونه است؟ وقتی ایستاد، شروع کردم به صحبت کردن. گفتم: «سلام؛ آهای منم پیرمرد. چشمات کم‌سو شده؛ من رو نمی‌بینی؟ ‌ای‌روزگار هی؛ سرآخر کجا روبه‌روی هم قرار گرفتیم. من رفیقتم، نترس، ‌ای قربون برادر بشم.» خرس پیر نگاهی به من کرد؛ فهمید که خطری برایش ندارم و با چهره‌ای آرام به راه خود ادامه داد.

ماجرای عجیب مرد ایرانی که با تمام حیوانات حرف می‌زند!

از صحبت کردن با خرس پیر فیلم هم گرفتی و خیلی هم وایرال شد. واکنش مردم محلی به این رفتار چه بود؟

از گذشته روایت‌هایی بین مردم سینه به سینه گشته بود، مبنی بر اینکه که خرس‌ها خطرناکند؛ مخصوصا در فصل بهار و اگر توله همراه‌شان باشد، به انسان حمله می‌کنند. خلاصه اینکه از خرس یک هیولای انسان‌خوار درست کرده بودند. زمانی که این فیلم منتشر شد و بسیار مورد توجه قرار گرفت، افرادی که مرا می‌دیدند، می‌گفتند که ترس‌شان از خرس کمتر شده است. وقتی دیدم صحبت من با خرس اینقدر در نحوه نگرش مردم تأثیر دارد، تصمیم گرفتم کارم را ادامه دهم. روزانه ده‌ها نفر از انسان‌ها در بمب‌گذاری و جنگ، تصادف رانندگی، سقوط هواپیما و دیگر حوادث کشته می‌شوند، اما کسی از هواپیما یا ماشین نمی‌ترسد. این درحالی است که طی ۲یا ۳دهه، برخورد حیات‌وحش با انسان آن هم در یکی از روستاهای دورافتاده اتفاق می‌افتد که قطعا دلیل واکنش حیوان، حفاظت از خود یا توله‌هایش است. چنین موارد انگشت‌شماری نباید در مواجهه با حیات‌وحش تعمیم داده شود.

چه گونه‌هایی در منطقه شما زیست می‌کنند؟

گونه‌های مختلف از خرس، گرگ، پلنگ، گراز، سیاهگوش، شوکا و مرال گرفته تا انواع پرندگان در این منطقه زیست می‌کنند.

چند روز قبل هم ویدئوی دیگری از شما وایرال شد که با یک پلنگ در جنگل سخن می‌گفتی.

بله، این پلنگ را در ارتفاعات چلاو آمل دیدم و با او صحبت کردم. حدود ۱۱صبح بود؛ از یک جنگل راش انبوه به منطقه‌ای که پوشش گیاهی آن تغییر می‌کند به منطقه بازتر رسیدم. با دوربین به یک شوکا نگاه می‌کردم و دیدم ناگهان فرار کرد. پشت سر آن هم چند گراز از منطقه دور شدند و به سمت من آمدند. کنجکاو شدم. منطقه را زیرنظر گرفتم. دیدم یک پلنگ کنار درخت نشسته است. دلیل فرار آنها هم همین پلنگ بود. ۲۰دقیقه از رفتارش فیلم گرفتم؛ چرخی زد و خمیازه‌ای کشید و روی یک صخره خوابید. چند دقیقه بوی حیواناتی که فرار کرده بودند را تعقیب کرد و به سمت من آمد. ۲۰متری من ایستاد. مشغول فیلم گرفتن بودم. پلنگ هم من را نگاه می‌کرد. گفتم: «هی روزگار، پیر چطوری؟ حالت چطوره؟» داشت برمی‌گشت که گفتم: «نترس من رفیقتم، نگران نباش...» چند ثانیه بی‌حرکت ماند؛ انگار دارد به حرف‌هایم گوش می‌کند. بعد از چند لحظه درنگ، راهش را کشید و رفت. حیوان حتی اگر پلنگ درنده هم باشد، متوجه رفتار دوستانه انسان می‌شود. البته غیر از پلنگ با گرازها و گرگ‌ها هم گهگاه هم‌سخن می‌شوم.

ماجرای عجیب مرد ایرانی که با تمام حیوانات حرف می‌زند!
محمد باقر غفاری چلاوی،محیط بان مازندرانی در حال نصب دوربین تله ای در جنگل چلاو

پیش‌آمده مورد حمله حیوان وحشی قرار بگیرید؟

حمله‌ای که منجر به جراحت شود، نه، اما یک‌بار هنگام گشتزنی در منطقه، خرسی در فاصله ۷۰متری، وقتی نزدیکش شدم، روی ۲پا ایستاد و حالت دفاعی گرفت. داشت اخطار می‌داد نزدیک‌تر نشوم. واکنش خرس را که دیدم، نزدیک نشدم؛ آرام نشد و شروع به فریاد زدن کردم تا بترسد و بالاخره فرار کرد. دیدم روی لاشه‌ای که شکار کرده، برگ و خاک ریخته تا برگردد و غذایش را بخورد. حیوانات خانگی هم البته نسبت به غذایشان حساس هستند.

حیوانی هست که دوست داشته باشید مانند خرس و پلنگ که با آن هم‌سخن شوید؟

مرال یا گوزن ایرانی! اما تاکنون مثل پلنگ و خرس به من نزدیک نشده است.

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.
درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتي 8/8 ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  مطالب خواندنی

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج