adexo3
۱۴۲۳۴۵۴
۳۲۱
۳۲۱
پ

مسلسل چیست و چگونه جنگ‌ها را متحول کرد؟

مورخان مسلسل را از مهم‌ترین فناوری‌های ۱۰۰ سال گذشته می‌دانند. برخلاف اسلحه‌های قبلی که باید به صورت دستی پر و شلیک می‌شد، با این دستگاه، یک سرباز می‌توانست صد‌ها گلوله را در هر دقیقه شلیک کند و یک جوخه کامل را با شلیک مداوم از بین ببرد.

اقتصاد۲۴: مورخان مسلسل را از مهم‌ترین فناوری‌های ۱۰۰ سال گذشته می‌دانند. برخلاف اسلحه‌های قبلی که باید به صورت دستی پر و شلیک می‌شد، با این دستگاه، یک سرباز می‌توانست صد‌ها گلوله را در هر دقیقه شلیک کند و یک جوخه کامل را با شلیک مداوم از بین ببرد.

تعداد کمی مسلسل به نیرو‌ها توانایی‌های رزمی گردان‌های بزرگ را می‌داد. همچنین احتمال تلفات جمعی را افزایش داد. اسلحه به این شلیک سریع به شلیک ادامه می‌دهد تا زمانی که اپراتور با فشار دادن ماشه شلیک را متوقف کند یا در نهایت فشنگ اسلحه تمام شود.

با توجه به نقش تاریخی مسلسل‌ها در تاریخ جنگ‌ها چیزی که  واقعا تعجب آور است ساده بودن آن‌ها است. در این گزارش، مکانیسم‌های استانداردی را که مسلسل‌ها برای بیرون ریختن گلوله‌ها با چنین سرعتی وحشتناکی استفاده می‌کنند، بررسی می‌کنیم.

برای درک نحوه کار مسلسل ها، دانستن چیزی در مورد سلاح گرم به طور کلی کمک می‌کند. تقریباً هر تفنگی بر اساس یک مفهوم ساده کار می کند : شما فشار انفجاری را پشت پرتابه وارد می‌کنید تا آن را به سمت پایین بشکه پرتاب کنید. اولین و ساده‌ترین کاربرد این ایده توپ است.

آناتومی یک توپ

توپ فقط یک لوله فلزی با انتهای بسته و انتهای باز است. انتهای بسته دارای یک سوراخ فیوز کوچک است. برای پر کردن توپ، باروت، مخلوطی از زغال چوب، گوگرد و نیترات پتاسیم و سپس یک گلوله به داخل آن می‌ریزند.

مسلسل چیست و چگونه جنگ‌ها را متحول کرد؟

باروت و گلوله توپ در ته توپ، یا قسمت پشتی سوراخ که انتهای باز توپ است می‌نشیند. برای آماده کردن تفنگ برای شلیک، یک فیوز را از سوراخ عبور می‌دهند تا به باروت برسد. برای شلیک توپ کافی است فیوز روشن شود. شعله در طول فیوز حرکت می‌کند و در نهایت به باروت می‌رسد.

اولین اسلحه

اولین اسلحه‌های دستی اساساً توپ‌های مینیاتوری بودند که نمی‌توانستند بیش از یک گلوله در آن واحد شلیک کنند. در نهایت، این فناوری جای خود را به سلاح‌های فعال با ماشه، مانند اسلحه‌های سنگ چخماق و کلاهک ضربی داد.

مسلسل گاتلینگ: انقلابی در قدرت آتش

یکی از محبوب‌ترین طرح‌ها مسلسل گاتلینگ بود که به نام مخترع آن ریچارد جردن گاتلینگ نامگذاری شد. این سلاح به عنوان اولین مسلسل که محبوبیت گسترده‌ای به دست آورد از شش تا ۱۰ لوله اسلحه در یک استوانه تشکیل شده است. هر بشکه دارای سیستم بریچ و پین شلیک مخصوص به خود بود.

مسلسل گاتلینگ نقش مهمی در چندین نبرد قرن نوزدهم ایفا کرد، اما تا اوایل قرن بیستم بود که مسلسل واقعاً خود را به عنوان یک سلاح قابل محاسبه معرفی کرد.

مسلسل چیست و چگونه جنگ‌ها را متحول کرد؟

اسلحه گاتلینگ اغلب به عنوان یک مسلسل در نظر گرفته می‌شود، زیرا تعداد زیادی گلوله را در مدت زمان کوتاهی شلیک می‌کرد. اما بر خلاف مسلسل مدرن و همه منظوره، این یک سلاح کاملاً خودکار نبود.

اولین مسلسل تمام اتوماتیک

اولین مسلسل تمام اتوماتیک در واقع متعلق به یک آمریکایی به نام هیرام ماکسیم است. تفنگ‌های ماکسیم می‌توانست بیش از ۵۰۰ گلوله در دقیقه شلیک کند که به آن قدرت شلیک حدود ۱۰۰ تفنگ می‌دهد.

ایده اصلی پشت تفنگ ماکسیم و همچنین صد‌ها طرح مسلسل که به دنبال آن انجام شد، استفاده از قدرت انفجار فشنگ برای بارگیری مجدد و آماده کردن مجدد تفنگ پس از هر شلیک بود. سه مکانیسم اساسی برای این مقوله وجود دارد:

سیستم‌های مسلسل لگد زننده

سیستم‌های مسلسل انفجار برگشتی

سیستم مسلسل گازی

مسلسل چیست و چگونه جنگ‌ها را متحول کرد؟

سیستم های مسلسل لگد زننده 

اولین مسلسل های خودکار سیستم های مبتنی بر لگد زدن داشتند. وقتی گلوله را به سمت پایین می برید، نیروی رو به جلوی گلوله نیرویی مخالف دارد که اسلحه را به سمت عقب هل می دهد.

مسلسل چیست و چگونه جنگ‌ها را متحول کرد؟

در اسلحه ای که مانند یک هفت تیر ساخته شده است، این نیروی لگد زدن اسلحه را به سمت تیرانداز به عقب هل می دهد. اما در یک مسلسل مبتنی بر سیستم لگد زننده، مکانیسم های متحرک داخل تفنگ مقداری از این نیروی لگدزدن را جذب می کنند.

سیستم های مسلسل انفجار برگشتی

سیستم انفجار برگشتی چیزی شبیه سیستم لگدزدن است، با این تفاوت که لوله در محفظه تفنگ ثابت است و لوله و گلنگدن به هم قفل نمی شوند. این اسلحه دارای یک گلنگدن کشویی است که توسط یک خشاب فشنگ فنری در جای خود نگه داشته شده و همچنین مکانیزم ماشه دارد.

مسلسل چیست و چگونه جنگ‌ها را متحول کرد؟

وقتی گلنگدن را به عقب می برید، ماشه آن را در جای خود نگه می‌دارد. هنگامی که ماشه را می‌کشید، گلنگدن را آزاد می‌کند و فنر آن را به جلو می‌راند. پس از قرارگرفتن فشنگ به داخل محفظه گلنگدن، پین شلیک (پرایمر) را که باعث شعله ور شدن پیشرانه می شود خاموش می کند. گاز منفجره حاصل از فشنگ را به سمت پایین می راند. در همان زمان، فشار گاز در جهت مخالف فشار می‌آورد و گلنگدن را به عقب می‌اندازد.

سیستم های مسلسل گازی

سیستم مسلسل گازی شبیه به سیستم انفجار برگشتی است، اما دارای قطعات اضافی است. افزودنی اصلی یک پیستون باریک است که به گلنگدن وصل شده است که در استوانه ای که بالای لوله تفنگ قرار دارد به جلو و عقب می لغزد.

در این سناریو، اسلحه اساساً همان اسلحه ای است که از سیستم انفجار برگشتی استفاده می کند، اما نیروی عقبی انفجار، گلنگدن را به عقب نمی راند. در عوض، فشار گاز رو به جلو، گلنگدن را به عقب می راند.

مسلسل چیست و چگونه جنگ‌ها را متحول کرد؟

هنگامی که گلنگدن به سمت جلو حرکت می کند تا یک کارتریج شلیک شود، روی لوله قفل می شود. هنگامی که گلوله به سمت پایین لوله می رود، گازهای در حال انبساط می توانند به داخل سیلندر بالای لوله نفوذ کنند. این فشار گاز، پیستون را به سمت عقب می راند و آن را در امتداد پایین گلنگدن حرکت می دهد. پیستون کشویی ابتدا گلنگدن را از لوله باز می کند و سپس گلنگدن را به عقب می راند تا یک کارتریج جدید وارد ته لوله شود.

تکامل و تاثیر مسلسل‌ها

مکانیسم اصلی مسلسل بیش از صد سال است که ثابت مانده است، اما سازندگان اسلحه به طور مداوم تغییرات جدیدی را اضافه می‌کنند. علاوه بر این، فناوری‌های جدید سلاح‌های سبک وزن از مواد سبک‌تری ساخته شده‌اند که می‌توانند وزن مسلسل‌ها و مهمات آن‌ها را تا ۴۰ درصد کاهش دهند. . یک طرح مدرن با فشار یک دکمه از جعبه به تفنگ تبدیل می‌شود.

مسلسل چیست و چگونه جنگ‌ها را متحول کرد؟

چه تا به حال مسلسل در دست گرفته باشید یا حتی یک مسلسل را دیده باشید یا نه، این دستگاه قدرتمند تأثیر عمیقی بر زندگی شما داشته است. مسلسل‌ها در انحلال ملت‌ها، سرکوب انقلاب‌ها، سرنگونی دولت‌ها و پایان دادن به جنگ‌ها نقش داشته‌اند. مسلسل یکی از مهمترین تحولات نظامی در تاریخ بشر بوده است.

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج