adexo3
۱۴۲۳۷۴۶
۱۱۲۹
۱۱۲۹
پ

هشدار ایران به چین درباره قرارداد شیطنت‌آمیز

رئیس انجمن دوستی ایران و چین با بیان این که سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران بر مبنای روابط دوستانه با کشورهای همسایه از جمله کشورهای عربی حوزه خلیج فارس است، تاکید کرد: انتظار ما از کشور چین این است که همان‌طور که ما به اصل چین واحد احترام‌ می گذاریم چین هم متقابلا به سیاست ایران درباره تمامیت ارضی احترام بگذارد و از امضای برخی قراردادهای شیطنت‌آمیز خودداری کند.

ایسنا: رئیس انجمن دوستی ایران و چین با بیان این که سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران بر مبنای روابط دوستانه با کشورهای همسایه از جمله کشورهای عربی حوزه خلیج فارس است، تاکید کرد: انتظار ما از کشور چین این است که همان‌طور که ما به اصل چین واحد احترام‌ می گذاریم چین هم متقابلا به سیاست ایران درباره تمامیت ارضی احترام بگذارد و از امضای برخی قراردادهای شیطنت‌آمیز خودداری کند.

هشدار ایران به چین درباره قرارداد شیطنت‌آمیز

زونگ پی وو سفیر جدید جمهوری خلق چین که به تازگی وارد تهران شده است،در اولین ملاقات رسمی خود با علاءالدین بروجردی رئیس انجمن دوستی ایران و چین دیدار داشت و در این ملاقات دوساعته که با حضور رایزن سیاسی سفارت چین و جمعی از کارکنان این سفارتخانه و نیز اعضای هیات مدیره انجمن دوستی ایران و چین به میزبان این انجمن برگزار شد، طیف وسیعی از موضوع ها و مسائل مرتبط به روابط دو جانبه مورد گفت و تبادل نظر قرار گرفت.

سفیر جدید چین با اشاره به اینکه اولین ملاقات رسمی خود بعد از تسلیم کردن رونوشت استوارنامه اش را با رئیس انجمن دوستی ایران و چین برگزیده است، این تصمیم را حاکی از اهمیت نقش و جایگاه انجمن دوستی در فراهم کردن زمینه های تقویت همکاری و توسعه مناسبات دو جانبه در زمینه های گوناگون دانست.

علاءالدین بروجردی رئیس انجمن دوستی ایران و چین ضمن خیرمقدم به سفیر جدید جمهوری خلق چین و آرزوی موفقیت برای وی در طول دوران ماموریت در ایران، اظهار داشت: ما در انجمن دوستی ایران و چین با حساسیت و روابط دو کشور را رصد می‌کنیم و معتقدیم کشورهای ثالثی هستند که علاقمند به گسترش روابط دوستانه ایران و چین نیستند، به ویژه آمریکا که چین هراسی و چین ستیزی را ابزاری برای مانع تراشی در مسیر توسعه روابط دوستانه ایران و چین قرار داده است.

به گزارش انجمن دوستی ایران و چین، بروجردی با اشاره به اینکه حساسیت افکار عمومی ملت‌ها و دولت‌های دو کشور ایران و چین نسبت به مسائل مهم دو کشور کاملاً روشن است، تاکید کرد: سیاست ایران در قبال مسئله تایوان، همواره احترام به اصل چین واحد بوده است به این معنا که تایوان همواره بخش جدایی‌ ناپذیر از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی چین است.

بروجردی تاکید کرد: دولت و افکار عمومی ایران همانند دولت و افکار عمومی چین به مسائل مرتبط با تمامیت ارضی و حاکمیت ملی کشور بسیار حساس هستند و کاملا طبیعی است که هیچ کشوری حاضر نیست درباره تمامیت ارضی خود با دیگران مذاکره کند.

وی با اشاره به توطئه ها و اختلاف افکنی‌های برخی کشورهای بیگانه از جمله انگلیس در بسیاری از مناطق جهان از جمله منطقه خلیج فارس گفت: همانطور که انگلیسی‌ها در شبه قاره هند منطقه کشمیر را یک منطقه مورد نزاع و مشاجره میان دو کشور همسایه هند و پاکستان قرار داده است، در منطقه خلیج فارس نیز توطئه‌هایی انجام داده و تا باعث اختلاف در منطقه شود.

رئیس انجمن دوستی ایران و چین با بیان اینکه سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران بر مبنای روابط دوستانه با کشورهای همسایه از جمله کشورهای عربی حوزه خلیج فارس است تاکید کرد: در عین حال کاملاً طبیعی است که اجازه نمی‌دهیم شیطنت انگلیسی‌ها و دیگر بیگانگان در منطقه ما که با هدف گسترش نفوذ در منطقه انجام می‌شود، بر روابط و تحولات منطقه تاثیر بگذارد.

بروجردی تصریح کرد: انتظار ما از جمهوری خلق چین این است که همانطور که ما به اصل چین واحد احترام می‌گذاریم، چین هم به طور متقابل به سیاست‌های ایران درباره تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران احترام بگذارد و از امضای برخی قراردادهای شیطنت آمیز خودداری کند.

وی در ادامه سخنانش دراین ملاقات دو ساعته، افزود: ایراندر خط مقدم جبهه مقابل آمریکا قرار دارد و شاید تنها کشوری است که جرات و جسارت آن را داشته که مقابل زیاده خواهی های آمریکا اقدامات عملی انجام دهد. ایران پهپاد آمریکا که وارد آسمان ایران شده بود را هدف قرار داد و ساقط کرد، سربازان آمریکایی را که وارد آبهای سرزمینی ایران شده بودند بازداشت کرد و شناورهای آمریکایی که وارد منطقه ما می شوند ناگزیر هستند به هشدارهای نیروهای دریایی ایران عمل کنند.

بروجردی گفت: همه این ها به خاطر آن است که ما به امنیت منطقه و تمامیت ارضی و حاکمیت ملی کشور خود بسیار حساس هستیم و در عین حال معتقدیم که هر چه بیشتر باید روابط را با کشورهای منطقه و حوزه خلیج فارس تقویت کنیم.

رئیس انجمن دوستی ایران در چین در ادامه از نقش سازنده چین در از سرگیری روابط دیپلماتیک میان ایران و عربستان قدردانی و ابراز امیدواری کرد روابط سه جانبه میان ایران چین و عربستان بیش از پیش گسترش یابد.

بروجردی در بخشی دیگر از سخنانش سند همکاری ۲۵ ساله میان ایران و چین را پایه ای محکم برای تقویت و توسعه روابط دو جانبه توصیف و تاکید کرد: معتقد به انجام اقدامات عملی برای توسعه روابط  هستیم زیرا به اندازه کافی سند و قرارداد میان دو کشور امضا شده است.

وی با اشاره به شبکه مترو تهران به عنوان یکی از نمادهای همکاری  خوب ایران و چین که مورد استقبال مردم ایران قرار گرفته است، گفت چین به عنوان کشور پیشرو در جهان در صنعت قطارهای پرسرعت می تواند با اجرای پروژه های قطارهای سریع السیر در ایران، تاثیر بسیار مهمی بر افکار عمومی مردم ایران در قبال روابط میان دو کشور ایجاد کند.

رئیس انجمن دوستی ایران و چین که به زودی و برای همفتمین دوره ، به عنوان نماینده مردم وارد مجلس شورای اسلامی خواهد شد، افزود: من هم با استفاده از ظرفیت بسیار خوب انجمن و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، این موارد با جدید پیگیری خواهم کرد.

بروجردی همچنین اشاره کرد که زمینه های خوبی برای فعالیت و سرمایه گذاری چین در حوزه های نفت و گاز ایران وجود دارد و از افزایش حضور چینی ها در این حوزه ها استقبال می کنیم.

وی همچنین با اشاره به فعالیت دفاتر استانی انجمن دوستی ایران و چین، بر ضرورت گسترش روابط و همکاری بین استان های دو کشور تاکید کرد و به سفیر جدید چین پیشنهاد کرد برای مشاهده ظرفیت های استان های مختلف ایران، انجام سفرهای استانی به سراسر ایران در برنامه های خود قرار دهد.

رئیس انجمن دوستی ایران و چینی در بخشی دیگری از سخنانش، به اشاره به موضوع یک پهنه – یک راه، گفت: با توجه به روابط ویژه ما با چین و پاکستان و توسعه بنادر چابهار و گوادر در ایران و پاکستان، معتقدیم ورود پروژه یک پهنه – یک راه به ایران و و اتصال آن به منطقه خاورمیانه، مدیترانه، و اروپا می تواند بسیار موثر و مفید واقع شود.

بروجردی در بخشی دیگر از این ملاقات دو ساعته، با اشاره به اینکه در زمان حاضر بیش از سه هزار دانشجوی ایرانی در چین مشغول تحصیل هستند، خواستار اقدامات موثر طرف چینی برای حل مشکلات مربوط به افتتاح حساب بانکی دانشجویان ایرانی شد.

وی همچنین بر ضرورت تسهیل بیشتر در  روند صدور روادید برای شهروندان ایرانی علاقمند به سفر به چین تاکید کرد.

رئیس انجمن دوستی ایران و چین همچنین به برگزاری موفقیت آمیز چهاردهمین اجلاس مشترک سالانه انجمن های دوستی دو کشور در سال ۱۴۰۲ به میزبان تهران اشاره کرد و گفت که نشست پانزدهم سال جاری به میزبانی طرف چینی برگزار خواهد شد.

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج