۲۶۶۲۷۸
۵۰۰۰

بیماری های شایع فصل پاییز

بهتر است با پيروي از چند راهكار ساده از ابتلا به بيماري‌هاي شايع فصل پاييز جلوگيري كنيد؛ براي مثال، سرماخوردگي عفونت مجراي فوقاني تنفسي، بيني و گلو است كه معمولاً توسط ويروس ايجاد مي‌شود

روزنامه آرمان: یک متخصص تغذيه و آلرژي با اشاره به انواع بيماري‌هاي شايع فصل پاييز، گفت: اگزما بيماري پوستي اين فصل است كه استرس باعث پيشرفت آن در بدن مي‌شود. مهدي شادنوش متخصص تغذيه و آلرژي، گفت: بهتر است با پيروي از چند راهكار ساده از ابتلا به بيماري‌هاي شايع فصل پاييز جلوگيري كنيد؛ براي مثال، سرماخوردگي عفونت مجراي فوقاني تنفسي، بيني و گلو است كه معمولاً توسط ويروس ايجاد مي‌شود و داراي نشانه‌هايي شامل گرفتگي و آبريزش بيني، سردرد، خستگي، سرفه و تب خفيف است؛ اين بيماري حدود سه تا هفت روز طول مي‌كشد و در سه روز نخست سرماخوردگي بيشتر از هر زماني مي‌تواند به ديگران انتقال يابد و بعد به تدريج فروكش مي‌كند و برخي درمان‌هاي ساده مانند ضد احتقان‌ها، مسكن‌ها و داروي سرفه مي‌توانند نشانه‌ها را تسكين دهند. اين متخصص تغذيه و آلرژي با بيان اينكه اگر سرماخوردگي طول بكشد مي‌تواند به عفونت‌هاي باكتريايي در ريه‌ها، سينوس‌ها يا گوش‌ها منتهي شود، گفت: سرماخوردگي در اين حالت نيازمند درمان پزشكي و آنتي بيوتيك است؛ همچنين اغلب بيماري‌هاي عفوني مانند سرماخوردگي با تماس منتقل مي‌شوند، بنابراين بهترين راه حفاظت در برابر آن‌ها، شستن مكرر دست‌ها با آب گرم و صابون است.

اگزما بيماري پوستي فصل پاييز

وي درباره بيماري اگزما كه نوعي التهاب پوستي است و در فصل پاييز بيشتر بروز مي‌كند، گفت: علائم اين بيماري شامل قرمزي، خشكي، پوسته‌ريزي و تاول‌هاي ريز است؛ براي پيشگيري از اگزما بهتر است هواي داخل خانه خود را در فصل سرما با دستگاه بخور سرد مرطوب نگه داريد و براي جلوگيري از خشك شدن و ترك خوردن پوست، از كرم‌هاي مرطوب‌كننده يا لوسيون‌هاي بدون بو استفاده كنيد؛ كرم‌هاي حاوي الكل مي‌توانند خشكي پوست را افزايش دهند؛ همچنين به جاي صابون‌هاي معمولي از صابون‌هاي مخصوص پوست‌هاي حساس استفاده كنيد، هرگز محل خشكي پوست و اگزما را نخارانيد؛ زيرا خاراندن باعث بد‌تر شدن علائم مي‌شود؛ از گرفتن دوش آب داغ خودداري كنيد و خيلي در حمام نمانيد. استرس باعث پيشرفت آن در بدن مي‌شود، بنابراين بايد راه‌هاي كنترل استرس را ياد بگيريد.

سينوس‌ها محل مناسبي براي رشد باكتري

شادنوش، سينوزيت را يكي ديگر از بيماري‌هاي شايع در فصل پاييز دانست و گفت: سينوس‌ها به‌طور طبيعي پر از هوا هستند اما وقتي مسدود و پر از مايع مي‌شوند، باكتري‌ها در آنها شروع به رشد مي‌كنند و باعث عفونت مي‌شوند كه اين عفونت سينوزيت ناميده مي‌شود؛ نشانه‌هاي عفونت سينوسي هنگام سرماخوردگي هم ديده مي‌شوند و اگر اين علائم بيش از ۱۰ روز طول بكشند، ممكن است فرد مبتلا به سينوزيت باشد؛ از جمله اين علائم مي‌توان به آبريزش غليظ، زرد و بدبو از بيني؛ احساس فشار يا درد در اطراف صورت و چشم‌ها؛ سردرد (معمولا در ناحيه پيشاني)؛ انسداد بيني؛ احتقان؛ ترشح انتهاي حلق؛ عدم بهبود سرماخوردگي؛ تب و سرفه اشاره كرد. اين متخصص تغذيه و آلرژي افزود: مهم‌ترين راه پيشگيري از سينوزيت، پيشگيري از سرماخوردگي است؛ توصيه مي‌شود قبل از غذا خوردن و خوابيدن و هنگامي‌كه وارد خانه مي‌شويد دست‌هاي خود را بشوييد؛ تنفس در هواي تميز و سالم، دوري از دود سيگار و هواي آلوده و پرهيز از قرار گرفتن در مكان‌هاي پرازدحام مي‌تواند در پيشگيري از اين عفونت موثر باشد؛ استفاده از هواي مرطوب و مصرف مايعات زياد به‌خصوص مايعات گرم مثل شير و عسل هم در اين فصل از تبديل شدن سرماخوردگي به سينوزيت جلوگيري مي‌كند؛ علاوه بر اينها فردي كه سرماخورده است؛ اگر در معرض سرماي شديد قرار بگيرد ممكن است به سمت ابتلا به سينوزيت پيش برود، پس بهتر است اين افراد و به‌خصوص موتورسواران جلوي بيني خود را بپوشانند تا هواي سرد وارد بيني‌شان نشود.

آنفلوآنزا سخت‌ترين بيماري پاييزي

وي سخت‌ترين بيماري پاييزي را آنفلوآنزا معرفي كرد و گفت: آنفلوآنزا يك بيماري به‌شدت واگيردار است و معمولا بين يك تا چهار روز طول مي‌كشد تا نخستين نشانه‌هاي آن ظاهر شود؛ در واقع آنفلوآنزا و سرماخوردگي هر دو از عفونت‌هاي ويروسي واگيردار در دستگاه تنفسي هستند؛ هر چند كه نشانه‌هاي آنها شبيه به هم است؛ اما عوارض ناشي از آنفلوآنزا شديد‌تر ظاهر مي‌شود، اگر چه سرما خوردگي مي‌تواند تا حدي شما را كم انرژي كند، اما گاهي آنفلوآنزا به مراتب بسيار بدتر است و براي چند روز متوالي فرد را دچار تب، خستگي مفرط، سردرد، درد ماهيچه‌اي و ضعف عمومي‌مي‌كند؛ علاوه بر اين، آنفلوآنزاي حاد مي‌تواند منجر به بيماري‌هاي خطرناكي مانند ذات الريه شود و زندگي فرد را به خطر بيندازد؛ بنابراين اگر تنگي تنفس پيدا كرديد حتما به پزشك مراجعه كنيد.

ويروس آنفلوآنزا به سادگي منتقل مي‌شود

شادنوش، با تاكيد براينكه ويروس آنفلوآنزا به سادگي از فردي به فرد ديگر منتقل مي‌شود، گفت: هر زمان كه فرد بيمار در مسير شما عطسه يا سرفه كند، ممكن است به آن مبتلا شويد. علاوه بر اين احتمال دارد با لمس سطوح مختلف مثل ميز و... ويروس آنفلوآنزا به دستتان بچسبد؛ در واقع اين ويروس مي‌تواند تا هشت ساعت روي سطوح دوام بياورد و وقتي سطح آلوده را لمس مي‌كنيد و بعد دستانتان را به چشم، بيني يا دهان خود مي‌زنيد ويروس‌ها و ميكروب‌ها را مستقيم به درون بدنتان مي‌فرستيد؛ دقيقا به همين دليل است كه شستن مداوم دست‌ها بسيار مهم است؛ با كمك واكسن آنفلوآنزا هم مي‌توانيد از ابتلاء به بعضي از انواع آن پيشگيري كنيد و زمان ايده‌آل براي واكسن زدن اوايل پاييز است. اين متخصص تغذيه و آلرژي با اشاره به بيماري آلرژي در فصل پاييز گفت: گاهي ممكن است نشانه‌هاي سرماخوردگي را با ورم مخاط بيني ناشي از آلرژي كه با عنوان تب يونجه هم معروف است، اشتباه بگيريد؛ اگر نشانه‌هاي سرماخوردگي خيلي سريع آغاز شدند و طي يك تا دو هفته به پايان رسيدند، احتمالاً سرماخورده‌ايد و آلرژي نداريد؛ اما اگر نشانه‌ها بيش از دو هفته طول كشيدند، بايد به آلرژي فصلي شك كنيد؛ آلرژي‌ها توسط سيستم ايمني بيش فعال ايجاد مي‌شوند؛ بدن شما به دلايلي به موادي مانند غبار و گرده واكنش بيش از حد نشان مي‌دهد و هيستامين ترشح مي‌كند و اين ماده مي‌تواند باعث ورم مجراي بيني، آبريزش، سرفه و عطسه شود؛ لازم به ذكر است كه آلرژي‌ها مسري نيستند اما ممكن است ارثي باشند. وي در پايان راه‌هاي پيشگيري از آلرژي را اينچنين بيان كرد: نوشيدن مايعات فراوان، عوارض حساسيت‌هاي تنفسي فصلي را كاهش مي‌دهد؛ در واقع مايعات ترشحات تنفسي را رقيق كرده و باعث مي‌شود عامل حساسيت زا اثر كمتري بر بدن بگذارد؛ علاوه بر اين توصيه مي‌شود هنگامي‌كه ميزان گرده گياهان در هوا زياد است، به‌ويژه در بعد ازظهرهاي خشك و خنك از منزل خارج نشويد، بايد بدانيد ميزان اين گرده‌ها در هواي سرد و مرطوب (بعد از باران) به‌طور عجيبي كاهش مي‌يابد و هنگام راه رفتن روي چمن و برگ‌هاي ريخته شده از درختان هم بهتر است ماسك بزنيد. شست وشوي بيني با سرم نمكي نيز به باز ماندن راه‌هاي هوايي كمك مي‌كند.

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج