۷۹۵۵۰۲
۸۴۱۸۸
۸۴۱۸۸

محتوای حمایت‌شده

متخصص داخلی چه تخصصی دارد؟

متخصص داخلی یا پزشکی داخلی در تشخیص، درمان و پیشگیری از همه‌ی بیماری‌های مربوط به بزرگسالی تخصص دارد و خدمات مراقبتی بسیاری بخصوص در بیمارستان‌ها ارائه می‌دهد.

متخصص داخلی یا پزشکی داخلی در تشخیص، درمان و پیشگیری از همه‌ی بیماری‌های مربوط به بزرگسالی تخصص دارد و خدمات مراقبتی بسیاری، بخصوص در بیمارستان‌ها ارائه می‌دهد. یک پزشک داخلی در درمان بیماری‌های داخلی علم و تجربه بیشتری دارد. متخصص داخلی بیماری‌هایی که بر اندام مختلف و سیستم بدن تاثیر می‌گذارد، بررسی می‌کند و منشا بیماری را تشخیص می‌دهد.

شاید سوال شما این است که چه زمانی باید به متخصص داخلی مراجعه کرد؟

وظایف متخصص داخلی (Internal medicine)، تشخیص و درمان بیماری‌های داخلی است. پزشک متخصص داخلی پس از تشخیص یک بیماری، بیمار را به متخصص مربوطه ارجاع می‌دهد.

وقتی که شما نمی‌دانید بیماری‌تان مربوط به کدام قسمت است و منشا آن چیست، می‌توانید به متخصص داخلی مراجعه کنید. متخصص داخلی با سایر پزشکان در ارتباط است و می‌تواند بیمار را به راحتی به پزشک مربوطه ارجاع دهد و از بیماران حمایت می‌کند.

متخصص داخلی با پزشک عمومی به اشتباه گرفته می‌شود، در حالیکه آموزش‌های خاص به متخصصان داخلی کمک می‌کند تا آن‌ها بتوانند بیماری‌های خاص را درمان کنند.

یک متخصص داخلی می‌تواند در هفت رشته فوق تخصص بگیرد. در رشته نفرولوژی، گوارش، روماتولوژی، قلب و عروق، خون و سرطان، غدد درون ریز و متابولیسم، بیماری ریه و گوارش. اصلی‌ترین گرایش یک متخصص داخلی را می‌توانیم مربوط به گوارش بدانیم. یک متخصص داخلی در حوزه گوارش می‌تواند بیماری‌های بسیاری را تشخیص داده و درمان نماید.

در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با برخی بیماری‌ها و عارضه‌هایی که توسط متخصص داخلی با گرایش گوارش تشخیص داده شده و مورد درمان قرار می‌گیرند معرفی کنیم.

متخصص داخلی چه تخصصی دارد؟

متخصص داخلی چه تخصصی دارد؟

همین حالا با ما تماس بگیرید.
 
 

درد قفسه‌ی سینه

در صورتی که درد قفسه‌ی سینه شدید و ناگهانی باشد، به ویژه اگر همراه با درد در قسمت بالایی بازوی چپ، تعریق و تهوع، تنفس سخت و کوتاه باشد، نیاز به رسیدگی فوری و اورژانسی دارد، چون این حالت می‌تواند نشان‌دهنده حمله قلبی باشد. دلایل دیگر درد حاد قفسه‌ی سینه شامل پنومونیا یا سینه‌پهلو، برونشیت، گاستریت یا ورم معده، التهاب مری، و آسم است.

یک متخصص داخلی حوزه گوارش در تشخیص علت اساسی درد‌های مزمن قفسه‌ی سینه متبحر است و برای حل مشکل اصلی و کاهش نشانه‌ها درمان‌های مناسبی را تجویز می‌کند. در صورتی که علت اصلی درد قفسه سینه مربوط به عواملی از جمله سیستم گوارشی باشد، یک متخصص داخلی در حوزه گوارش می‌تواند آن را درمان نماید، اما در صورتی که این درد ناشی از عوامل دیگری از جمله قلب و یا عوامل دیگر باشد، متخصص داخلی شما را به متخصص دیگری ارجاع خواهد داد.

درمان فشار خون بالا توسط متخصص داخلی

فشار خون بالا به صورت فشار خون سیستولی (عدد بالا) بالای ۱۴۰ میلی‌متر جیوه یا فشار دیاستولی (عدد پایین) بالای ۹۰ میلی‌متر جیوه تعریف می‌شود. با این که فشار خون بالا معمولاً نشانه‌ای ندارد، اما برای کاهش ریسک حمله قلبی، سکته، نارسایی کلیه، و دیگر عارضه‌های شدید درمان آن بسیار مهم است.

فشار خون بالا می‌تواند یکی از اصلی‌ترین عوامل موثر بر افزایش احتمال حملات قلبی باشد. به همین دلیل بهتر است برای درمان آن به متخصص خبره و با تجربه در درمان فشار خون مراجعه نمایید.

درمان خستگی با مراجعه به متخصص داخلی

فقدان انرژی یک نشانه‌ی رایج است که می‌تواند دلایل بسیاری مانند آنمی یا کم‌خونی، اختلالات خواب، کم‌کاری تیرویید و افسردگی داشته باشد. خستگی با بیماری‌های دیگری مانند دیابت، نارسایی قلبی، و مونونوکلئوز هم می‌تواند همراه باشد.

در برخی موارد، خستگی یک نشانه‌ی سندروم خستگی مزمن است؛ این بیماری با نشانه‌هایی مانند آنفلوانزا شروع می‌شود، ولی به مدت شش ماه یا بیش‌تر طول می‌کشد. یک تست جسمی، سابقه‌ی پزشکی، و آزمایش خون برای تعیین علت اصلی خستگی مداوم نیاز است.

دیابت

دیابت بیماری‌ای است که با قند خون بالا مشخص می‌شود. سطح قند خون با فعالیت هورمونی به نام انسولین تنظیم می‌شود. دیابت زمانی ایجاد می‌شود که یا سطح انسولین پایین باشد، یا مقاومت به انسولین وجود داشته باشد یا هر دو دلیل با هم بروز کند.

بسته به نوع دیابت، درمان می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تزریق روزانه‌ی انسولین یا مصرف دارو برای افزایش تولید انسولین و تأثیر بیش‌تر آن یا کاهش جذب گلوکز از دستگاه گوارش
 • تغییرات سبک زندگی مانند کاهش وزن، ورزش، و تغییر در رژیم غذایی هم بسیار مهم است.

کلسترول و تری‌گلیسرید بالا

کلسترول و تری‌گلیسیرید بالا، هر دو اختلالات چربی خون هستند، یعنی در این حالت‌ها در خون، چربی بالایی وجود دارد. این مشکل باعث افزایش ریسک حمله‌ی قلبی و سکته می‌شود. یک متخصص داخلی می‌تواند بهترین درمان را برای شما در نظر بگیرد و بهبود کامل را به شما بازگرداند. ممکن است برای کاهش کلسترول LDL (کلسترول بد) و/یا تری‌گلیسرید به سطح نرمال، نیاز به دارو باشد، که در اینصورت نیز یک پزشک متخصص می‌تواند بهترین داروها برای درمان شما را تجویز نماید. البته در مورد افزایش کلسترول HDL (کلسترول خوب) هم ممکن است نیاز به تجویز دارو باشد، که در اینصورت نیز تجویز صحیح داروهای مناسب می‌توانند کارآمد باشند.

کم‌کاری تیرویید

کم‌کاری تیرویید یعنی کارکرد نادرست و پایین‌تر از حد نرمال غده‌ی تیرویید. غده‌ی تیرویید انرژی بدن را با استفاده از هورمون‌های T۳ و T۴ تنظیم می‌کند. وقتی غده‌ی تیرویید این هورمون‌ها را به اندازه‌ی کافی تولید نکند، متابولیسم بدن کند می‌شود. نشانه‌های این عارضه عبارتند از افزایش وزن، خستگی، فراموشکاری، خشکی پوست و مو، و احساس سرمای مداوم. یک متخصص داخلی می‌تواند تیروئید را تشخیص داده و برای درمان آن قدم بردارد.

کم‌کاری تیرویید را می‌توان با یک آزمایش خون ساده تشخیص داد. با استفاده از دارو‌هایی که سطح هورمون‌ها را به اندازه‌ی نرمال می‌رسانند هم درمان می‌شود.

مشکلات گوارشی

مشکلات گوارشی می‌توانند علائم بسیار زیادی داشته باشند که یک متخصص داخلی در حوزه گوارش قادر به تشخیص بیماری و درمان آن می‌باشد. سوزش سر دل، درد‌های شکمی، یبوست، اسهال و نفخ از جمله اصلی‌ترین علائم مشکلات گوارشی هستند که در صورت شدت گرفتن و آزاردهنده بودن آن‌ها ملزم به مراجعه به یک متخصص گوارش می‌باشید. شدت علائم می‌تواند در تشخیص بیماری‌ها و اختلالات تاثیر بسزایی داشته باشد.

مشکلات کبدی

مشکلات کبدی در بسیاری از کشور‌ها به عنوان پنجمین علت مرگ و میر شناخته می‌شوند. از همین رو درمان اختلالات کبدی امری الزامی به حساب می‌آید. مشکلات کبدی می‌توانند علل مختلفی داشته باشند. برخی از افراد به صورت وراثتی به بیماری‌های کبدی مبتلا می‌شوند و برخی افراد بنا به دلایل مختلف دیگری از جمله مصرف بیش از حد مشروبات الکلی یا رژیم غذایی ناسالم به بیماری‌ها و اختلالات کبدی دچار می‌شوند.

مشکلات کبدی می‎توانند علائم و نشانه‌های بسیار زیادی داشته باشند که در صورت مواجهه با هریک از این علائم باید به یک متخصص گوارش مراجعه نمایید تا این متخصص گوارش بیماری و درمان آن را تشخیص دهد.

متخصص داخلی چه تخصصی دارد؟

هلیکوباکتر

هلیکوباکتر نوعی باکتری است که وجود آن در بدن انسان می‌تواند سبب بروز بیماری‌های بسیار زیادی شود. این باکتری اغلب تحت عنوان «زخم معده» شناخته می‌شود. یک متخصص داخلی می‌تواند وجود این باکتری را تشخیص داده و در صورت نیاز شما را به متخصص دیگری ارجاع دهد. اصلی‌ترین علائم وجود این باکتری در بدن نفخ، آروغ زدن، حالت تهوع و استفراغ می‌باشد. البته در موارد جدی‌تر این بیماری می‌تواند با علائمی از جمله خستگی، بوی بد دهان، کم خونی، از دست دادن اشتها و زخم‌های گوارشی نیز همراه باشد.

دکتر رستم خسرویانی - متخصص گوارش

متخصص داخلی چه تخصصی دارد؟

عضو انجمن گوارش

متخصص بیماری های داخلی، گوارش، کبد، اندوسکوپی، کیسه صفرا، لوزالمعده، دیابت، آندوسکوپی فوقانی و تحتانی دستگاه گوارش، نوار قلب

جهت مشاوره کلیک کنید.

متخصص داخلی چه تخصصی دارد؟
همین حالا با ما تماس بگیرید.
 
 
متخصص داخلی چه تخصصی دارد؟
جهت کسب اطلاعات بیشتر از صفحه اینستاگرام بازدید نمایید.
 
متخصص داخلی چه تخصصی دارد؟

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج