جاباما
۱۳۹۲۵۳۲
۳۶ نظر
۲۴۱۳۵
۳۶ نظر
۲۴۱۳۵
پ

نحوه دریافت مالیات از حساب‌های بانکی اعلام شد

سخنگوی سازمان امور مالیاتی با بیان این که هر واریزی به حساب تجاری، درآمد تلقی می‌شود و مالیات دارد گفت: اگر حساب‌شخصی بالاتر از رقم تعیین شده واریزی داشته باشد به عنوان حساب مشکوک به فعالیت تجاری شناخته می‌شود

تسنیم: سخنگوی سازمان امور مالیاتی با بیان این که هر واریزی به حساب تجاری، درآمد تلقی می‌شود و مالیات دارد گفت: اگر حساب‌شخصی بالاتر از رقم تعیین شده واریزی داشته باشد به عنوان حساب مشکوک به فعالیت تجاری شناخته می‌شود.

مهدی موحدی بکنظر گفت: هر واریزی به حساب تجاری، درآمد تلقی می‌شود و لزوما به این معنی نیست که از این درآمد مالیات اخذ می‌شود. چرا که همه واریزی‌ها مشمول مالیات نمی‌شوند و درآمد یا فروش تلقی می‌شود. همچنین ممکن است یک درآمد یا فروشی اساسا مشمول مالیات نشود یا یک فروش آن اندازه نباشد که مشمول مالیات شود.

وی ادامه داد: برای مثال فروش حاصل از محصولات کشاورزی اساسا معاف از مالیات است و اگر به حساب تجاری هم واریز شود مشمول مالیات نمی‌شود.

سخنگوی سازمان امور مالیاتی افزود: بر این اساس اصل حساب درآمدی است و این که پول به شیوه کارت به کارت یا واریزی به حساب باشد محل بحث نیست.

نحوه دریافت مالیات از حساب‌های بانکی اعلام شد

موحدی تاکید کرد: اگر حساب شخصی به عنوان حساب مشکوک به فعالیت‌های تجاری شناسایی شد لزوما به این معنا نیست که می‌توانیم از او مالیات بگیریم بلکه ادعای اثبات غیردرآمدی بودنش با صاحب حساب است. یعنی صاحب حساب می‌تواند ادله و مدارکی ارایه دهد که این واریزی برای مثال مربوط به صندوق قرض‌الحسنه خانوادگی یا فروش ملک است.

وی ادامه داد: در غیر این صورت واریزی‌های بیش از سقف تعیین شده به عنوان درآمد محسوب می‌شود تا به اتکای آن سازمان امور مالیاتی برای رسیدگی به فعالیت اقتصادی فرد اقدام کند.

موحدی افزود: چنانچه فرد پرونده مالیاتی ندارد، پرونده تشکیل می‌شود و اگر فرد پرونده مالیاتی داشته باشد، این حساب به عنوان درآمد‌هایی که غیردرآمدی بودن آن به اثبات نرسیده در زمره سایر حساب‌های تجاری فرد در پرونده مالیاتی قرار می‌گیرد.

سخنگوی سازمان امور مالیاتی چند روز قبل هم در مورد افرادی که حساب‌های تجاری خود را معرفی نکرده اند اظهارنظر کرده و گفته بود: عده‌ای که حساب تجاری خود را به سازمان امور مالیاتی معرفی نکرده و بدون پرونده مالیاتی مشغول فعالیت اقتصادی هستند یا اینکه حساب‌هایی را به سازمان مالیاتی معرفی کرده‌اند ولی با این حساب‌ها کار نمی‌کنند. به طور مثال با حساب همسر، افراد خانواده یا منشی خود کار می‌کنند یا حتی حساب‌هایی را اجاره کرده‌اند، خلاف قانون و خلاف منطق عدالت اقتصادی است.

موحدی با بیان این که برای شناسایی فرار‌های مالیاتی نیاز به ایجاد ساز و کار‌های قانونی است، گفت: دولت و مجلس، دو هدف عمده را در قانون بودجه سال 1403 دنبال می‌کنند که یکی ایجاد عدالت مالیاتی و دیگری حمایت از رقابت اقتصادی است.

اشاره سخنگوی سازمان امور مالیاتی مربوط به بند ج تبصره 6 قانون بودجه سال 1403 است. این بند شامل افرادی است که با اعداد بزرگ و تراکنش‌های بالا اقدامات تجاری انجام می‌دهند.

بر اساس تعامل بین شورای پول و اعتبار و سازمان امور مالیاتی، مجموع مبلغی مشخص می‌شود که اگر حساب‌های یک شخص حقیقی در یک ماه بالاتر از رقم تعیین شده باشد به عنوان حساب مشکوک به فعالیت تجاری شناخته می‌شود. هنوز این رقم و تعداد تراکنش‌ها مشخص نشده و اردیبهشت 1403 توسط شورای پول و اعتبار تعیین می‌شود.

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.
درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتي 8/8 ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  مطالب خواندنی

  نظر کاربران

  • ناشناس

   خب حالا اگه کسی حسابش کمتر از سقف تعیین شده کارکرد داشت، تکلیف چیه؟ آیا دولت مابقی رو میزنه به حسابش یا همش دستش درازه برای گرفتن

   پاسخ ها

   • فامیل دور

    هر حسابی بیشتر از 5 واریزی در ماه تجاریه..مگه چند واریزی در ماه به حساب کارگر و کارمند واریز میشه نهایتش یه حقوق یه کارانه یه اجاره اگه داشته باشه..خودشون رو مسخره کردن یا ملت رو اگه نمیخوایید کاری بکنید خوب اصلا مطرح نکنید..سقف 100 واریزی وسقف 35 میلیون خیلی زیاده.. یعنی یه پزشک یا دلال 99 تا واریزی میلیاردی داشته باشه مشمول نمیشه خخخخخ

   • فامیل دور

    باید بزارن سقف 10 واریزی تا سقف 20 میلیون تازه اینم جای فرار داره طرف 10 تا کارت داره با خانواده اش میشه 30-40 تا کارت و تو همه اش میتونه 10 واریزی داشته باشه اونوقت این اساتید سقف 100 واریزی گذاشتن..برید خودتون رو مسخره کنید

  • ناشناس

   البته....اگه ...کسی فعالیت اقتصادی انجام میدهد به هرطریقی باید وبازم میگم باید مالیات اون رابدهد...حالا این شخص هرکسی باشد.....البته اگه دراین مورد هم اشخاص خاص ونورچشمی کنارگذاشته نشود خوب است وگرنه ادمهای عادی وعموم که درامدهای انچنانی ندارند که حالا مالیات هم بدن....والسلام.

  • وحید

   شک نکن میگن چون کمتره باید مالیات بدی رفتی سرمایه گذاری کردی

  • مجید،آبی

   حاضرنیستن سقف اعلام کنن تا هر اداره مالیات شهری هر چقدر تونست بعنوان سقف بزنه ویقه مردمو بگیرن

  • ناشناس

   مردم عادی وکاسبهای خورده فروش درامدشون کجا بود با این تورم همینکه بتونن چک و بدهی هاشونو پاس کنن وخرج ومخارج زندگیشونو دربیارن خیلی هنر کردن کمکی که نمیکنین حداقل سنگی نندازین تو معاش مردم.

  • ناشناس

   خیلی ساده انگارانه حرف میزنید
   من کاسب کف خیابان هستم فردا چک دارم پول هم ندارم از همکارم 100 میلیون قرض میکنم اون پول را به حساب من که تجاری است واریز میکند چند روز بعد من قرض را پس میدهم که به حساب تجاری او واریز میکنم
   حالا برای کدام از ما 100 میلیون درآمد محاسبه میشود
   این اتفاق چند بار در سال میافتد مثلا 5 بار
   حالا هر کدام 500 میلیون درآمد مشمول مالیات داریم در صورتی که درآمدی نبوده

  • ناشناس

   این وسط تکلیف کسی که پس اندازی داره و مثلا طلا خریده که با تورم موجود پولش سوخت نشه،حالا میخواد بفروشه چیزی بخره، چیه؟
   اینطوری نه میشه پس انداز کرد نه کاری که از این تورم لامصب عقب نیافتیم.
   امید به زندگی سیری چند؟

  • وطن

   دولت مالیاتش روی هر تراکنش بگیر بهتر است

  • ناشناس

   یه رنگ به رنگها اصافه میشه توایران
   رنجرنگ.

  • ناشناس

   رقم تعیین شده چقدره ؟ 🙄

  • ناشناس

   حالا آمد یه نفر خونه اشو فروخت پول اون خونه تو حساب بانکی نشست آیا اون پول جزء درآمد حساب میشه
   در ضمن طرف بابت فروش خونه مالیات و شهرداری بابت نقل و انتقال داده

  • ناشناس

   سلام
   سود بانک هم شامل مالیات میشه

  • ناشناس

   اومدی نسازی

  • ناشناس

   پس اندازی نیست
   مال دولت همش!!!

  • ناشناس

   این یعنی دزدی آشکار ، هنوز سیر نشدید؟

  • ناشناس

   دست ش دراز ه واسه گرفتن

  • کار بره قدیمی سیستانی

   یه مشت بی سواد ...خوب چه کاریه میرم زمین میخرم .. اتفاقعا تصمیم درستی گرفتید ..اون چند نفری هم که بی سوادی تون شک داشتن العان با اینکاراتون به نتیجه رسیدن 🤣

  • بینام

   همه اش فشارروی مردم.
   باباخجالتم خوب چیزیه.مالیاتوازبانکها بگیرکه رانت مسکن وخیلی چیزای دیگه دستشونه

  • علی

   خب امید به زندگی یعنی این!! ده تومان درآمد یازده تومان مالیات

  • علی

   در اروپا که 25 درصد مالیات میگیرند از مردمانشان تورمشان 1 تا 4 درصد است
   در کشوری که تورم 100% وجود دارد مالیاتی نباید اخذ شود چون تورم مالیات پنهان است

  • ناشناس

   ایاکسی که کاسبه منلا جنسی رومیخره ومیفروشه مبلغ واریزی بالاس ولی سودش خیلی کمه اونم باید مالیاد بده

  • ناشناس

   هر روز یک روش تازه برای دست بردن در جیب مردم کشف می شود!

  • محمد

   از هر دو طرف مالیات میگیرند اگه بگی قرض کردم میگن باید از بانک میگرفتی حالا بدون سود قرض کردی بابت سود پولی که به بانک میدادی عوضش مالیات باید بدی......

  • محمد

   از این ببعد امار خریدارهای طلا رو هم دارند بعد عید طلا فروش باید به اداره دارایی کد ملی خریدارها رو بده اگه هم نده جریمه سنگین میشه. پس انداز ، چه حرفی میزنی این مربوط به قدیما میشه الان دیگه باید مثل کنجشک هر روز روزی رو باید دربیاری بخوری.

  • ناشناس

   تا سقف ۳۵ میلیون تومان معاف از مالیاته

  • قاسم زمانی

   اگر کسی حسابش کمتر از سقف تعیین شده کار کنه از پرداخت مالیات معاف میشه مثلا سال قبل هرکس تا ششصدمیلیون تومن معاف میشد از ششصد به بالا مالیات باید پرداخت میکرد

  • قاسم زمانی

   هرسال سقف اعلام میشه سال۴۰۰ چهارصدو پنجاه میلیون بود پارسال ۶۰۰وخورده ای بود هرسال سقف مشخصه .شما حتما اظهارنامه پر نمیکنید که خبر ندارید بهتره وقتی اطلاع نداریم اظهارنظر نکنیم دوست عزیز

  • ناشناس

   صد میلیون یکساله گذاشته ام بانک مهر ایران تا یکسال دیگر دویست میلیون وام بگیرم به چه جرمی وقتی این وام به حسابم میرود باید مالیات بدهم!؟

  • علی دشتی

   عالیه من موافقم. هرچقدر مردم رو عصبانی تر کنید به نفع همه س

  • سید علی دشتی

   یک عدد نوشابه یک لیتری سی هزار تومان آن وقت بنزین لیتری سه هزار تومان! بنزین را هم باید گرون کنید که انقدر ماشین در خیابان ها نباشند. هرکی ام خوشش نمیاد جمع کند و از ایران برود. به اومید پیروزی حق الیه باتل. به اومید سر بلندی کشورمان جمهوری اسلامی ایران و به اومید شکست دشمن

  • ناشناس

   اره بخدا

  • ناشناس

   رسما دست کردن تو جیب مردم و دزدی میکنن هیچ کاری هم واسه مردم نمیکنن .

  • ح ع

   آره به نظر من باید از دار آمد های بالای ۶۰ میلیون .و حساب‌های میلیاردی که مشخص نیست از کجا اومده نباید مالیات بگیرید.فقط کسانی که حقوقهایشان زیر بیست میلیون هست و راحتر میتونید دریافت کنید مالیات بگیرید چون دستشون به هیج جا بند نیست.ممنون

  • ناشناس

   تمام منابع این کشور اعم از نفت گاز طلا و منابع معدنی و....رابه طور مساوی عادلانه ومنطقی بین مردم تقسیم کنید بعد ادعای گرفتن مالیات کنید هم از آخور میخواین بخورین هم ازتوبره؟؟؟!!

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج