۱۳۹۶۶۰۶
۱۱ نظر
۱۵۹۴۶
۱۱ نظر
۱۵۹۴۶
پ

تفاوت قطار رجا با فدک ، قطار رجا بهتر است یا فدک؟

قطار رجا و فدک هر دو از بهترین شرکت های ریلی ایران هستند و امکانات خود را در سطح بالایی به مسافران ارائه می دهند. قطعا پیش از رزرو بلیط قطار، برای انتخاب بین این رجا و فدک دچار تردید شده اید، در این مقاله به بررسی کامل این دو قطار میپردازیم تا با اطمینان بیشتری سفر کنید.

تفاوت قطار رجا با فدک ، قطار رجا بهتر است یا فدک؟

فرق قطار رجا با فدک در چیست؟

شرکت رجا جزو قدیمی ترین شرکت های ریلی ایران بوده و در مسیرهای بیشتری نسبت به فدک، فعال است. از طرفی قطارهای فدک همگی کوپه های 4 نفره و 5 ستاره ای هستند که برخی به آن ها لقب هتل متحرک می دهند. در هر صورت قطار رجا با فدک را میتوان از ابعاد مختلفی بررسی کرد که در ادامه به شرح کامل آن ها می پردازیم.

استرداد بلیط قطار

جهت استرداد بلیط قطار رجا و فدک، می توانید به سایت های رسمی آن، مراجعه کنید یا از طریق آژانس ارائه دهنده بلیط، آن را کتسل کنید. جهت استرداد بلیط قطار رجا ابتدا به سایت رسمی آن مراجعه کرده و پس از پرداخت جریمه، نسبت به کنسلی آن اقدام کنید. برای کنسلی بلیط قطار، داشتن اطلاعاتی مانند کد ملی، کد رهگیری و شماره تماس وارد شده هنگام خرید، ضروری است.

مسیرهای ریلی رجا و فدک

شرکت ریلی رجا، جزو قدیمی ترین شرکت های حمل و نقل ریلی ایران است و از تمام شهرهای ایران به نقاط مختلف کشور مسیرهای متعددی را تحت پوشش قرار دارد و تقریبا برای تمام مسیرهای پردد ایران می توان بلیط قطار رجا را تهیه کرد.

در مقابل قطار فدک فقط در مسیرهای تهران – مشهد، قم – مشهد، قزوین – مشهد ، کرج – مشهد ، رشت – مشهد ، رشت – تهران ، تهران – اهواز ،  تهران – خرمشهر و در مسیرهای بالعکس فعالت می کند.

انواع قطارهای رجا و فدک

یکی از اصلی ترین تفاوت های شرکت های ریلی رجا و فدک، در انواع قطارهای آن است. بلیط قطار رجا در انواع ۴ و ۶ تخته و سالنی به فروش می رسد. از طرفی قطارهای شرکت فدک تنها از نوع قطارهای کوپه‌ای چهارنفره و ۵ ستاره بوده و در چهار کلاس خدماتی کلاس ویژه، کلاس اکونومی، کلاس بیزینس و کلاس عصرانه به مهمانان ارائه می‌شود. این دسته بندی بر اساس خدماتی است که در هر کدام از این سفرها به مسافران ارائه می شود. انواع قطارهای رجا در جدول زیر قابل مشاهده است: 

تفاوت قطار رجا با فدک ، قطار رجا بهتر است یا فدک؟

امکانات و خدمات قطار رجا و فدک

از آنجایی قطارهای رجا تنوع بیشتری دارند، برای مقایسه امکانات و خدمات این 2 قطار بهتر است، قطار 5 ستاره زندگی رجا را با قطارهای 5 ستاره فدک مقایسه کنیم. هرچه تعداد ستاره قطارهای رجا بیشتر می شود، امکانات و قیمت آن نیز افزایش می یابد.در جدول زیر برخی از امکانات و خدمات قطار پنج ستاره رجا و فدک را با یکدیگر مقایسه کرده ایم:

امکانات قطار رجا

امکانات قطار فدک

تهویه مطبوع در هر کوپه      

قابلیت حرکت با سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت

سفارش انواع خوراکی و پذیرایی ویژه کودکان

عایق های صوتی و حرارتی

رستوران زیبا و کاملا بهداشتی

تزئینات داخلی لوکس و مدرن در واگن

سیستم احضار مهماندار

قابلیت تنظیم دمای قضای داخل کوپه از ۲۲ تا ۲۶ درجه

سیستم صوتی و تصویری در کوپه

سامانه ی صوتی و تصویری در هر واگن

توزیع روزنامه، مجلات و کتاب

تخت های بزرگ و ارائه هدفون و روزنامه

امکان تنظیم ساعت  دمپایی راحتی برای هر مسافر

سرو غذاهای خارجی مطابق با ذائقه و سلیقه ایرانی

 

سرویس خواب بسته بندی و کاملا بهداشتی

 

 

سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی وکیوم

 

سرویس بهداشتی فرنگی و ایرانی در هر واگن

ارائه خدمات توسط مهمانداران حرفه ای و آموزش دیده

استقبال محترمانه از مسافران در ورود و خروج

 

گیت اختصاصی برای ورود مسافران

 

امکانات الکترونیکی در سرویس های بهداشتی

استقبال محترمانه

 

 

تفاوت قطار رجا و فدک در قیمت

قطارهای فدک به دلیل امکانات و خدمات لوکس تر، گران تر از قطارهای رجا هستند. البته قیمت قطار پنج ستاره زندگی رجا تفاوتی با قطارهای رجا ندارد. از طرفی تنوع قطارهای رجا بیشتر است و طبیعتا می توانید بلیط های با نرخ ارزان تر پیدا کنید.

پذیرایی در قطار رجا و فدک

پذیرایی قطارهای فدک و رجا باز هم به نوع، درجه قطار و کلاس خدماتی بستگی دارد. قطارهای فدک با بهره بردن از کترینگ اختصاصی خود متناسب با کلاس‌های خدماتی، خدمات پذیرایی مختلفی در قطارهای خود ارائه می‌دهد. این سرویس پذیرایی شامل نوشیدنی خوش آمد گویی، پیش غذا، سینی شام و دسر بوده که در طول سفر به مهمانان ارائه می شود. در تصویر زیر نمونه سرویس پذیرایی قطار فدک تهران مشهد آورده شده است:

تفاوت قطار رجا با فدک ، قطار رجا بهتر است یا فدک؟

پذیرایی در قطارهای رجا نیز به تفکیک درجه و نوع قطار انجام می شود که در ادامه آن ها را بررسی میکنیم:

 1. پذیرایی در قطار 5 ستاره زندگی رجا: نوع پذیرایی در این قطار بسته به زمان حرکت و نوع بلیط متفاوت است. پذیرایی در این قطار در دو وعده شامل شامل پذیرایی در بدو ورود با انواع نوشیدنی و دسر است و پذیرایی اصلی و شام است، انجام می‌شود. پذیرایی در رستوران اصلی نیز با کیفیت بالایی سرو شده که هنگام خرید بلیط قابل رزرو است و هزینه آن نیز در بلیط محسوب می شود.
 2. پذیرایی در قطارهای چهار تخته و 4 ستاره رجا: پذیرایی در قطارهای ۴ در دو مرحله انجام می شود. مرحله اول پذیرایی همان پذیرایی بدو سیر است که در زمان ورود مسافر به قطار بر روی میز داخل کوپه چیده شده و شامل آب معدنی، فلاسک آب جوش، چای، بیسکوییت، قند وشکر، آبمیوه و شکلات است. پذیرایی مرحله دوم، سِرو شام است که به صورت انتخابی است و در زمان خرید بلیت و یا در داخل قطار قابل رزرو بوده و مسافر می تواند در کوپه یا رستوران آن را میل کند.
 3. پذیرایی در قطار 3 ستاره و 4 تخته: پذیرایی این قطار شامل پذیرایی در بدو سیر به صورت رایگان و وعده غذایی سفارش داده شده در زمان خرید بلیط قطار است. در صورت تمایل امکان خرید تنقلات در قطار وجود دارد.
 4. پذیرایی در قطارهای شش تخته رجا: بجز قطار میلاد که امکان سفارش غذا در هنگام تهیه بلیط وجود دارد در سایر قطارهای شش تخته پذیرایی با آب معدنی در ابتدای سفر انجام می شود و امکان خرید تنقلات از بوفه وجود دارد.
 5. پذیرایی در قطارهای اتوبوسی رجا: در قطارهای اتوبوسی رجا، پذیرایی شامل آب معدنی و خوراکی در ابتدای سفر انجام شده و امکان خرید تنقلات و غذا نیز وجود دارد.

نحوه خرید بلیط قطار فدک و رجا

برای خرید بلیط قطار رجا یا فدک، کافی است به سایت های رسمی آن دو مراجعه کنید و پس از وارد کردن مبدا و مقصد، بلیط خود را رزرو کنید. البته حتما پیش از رزرو از مسیر ریلی قطار مد نظر خود اطمینان کسب کنید. از آنجایی که بلیط های قطار سریعا به فروش می رسند، در رزرو خود تعلل نکنید.

 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.

محتوای حمایت شده

سایر رسانه ها

  نظر کاربران

  • فاطمه نظری

   من هم با قطار فدک هم با قطار زندگی رجا سفر کردم جفتشون نسبتا امکانات خوبی دارن ولی قیمت بلیط بالاست

   پاسخ ها

   • ناشناس

    با توجه به کیفیت قیمت خوبی داره

  • فرشاد سلامتی

   قطار زندگی رجا خیلی خیلی عالی
   قطار فدک مفت نمی ارزه . حیف پول با اتوبوس بروید بهتره
   من با قطار زندگی رجا رفتم مشهد خیلی عالی از همه نظر بود
   مسیر برگشت با قطار فدک برگشتیم توبه کردیم خیلی اذیت شدیم از همه نظر

   پاسخ ها

   • جعفر فیضی

    قطار فدک مفت نمی ارزه ، از تهران تا مشهد داخل قطار یخ زدیم ، نیست به پولی که میگیرن اصلا امکانات ندارن و تبلیغاتی که انجام میدن کاملا دروغه. به هیچ‌وجه این قطار را توصیه نمی‌کنم.

   • ناشناس

    درسته قطار رجا عالیه

  • احمدی

   بدترین قطار، نورالرضا، پولی که می گیرند، کلا سرویس دهی صفر، است ،قطار فدک نسبتا بهتر است ،بعد از فدک رجا

   پاسخ ها

   • علی فلاح پور

    بهترین قطار نورالرضا عالی
    غدا میدن
    تخت راحت داره
    جا دار
    احترام دارن و.......


  • محمد

   قطاررجاخوبه که مشهد ،تبریز داره،وبیشترجاها میرود،،ولی فدک همه جا نداره،،فقط رجا قدیمی و جاش تنگه بخصوص تبریز مشهد قطارهاش بارها وسط راه خراب میشه وتاخییرزیاد میخوره،،ولی ازحق نگذریم پرسنلش آدمهای خوبین،،خداخیرشون بدهد،، ای کاش تختهاش جادارتر میبودش و امکاناتش بیشترمیبود وخراب نمیشد وسط راه،،

   پاسخ ها

   • ناشناس

    قطار رجا و فدک بهترین قطارهای ایرانن

  • رضا ربیعی

   فدک فقط تبلیغات میکنه
   یک کوپه گرفتیم اردیبهشت ۱۴۰۲
   مشکلات
   خراب بودن درب سرویس بهداشتی قطار
   قطع بودن اینترنت
   ضعیف بودن پذیرایی
   از همه جالب تر نظر سنجی ثبت کردم هیچ پیگیری نشد
   در ضمن گرانترین بلیطش رو گرفته بودم

   پاسخ ها

   • ناشناس

    امیدوارم پیگیری کنین و زود به نتیجه برسین ..به هر حال دفعه بعدی بلیط رجا یا نورالرضا رو تهیه کنید.

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج