۵۵۴۸۹۳
۵۰۰۰

در جشن تولد ۷۷ سالگی عباس کیارستمی در خانه هنرمندان ایران عنوان شد:

«عباس کیارستمی» هنرمندانه زندگی کرد

مراسم نکوداشت عباس کیارستمی با عنوان «زندگی و دیگر هیچ» به مناسب فرا رسیدن سالروز تولد عباس کیارستمی به همت خانه هنرمندان ایران، انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران و مدرسه‌ی ویژه پنجشنبه اول تیر در محل خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

خبرگزاری ایسنا: مراسم نکوداشت عباس کیارستمی با عنوان «زندگی و دیگر هیچ» به مناسب فرا رسیدن سالروز تولد عباس کیارستمی به همت خانه هنرمندان ایران، انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران و مدرسه‌ی ویژه پنجشنبه اول تیر در محل خانه هنرمندان ایران برگزار شد.
«عباس کیارستمی» هنرمندانه زندگی کرد

به نقل از روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، درابتدای این مراسم مجید رجبی معمار، مدیرعامل خانه هنرمندان ایران ضمن خیرمقدم به شرکت کنندگان در مراسم جشن تولد ۷۷ سالگی عباس کیارستمی گفت: ای کاش کیارستمی امروز بود و تولدش را به خودش تبریک می‌گفتیم. کیارستمی انسان و هنرمند بزرگی بود که با فعالیت‌های متعدد هنری‌اش نام و آوازه ایران را در عرصه بین المللی بر سر زبان انداخت.

او افزود: در این یک سالی که کیارستمی در میان ما نیست، بدون اغراق بر تک تک ما سخت گذشت. زمانی که او از میان ما رفت من در کره جنوبی بودم و در این سفر هر بار که در جمع هنرمندان این کشور قرار می گرفتم نخستین چیزی که می‌گفتند تسلیت و ابراز همدردی برای درگذشت عباس کیارستمی بود. این ابراز احساسات و همدردی برای من بسیار ارزشمند بود.

رجبی معمار گفت: کیارستمی هنرمند چند وجهی و جهانی بود که با تفکر یکه و منحصر به فردش تاثیر بسزایی بر زمانه خودش گذاشت. خانه هنرمندان ایران با همکاری انجمن طراحان گرافیک و مدرسه ویژه برای تولد ۷۷ سالگی او مراسم ویژه‌ای را ترتیب داده که این مراسم با آیین رونمایی پوستر ابراهیم حقیقی برای تولد کیارستمی آغاز شده و این مجموعه برنامه تا ۱۴ تیرماه ادامه خواهد داشت. امید است با این برنامه‌ها قدمی در به تصویر کشیدن بزرگی و هنر آفرینی کیارستمی برداشته باشیم.

در ادامه ابراهیم حقیقی با بیان این مطلب که عباس کیارستمی عضو افتخاری انجمن طراحان گرافیک بود گفت: ششم اسفند ۱۳۹۴ به همراه جمعی از دوستان از جمله لیلی گلستان میهمان خانه دوستی بودیم و فردای این روز قرار بود عباس کیارستمی برای انجام پاره‌ای از آزمایش‌ها راهی بیمارستان شود. کیارستمی در این میهمانی مرد بلند قامتی که هیچ یک از ما نمی‌شناختیم را با خود همراه کرده بود وقتی مرد برای کشیدن سیگار به بالکن رفت از کیارستمی درباره او پرسیدیم و او گفت دوستی نویافته است که ۱۰ روز پیش پسرش را از دست داده است چون اندوهگین بود او را با خود امشب همراه کردم تا شاید بخشی از اندوهش کاسته شود.
«عباس کیارستمی» هنرمندانه زندگی کرد

او افزود: حضور این دوست موجب شد که با کیارستمی و سایر دوستان درباره مرگ صحبت کنیم و از تلخی از دست دادن‌هایمان بگوییم پس از آن با کیارستمی درباره تولد ۷۷ سالگی و ۸۸ سالگی است حرف زدم و این چقدر هم نشینی این دو عدد در کنار هم می‌تواند زیبا باشد و او با روحیه طنزش گفت: ۸۸ سالگی البته مثل آرم گروهبان‌ها است.

حقیقی با اشاره به آخرین دیدارش با کیارستمی گفت: وقتی کیارستمی بیماری‌اش شدت گرفت من و خسروی و فرهادی در سفر بودیم و سفر بر ما زهر شد وقتی برگشتیم بارها به دیدارش رفتم و در این دیدارها تنها به سلامی و علیکی خلاصه می‌شد و بعد هم خبر شوک آور رفتنش را بهمن پور به من داد.

این گرافیست پیشکسوت ادامه داد: کیارستمی هنرمند منحصر به فردی بود و به شاگردانش زندگی کردن و فیلم ساختن را آموزش داد . هنرجویان او امروز هر یک راه خودشان را پیدا کرده‌اند و فیلم‌هایی می‌سازند که نگاه تصنعی در آن به چشم نمی‌خورد.

او در ادامه با اشاره به پوستری که کیارستمی برای فیلم لباسی برای عروسی ساخته بود گفت: این پوستر را کیارستمی برخلاف تمام آموزه‌هایی که در رشته گرافیک آموزش می‌دهند خلق کرد و تمام اطلاعاتی که در این پوستر قرار بود به مخاطب بدهد را بر روی برچسبی که پشت یقه لباس حک شده بود درج کرد که این رویکرد او برای من بسیار آموزنده بود. از او بسیار آموختم و سعی کردم که آن چه آموخته‌ام را به دیگران نیز یاد بدهم.

به گفته حقیقی کیارستمی با آثاری که در عرصه گرافیک خلق کرد به نوعی به ما یاد داد که به آموزه‌های آکادمیک لگد بزنیم و راه خودمان را پیدا کنیم.
«عباس کیارستمی» هنرمندانه زندگی کرد

حقیقی ادامه داد: کیارستمی در پوسترهایی که برای فیلم طراحی کرد از همان جنس سادگی حرف زد که وقتی دو نفر در کافه مقابل هم می نشینند و قهوه سفارش می‌دهند و حرف‌هایشان را ریز ریز برای هم می زنند. نه تنها پوسترها بلکه فیلم‌هایش همه مخاطب خاص داشتند و خودش هم معتقد بود غریبه‌ها فیلم‌های او را نمی‌فهمند و اتفاقا خودش نیز نمی‌خواست برای غریبه‌ها فیلم بسازد.

او در ادامه صحبت‌هایش ضمن تعریف خاطره‌هایی از پوسترهایی که برای آثار سینمایی کیارستمی خلق کرده بود بخش‌هایی از متن‌هایی که کیارستمی نوشته بود را برای حاضران خواند و در بخش پایانی سخنانش صدای بخشی از صحبت های کیارستمی را بای حاضران در مراسم پخش کرد.

در بخش دیگری از این مراسم امرالله فرهادی گفت: من هیچ وقت شاگرد مستقیم کیارستمی نبودم اما در۱۷ سال گذشته به واسطه همسایگی از او بسیار آموخته‌ام و در این مدت گاه هر روز فرصتی فراهم شده ضمن پیاده روی با هم گپ و گفتی هم داشته باشیم.

او درباره برنامه‌ای که برای نکوداشت کیارستمی ترتیب داده شده گفت: در این برنامه سعی کردیم از بضاعت خودمان استفاده کنیم و حامی مالی نداشته باشیم و این نمایشگاه نکوداشت به نوعی قدردانی شاگردان کیارستمی از اوست. در این نمایشگاه توانسته‌ایم ۳۰ درصد آثار گرافیک کیارستمی را برای اولین بار گردآوری کنیم و به نمایش بگذاریم امیدوارم تا سال آینده بخش اعظم آثار او را گردآوری و در معرض دید مخاطبان بگذاریم و کتابی نیز به همین مناسبت منتشر کنیم.

همچنین در ادامه مراسم فیلم ۴۲ دقیقه ای براساس گفت‌وگو محمود رضا بهمن پور و امیر اثباتی با عباس کیارستمی که در مدرسه ویژه برگزار شده بود پخش شد. در خلال این فیلم عکس‌ها و بخش هایی از فیلم های کیارستمی به انتخاب امیر اثباتی با تدوین مهدی دوائی نمایش داده شد.

علی اکبر صادقی به عنوان قدیمی‌ترین دوست کیارستمی برای ذکر خاطره دعوت شود و گفت: من با کیارستمی از سال ۱۳۳۸ در مدرسه آشنا شدم و این دوستی و آشنایی تا آخرین لحظه حیات او ادامه داشت و پس از دبیرستان نیز با فاصله یک سال کیارستمی هم دانشگاهی من در دانشگاه شد و بعدها همکار من شد در آتلیه هفت و با من کار می‌کرد.
«عباس کیارستمی» هنرمندانه زندگی کرد

او افزود: یک بار کیارستمی یک مینیاتور کشیده بود و آن را نزد من آورد و گفت برای کشیدنش خیلی زحمت کشیده‌ام اما کشیدن صورتش برای من دشوار است لطفا شما صورت آن را برای من بکشید من به او گفتم لطفا آن قدر تمرین کن تا خودت درست بتوانی آن را بکشی و کیارستمی با ناراحتی از پیشم رفت و بعدها به من گفت این از معدود دفعاتی بود که جواب نه شنیده است.

صادقی در پایان سخنانش گفت: عباس کیارستمی عزیزترین دوستم بود و تا پایان زندگی‌ام بهترین دوستم و عموی فرزندانم باقی ماند در تمام مدت هیچ گاه کدورتی میان ما شکل نگرفت و همیشه با هم با خنده و مهربانی روبرو شدیم.

محمود رضا بهمن پور نیز در سخنان بسیار کوتاهی خاطره طنزی از عباس کیارستمی تعریف کرد و گفت: بهمن کیارستمی در تمام یک سال و نیم گذشته با مردانگی از هیچ کاری برای پدرش فرو نگذاشت و کتاب در ستایش زندگی هدیه کوچکی است که برای قدردانی به بهمن کیارستمی تقدیم می‌کنیم.

در این مراسم همچنین فیلم پشت صحنه تیتراژ پایانی «به همین سادگی» پخش شد. کیارستمی تیتراژ این فیلم را ساخته بود.

در این مراسم همچنین کتاب «در ستایش زندگی عباس کیارستمی» که شامل گفت‌وگوی امیر اثباتی و محمودرضا بهمن‌پور با عباس کیارستمی و آثار گرافیک این هنرمند برجسته که به کوشش امراله فرهادی و توسط انتشارات ویژه‌نگار با همکاری انتشارات نظر منتشر شده است، رونمایی شد و نسخه ای از این کتاب به بهمن کیارستمی تقدیم شد.

پس از پایان مراسم، نمایشگاه از آثار طراحی گرافیک عباس کیارستمی در گالری ممیز خانه هنرمندان افتتاح شد که تا ۱۴ تیر میزبان علاقه مندان است.

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج