جاباما
۱۳۸۸۷۳۰
۳۵ نظر
۳۷۳۲۸
۳۵ نظر
۳۷۳۲۸
پ

نرخ دلار، باز هم غیرمنتظره شد

روز گذشته و با توجه به حوادث اخیر در منطقه قیمت دلار روند افزایشی گرفت و با قیمت ۵۳ هزار و ۳۰۰ تومان معامله شد، در حالی که با سیاست‌های ادعایی اخیر دولت و بانک مرکزی مردم امیدوار به کاهش نرخ و یا حداقل تثبیت نرخ ارز بودند.

برترین‌ها: روز گذشته و با توجه به حوادث اخیر در منطقه قیمت دلار روند افزایشی گرفت و با قیمت ۵۳ هزار و ۳۰۰ تومان معامله شد، در حالی که با سیاست‌های ادعایی اخیر دولت و بانک مرکزی مردم امیدوار به کاهش نرخ و یا حداقل تثبیت نرخ ارز بودند.

وب سایت تجارت نیوز در این خصوص خبر داد: قیمت دلار در حالی در روند افزایشی قرار گرفت که اخبار سیاسی و تحولات منطقه مورد توجه معامله‌گران بازار ارز است. سیگنال‌های ورودی به بازار،تقاضا را در بازار ارز افزایشی کرده است.

نرخ دلار، باز هم غیرمنتظره شد

بر همین اساس قیمت دلار روز گذشته با رشد ۵۵۰ تومانی یک کانال صعود کرد و با قیمت ۵۳ هزار و ۳۰۰ تومان معامله شد.

قیمت دلار روز گذشته در بازار آزاد با اختلاف تقریبا ۱۰ هزار تومانی با قیمت دلار در مرکز مبادله ارز و طلا در کف کانال ۵۳ هزار تومان قرار داشت و نسبت به روز قبل‌تر آن افزایشی بود.

بررسی بازار ارز حاکی از حجم بالای تقاضا نسبت به عرضه است. بازیگران این بازار می‌گویند دلار دو کانال بالا آمده و در حال نفس‌گیری برای شروع افزایش قیمت است. آنها علاوه بر اخبار نامساعد سیاسی، سخت‌گیری مراودات ارزی بانک‌های عراقی با ایران را در ایجاد روند صعودی قیمت دلار موثر می‌دانند.

دلار چند تومان می‌شود؟

تحلیلگران بازار ارز، محدوده فعلی قیمت دلار را منطقه جدید معاملاتی این اسکناس می‌دانند. آنها معتقدند کف تعادلی این اسکناس، محدوده ۵۰ هزار تومانی است و سقف قیمت را ۵۳ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۵۴ هزار تومان در نظر می‌گیرند. به اعتقاد آنها در صورت شکست سقف مقاومت، قیمت دلار تا محدوده ۵۶ هزار تومانی امکان پیشروی دارد.

کارشناسان اقتصادی قیمت اسکناس دلار را صعودی می‌دانند و معتقدند، شاید با ارزپاشی سیاست‌گذار قیمت حتی به کف کانال ۵۱ هزار تومانی برگردد؛ اما روند صعودی دلار از همین نقطه آغاز می‌شود. به نظر می‌رسد اخبار سیاسی به روند قیمت‌ها وزن می‌دهد و همین موضوع بسیاری از معامله‌گران دست‌ به عصای ماه‌های اخیر را خریدار کرده است.

نرخ دلار، باز هم غیرمنتظره شد

روزنامه آرمان ملی در مطلبی با اشاره به پیش نیازهای تثبیت نرخ ارز و سهم مدیریت ناکارآمد در بی‌ثباتی بازار ارز نوشته است:

مهم‌ترین وظیفه بانک مرکزی، کنترل نرخ تورم و ارز است و تثبیت ارز علاوه بر اینکه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های فعالان اقتصادی کشور محسوب می‌شود تاثیر بسزایی بر معیشت و سفره مردم دارد و این امر در سال‌های مستمر ثابت شده است که اقتصاد ایران تقریباً در همه بخش‌ها وابستگی زیادی به نوسانات ارز داشته و بسیاری از کالاها بر اساس نرخ ارز قیمت گذاری می‌شود که در نهایت به افزایش، کاهش و تورم منجر می‌شود.

از این رو به نظر می‌رسد بانک مرکزی نیز بنا را بر «تثبیت نرخ ارز» در آغازین روزهای حضور رئیس جدید بانک مرکزی گذاشت و به گفته فرزین مقرر شد تا نرخ مرجع برای قیمت گذاری در مرکز مبادله ارز و طلای ایران صورت گیرد و بر اساس منابع و مصارف ارزی و متغیرهای بنیادین سعی در کنترل اقتصاد کشور، به عنوان هدف اصلی داشته باشد. فرزین نرخ ارز در بازار آزاد را عاملی در راستای افزایش نرخ تورم و در اثر اخبار منفی می داند که به هیچ وجه با اقتصاد کشور همخوانی ندارد از این رو راه‌اندازی سامانه مبادله ارز و کالا نیز به همین دلیل شکل گرفت تا نرخ ارزهایی که در بازار غیررسمی مبنای قیمت ارز قرار می گیرند متوقف شود و افزایش غیرمتعارف قیمت کالاها ناشی از اعلام نرخ غیررسمی ارز را از مرجعیت بیندازد.

اما اینکه آیا چنین سیاستی تاکنون موفق بوده یا خیر و بررسی اینکه چقدر این سیاست دوام خواهد یافت سوالی است که نیاز به بررسی بیشتری دارد. بدیهی است اِعمال سیاست‌های اینچنینی در اقتصاد کشور که طی سال های متمادی درگیر تحریم و همچنین برخی تصمیمات ناکارآمد است، شاید به صورت مقطعی بتواند اندکی از التهابات موجود در بازار را که ناشی از عزم بانک مرکزی برای کاهش تبعات منفی بر متغیرهای اقتصادی دارد، را بکاهد اما قطعاً نباید از نظر دور داشت که تغییر رژیم ارزی به چند عامل مهم بستگی دارد که شامل؛ توسعه یافتگی، اصلاح زیرساخت های اقتصادی و تغییر سیاست گذاری با مدیریت مطلوب در این زمینه است.

نرخ دلار، باز هم غیرمنتظره شد

کامران ندری، اقتصاددان، درباره برنامه‌های جدید بانک مرکزی در این باره گفت:

درباره اوراق سلف ارزی هم ما اوراق آتی ارز را به نوعی در اقتصادمان داشتیم و همین طور معاملات فردایی به صورت غیر رسمی وجود داشت. حالا اگر این امر سامان‌دهی بشود و این نوع معاملات تحت نظارت باشد، به نظر می رسد که تا حدودی می تواند اقدام موثری واقع شود اما باید توجه داشت که نه صندوق تثبیت ارزی و نه اوراق مشتقه ارزی در شرایطی که اقتصادمان با تحریم فروش نفت مواجه و یا با تحریم‌های محدودکننده بانکی روبرو شود،

هیچ کدامشان نمی تواند جلوی شوک ارزی را به طور کامل بگیرد، چرا که عملا نمی توانیم از درآمدمان استفاده کنیم. ندری تصریح کرد: منظور این است که اگر گرفتار تحریمی از نوع تحریم های دوره ریاست جمهوری ترامپ بشویم که به آن فشار حداکثری گفته می شد، بعید است که صندوق تثبیت ارزی یا اوراق مشتقه جلوی آن را بگیرد. البته این امکان وجود دارد که نوساناتی که ممکن است به دلیل افت قیمت نفت ایجاد شود و یا نوساناتی که در اثر انتظارات در بازار ارز به وجود می آید به وسیله ابزارهایی مانند اوراق سلف ارزی مدیریت شوند. یعنی در این حد کاربرد دارد ولی نمی تواند شوک ارزی که در اثر فشار حداکثری ایجاد می شود را خنثی کند.

واکنش برخی کاربران فضای مجازی در این خصوص را بخوانید:

پیمان مولوی، کارشناس اقتصادی با انتقاد از عملکرد ارزی بانک مرکزی: جناب دکتر فرزین، ریاست بانک مرکزی آیا جهش دلار بازار آزاد به ۵۳ هزار تومان جزو برنامه تثبیت بانک مرکزی است؟

داریوش آرمان، روزنامه‌نگار: دلار تا چهارشنبه شب در کانال ٥٤ هزار تومان بود. امیدواریم بعضی پیش بینی ها درباره قیمت دلار تا پایان سال اشتباه باشند.

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.
درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتي 8/8 ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  مطالب خواندنی

  نظر کاربران

  • ناشناس

   مبارک است انشاالله

  • ناشناس

   دلال ها همه سیگار به دست گفته اند با فروش دلارهای جمع آوری شده باید سودمان بزودی در دست قرار گیرد

  • ناشناس

   دلال ها بدون توجه به هشدارها و پیامدهای بانک مرکزی در منوچهری و خیابان فردوسی همگی در مذاکره برای افزایش فیمت قرار گرفته اند ، آیا افزایش وجود خواهد داشت یا بازی خانمان سوزی است که دلال ها قصد فروش دلارها به افراد ساده لوح دارند...

  • ناشناس

   باید همانند سکه بانک مرکزی هر چه زودتر وارد شود و با شناسایی و رصد افراد دلال ریز و درشت با آنها برخورد قانونی کند

  • س،ق

   به جز یاس و ناامیدی و بزرگ جلوه دادن خبرهای تلخ کار دیگه ای هم بلدین؟

  • ناشناس

   فقط ارزش پول ایران کم میشود سرطان سرطان افتاده به جون ملت

  • ناشناس

   اب گلالود،میکنن که دولت ازراه گرانی بودجه تامین کنه،بیچاره ملت.......

  • مهران

   الا برکت الله..

  • احمدی

   دولت وجودنداردفقط نام دولت رایدک میکشد

  • ناشناس

   خدا رحم به فقر و غنی کن.

  • ناشناس

   خود دولت باعث تورم هستش با این سیاستهای غلط دیپلماتیک و اقتصادی!!!!

  • ناشناس

   دلار تو سرشون بخوره دیگه برنج پاکستانی هم بهمون نمیدن

  • ناشناس

   مردم زیر فشار زندگی هستن دار بدتر میش دیگه باید چجوری زندگی کنند

  • نسترن قاسمی

   باز شب عید شد ،دولت ی فکری کرد برای کسب درآمد

  • ناشناس

   مردم را روانی کردید با این دلار و هیچ کس هم جوابگو نیست

  • ناشناس

   دلال ها خود دولت هستش. بیخیال آقا همه ملت سرکارن

  • ناشناس

   لعنت به هر چی دلال و دلال بازی

  • ناشناس

   تا کی باید بدبختی هایی رو که این نادان ها به ملت تحمیل میکنن تحمل کنیم؟!

  • ناشناس

   دولت بی کفایت

  • ایران

   اگه دلار و سکه از بازار معاملات حذف کنند مطمعنا دست دلال ها کوتاه میشه ....روند معاملات بازار و خرید وفروش کالا ها نرخ پایین تر میاد بهتر هم میشه ...اینو من نمیگم اقتصادانها گفتن ..تا زمانی این دوتا حذف نشه روز ب روز فشار بار گرانی و تورم رو دوش مردم ..خدایا آخر عاقبت مان بخیر کن ‌..هر روز خبر گرانی تا کی ادامه داره ..؟؟؟

  • ناشناس

   خدایا خودت به دادمون برس اینا که هیچ عرضه ای ندارن و فقط شعار میدن خودت یه فرجی بکن خدایا داد مظلومان رو بگیر

  • ناشناس

   قطار پیشرفت

  • گرینچیک

   دلال کجا بود آخه.مگه چندهزار دلار دسته دلاله بخاد بازار ایران رو کنترل کنه؟ اگه بانک مرکزی دلار به بازار تزریق کنه قیمت ش کنترل میشه.ولی نمیخان بشه

  • باز نشسته

   بیچاره حقوق بگیر و باز ته نشسته لعنت به این مجلس ومجالس بعدی که شریک دزدن و رفیق قافله 20 در صد افزایش حقوق 50 در صد گرانی و تورم

  • عاشق استقلال

   الان منظورت چیه تو؟؟یاس وناامیدی مگ مونده دیگ ،میخوای مثلا مردم رو دلداری بدی؟؟!دیگ بس کنید این امیدواری واهی

  • علی

   به هفتاد هزار تومان هم می رسد.

  • ناشناس

   بزگترین دلال.خود دولته آنقدر دلال دلال نکنید . کسری بودجه باید از کجا بیاد .از گرانی کالا .ارز خودرو مایحتاج مردم وغیره .ببین اینا دست کیه .بعد دلال دلال کن خخخخ...

  • محمد

   ادعای این دولت همه میدانند بی پایه واساس است

  • علی‌

   اخه‌یکی‌نیست‌بپرسه‌ازاین‌دولت‌ومسئولین‌تاکجامیشه‌اینجوری‌پیش‌رفت‌چرابرای
   تامین‌بودجه‌ازگرانی‌ارزکمک‌بگیرن‌اخرش
   به‌کجاختم‌میشه‌مگه‌درامدملی‌کشورکمه
   خجالت‌داره‌

  • سج

   دلار اگه رها کنن دیگه از این گرانتر نمیشه

  • ناشناس

   شما ناهار خوردین؟

  • ایرانی

   سلام بزودی روپیه و یوان و روبل و درهم جایگزین دلار میشوند.‌ دولت این ارزها را در بازار وارد می کند. حالا دلال محترم برو دلار را آب کن.‌

  • احمد

   دلار۲۴هزارتومان از دولت روحانی گرفتن ۵۴هزارتومان فعلا شده، دولت شب عید میخواد عیدی پرسنل رو بده ازجیب مردم میخواد حساب کنه

  • ناشناس

   مردم خیلی ساله که امیدی به دولت و مجلس ندارن

  • ناشناس

   در عوض امنیت داریم!!!!

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج