۸۳۳۷۹۷
۱۵ نظر
۵۰۱۰
۱۵ نظر
۵۰۱۰
پ

قُل‌قُل سلامتی دختران ایرانی در تُنگ قلیان!

قلیان کشیدن دختران و زنان در فضای عمومی و مکان‌های تفریحی کم‌کم دارد قبح خودش را از دست می‌دهد و چنان سرعتی گرفته است که اگر هرچه زودترمتولیان و مسئولان فرهنگی دست از شعار برندارند، شاید آمارهای نگران‌کننده در سال‌های آینده، حکایت از پیشی گرفتن زنان از مردان در کشیدن قلیان شود.

روزنامه آرمان: قلیان کشیدن دختران و زنان در فضای عمومی و مکان‌های تفریحی کم‌کم دارد قبح خودش را از دست می‌دهد و چنان سرعتی گرفته است که اگر هرچه زودترمتولیان و مسئولان فرهنگی دست از شعار برندارند، شاید آمارهای نگران‌کننده در سال‌های آینده، حکایت از پیشی گرفتن زنان از مردان در کشیدن قلیان شود.

از نگاه دختران و زنانی که قلیان می‌کشند، نبود تفریح مناسب از عمده دلایل گرایش دختران به قلیان است؛ با تمام محدودیت‌ها و غدغن‌کردن سرویس قلیان به بانوان در سفره‌خانه‌ها و کافی‌شاپ‌ها، فقط کافی است عصرها به‌خصوص روزهای پنج‌شنبه و جمعه سری به فرحزاد، دربند، درکه و کن بزنیم تا شاهد دخترانی باشیم که به همراه دوستان و یا حتی خانواده، پای قلیان نشسته‌اند و چنان پک می‌زنند که گویی سال‌هاست تجربه این کار را دارند.

قُل‌قُل سلامتی دختران ایرانی در تُنگ قلیان!

آمارها نشان می‌دهد تعداد دخترانی که قلیان می‌کشند، ۱۰ درصد هم افزایش داشته است؛ این یعنی اینکه با طرح‌ها و روش‌های پیشگیری، موفقیتی حاصل نشده و باید چاره‌ای اندیشید.

علی نوری، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه گفت: در طی 10 سال گذشته، میزان مصرف قلیان در بین دختران و زنان 10 برابر شده است یعنی از سال 2010 تاکنون که در سال 2019 به سرمی‌بریم در ایران این رقم 10 برابر افزایش پیدا کرده است. این جامعه‌شناس با اشاره به نیازمبرم جامعه به پژوهش گسترده در این زمینه، ادامه داد: میزان مصرف قلیان در میان دختران و زنان به‌سرعت رو به افزایش است و این نیازمند یک پژوهش گسترده برای شناسایی علل و راه‌های مقابله با این مساله است.

وی گفت: متاسفانه بر اساس آمارهایی که وزارت بهداشت اعلام کرده است، سن شروع به قلیان پایین آمده و به 14 سال رسیده استاین استاد دانشگاه اذعان کرد: درحالی‌که مصرف سیگار مردانه است و بین پسران و مردان بیشتر دیده می‌شود، مصرف قلیان در بین مردان و زنان برابر شده و جنسیت تاثیری بر افزایش و کاهش مصرف نداشته و برای هر دو جنس برابر است. وی با اشاره به اینکه به خاطر فرهنگ و سنت در شهرهای جنوبی مصرف قلیان در بین زنان بیشتر از مردان است، ادامه داد: مطابق آمار 35 تا 40 درصد دانشجویان و 20 تا 25 درصد دانش‌آموزان دبیرستانی، قلیان مصرف می‌کنند و این نسبت در بین دختران و پسران برابر است.

این پژوهشگر اجتماعی گفت: باید توجه داشته باشیم که از لحاظ پزشکی، ضررهای خیلی زیادی در مصرف قلیان وجود دارد و این عوارض در زنان بیشتر از مردان است؛ ازجمله این مضرات آسیب به ریه و قلب است و همچنین کشیدن قلیان، یکی از عوامل بیماری هپاتیت B است؛ مخصوصا اسانس‌هایی که در توتون قلیان استفاده می‌شود، از عوامل سرطان‌زا است.

دلایل قلیان‌کشیدن دختران و زنان

نوری با اشاره به تخصصی بودن این بخش در حوزه پزشکان از علل اجتماعی گرایش دختران به قلیان گفت: با توجه به تحقیقات صورت‌گرفته، یکی از عوامل گرایش دختران به قلیان، تفریح و سرگرمی است که خیلی‌ها معترض‌اند که سرگرمی ندارند تا ساعاتی را با دوستان خود بگذرانند. وی علت دوم را این‌گونه بیان کرد: جلب‌توجه به‌خصوص برای جنس مخالف یا خودی نشان دادن و خودنمایی کردن برای اثبات اینکه بزرگ شده‌اند و خانواده‌هایی که در آن‌ها قلیان مصرف می‌شود، عاملی برای یادگیری فرزندانشان است.

همچنین از دیگر انگیزه‌های گرایش به مصرف قلیان، اثبات برابری با پسران و از بین رفتن قبح این مساله است. این استاد دانشگاه با انتقاد از شیوه زندگی شهری گفت: استرس‌های زندگی و نبود امکانات تفریحی و نبود روابط اجتماعی کافی، سبب می‌شود فرد اوقات فراغت خود را این‌گونه سپری کند. وی در پایان افزود: این عوامل از عمده دلایل گرایش دختران به قلیان است که باید شناسایی دقیق شده و راهکاری اندیشیده شود؛ زیرا این مساله هزینه‌های زیادی به جامعه تحمیل و سلامت بخش بزرگی از جامعه را تهدید می‌کند؛بنابراین باید این مساله حل و یا کنترل شود.

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتي 9/5 ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود
آموزش هوش مصنوعی

تا دیر نشده یاد بگیرین! الان دیگه همه با هوش مصنوعی مقاله و تحقیق می‌نویسن لوگو و پوستر طراحی میکنن
ویدئو و تیزر میسازن و … شروع یادگیری:

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  نظر کاربران

  • A 21

   فقط مونده سیبیل مصنوعی بزارن و بشینن پشت FH و معکوس بکشن

  • بدون نام

   چه عجب آرمان یک مقاله قابل قبول چاپ کرد!

  • بدون نام

   چه مطلب چرتی واقعا. مردا قلیون بکشن مشکلی نیست؟ بعدشم هیچ زنی با قلیون کشیدن جلب توجه نمیکنه ..

  • بدون نام

   می خواهند از زندگی لذت ببرند

   پاسخ ها

   • بدون نام

    متاسفم واستون

  • نسیم

   خب بکشن به شما چه
   این همه گند زدید تو مملکت انگار نه انگار
   پس تو زندگی مردم هم دخالت نکنید...

   پاسخ ها

   • بدون نام

    کاملا موافقم این وضعیت را مسولین بوجود اوردن هیچ دلخوشی برا جوونا نمونده

  • بدون نام

   واسه چی دخترونه پسرونه اش میکنید اصلا معلوم نیست که دردتون سلامتی دختران نیست یه چیز دیگه است !!! اصلا!!

   پاسخ ها

   • مریم

    کوفت بکشن این دختران کم عقل

  • بدون نام

   به ناشادی

  • قلی

   رسما برگشتیم به زمان قاجاریه تبریک بابت پیشترفت. فقط کم مونده همونجا تو پارک پارچه نیاز گره بدن به شاخه درختا.عین میدون توپخونه قاجار میشه

  • بدون نام

   یه تعدادشون هم تو مدارس ودبیرستانهاباتیغ تیزبه مچ پاودستشون زخم واردمی کنندتاخون بیادکه نام خونبازی باتیغ معروف شده وکاراشتباه شونواینطوری توجیه می کنندکه آرامش داره!آنقدر قلیون بکشیدتاجونتون در بیادبی لیاقت ها!آدمهایی مثل شما،سربارهرکشورو جامعه ای هستید،وقت کردیدبخاطرجلب توجه بیشتربرای پسرهادماغ و بینیتونوهم بندازیدزیرتیغ جراحی که تودنیااولندبعد ادعامیکنندکه فقیرندوپول ندارند!

  • اندیشه فراهانی

   (گدا که شاه نمیشود و شاه هم گدا نمیشود)
   از زمانی که تمام امورات را به اسم کارشناس بدست گرفتن و تمام روابط زنان دختران جوانان را حواله دادن به کارشناس و افکار عقاید پدر مادر بزرگترها را در بار رفتار جوانان غلط شمردن و افرادی سطح پایین جامعه شدن مدیر مسئول ریئس و بینش افکارشان و بصیرتشان بخاطر درامد پول بیشتر شد با سنتها و هر حرف اعمال پدران را نسبت به کنترل پرورش فرزندشان سنتی شمرده شد و سنتی بودن را زشت بیسواد و امور روابطه جوانان و دختر و پسر و پدر فرزندی شد در جامعه دولتی کردن و معیار تشخیص درست غلط روابط جامع و خانواده و افراد شد مدرک داشتن و سنها را نابود به ارشیو رادیو تلویزین و یا امارهای دیگر نگاه کنند ببینین چه کسانی سخنرانی کردند و افراد سنتی را به چی نسب دادن بخاطر نفع شخص و رسیدن به اهداف خودشان سنتها را با سنتها چه کردن مثلا برا ازدواج جوانها مدعی شدن که باید رفت پیش کارشناس و نباید گوش به حرف پدر مادر و سنتها داد پدر مادر سنتی است نمیداند چگونه هم کوف فرزندش کیست ولی یه فردی که خودش متارکه کرده ولی چون یه مدرک و یه دفتر دارد با حرف فرمود برا ازدواج مداند هم کوف فرزند من کیست دولت بخاطر درامد زایی نطریه و ایجاد شغل کارشناس را اجباری یعنی باید برا ازدواج من فلانی اجازه بدهد و گر نه محضر سند نمیزند و سنتها و پدر مادرها حذف و تست فرمول جمع ضرب شد معیار میزان تشخیص هم کوف و مدرن بودن حد و مرز روابط و حق حقوق افراد شد مثل خرید کالا وبه مصلحت خودشان و اجبار ا. ( گدا را شاه کردی و شاه را گدا)قلیان کشیدن زنان جوانان هم میشود شغل و نشان شخصیت بزرگی و این بود که خدا قلیان را بوجود اورد

  • خودمو خودت

   دخترای بیشخصیت شدن و دچار بحران شخصیت و بحران جنسی شدن میخان اینجور با رفتارهای مردانه جلب نظر کنن نمیدونن مردا از کارشون متنفرن بکشن تا جونشون بالا بیاد

  • وطن پرست

   متنفررررم از دود قلیونو و سیگار بابا چیه لذتش منکه اصلا دوس ندارم ‌

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج