۱۴۰۶۸۳۰
۳۱۲۹
۳۱۲۹
پ

بهترین جت‌های جنگنده نیروی هوایی آمریکا کدامند؟

ناوگان جت های جنگنده نیروی هوایی ایالات متحده بدون شک یکی از پویاترین و قوی ترین ها در کل جهان است، با فهرستی حیرت انگیز و منحصربفرد از جت هایی که برای اهداف مختلف طراحی شده اند.

روزیاتو: ناوگان جت های جنگنده نیروی هوایی ایالات متحده بدون شک یکی از پویاترین و قوی ترین ها در کل جهان است، با فهرستی حیرت انگیز و منحصربفرد از جت هایی که برای اهداف مختلف طراحی شده اند. از جدیدترین جت های جنگنده مانند اف-۲۲ رپتور تا جنگنده های چند منظوره قابل اعتمادی با کارنامه چند دهه ای مانند اف-۱۶ فایتینگ فالکون و اف-۱۵ ایگل، هر یک از این جنگنده ها چیزی روی میز گذاشته است.

بهترین جت‌های جنگنده نیروی هوایی آمریکا کدامند؟

تصمیم گیری در مورد اثرگذارترین هواپیمای ارتش ایالات متحده کار دشواری است، زیرا برنده بسته به طراحی، هدف و توانایی های عملیاتی هر کدام متفاوت خواهد بود. بهترین جت جنگنده در نبردهای تن به تن ضرورتاً بهترین جنگنده برتری هوایی نیست. وقتی عملیات های تهاجم زمینی در میان باشد، همه چیز تغییر می کند. با این وجود، جت های جنگنده معدودی هستند که از بقیه متمایز بوده و در دسته بندی مختلف در صدر قرار می گیرند که آن ها را از دیگر جت های جنگنده در ناوگان هوایی ارتش ایالات متحده متمایز می کند. این مقاله نگاهی عمیق تر به بهترین جت های جنگنده نیروی هوایی ایالات متحده خواهد انداخت.

بهترین جت‌های جنگنده نیروی هوایی آمریکا کدامند؟

سریع ترین جت جنگنده در آسمان ها

جنگنده F-15 Eagle ساخت کمپانی مک دانل داگلاس بدون شک سریع ترین جت جنگنده در ناوگان نیروی هوایی ایالات متحده است. این جنگنده در زمینه قابلیت های میدان نبرد می تواند از هر جت جنگنده دیگری در ناوگان هوایی این بخش از ارتش ایالات متحده پیشی بگیرد. این هواپیمای فوق العاده دارای حداکثر سرعت ماخ ۲.۵ است که آن را سریع تر از جت های دیگری مانند اف-۲۲ رپتور قرار می دهد که حداکثر سرعت آن ماخ ۲.۲ است.

این پرنده نظامی به عنوان سومین جت جنگنده سریع تاریخ هوانوردی نظامی جهان تاکنون شناخته می شود و در این زمینه تنها از نسخه رهگیر آزمایشی YF-12 و برنامه پرنده نظامی با ارتفاع پرواز بالای SR-71 Blackbird و البته جت های سوپرسونیک میگ-۲۵ و میگ-۳۱ قرار می گیرد. در حالی که میگ-۲۵ تنها در برخی از کشورها مانند لیبی و سوریه در سرویس باقی مانده، میگ-۳۱ بخش مهمی از نیروهای هوافضای روسیه است و هنوز در این کشور فعال است.

اف-۱۵ به شدت مجهز به سلاح بوده و توانایی های خارق العاده ای دارد که آن را به یک جت جنگنده فوق العاده تبدیل می کند که دهه هاست در اوج باقی مانده است. قابلیت های خارق العاده اف-۱۵ را می توانید در جدول زیر ببینید:

دسته قابلیت های اف-۱۵
حداکثر برد ۵,۶۰۰ کیلومتر
موتورها ۲ موتور توربوفن پس سوز  Pratt & Whitney F-100 
سقف پرواز ۶۵,۰۰۰ پا (۲۰,۰۰۰ متر)
حداکثر وزن در هنگام بلند شدن ۳۰,۰۰۰ کیلوگرم

علاوه بر این، اف-۱۵ ایگل بدون شک مدت های مدید دیگری در سرویس باقی مانده و تا دهه های آینده در ناوگان نیروی هوایی ایالات متحده حضور خواهد داشت. F-۱۵EX که جدیدترین نسخه این هواپیماست همچنان از خط تولید کمپانی بوئینگ خارج می شود و تسلیحات جدید و توانمندی های عملیاتی بهتر و پیشرفته تری دریافت می کند.

بهترین جت‌های جنگنده نیروی هوایی آمریکا کدامند؟

بهترین جنگنده برای نبرد تن به تن

وقتی به جت جنگنده در مفهوم سنتی آن فکر می کنید، اغلب تصویری از یک نبرد تن به تن بین دو هواپیما را تصور می کنید که در آن یکی برنده و دیگری بازنده می شود. در حالی که این موضوع در دوران جنگ جهانی اول و دوم صدق می کرد، این روزها شرایط کاملاً متفاوت است زیرا جنگنده ها برای گستره ای از اهداف مورد استفاده قرار می گیرند. با این وجود، باید همچنان در مورد جت جنگده آمریکایی که هنوز بهترین در زمینه نبرد تن به تن است گفت، زیرا دوئل های هوایی هنوز هم انجام می شوند. در این زمینه، هیچ جنگنده ای با اف-۲۲ رپتور ساخت کمپانی لاکهید مارتین برابری نمی کند.

اف-۲۲ با قدرت مانور و توانمندی های فوق العاده اش در میدان نبرد از دیگر جنگنده های ارتش ایالات متحده متمایز است که به آن امکان می دهد بسیار موثرتر و کارآمدتر از هر جنگنده ای دیگری پرواز کرده و با اهداف خود درگیر شود. در حالی که اف-۳۵ جدیدترین و پیشرفته ترین جت جنگنده چندمنظوره ارتش ایالات متحده است و برای انجام ماموریت های مختلف طراحی شده، اف-۲۲ رپتور با یک هدف واحد در ذهن طراحی شده است: اینکه بهترین جنگنده برتری هوایی باشد که تاکنون وارد آسمان ها شده است.

همچنین این هواپیما دارای تکنولوژی پیشرفته پنهانکاری است که آن را از دید رادارهای دشمن مخفی نگه داشته و فرصت هایی برای شلیک و شکار اول را در اختیار آن قرار می دهد. این هواپیما به ۶ فروند موشک هوا به هوای AIM-120C/D و یک جفت موشک هوا به هوای AIM-9M/X Sidewinder مجهز است که بسیار دقیق و نقطه زن بوده و توسط سیستم آویونیک و عملیات بسیار پیشرفته اف-۲۲ شلیک می شوند که این جنگنده را به یک ماشین کشتار تبدیل می کند.

بهترین جت‌های جنگنده نیروی هوایی آمریکا کدامند؟

همه کاره ترین جنگنده

جدیدترین جنگنده ای که به نیروی هوایی ایالات متحده می پیوندد، جدیدترین طراحی بی نقص صورت گرفته توسط کمپانی لاکهید مارتین است و توانسته نیازهای سه بخش اصلی ارتش ایالات متحده را تامین کند. جنگنده F-35 Lightning II با طراحی خیره کننده خود نه تنها به خاطر اینکه بسیار پیشرفته و توانمند است، بلکه به این خاطر که توانایی انجام تقریباً هر ماموریتی با دقت و کارآمدی بالا دارد از بقیه متمایز می شود.

این هواپیما پیشرفته ترین جنگنده ای است که تاکنون وارد سرویس نیروی هوایی ایالات متحده می شود و حتی چالش برانگیزترین ماموریت ها را نیز انجام می دهد. به گفته سازنده اش، اف-۳۵ برای مقابله با تهدیدهای نسل آینده سازگار شده، با تکنولوژی یکپارچه سازی شده ای که به آن امکان می دهد با فروندهای دیگر برای پیدا کردن و هدف قرار دادن همزمان جنگنده های دشمن در ارتباط باشد.

اف-۳۵ پیشرفته ترین تکنولوژی پنهانکار جهان در یک جت جنگنده را دارد که آن را از دید رادارهای دشمن مخفی نگه داشته و به آن امکان می دهد قابلیت فوق العاده انجام اولین شلیک را داشته باشد. با بیش از ۱,۰۰۰ فروندی که تاکنون ساخته شده و هنوز هم تولید آن ادامه دارد، اف-۳۵ تا دهه های آینده ستون فقرات نیروی هوایی ایالات متحده را تشکیل خواهد داد.

حرف پایانی

انتخاب کردن یک جت جنگنده خاص به عنوان بهترین جت در ناوگان هوایی ارتش ایالات متحده می تواند چالش برانگیز باشد، زیرا تقریباً تمام آن ها برای اهدافی متفاوت طراحی شده اند. به همین خاطر، جای تعجب ندارد که نیروی هوایی ایالات متحده تعداد زیادی از هر نوع از این جنگنده ها را در حالت آماده باش نگه می دارد تا برای هر سناریویی ابزار مناسب در اختیار داشته باشد.

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.
آموزش هوش مصنوعی

تا دیر نشده یاد بگیرین! الان دیگه همه با هوش مصنوعی مقاله و تحقیق می‌نویسن لوگو و پوستر طراحی میکنن
ویدئو و تیزر میسازن و … شروع یادگیری:

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتي 9/5 ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج