۱۴۰۳۳۷۸
۲۵ نظر
۳۸۰۱
۲۵ نظر
۳۸۰۱
پ

خبرهایی که نشان می‌دهد صداوسیما می‌خواهد مردمی شود

روزنامه سازندگی در یادداشتی با عنوان «عقب‌‌نشینی تلویزیون» به خبر بازگشت برخی چهره‌‌های سرشناس ازجمله ایرج طهماسب و فرزاد حسنی به تلویزیون واکنش نشان داد.

روزنامه سازندگی در یادداشتی با عنوان «عقب‌‌نشینی تلویزیون» به خبر بازگشت برخی چهره‌‌های سرشناس ازجمله ایرج طهماسب و فرزاد حسنی به تلویزیون واکنش نشان داد.

خبرهایی که نشان می‌دهد صداوسیما می‌خواهد مردمی شود

این روزنامه در یادداشتی به قلم سپهر خرمی، روزنامه‌نگار نوشت:

در حالی صحبت از بازگشت چهره‌های سرشناس تلویزیون به برنامه‌های صداوسیما قوت گرفته که آذرماه امسال(1402) حسین شاهمردانی، رئیس شبکه چهارم سیما، طی اظهارنظری علیه احسان علیخانی و برخی چهره‌های مشهور دیگر گفته بود: «فکر می‌کنید چرا احسان علیخانی در تلویزیون برنامه نمی‌سازد و به این عرصه تحت نظارت سازمان صداوسیما برنمی‌گردد؟ چون علیخانی می‌داند که نُطُقش را می‌کشند».

درواقع چنین بیان شده بود که تلویزیون نیازی به این افراد ندارد. بااین‌حال باتوجه به کاهش مخاطبان تلویزیون، این سازمان تصمیم گرفته با دعوت از چهره‌های مشهور از عرصه‌های مختلف، اعم از بازیگر، مجری و کارگردان مخاطبانی را که این مدت از دست داده تا حدودی به‌دست بیاورد و جذب کند. این صحبت‌ها در تناقض با موضوعی است که روز گذشته محسن برمهانی، معاون سیما نسبت به بازگشت سلبریتی‌ها به تلویزیون نقل کرد. محسن برمهانی در نشست ویژه برنامه‌های نوروز 1403 تاکید کرد که باید چهره‌هایی چون علیخانی، مهران مدیری، ایرج طهماسب و... را حفظ و از آنها در تلویزیون بهره برد.

خبرهایی که نشان می‌دهد صداوسیما می‌خواهد مردمی شود

بازگشت به چه قیمتی؟

یکی از مجریان مشهور تلویزیون که به صداوسیما برگشته، فرزاد حسنی است که به صورت نانوشته‌ای چندین‌بار طی یک‌دهه اخیر طعم ممنوع‌التصویری را چشیده است. طبعاً ممنوع‌التصویری برخلاف آزادی بیان است اما نباید رویکرد مجری‌ها در قبال شرکت‌کنندگان یک برنامه مسابقه و سرگرمی، سنجیده و بررسی شود؟ صرفاً به‌دلیل اینکه به‌طور مثال فردی به‌اسم فرزاد حسنی، سابقه‌ای در تلویزیون داشته و اتفاقاً برخی برنامه‌های او پرمخاطب شده، به راحتی باید بدون رعایت اصولی به او تریبون داده شود؟

اردیبهشت‌ماه امسال(1402)، فرزاد حسنی که مجری یکی از مسابقات خانوادگی بود، برای دقایقی رفتار تحقیرآمیزی با یکی از مهمانان برنامه خود داشت و مقابل تماشاگران این برنامه، مهمان را به تمسخر گرفت و از نجابت مهمان برنامه سوءاستفاده کرد. ازسوی‌دیگر پرسش این مسابقه از همان شرکت‌کننده با وعده برنده‌شدن 50 میلیون تومان، چالش دیگری بود که با رفتار بسیار زشت حسنی همراه شد. شرکت‌کننده این مسابقه پاسخ سوالی را داد که حسنی گفته بود، اگر پاسخ صحیحی از سوی این شرکت‌کننده داشته باشد، مبلغ 50 میلیون تومان هدیه به او می‌رسد اما بعد از پاسخ مهمان، فرزاد حسنی یک جعبه زرشک به او هدیه داد و از تماشاگرها خواست چندین‌بار این هدیه را با صدای بلند فریاد بزنند.

همچنین در برنامه دیگری که نعیمه نظام‌دوست دعوت شده بود، فرزاد حسنی به‌خاطر اضافه‌وزن نعیمه نظام‌دوست، او را مسخره کرد که در شبکه‌های اجتماعی بازخورد بسیار منفی داشت. درواقع اینطور برداشت می‌شود که آزادی عمل فراتر از قواعد سازمانی به فرزاد حسنی داده شده تا با توهین و تحقیر افراد مختلف ازجمله مردم یا بازیگرها، برنامه را در شبکه‌های اجتماعی وایرال کند. البته که این صرفاً یک تحلیل شفاهی است از آنچه طی مدت اخیر با اجرای فرزاد حسنی به ذهن مخاطب مخابره شده است.

خبرهایی که نشان می‌دهد صداوسیما می‌خواهد مردمی شود

رفت‌وبرگشت ایرج طهماسب

بازگشت ایرج طهماسب به تلویزیون بعد از حضور موفق او در شبکه‌های نمایش‌خانگی، خبری بود که بیش از سایر افراد بازتاب داشت. ایرج طهماسب که یکی، دو سالی است به‌سمت شبکه‌های نمایش‌خانگی رفته و تمایلی نداشته در تلویزیون مثل سابق برنامه‌سازی کند، حالا رسماً تایید شده که قرار است برای ویژه‌برنامه عید 1403 برنامه مهمانی را داشته باشد. محسن برمهانی، معاون سیما، در نشست ویژه‌برنامه نوروز 1403 خبر از بازگشت ایرج طهماسب به سبک همان برنامه مهمانی خبر داد و گفت: «در شبکه نسیم برنامه‌ای به‌نام «مهمانی»، با اجرای ایرج طهماسب در حال تولید است که ۹ قسمت آن در نوروز پخش خواهد شد.

این برنامه تلفیقی از عروسک‌های جدید و قدیم خواهد بود.» ایرج طهماسب هم یکی از افرادی است که در ایام سال گذشته پخش برنامه مهمانی را در پلتفرم‌ها ادامه می‌داد که با انتقاد برخی کاربران در شبکه‌های اجتماعی همراه شد. نوروز 1402 اما بعد از پخش همان قسمت اول مهمانی، حملات کم‌سابقه‌ای به طهماسب شد که چرا در آن‌دوران در حال برنامه‌سازی طنز هستید.

البته کاربران دیگری نیز در حمایت از طهماسب اعلام کردند او «طنز تلخی» را در چارچوب قوانین مطرح کرده و نباید از تمام مردم انتظار خانه‌نشینی داشته باشیم. بااین‌حال ایرج طهماسب با انتشار یک استوری، به انتقادها پاسخ داد و از مردم درخواست کرد لطفاً  قبل از هر قضاوتی، قسمت اول را کامل مشاهده کنید. طی چندماه گذشته طهماسب یک‌بار دیگر هم اسیر حاشیه مجازی شده بود که او را متهم به تیکه انداختن به مردم غزه کرده بودند. او بازهم در حد یک استوری اینستاگرام، پاسخ منتقدان را داد با این مضمون که از بازگشت من به تلویزیون ترسیده‌اید!

خبرهایی که نشان می‌دهد صداوسیما می‌خواهد مردمی شود

خندوانه و مدیری برمی‌گردند؟

از سال گذشته و بعد از ناآرامی‌های شکل‌گرفته، رفتار سلبریتی‌ها بیش‌ازپیش زیر ذره‌بین قرار گرفت تا جایی که فضا چنان دوقطبی شده بود که اکثر کاربران شبکه‌های اجتماعی هیچ حدومرز وسطی برای رفتار سلبریتی‌ها قائل نبودند و حاضر نمی‌شدند نسبت به برخی موضوعات، تحلیل خاصی داشته باشند. از دید برخی، حضور سلبریتی‌ها در تلویزیون مساوی بود با پشت‌کردن به مردم و البته از دیدگاه برخی دیگر، سلبریتی‌ها منبع درآمد دیگری ندارند و اگر خود را خانه‌نشین کنند صرفاً هنرشان است که محروم شده و بعد از مدتی نیز فراموش خواهند شد.

همچنین همین طیف دوم عقیده دارند، اگر تمام سلبریتی‌ها خودشان را نسبت به کار کردن با تلویزیون محدود کنند و کنار بروند، فضا برای افرادی که علم، دانش و تجربه این کار را نداشتند، باز می‌شود و کیفیت کار بیش‌ازپیش پایین می‌آید. آذرماه 1402 بسیاری به سکوت رامبد جوان نسبت به مسائل اجتماعی واکنش نشان دادند و به او تاختند. درنهایت او با انتشار ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی نسبت به انتقادات گسترده به خودش گفت، لطفاً دست از سر خندوانه بردارید: «خندوانه برنامه‌ای برای ایجاد امید است، نه دروغگویی؛ ما هرگز نگفتیم همه‌چیز عالی است! هیچ‌وقت نه وقت، نه حوصله‌ی کل‌کل با کسانی را دارم که از سر ناآگاهی و عصبانیت به خندوانه تاختند و انتقادهای غلط کردند.

خبرهایی که نشان می‌دهد صداوسیما می‌خواهد مردمی شود

هیچ‌وقت هم از شنیدن نقد درست، طفره نرفتم چون همیشه به کیفیت و پیشرفت خودم، فرهنگم، آثارم و گروه بزرگی که با من همکاری می‌کنند، اهمیت می‌دهم.» همچنین شایعه بازگشت مهران مدیری به تلویزیون هم داغ شده است. بعد از ویدئویی که مهران مدیری در اینستاگرام شخصی‌اش مبنی بر عدم‌علاقه‌اش به پخش تصاویرش در برنامه دورهمی منتشر کرد، بسیاری از برنامه‌های شبکه نسیم بهم خورد. برنامه دورهمی هم متوقف شد و مدیری از تلویزیون به‌سمت شبکه نمایش‌خانگی کوچ کرد.

حالا صداوسیما بدش نمی‌آید که مدیری، بار دیگر در تلویزیون برای مخاطبانش برنامه‌سازی کند تا شاید این کاهش مخاطب، جبران شود. معاون سیما درباره همکاری با مهران مدیری، توضیح داد: سازمان صداوسیما در حال حاضر راغب نیست با برخی افرادی که بی‌اخلاقی کرده‌اند، همکاری داشته باشد؛ البته آقای مدیری جزو این افراد نیست. همه کارهای ایشان مورد تایید بوده و با مخاطبان، صادق بوده است. بر این اساس همکاران در حال گفت‌وگو با آقای مهران مدیری هستند.

باز شدن فضا یا...؟

مخاطبان برنامه‌های تلویزیونی طبق نظرسنجی‌ای که اداره‌کل روابط عمومی رسانه‌ملی منتشر کرده چنین است: مجموعه «بازپرس» شبکه یک 5/22 درصد مخاطب، «عشق کوفی» شبکه سه 4/13درصد مخاطب و تکرار سریال «گاندو ۲» از شبکه آی‌فیلم 1/11درصد مخاطب جذب کردند. سایر نظرسنجی‌ها درخصوص برنامه‌های دیگر سیما نیز با همین میزان است.

شاید به همین خاطر است که برخی مجریان ازجمله رضا رشیدپور بعد از توافق برای ساخت یک برنامه تلویزیونی، با انتشار یک پست اینستاگرامی، انصرافش را از حضور در این برنامه اعلام کرد. البته که احتمال انتقاد گسترده برخی به بازگشت او به تلویزیون هم، چندان بی‌تاثیر نبود. هرچند بازگشت محمدرضا گلزار و سایر سلبریتی‌ها به تلویزیون قطعی شده، اما بعید به‌نظر می‌رسد که به این راحتی‌ها تلویزیون بتواند همچون گذشته، مخاطبان قابل‌توجهی را برای برنامه‌هایش داشته باشد.

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.
آموزش هوش مصنوعی

تا دیر نشده یاد بگیرین! الان دیگه همه با هوش مصنوعی مقاله و تحقیق می‌نویسن لوگو و پوستر طراحی میکنن
ویدئو و تیزر میسازن و … شروع یادگیری:

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتي 9/5 ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  نظر کاربران

  • ناشناس

   بازی با خاکستر آتشی که مدتهاست خاموش شده است

  • صفا

   هیچ تاثیری ندارد من اصلا تلویزیون نگاه نمیکنم ....مهم برنامه شاد هستش ک اصلا نداره‌

   پاسخ ها

   • ناشناس

    برنامه شاد هم داره

  • مهدی

   این میلیاردی بگیرها قبلا هم بودن !! یعنی،صدا وسیما با چند تا مجری میشه مردمی؟!! اینا که همه شون عشق میلیاردی اند و بس!

  • ناشناس

   کسی تلویزیون نگاه نمیکنه حالا شاید با اومدن اینا یه کم بیننده پیدا کنه

  • تاج کبیر

   هیچ فرقی نمیکنه باشن یا نه اینا نباشن کس دیگه جاشونو پر می کنه تمام این افراد برا پول برمیگردن و فرقی به حال ما ندارن و تلویزیون اصلا نمی بینیم

   پاسخ ها

   • ناشناس

    خب نبینید همون ماهواره ببینید🤪

  • ناشناس

   صدا سیما به ادمهایی که حرف مفت می زنن خودخواه و پرتوقعن و میلیاردی پول می گیرن نیاز نداره صداسیما به جوان با ذهن خلاق نویسنده فیلم نامه نویس طرحنامه نویس سناریونویس قالب ساز درست نیاز داره

  • زهرا محمدی

   شما بگو بهترین مجری بیاد... وقتی اجازه نداره از مشکلات مردم و از ظلم حرفی بزنه، به اندازه ی یه پول سیاه هم به درد نمیخوره. مثلا الان فرض کن حسنی اومده. چه گره ای از مشکلات مردم باز می‌کنه ؟ آیا میتونه جنایتهای خودروسازان و ارابه های مرگ تولیدی اونها رو نقد کنه؟

  • ناشناس

   حیف از این بودجه سرسام آور که از جیب مردم به این صداوسیما آشغال بااین برنامه نازل ومزخرف میدن با یک سری مجری های بیسواد و آماتور واقعا حیف از این بودجه صداوسیما با حداقل مخاطب

  • ناشناس

   صدا و سیما هیچ وقت مردمی نبوده و نیست، من 20 ساله که نه نگاه کردم و نه گوش دادم، و تا زمانی که بهمين روش باشد نه من و نه هموطن من نگاه و گوش نخواهیم کرد %

   پاسخ ها

   • ناشناس

    من و هم وطنان نگاه میکنیم

  • استاد

   فرزاد حسنی رفتار غیر منطقی و غیر محترمانه ای داره و من این رو دیدم و خود برتربیتی شدیدی در ایشان موج میزنه

  • ناشناس

   فرزاد حسنی که کلا مشکل داره خود بزرگ بین وگستاخ همون بهتر برنگرده هیچوقت

  • ناشناس

   خودش را هم بکشد دیگر نمی تواند جایگاهش را پس بگیرد بخاطر نفرت و انزجاری که اکثریت مردم ایران از این سازمان منفور و حال بهم زن دارند

   پاسخ ها

   • ناشناس

    به صدا و سیما نقد وارده ولی برنامه های خوبی هم داره که آموزنده و سرگرم کننده است

  • ناشناس

   والله تمام این افراد قبلا هم تو صداوسیما بودن و با حضور همین افرادم صداوسیما مخاطب چندانی نداشتش حالام برگردن تفاوت زیادی ایجاد نمیشه کشوری که مشکل داشته باشه تو تمام زمینه ها با برگردوندن چهارتا سلبریتی چیزیو درست نخواهد کرد

  • ناشناس

   فقط در حد نمایش و گول زدن افکار مردمه... دیگه فایده نداره..... چرا باز میخواهید گول بزنید..

  • مرجان

   مشکل اینه که فقط خودتون و جلوی بینی تون و میبینید.اون کشاورزی که گوشه خونه اش یه تلویزیون 20 اینچ داره و همه دلخوشیبچه اش دیدن این آدم ها در صدا و سیماست را نمیبینید.
   همه چیز تو ذهنتون محدوده به یه جامعه آماری کوچیک و نمیتونید ببینید که برای خیلی ها آموزش و دیدن و شناختن فرهنگ محدود به صدا و سیماست و چه خوب که از همه ی سلیقه ها باشند.

  • ناشناس

   دقیقاً . احسنت .

  • حسین

   وقتی همه چیز از قبل دیکته میشه که بر علیه فلان شخص یا گروه صحبت بشه یافلان گروه رو به زور بگین خوبن.همه چیز گل و بلبل نشون داده میشود،اگه بزرگترین مجریان و کمدین های دنیا رو هم بیارن فایده ایی نداره

  • ناشناس

   میلی نه ملی 😏

  • چگوارا

   خیلی هم خوبه فقط از الان باهاشون طی کنید چی خوبه چی بده یه تعهدی بگیرید دیگه افزار پاره نکنند

  • بهروز

   اکثریت چنین است

  • ناشناس

   صدا و سیمای میلی هیچ وقت مردمی نبوده و نخواهد شد

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج