آوینا_استیکی 2
adexo3
۱۴۳۲۵۲۲
۲۰ نظر
۲۸۲۲
۲۰ نظر
۲۸۲۲
پ

شهر بدون گدای ایران کجاست؟

اولین شهر بدون گدای ایران کجاست و دلیل بدون گدا بودنشان چیست؟

دلگرم نوشت: اولین شهر بدون گدای ایران کجاست و دلیل بدون گدا بودنشان چیست؟

می‌گویند تبریز شهر بدون گداست، این را حتی گردشگرانی که به تبریز می آیند نیز تایید می‌کنند. کلانشهر تبریز سال هاست که این عنوان را به خوبی حفظ کرده است و اکنون می تواند به سمت شهر بدون فقیر حرکت کند.

شهر بدون گدای ایران کجاست؟

تبریز در غرب استان آذربایجان شرقی و در منتهی‌الیه مشرق و جنوب‌شرق جلگهٔ تبریز قرار گرفته‌است. این شهر از سمت شمال به کوه‌های پکه‌چین و عون بن علی، از سمت شمال‌شرق به کوه‌های گوزنی و باباباغی، از سمت شرق به گردنهٔ پایان و از سمت جنوب به دامنه‌های رشته‌کوه سهند محدود شده‌است.

تبریز در غرب استان آذربایجان شرقی و در منتهی‌الیه مشرق و جنوب‌شرق جلگهٔ تبریز قرار گرفته‌است. این شهر از سمت شمال به کوه‌های پکه‌چین و عون بن علی، از سمت شمال‌شرق به کوه‌های گوزنی و باباباغی، از سمت شرق به گردنهٔ پایان و از سمت جنوب به دامنه‌های رشته‌کوه سهند محدود شده‌است.

نگرش و نقش مردم تبریز در کاهش تکدی گری

مردم تبریز در کل نگرشی منفی به متکدیان دارند و آنها را طرد می کنند چرا که واقعیت این است که اکثر این متکدیان نه تنها نیازمند نیستند بلکه به صورت حرفه‌ای، تکدی گری را به عنوان یک شغل انتخاب کرده اند.

یک شهروند تبریزی می گوید: «وقتی در خبرها خواندم برخی گدایان درآمد میلیونی دارند، دیگر به هیچ وجه به آنها کمک نمی کنم».

مسعود ادامه می دهد: «کمک مستقیم به گدایان باعث افزایش تعداد آنها می شود و وجود این افراد چهره شهرمان را زشت می کند».

به باور او، اگر کمک های مالی از طریق نهاد‌های حمایتی از قبیل کمیته امداد و موسسات خیریه انجام بگیرد به دست نیازمندان واقعی می رسد.

شهر بدون گدای ایران کجاست؟

کسب درآمد از راه های آبرومند

تبریز یکی از قطب های صنعتی کشور است و موقعیت استراتژیکی دارد، فرصت اشتغال در این شهر نسبت به دیگر شهرهای ایران بیشتر است. علاوه بر این فرهنگ کار در بین تبریزی ها جایگاه والایی دارد و مرمانش به سخت کوشی معروف هستند. کسب درآمد از راه های آبرومند برای مردم تبریز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

همواره نرخ بیکاری آذربایجان شرقی از میانگین کشوری پایین تر بوده است. مرکز آمار در تابستان ۹۸، نرخ بیکاری در استان ها را منتشر کرده که سهم آذربایجان شرقی ۹.۱ درصد است.

از سوی دیگر، مردم تبریز دوست ندارند دستشان را جلوی بقیه دراز کنند، گدایی در میان تبریزی ها زشت و مزموم است؛ بنابرین برخی از نیازمندان ترجیح می دهند دست فروشی کنند ولی هرگز گدایی نکنند.

پیرمرد حدودا ۶۵ ساله ای که بساط دستفروشی‌اش را در کنار خیابان در فلکه دانشگاه پهن کرده، می گوید: «بعد از بیماری دیگر نتوانستم در ساختمان کار کنم، برای همین دستفروشی(جوراب) می کنم تا لقمه ای نان حلال برای خانواده‌ام کسب کنم».

از او در مورد گدایی و متکدیان می پرسم، که می گوید: «برای یک مرد عار است دستش را جلوی دیگران دراز کند، من خودم حاضرم از گرسنگی بمیرم ولی هرگز گدایی نکنم».

شهر بدون گدای ایران کجاست؟

تشکیل یگان موتور سوار

در این میان معاونت خدمات شهری و اجرایی شهرداری تبریز هم برای ساماندهی متکدیان، یگان های موتورسوار در سطح شهر مستقر کرده است تا با مشاهده گدایان حرفه ای نسبت به جمع آوری آنها اقدام کنند.

محمدرضا قربانیان تبریزی در این خصوص می گوید: «این اقدام در راستای حفظ جایگاه و نام پر آوازه تبریز با عنوان "شهر بدون گدا" انجام می شود».

کارشناسان معتقدند، راه برون رفت از فقر عوض شده است و صرفا با کمک کالایی نمی توان دامنه فقر را محدود کرد. مردم تبریز هم این مهم را بخوبی می دانند و بنابراین کمک های خود را هدفمند کرده اند.

مدیرکل کمیته امداد آذربایجان شرقی در خصوص کمک های مردمی به این نهاد در گفت‌‌و‌گو با خبرنگار فارس در تبریز می گوید: «در سالهای گذشته کمک به طرح اکرام، به ویژه کمک به ایتام تحت پوشش امداد در استان رشد چشمگیری داشته است».

محمد کلامی که خود دانش‌آموخته اقتصاد است، ادامه می دهد: «این رقم از ۱۹ میلیارد تومان در سال ۹۵، به ۱۸ میلیارد تومان در ۶ ماه اول سال ٩٨ رسیده است که انتظار می رود این رقم به ۴۰ میلیارد در آخر سال برسد».

آن‌گونه که کلامی می گوید، صدقات استان نیز با رشد ۲۰ درصدی به ۱۱ میلیارد تومان در ۶ ماهه اول سال جاری رسیده است.

به باور او، این اقبال مردمی بخاطر افزایش اعتماد مردم به امداد و توجهی است که این نهاد، به آموزش و ارتقاء مهارت برای مبارزه با فقر و شفاف سازی در عملکرد داشته است.

جالب است بدانید که تبریز تنها دارنده این عنوان نیست و شهر دیگری هم در میان شهرهای کشورمان ایران، گدا ندارد. پاوه دومین شهر بدون گدای ایران است که بعد از تبریز جزو شهرهایی محسوب می شود که هیچ گدایی در آن حضور ندارد.

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت برترین ها هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نظر کاربران

  • ناشناس

   دروغ است روستای بدون گدا ممکنه ولی شهر بدون گدا خیلی کم هست

  • سهند

   چرادروغه من درسته درتبریزسکونت نمی کنم ولی هفته ای یک باردرتبریزهستم چیزی مشاهده نمی کنم

  • سالینا

   من حدود ده سال پیش تبریز رفته بودم، داخل شیرینی فروشی یه خانومی اومد درخواست پول داشت ۵ تومن دراوردم بدم گفت ۱۰ تومن بده،خیلی بهم برخورد و برام عجیب بود از اینهمه توقع.
   ممکنه سر چهار راه ها نشینن ولی اینجوری گدایی می کنن.

  • بدون نام..

   گدا درایران چیز عادی هست.

  • ناشناس

   البته گدا ومعتاد های تبریزی ریختن تو کرمان فراوان بیخود افتخار نکنند

  • ناشناس

   گدا جایی میره که پول بدن ولی تبریز از گشنگی هم بمیری کسی پولی بهت نمیده

  • ناشناس

   وقتی که گدا ها رو جمع می کنن و می فرستن استان های دیگه ، افتخار نداره

  • محمدرضا

   خیر دیگه ازاین خبرها نیست....پرشده گدا...همه جا است...ضمنا تعدا گداهایی که هرروز وارد مغازه من میشه....مشتری بودند...الان وضع من توپ توپ بود.
   نتیجه میگیرم الان درتبریز گدا بیشتر شده.

  • ناشناس

   چرا باید این همه فقیر و گرسنه و بیکار داشته باشیم !!!! چرا تورم !هزاران چرای بیجواب

  • ناشناس

   همه شهرهای ایران گداداره خصوصامشهدکه دارامدش هم ازهمه شهرهابیشتره.

  • ناشناس

   بهتره از شهرهای مختلف گداهای اضافی به تبریز صادر شود!

  • وب

   اونایی که نوشتن گداهای تبریز رو جمع میکنن و میفرستن شهرهای دیگه خوب فکر میکنن یا از روی تعصب و یسری مسائل دیگه اینارو میگن!!!! یکمی عمیق باشیم... مگه میشه گداهای یک شهر رو جمع کرد و فرستادشون جای دیگه...؟!!!؟ ما خودمون ساکن تبریز هستیم.... اگه بگم که اصلا گدا نیست دروغه اما شاید کمتر از استان‌هایی باشه که از لحاظ کار و تولید پایین تر هستند.... تبریز بالای ششصد هزار واحد صنعتی و تولیدی داره که رقم قابل توجهی است.... بیشتر کارخونه ها صنعتی و قطعه سازی و کارگاه‌های حوله بافی و البسه و پوشاک و شیرینی و شکلات و کفش و چرم و صنایع مختلف دیگر..... در تبریز هستند که باعث رونق کسب و کار تو این شهر شده و علاوه بر اون نزدیکی به مرز ترکیه و آذربایجان موجب شده بازار تبریز از لحاظ داد و ستد و صادرات و واردات جزو اولین ها باشه... ضمن اینکه از گذشته بازار تبریز از شهرت خاصی برخوردار بود بدلیل قرار گرفتن در جاده ابریشم.... و اینکه بزرگترین بازار مسقف و سنتی جهان در تبریز هست با سراها و تیمچه ها و کاروانسراها و...... که موجب شده تبریز از دیرباز محل داد و ستد باشد..... و در پایان همه جای ایران سرای من است و همه ما انسانیم و هیچ کس بر هیچ کس برتری نداره شاید امکانات تبریز در شهرهای دیگری هم بود مردم همون استان‌ها هم اینگونه می‌شدند.... اما متأسفانه عدم توزیع نامناسب ثروت و صنعت و بهداشت و سایر نعمتهای طبیعی و غیره باعث شده اینچنین یه عده ای از سر ناچاری دست دراز کنن سمت دیگران..... ان‌شاءالله که شاهد روزی بشیم که همه بندگان خدا بصورت عادلانه از نعمتهای روی زمین بهره مند بشوند. آمین

  • ناشناس

   اون چند نفر گدا هم که هست اکثرا از شمال شرق کشور میان

  • امیر

   من خودم بچه تبریزم از شهرهای دیگه میان اینجا گدایی میکنن

  • حسن بلوری

   تبریز پر از گداست آنکسی که اعلام کرده تبریز بدون گداست چهارراهها وچراغ قرمز ها را بحساب نه آورده است چون پر از گدا است چرا حقیقت را نمی‌گویید.؟

  • علی

   ساکن تبریزم.دروغ چرا.یه زن هفته ای یکبار در خونمونو میزنه گدایی میکنه.

  • ناشناس

   بیشترین کارخونه ها کجاس؟ چرا؟

  • دختر ناشناس

   چرا دوست عزیز مگه ما عاطفه نداریم؟
   ما خودمون هم پول به خیریه های معتبر واریز می کنیم و همینطور به این نوع گدا ها کمک می کنیم.

  • شهروز

   چرا دروغ میگید من ساکن تبریز هستم گدا زیاد داره لطفا کذب انتشار ندید

  • بهرام

   والا کل تبریزو گدا گرفته.این افسانه ها تموم شد.با دلار شصت تومنی نتیجه همینه

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج