۱۳۹۷۵۰۲
۶ نظر
۱۲۳۹
۶ نظر
۱۲۳۹
پ

روایتی از یک دزدی عجیب در بهشت زهرای تهران

مدیرعامل سازمان بهشت‌زهرا (س) گفت: برای نظارت بیشتر، بهشت‌زهرا را ناحیه‌بندی کرده‌ایم و اکنون تمامی فعالیت‌ها اعم از کفن‌ودفن و گشت‌زنی و نظارت توسط معاونین در نواحی صورت می‌گیرد و مستمر است تا شاهد وقوع (سرقت) در این آرامستان نباشیم.

خبرآنلاین: مدیرعامل سازمان بهشت‌زهرا (س) گفت: برای نظارت بیشتر، بهشت‌زهرا را ناحیه‌بندی کرده‌ایم و اکنون تمامی فعالیت‌ها اعم از کفن‌ودفن و گشت‌زنی و نظارت توسط معاونین در نواحی صورت می‌گیرد و مستمر است تا شاهد وقوع (سرقت) در این آرامستان نباشیم.

سازمان بهشت‌زهرا (س) برای کاهش آسیب‌های اجتماعی و تخلفات از جمله سرقت گل، نظارت‌ها را افزایش داده است.

روایتی از یک دزدی عجیب در بهشت زهرای تهران

همشهری در گزارشی نوشت: برای رسیدن به بهشت‌زهرا (س) فرقی نمی‌کند از بزرگراه شهید تندگویان یا خلیج‌فارس تردد کنید، حتماً با گل‌فروشان مواجه می‌شوید. بچه‌های کمتر از ۵ سال و نوجوانان و جوانان و پیرمرد و پیر زن بالای ۶۰ سال، کنار بساط گل ها ایستاده اند و چنان در یک خط صف شده‌اند که گویا قرار است از آنها سان دیده شود. البته که هر کسی نمی‌تواند در این محورها گلفروشی کند. چرا که مافیای گلفروش چنان پر قدرت در صحنه حضور دارند که تا کنون کسی حریف‌شان نشده و طرح ساماندهی گلفروشان بزرگراهای منتهی به بهشت زهرا(س) بیش از دو دهه ابتر مانده است.

علاوه بر گلفروشی در محورهای بزرگراهی، سرقت گل از شهر مردگان هم به کسب و کار پررونق تبدیل شده و گلایه مندی شهروندان را در پی دارد. این گزارش روایت میدانی خبرنگار همشهری از سرقت گل در شهر مردگان است.

ناپدیدشدن شاخ گل‌ها از روی سنگ مزار

کنار بساط گل‌فروش توقف می‌کنیم و یک دسته‌گل رز می‌خریم. سر مزار گل‌ها را می‌چینیم و مشغول تلاوت قرآن و قرائت فاتحه می‌شویم. مزار را ترک می‌کنیم و هنوز چند قدم دورتر نرفته‌ایم که برمی‌گردیم و می‌بینیم اثری از شاخه گل‌ها نیست. ناپدیدشدن گل‌ها در چشم برهم‌زدن قطعاً نیاز به تخصص و مهارت و سرعت عمل بالا دارد. نیروی خدمات شهری سازمان بهشت‌زهرا (س) مشغول نظافت قطعات است. موضوع را با او مطرح می‌کنیم و می‌گوید برای جلوگیری از سرقت گل‌ها بهتر است آنها را پرپر کنید.

گل‌های پرپر هم خواهان دارد

برای زیارت اهل قبور بازهم راهی آرامستان تهران می‌شویم و این بار بنا به توصیه نیروی خدمات شهری بهشت‌زهرا (س) تصمیم می‌گیریم گل‌های روی سنگ مزار را پرپر کنیم. به همین دلیل دسته‌گل داودی زرد از گل‌فروشی می‌خریم و پس از رسیدن سر مزار آنها را پرپر می‌کنیم. گرچه اطمینان داریم دیگر کسی با گل‌های پرپر کاری ندارد؛ اما مسافت کوتاهی که می‌رویم و تصمیم می‌گیریم برگردیم تا از سرقت‌نشدن گل‌های پرپر مطمئن شویم. به مزار که می‌رسیم در اوج ناباوری می‌بینیم اثری از گل‌ها نیست.

ردپای گل‌های سرقت در بساط گل‌فروشان

همچنان در بهت سرقت گل‌های پرپر هستیم که به ناگهان متوجه می‌شویم شخصی با لباس‌های ژنده مشغول جمع‌آوری گل‌ها از روی سنگ مزار است. در گوشه‌ای او را زیر نظر می‌گیریم و در نهایت پس از عملیات تعقیب نامحسوس می‌رسیم پای بساط گل‌فروشان. گل‌های پرپر شده در کیسه پلاستیک کوچک بسته‌بندی و به مبلغ ۳۰ هزار تومان فروخته می شود. البته که گلفروشان آنها را با مبلغ کمتری از سارقان که اکثرشان اتباع و برخی هم معتاد هستند، خریداری می کنند.

گل‌ها خراب می‌شوند

برای گفت‌وگو با فردی که اقدام به سرقت گل از روی سنگ مزارها می‌کند، مجبور می‌شویم، گل‌های سرقتی را بخریم. با هر ترفندی حاضر می‌شود خیلی کوتاه صحبت کند. خودش را معرفی نمی‌کند و در پاسخ به این پرسش که چرا گل‌ها را از روی مزارهای بردارمی دارید؟ می‌گوید: «گل‌ها خراب می‌شوند و از بین می‌روند. حالا ما آنها را برداریم و بفروشیم ضرر و زیانی به کسی نمی‌زند.» حال‌وروز خوشی ندارد و بی‌حوصله از کنارمان فاصله می‌گیرد و خودش را به مزار دیگری می‌رساند و مشغول جمع‌آوری گل‌ها و ریختن آنها روی کیسه می‌شود.

نظارت‌ها افزایش‌یافته است

مدیرعامل سازمان بهشت‌زهرا (س) حضور سارقان گل در آرامستان را تأیید می‌کند. محمدجواد تاجیک می‌گوید: «این موضوع (سرقت گل) از گذشته بوده و در این دوره با همکاری نیروی انتظامی و همکاران سازمان خدمات اجتماعی تلاش می‌کنیم تا سارقان جمع‌آوری شوند و با اقدامات صورت‌گرفته سرقت‌ها به حداقل رسیده است.»

او در تشریح بیشتر اقدامات عنوان می‌کند: «برای نظارت بیشتر، بهشت‌زهرا (س) را ناحیه‌بندی کرده‌ایم و اکنون تمامی فعالیت‌ها اعم از کفن‌ودفن و گشت‌زنی و نظارت توسط معاونین در نواحی صورت می‌گیرد و مستمر است تا شاهد وقوع چنین مواردی (سرقت) در این آرامستان نباشیم.»

به گفته تاجیک در دوره جدید مدیریت شهری، علاوه بر افزایش نظارت شبانه‌روزی نیروهای دژبان و انضباط شهری، و افزایش تعداد دوربین‌های مداربسته، شهردار شب هم در این مجموعه دایر شده و نیروهای ویژه سازمان بهشت حضرت زهرا (س) برای جلوگیری از سرقت‌ها و... شبانه‌روز تلاش می‌کنند.

مدیریت شهری درصدد ساماندهی گل‌فروشان

ایجاد جایگاه عرضه گل یکی از راهکارهای ساماندهی گل‌فروشان جاده بهشت‌زهرا (س) است. تورج فرهادی شهردار منطقه ۱۹ با اشاره به این موضوع می گوید: «ایجاد جایگاه های عرضه گل در ادوار گذشته پیگیری و به طور مقطعی طرح ساماندهی انجام شده است اما شاهد افزایش تعداد گلفروشان هستیم و برای روان سازی تردد در محورهای بزرگراهی منتهی به بهشت زهرا(س)، ضرورت دارد تا طرح ساماندهی به صورت اساسی عملیاتی شود.»

او با بیان این که مطالعات مربوط به طرح ساماندهی گلفروشان در حال انجام است تاکید می کند: «علاوه بر گلفروشان، با مقوله عرضه تره بار در مسیر جنوب به شمال اتوبان شهید هاشمی مواجه هستیم و از این رو با همکاری شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران موضوع ساماندهی هر دو مورد (گلفروشان و عرضه کنندگان تره بار) پس از نهایی شدن مطالعات، اجرایی می شود.»

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.
آموزش هوش مصنوعی

تا دیر نشده یاد بگیرین! الان دیگه همه با هوش مصنوعی مقاله و تحقیق می‌نویسن لوگو و پوستر طراحی میکنن
ویدئو و تیزر میسازن و … شروع یادگیری:

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتي 9/5 ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  نظر کاربران

  • حس ناب

   دیگه چیزی نموند قابل دزدیدن نباشه🤕

  • ناشناس

   اخه مرده حالیشه گل میبری براش برو بده به غریبه زنده

  • سهراب خَیطی

   گل رو تو زنده ای ببرن که لذت بخشه؛
   رو سنگ قبر به چه کار میاد آخه؟!

  • نیما

   اصلا چه ضرورت و حکمتی داره واسه قبور و اموات گل ببریم، چرا واسه زنده ها گل نمی‌بریم؟ چرا هزینه را به مستمندان نمی دهیم..

  • ناشناس

   اگر وقتی طرف زنده بود یک شاخه گل میگرفتی بدیدنش میرفتی هزار برابر صوابش بیشتر بود.تا اینکه یک تاج گل برسر قبرش بذاری.ایرانی مرده پرست.

  • ناشناس

   به خداخیراته برا مرده اون که پلاسیده میشه خوب بذار یه نون به کسی برسونه

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج