۶۹۳۴۸۳
۵۰۳۴
۵۰۳۴

رهبر انقلاب: امروز در کشور ما آزادی فکر، آزادی بیان و آزادی انتخاب وجود دارد

رهبر معظم انقلاب اسلامی در جمع آحاد مردم و مسئولان در حرم مطهر رضوی فرمودند: آزادی در این کشور تامین شده است. البته عده‌ای بی‌انصافی می‌کنند و با سوءاستفاده از آزادی موجود، به دروغ می‌گویند آزادی وجود ندارد. در کشور ما آزادی فکر، آزادی بیان، آزادی انتخاب وجود دارد و هیچ کس به خاطر اینکه فکر و نظرش مخالف نظر حکومت است مورد فشار و تهدید و تعقیب قرار نمی‌گیرد. البته آزادی چارچوب دارد.

خبرگزاری فارس: رهبر معظم انقلاب اسلامی در جمع آحاد مردم و مسئولان در حرم مطهر رضوی فرمودند: آزادی در این کشور تامین شده است. البته عده‌ای بی‌انصافی می‌کنند و با سوءاستفاده از آزادی موجود، به دروغ می‌گویند آزادی وجود ندارد. در کشور ما آزادی فکر، آزادی بیان، آزادی انتخاب وجود دارد و هیچ کس به خاطر اینکه فکر و نظرش مخالف نظر حکومت است مورد فشار و تهدید و تعقیب قرار نمی‌گیرد. البته آزادی چارچوب دارد.

مقام معظم رهبری در پیام سال نوی خود، سال ۱۳۹۷ را سال «حمایت از کالای ایرانی» نامیدند.

رهبر انقلاب: امروز در کشور ما آزادی فکر، آزادی بیان و آزادی انتخاب وجود دارد

گزیده‌ای از بیانات رهبر معظم انقلاب در جمع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی (ع) را در ادامه می خوانید:

خدای متعال را شاکرم که توفیق عنایت کرد یک بار دیگر، یک سال دیگر در کنار این بقعه مطهر و مبارک با شما مردم عزیز و وفادار دیدار کنم و سلام مخلصانه خود را به زوار عزیز که از سراسر کشور در اینجا اجتماع کردند و به مجاوران محترم این شهر مقدس عرض کنم.

شهادت حضرت امام هادی(ع) را تسلیت عرض می‌کنم، این امام بزرگوار در مجموعه آثار و برکاتی که از ائمه هدی رسیده است، این خصوصیت را دارد که در ضمن زیارت، مهم‌ترین اصول مربوط به امامان را با بیان شافی و زیباترین تعبیرات بیان کرده است.

امیدواریم به برکت نگاه عطوفت آمیز این امام بزرگوار که شهادت ایشان با روز اول سال و با عید نوروز همراه شده است، ملت ایران در این سال از هدایت الهی برخوردار باشد.

امروز چند مطلب را من عرض خواهم کرد به شما برادران و خواهران عزیز و در واقع به همه ملت بزرگ ایران؛ اولا یک نگاه گذرایی به کارنامه ۴۰ ساله جمهوری اسلامی، چه در اصول بنیانی و شعارها و ارزش‌ها و چه در عملکرد، یک نگاه اجمالی خواهیم کرد؛ چون سال ۹۷ چهلمین سال پیروزی انقلاب است.

در این ۴۰ سال این پرچم برافراشته، چشم‌ها و دلها را در مجموعه عظیمی از ملت‌های منطقه به‌خود جلب کرده است.

مایلیم یک نگاه اجمالی کنیم و ببینیم در این ۴۰ سال ، شعارهای اصلی نظام جمهوری اسلامی در چه وضعیتی است و عملکرد ما مسئولین در این مدت چگونه است.

بنده اکتفا می‌کنم به بیانی کوتاه و تقریبا با اشاره. بیان مفصل این موضوع را محول می‌کنم به جلسه دیگری در ماه مبارک رمضان اگر زنده بودم و درک کردم، در یکی از دیدارها مفصل صحبت می‌کنم.

در کشور ما استعدادها و ظرفیت‌های بسیار گسترده‌ای وجود دارد که تاکنون از آن‌ها استفاده نشده است، اگر استفاده بشود، وضعیت کشور به‌مراتب پیش خواهد رفت و بهتر خواهد شد.

در باب ارزش‌های اصلی انقلاب و شعارها و اصول بنیادین انقلاب، آن‌چه می‌توانم عرض کنم این است که انقلاب امتحان خوبی در این زمینه پس داده است، یعنی ملت ایران توانسته است اصول بنیادین و شعار اصلی انقلاب را به همان استحکام اول تاکنون حفظ کنند.

امروز کشور از استقلال برخوردار است، این خواست عمومی مردم در انقلاب بوده است؛ یعنی واکنش مردم ایران به ۲۰۰ سال سلطه بیگانگان بر این کشور است.

خوب است جوانان ما این را مورد توجه قرار بدهند. تا قبل از انقلاب، حکومت‌ها زیر سایه قدرت‌های بیگانه حکومت می‌کردند.

در طول این سال‌های متمادی، حکومت‌های ما را یا این قدرت یا آن قدرت می‌آورد و می‌برد. در برهه‌ای از زمان، انگلیس و روس تزاری با هم توافق کردند ایران را بین خودشان تقسیم کردند.

آزادی در این کشور تامین شده است. البته عده‌ای بی‌انصافی می‌کنند و با سوءاستفاده از آزادی موجود، به دروغ می‌گویند آزادی وجود ندارد. در کشور ما آزادی فکر، آزادی بیان، آزادی انتخاب وجود دارد و هیچ کس به خاطر اینکه فکر و نظرش مخالف نظر حکومت است مورد فشار و تهدید و تعقیب قرار نمی‌گیرد. البته آزادی چارچوب دارد.

بنده قبلا گفتم در بحث عدالت عقبیم. منتهی دیگران و بدخواهان طور دیگری از این استفاده کردند که گویی کشور در باب عدالت هیچ حرکتی نکرده است. در باب عدالت کارهای زیادی شده منتهی این آن عدالتی که ما دنبالش هستیم و آرزوی ملت ماست، نیست و با آن فاصله دارد.

آزادی در همه جای دنیا چارچوب دارد، آزادی یعنی برخلاف دین و شریعت عمل کردن وجود ندارد.

چارچوب آزادی در کشور ما قانون اساسی و الهام گرفته از شریعت اسلام است. اینکه کسی توقع داشته باشد آزاد باشد و خلاف قانون عمل کند ، درست نیست.

انتخابات عمومی در کشور ما جز ءکم نظیرترین انتخابات‌ها در تمام دنیا و کشورهای مختلف است.

مردم سالاری در کشور ما مستقر است، ما یک روز انتخابات‌های خودمان را نگذاشتیم تاخیر بشود حتی در دوران جنگ.

امروز ملت ما و جوانان ما روی پایشان می‌ایستند و احساس استقلال و خودباورری می‌کنند.همه سال‌ها، اخیرا هر دو سال یک‌بار انتخابات انجام می‌گیرد؛ همه آزادند و شرکت می‌کنند، با شور و شوق همه شرکت می‌کنند.

در این ۴۰ سال، دولت‌هایی که با انتخاب مردم سر کار آمدند، دارای گرایش‌های مختلف بودند؛ یک وقت به یک نوع گرایش داشتند و بعد از آن مخالف آن گرایش بودند، مردم‌سالاری در کشور مستقر است.

در بحث عدالت عقبیم، عقیده من همین است؛ اما بدخواهان جور دیگری استفاده کردند و معنای این حرف را این طور نشان دادند که کشور در باب عدالت، کاری انجام نداده است.

اگر شما کشور ما را با دوران قبل از انقلاب مقایسه کنید، می‌بینید که فاصله طبقاتی کمتر است، توانایی قشر ضعیف بیشتر است، عمومیت بهداشت و آموزش و پرورش از بسیاری از کشورها بهتر است.

منشا این آمار، بانک جهانی است؛ یعنی آمار داخلی نیست. گفته می‌شود ضریب جینی قبل از انقلاب بالای ۵۰ بوده است، در سال ۹۴ ضریب جینی در کشور ۳۸ بوده است، فاصله ۵۰ تا ۳۸؛ یعنی این مقدار توانستیم فاصله طبقاتی را کم کنیم.

یک آمار دیگر که مربوط به بانک جهانی و جزو آمارهای بین‌المللی است، قشر فقیر مطلق قبل از انقلاب ۴۶ درصد بودند، تقریبا نصف قشر ایران جزو فقر مطلق بودند، امروز این عدد ۴۶ درصد به ۹ و نیم درصد در سال ۹۳ رسیده است؛ البته آمار بعد از آن را ندارم.

شعار عدالت، شعار واقعی است و شعاری است که بحمدالله در کشور ماندگار و مستقر است و مسئله دین و تحقق شریعت به برکت وجود شورای نگهبان که همه قدرت‌های مستکبر با آن مخالفند، برای اینکه تطبیق‌دهنده قانون با شرع و مقدسات است.

در بخش‌های مختلف آمارهای خرسند کننده‌ای وجود دارد، اما تبلیغات دشمنان سعی می‌کند مردم را از واقعیت‌های مثبت دور کنند و دل‌های آن‌ها را نسبت به انقلاب و اسلام چرکین کنند.

در مورد کارکردهای مسئولان کشور، کارنامه در باب عملکرد اجرایی مسئولان در باب امنیت و ثبات کارکرد بسیار خوب است، در باب علم و فناوری کارکرد خوب است؛ در باب زیر ساخت‌ها مانند سدها، نیروگاه‌ها و بنادر کارکرد بسیار خوبی است، در باب صادرات غیرنفتی و سرانه ناخالص ملی نسبت به دوران قبل از انقلاب تقریبا به دو برابر رسیده است و کارنامه مطلوبی در این زمینه‌ها وجود دارد.

اگر ما بتوانیم از همه ظرفیت کشور با برنامه‌ریزی درست استفاده کنیم، پیشرفت و رشد کشور بسیار بیشتر از امروز خواهد شد.یکی از ظرفیتهای امروز، جوانان دانش آموخته ماست؛ ما ۱۰ میلیون در کشور جوان فارغ‌التحصیل دانشگاهی داریم.

۴ میلیون دانشجوی مشغول تحصیل داریم، یعنی ۲۳ برابر اول انقلاب؛ ۸۰-۷۰هزار دانشجو اول انقلاب داشتیم، امروز بیش از ۴ میلیون دانشجو داریم که این یک ظرفیت مهمی برای کشور است.

غیر از جوانان دانشجو، جوانانی که در حوزه‌های علمیه مشغول به تحصیلند یا در میدان‌های عملی مشغول هستند، این‌ها توانایی زیادی دارند، ما از این‌ها استفاده درستی نکردیم و متاسفانه امروز هم استفاده درستی نمی‌کنیم.

جمعیت ۸۰ میلیون، آبروی این کشور است و این سیاست غربی‌ها، سیاست تحدید نسل، گریبان آن‌ها را گرفته و بیچاره‌شان می‌کند، اصرار می‌کنند کشورهای اسلامی از جمعیت زیاد و جوانان فعال و کارآمد برخوردار نباشند.

من در این جلسه در سال گذشته یا سال قبل گفتم، در موجودیِ نفت و گاز اولیم.هیچ کشوری به اندازه ایران نفت و گاز ندارد، در نفت اول و در گاز چهارم هستیم که در حجم مجموع نفت و گاز در دنیا اول هستیم که این در مجموع خیلی مهم است و این‌که دشمن می‌خواهد به هر قیمتی تسلط خود را به این کشور کند، به خاطر این ثروت‌هاست.

بعضی از مسئولان ما در طول زمان‌ها به این اهمیت نمی‌دانند و قبول نداشتند که از این جوانان کار بر بیاید.

آن روزی که صنعت هسته‌ای کشور شروع به فعالیت کرد و به همان اوجی که می‌دانید رسید، برخی از دانشمندان و نسل‌های قدیمی ما می‌گفتند: نکنید، نمی‌شود؛ و برخی به من نامه می‌زدند که نمی‌شود، زیرا آن‌ها که سرکار بودند، اکثرا از جوانان بودند.

آتش به اختیار یعنی جوانان در همه زمینه هایی که برای پیشرفت کشور موثر است، می توانند نقش آفرینی کنند.

مسئولان ما باید ایمان بیاورند به قدرت و توانایی جوانان؛ و جوانان ما هم باید از کار خسته نشوند.

برخی از جوانان به ما شکایت می‌کنند که ما می‌توانیم یا می‌توانستیم، اما نمی‌گذارند؛ از بعضی از قدر نشناس‌ها دل‌زده نشوند، دل سرد نباید بشوند، باید کار و ابتکار را دنبال کنند.

بعضی از مسئولان ما در طول زمان‌ها به این اهمیت نمی‌دانند و قبول نداشتند که از این جوانان کار بر بیاید.

آن روزی که صنعت هسته‌ای کشور شروع به فعالیت کرد و به همان اوجی که می‌دانید رسید، برخی از دانشمندان و نسل‌های قدیمی ما می‌گفتند: نکنید، نمی‌شود؛ و برخی به من نامه می‌زدند که نمی‌شود، زیرا آن‌ها که سرکار بودند، اکثرا از جوانان بودند.

آتش به اختیار یعنی جوانان در همه زمینه هایی که برای پیشرفت کشور موثر است، می توانند نقش آفرینی کنند.

مسئولان ما باید ایمان بیاورند به قدرت و توانایی جوانان؛ و جوانان ما هم باید از کار خسته نشوند.

برخی از جوانان به ما شکایت می‌کنند که ما می‌توانیم یا می‌توانستیم، اما نمی‌گذارند؛ از بعضی از قدر نشناس‌ها دل‌زده نشوند، دل سرد نباید بشوند، باید کار و ابتکار را دنبال کنند.

یکی از موانع، کم‌کاری‌هاست؛ برخی از مسئولان دچار کم‌کاری و تنبلی بوده و هستند. وضع کشور اقتضا می‌کند پُرکار، پُر تلاش و پُرتوان باشیم.

یکی از موانعی که باعث شده ما از این ظرفیت‌ها استفاده نکنیم، اعتماد کردن به نسخه بیگانگان بوده است. برخی‌ها در گوشه و کنار کشور به نسخه بیگانگان بیشتر از داخل اعتماد دارند، همین سیاست جمعیتی غربی‌ها که "فرزند کمتر زندگی بهتر" فرهنگ اروپایی است ، آنها خودشان عمل کردند ، دچار مشکل جمعیتی شدند اما الان جایزه می‌دهند تا بچه بیاورند.

فساد کَمش هم بد و مضر است، اما این‌که تبلیغ می‌کنند همه جا را فساد گرفته است، این‌جور نیست. آدم‌های پاک‌دست در مجموعه‌های کشور کم نیستند و با فاسدها مبارزه جدی باید کرد.یکی از مشکلات ما متکی بودن کشور به نفت است.

نفت نعمت خداست، اما این‌که اقتصاد متکی به نفت است از بزرگترین مشکلات کشور است و نفت باید از اقتصاد جدا شود.ما باید خودمان را از اقتصاد نفتی جدا کنیم که کار دشواری است، اما باید در کشور انجام شود.

در سبک زندگی مشکلاتی داریم؛ یکی از مشکلات ما رفاه‌زدگی افراطی و اَشرافی‌گری است.اشرافی‌گری از طبقات بالا به پایین سرریز می‌شود.

زیاد مصرف کردن و زیادی خرج کردن، جزء عیوب مهم ما در سبک زندگی است، باید به جنس داخلی و مصرف داخلی تعصب داشته باشیم.اگر تعصب به اقتصاد ملی داشته باشیم، بسیاری از کارها اصلاح خواهد شد.

حمایت از کالای ایرانی شعار سال است. بعضی‌ها می‌گویند شما شعار سال انتخاب می‌کنید ولی برخی عمل نمی‌کنند.

شعار سال با دو منظور مطرح می‌شود؛ یکی جهت دادن به عملکرد دولت و یکی توجیه افکار عمومی است.
برخی دولتی‌ها ممکن است شعارها را قبول نداشته باشند، اما افرادی که قبول دارند به قدر توان خود عمل می‌کنند.شعارها با فایده است؛ شعار امسال، هم مربوط به مسئولان و هم مردم است.

سرمایه‌گذار با سرمایه خود و طراح با ذهن خود تلاش می‌کنند و محصول می‌شود محصول ایرانی که با ارزش است و باید حمایت کرد.مردم،هم در تولید کالای ایرانی نقش دارند و هم در مصرف محصولات ایرانی. تولید داخلی باید افزایش یاید و بهبود کیفیت پیدا کند.

باید چیزی تولید شود که مطابق میل مردم باشد و بازاریابی و صادرات هم حمایت از کالای ایرانی است.با ۱۵ کشور، همسایه هستیم و می‌توانیم از این همسایگی استفاده و کالای ایرانی را صادر کنیم.وزارت خارجه و اقتصاد بازاریابی کنند.

اگر ۲۰ درصد تولید را به کشورهای همسایه صادر کنیم، شغل زیادی ایجاد می‌شود.تولید داخلی باید رقابت‌پذیر با جنس خارجی باشد.

ارزان تمام کردن و رقابت‌پذیر کردن، یعنی این‌که بتوانیم تولید داخلی را رقابت‌پذیر با جنس خارجی کرده و آن را ارزان تمام کنیم .

واردات باید از سوی دولت مدیریت شود. برخی چیزهایی را وارد می‌کنند، وقتی ما می‌پرسیم می‌گویند بخش خصوصی وارد کرده است. این جواب، جواب کافی نیست. بخش خصوصی باید مدیریت شود، دولت باید مدیریت کند و مسلط باشد چه چیزی وارد می‌شود.

یکی از الزامات، مبارزه جدی با قاچاق است که متاسفانه در سال‌های گوناگون این مبارزه جدی صورت نگرفته است، البته اخیرا وزارت اقتصاد در گمرک یک سامانه راه انداخته و نقل کردند که این سامانه برای جلوگیری از قاچاق بسیار مهم است؛ این کار را دنبال کنند.

مردم هم ببایند مقید باشند و متعصبانه از جنس قاچاق استفاده نکنند تا آوردن جنس قاچاق برای قاچاقچی صرف نداشته باشد.آمارهای کارشناسان جوان از تاثیر مخرب واردات به کشور، آمارهای مهمی است.

یکی از انواع حمایت، این است که در داخل با قاچاق و با واردات بی‌رویه مبارزه شود. یکی از انواع حمایت، سرمایه‌گذاری فعالان اقتصادی در امر تولید است، این‌جور نباشد که فعالان اقتصادی دنبال کارهای سوداگرانه بچرخند، اما اگر نیتشان را خالص کنند این سرمایه گذاری عبادت می‌شود.

جمهوری اسلامی، پرچم عزت و اقتدار ملت ایران را در منطقه در سالی که گذشته ، به اهتراز درآورد.جمهوری اسلامی برای شکستن کمر تکفیری‌ها در منطقه سهم مهمی ایفا کرد .

جمهوری اسلامی توانست در بخش مهمی از منطقه، شر تکفیری‌ها را کم کند که این‌ها کارهای مهمی است.

فضول‌های بین‌المللی، کسانی که در همه مسائل مختلف مناطق دنیا می‌خواهند دخالت کنند، اعتراض می‌کنند که چرا ایران در مسائل عراق و سوریه شرکت می‌کند و چرا دخالت می‌کند؟ خب به شما چه! جمهوری اسلامی توانست نقشه آمریکا را در منطقه خنثی کند.
نقشه آمریکا این بود که گروه‌های ظالم و هتاک و شریر را ه‌چون داعش به وجود بیاورد تا ذهن ملت‌ها را از رژیم غاصب صهیونیستی دور کند و به جنگ داخلی و مسائل و مشکلات داخلی مشغول کند؛ فرصتی برای آن‌ها باقی نگذارد تا به رژیم صهیونیستی فکر کنند.

این نقشه آمریکا بود که داعش را به وجود آورد و ما به توفیق الهی توانستیم این نقشه را خنثی کنیم.آن‌ها می‌گویند در سرکوب داعش دخالت داشتیم، دروغ می‌گویند، سیاست آمریکا این است که داعش را داشته باشد، منتها در دست خودشان.

البته داعش و امثال داعش چیزهایی هستند که به وجود آوردنشان از سوی آمریکایی‌ها است، اما نگه داشتنشان مشکل است؛ این‌ها می‌خواهند آن‌ها را در اختیار داشته باشند و در مشتشان داشته باشند، هیچ انگیزه ای ندارند که آن‌ها را از بین ببرند.

آمریکایی‌ها ۱۴ سال است که وارد افغانستان شدند، خب چه غلطی کردند! نتوانستند امنیت را تامین کنند.

بعضی‌ها می‌گویند نتوانستند، برخی‌ها می‌گویند نخواستند، هر کدام از این‌ها باعث می‌شود ادعای آمریکا و انگلیس برای حضور در منطقه غلط باشد.

ما هر جا رفتیم به خاطر این بوده که دولت‌ها و ملت‌ها از ما خواستند، زورگویی نکردیم، بکن نکن نکردیم، کمک می‌خواستند، کمک کردیم، کمک را با انگیزه‌های عُقلایی و منطقی انجام دادیم، هرکمکی که در مسائل منطقه انجام شده با محاسبات منطقی و عاقلانه انجام شده و این جور نیست که از روی احساسات باشد، بعد از این هم همین است.

قصد دخالت در کشورها را نداریم و بدون شک در مسائل منطقه، آمریکا در منطقه به مقاصد خود نخواهد رسید.

دشمن امیدوار بود که نسل سوم و چهارم انقلاب از انقلاب روی‌گردان شود؛ امروز نسل سوم و چهارم گرایش و پایبندی‌هایش به انقلاب، از نسل اول اگر بیشتر نباشد، کمتر نیست.

همه مشکلات کشور قابل حل است؛ ما در کشور هیچ مشکلی که قابل حل نباشد، نداریم؛ هیچ مشکلی که کلید آن در دست بیگانگان باشد، نداریم. کلید حل مشکلات کشور در دست ملت ایران و مسئولان کشور است.

انقلاب با قدرت و با نشاط پیش می‌رود؛ ۴۰ سالگی انقلاب، دوران پیری و عقب‌گرد انقلاب نیست، بلکه دوران پُختگی و نشاط انقلاب است.

انقلاب در ۴۰ سالگی با قدرت، حفظ شعارها و برافراشته بودن پرچم‌های اصلی پیش می‌رود.جوانان ما در همه میدان‌ها سرمایه و امید کشور هستند.

جوانان خیلی با ارزش هستند، در صنایع برتر جوانان مشغول فعالیت هستند، در نظامی‌گری و فرماندهی جوانان هستند که نقش‌آفرینی می‌کنند، در مدیریت هم هر جا جوانان باشند مدیریت با نشاط‌تری خواهد بود.توصیه ما این است که جوانان در مدیریت‌ها بیشتر به‌کار گرفته شوند.

دشمن سعی می‌کند مشکلات را بزرگ‌نمایی کند و بیشتر نشان دهد، بنده در مقابل عرض می‌کنم که این مشکلات با توفیق الهی قابل حل است؛ دشمن از نسل جوان ما به شدت عصبانی است.

آمریکایی‌ها و غربی‌ها با سانتریفیوژهای ما مخالفت کردند، نه به این خاطر که اورانیوم غنی می‌کرد، بلکه بیشتر به خاطر آن بود که این حرکت علمی، ذهن جوانان ما را برای کارهای بزرگ‌تر آماده می‌کند.

جوانان عزیز ما این کشور را خواهند ساخت؛ بهتر از آن چیزی که در ذهن‌های نسل ما قبلی‌هاست و خواهند توانست پرچم عزت را از آن‌چه تا امروز بوده، بلند مرتبه‌تر کنند.

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج