۹۰۸۷۸۱
۸۰۰۴۳
۸۰۰۴۳
پ

درمان ناهنجاری فک بدون جراحی | مزایای اصلاح انحراف فک با ارتودنسی

درمان ناهنجاری فک بدون جراحی در این مرکز توسط دکتر علیرضا سیف الدینی انجام می‌شود. بیماری‌های مفصل فکی - گیجگاهی (TMD) از جمله مواردی است که به دلیل نامشخص بودن منشا نیاز به بررسی علائم و عوامل مرتبط با مفصل های فک و صورت دارد.

برترین‌ها: بسیاری از بیماری‌ها با علائمی نامشخص همراه هستند که ممکن است بیمار و پزشک را در مسیر کشف دلیل اصلی بیماری گیج و سردرگم کنند. در این‌گونه موارد اغلب پزشک به دنبال راهی برای سرکوب و کاهش علائم بیماری می‌گردد و معمولاً منشأ اصلی بیماری نادیده گرفته می‌شود.

ناهنجاری فک چیست؟

بیماری‌های مفصل فکی - گیجگاهی (TMD) از جمله مواردی است که به دلیل متنوع و تا حدودی نامشخص بودن علائم، نیاز به یک مجموعه پزشکی حاذق و دلسوز دارد تا با بررسی تمامی عوامل مرتبط با این مفصل، به تشخیص دقیق، تصحیح مشکلات این مفصل و درمان دائمی بیماری بپردازد.

درمان ناهنجاری فک بدون جراحی | مزایای اصلاح انحراف فک با ارتودنسی

مفصل فکی - گیجگاهی یکی از مفاصل پراهمیت در بدن انسان است که با عمل جویدن و فشار‌های ناشی از آن ارتباط مستقیم دارد. موقعیت دیسک این مفصل در تنظیم فعالیت‌های ارتوپدیک بدن بسیار حائز اهمیت است.

دلایل به وجود آمدن ناهنجاری‌های فک و صورت

هرگونه اختلال در شکل قرارگیری فک و دندان‌ها می‌تواند به‌عنوان دلیل اصلی ناهنجاری‌های فک و صورت شناخته شود. برخی از دلایل به وجود آمدن ناهنجاری‌های فک و صورت عبارت از موارد زیر هستند:

وارد شدن ضربه در کودکی یا نوزادی

به دلیل سست بودن استخوان‌های بدی و عضلات در دوران کودکی، وارد شدن هرگونه ضربه به فک در دوره کودکی یا نوزادی ممکن است باعث ایجاد ناهنجاری فک و صورت شود.

شیفت فانکشنال

شیفت فانکشنال نسل جدیدی از ارتودنسی دندان است که امروزه برای برطرف کردن مشکلات فک و دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ارتودنسی اما می‌تواند به یکی از دلایل به وجود آمدن ناهنجاری‌های فک و صورت نیز به شمار برود چرا که در صورت عدم نصب صحیح این ارتودنسی مشکلات زیادی برای فک و دندان به وجود می‌آورد. 

ضعیف بودن عضلات فک

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است باعث به وجود آمدن ناهنجاری‌های فک و صورت شود، ضعیف بودن عضلات فک است. عضلات ضعیف فک توانایی آسیب پذیری از هر موردی را دارند برای همین افرادی که این عارضه را دارند بیشتر از افراد عادی دچار ناهنجاری‌های فک و صورت می‌شوند.

وراثت

دلایل ژنتیکی و بی‌توجهی به شرایط رشد فک در سنین کودکی و نوجوانی از عمده دلایلی است که در بزرگ‌سالی به ناراحتی‌های فک و صورت منجر می‌شود.

همی مندیبولار هیپرتروفی

بیماری همی مندیبولار هیپرتروفی(Hemimandibular Hypertrophy) نیز یکی دیگر از دلایل به وجود آمدن ناهنجاری‌های فک و صورت به شمار می‌رود. این بیماری معمولا به تداخل دندانی در فک بالا و پایین اطلاق می‌شود که در صورت عدم درمان به موقع موجب ناهنجاری‌های فک و صورت می‌شود.

درمان ناهنجاری فک بدون جراحی | مزایای اصلاح انحراف فک با ارتودنسیدرمان ناهنجاری فک بدون جراحی | مزایای اصلاح انحراف فک با ارتودنسی

 

مشکلات ناشی از انحراف فک

برخی از مشکلات ناشی از انحراف فک مربوط به موارد زیر است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

 • بهم خوردن ظاهر طبیعی دندان‌ها
 • دشواری در جویدن
 • مشکل در هضم غذا
 • مشکل در تنفس
 • کاهش اعتماد بنفس
 • مشکل در تکلم

روش های درمان ناهنجاری و انحراف فک بدون جراحی

برای از بین بردن ناهنجاری‌های فک و صورت می‌توان از روش‌های درمانی مختلفی استفاده کرد. برخی از این روش‌های درمانی عبارت از موارد زیر هستند:

ارتودنسی کلاسیک

ارتودنسی کلاسیک یکی از قدیمی‌ترین روش‌های ارتودنسی به شمار می‌رود. در این روش با استفاده از سیم‌های فلزی که روی دندان‌ها نصب می‌شوند، ایرادات فک و دندان را با سرعتی کند اصلاح می‌کنند. این درمان حدود 6ماه الی دو سال زمان می‌برد.

ارتودنسی پیشگیرانه

اگر علاقه‌ای به انجام جراحی فک ندارید، ارتودنسی پیشگیرانه بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. این ارتودنسی با پیشگیری از مشکلات مربوط به عدم تقارن دندان‌ها و فک شما را از انجام جراحی فک بی‌نیاز می‌کند.

ارتودنسی دو مرحله ای

این درمان معمولا در سنین کم برای جلوگیری از مشکلات مربوط به فک و دندان برای کودکان انجام می‌شود.در این روش با استفاده از ارتودنسی، ترکیب دندان‌ها را اصلاح کرده و در مرحله بعد پایه‌ی آن‌ها را مستحکم‌تر می‌کنند.

ارتودنسی کاموفلاژ یا جبرانی

به طور کلی به ارتودنسی کاموفلاژ یا جبرانی به عقب کشیدن دندان‌های پیشین بیرون‌زده گفته می‌شود. این ارتودنسی برای از بین بردن ناهنجاری و انحراف فک بدون جراحی بسیار مناسب است.

ارتودنسی بدون جراحی فک

باید بدانید ارتودنسی بدون جراحی فک شاخه‌ای از ارتودنسی کاموفلاژ یا جبرانی است که می‌تواند برای از بین بردن ناهنجاری و انحراف فک بسیار مناسب باشد. در این روش از ارتودنسی هدف اصلی  از بین بردن ناهنجاری اسکلتی فک به خصوص فک پایین است.

مزایای اصلاح فک بدون جراحی با ارتودنسی

برخی مزایای اصلاح فک بدون جراحی با ارتودنسی مربوط به موارد زیر است:

 • از بین بردن نواقص ظاهری
 • افزایش اعتماد به نفس
 • از بین برن مشکل جویدن
 • از بین بردن مشکلات تنفسی
 • اصلاح طرخ لبخند

مراحل درمان ناهنجاری‌های فک و صورت در مرکز TMJ ایران

شاید بسیاری از پزشکان متخصص فک و دندان‌پزشکان، راهکار‌های درمانی تهاجمی را برای درمان ناهنجاری‌های فک و صورت پیشنهاد کنند، اما باید به این موضوع دقت کنید که می‌توان این‌گونه ناهنجاری‌ها را بدون عمل جراحی و با روش‌های غیرتهاجمی درمان کنیم.

مرحله اول درمانی، تشخیص صحیح ناهنجاری است که تنها توسط یک پزشک متخصص در این زمینه امکان‌پذیر است. پس از تشخیص دلیل بیماری، استفاده از انواع گارد‌های دندانی می‌تواند به تغییر وضعیت مفصل فک و حفظ دائمی این تغییرات منجر شود.

درمان ناهنجاری فک بدون جراحی | مزایای اصلاح انحراف فک با ارتودنسی

اندازه‌گیری صحیح گارد‌های دندانی، تأثیر بسزایی در درمان بسیاری از ناهنجاری‌های این منطقه از بدن خواهد داشت و به‌سرعت علائم خسته‌کننده و عکس‌العمل‌های غیرطبیعی بدن را کاهش خواهد داد.

این گارد‌ها که به‌صورت اختصاصی برای بیمار طراحی و در یک لابراتوار تخصصی ساخته می‌شود، معمولاً تلفیقی از مواد مختلف از جمله آکریل‌ها، پلی‌اتلین و فلزات مقاوم است. با طراحی و ساخت گارد، مراحل درمانی بیماری آغاز می‌شود. درمانی که می‌تواند جایگزین بسیاری از درمان‌های تهاجمی و سنتی بیماری‌های فک و صورت باشد.

آشنایی با مرکز TMJ ایران

مرکز تشخیص و درمان بیماری‌های مفصل فکی گیجگاهی (TMJ) در سال ۱۳۹۰ و توسط دکتر علی‌رضا امیر سیف‌الدینی تأسیس شده است. این مرکز اولین مرکز درمانی بیماری‌های مفصل فک، CMD و TMD در خاورمیانه است که در شهر تهران به ارائه خدمات پزشکی به مراجعین محترم مشغول است.

درمان ناهنجاری فک بدون جراحی | مزایای اصلاح انحراف فک با ارتودنسی

این مرکز درمانی ارتباطی مستقیم با بیمارستان اینی (INI) هانوفر در کشور آلمان دارد که یکی از مشهورترین مراکز درمانی و تحقیقاتی علوم اعصاب در سراسر دنیا به‌حساب می‌آید. ریاست این بیمارستان را پروفسور مجید سمیعی به عهده دارد که از جمله مشاوران ارشد مرکز TMJ ایران نیز محسوب می‌شود.

اولین مرکز فوق تخصصی CMD و TMD اروپا نیز در سال ۲۰۰۸ میلادی توسط دکتر علیرضا امیرسیف‌الدینی و با همکاری پروفسور بهرام محمدی در گروه پزشکی، در این بیمارستان آلمانی تأسیس شد که نشان از شرایط درمانی بی‌نظیر در مجموعه درمانی TMJ تهران دارد.

درمان ناهنجاری فک بدون جراحی | مزایای اصلاح انحراف فک با ارتودنسی

دکتر علیرضا امیرسیف‌الدینی در رشته دندانپزشکی در دانشگاه هانوفر تحصیل‌کرده است و پس‌ از آن در مقطع master of science به تحصیل در رشته اندازه‌گیری و درمان مفصل فکی گیجگاهی (functional Analysis) از دانشگاه Greifswald آلمان نائل آمده است. دکتر علیرضا امیرسیف‌الدینی نیز به‌عنوان مبدع تکنیک ساده معاینه استاتیکی و دینامیکی مفصل فک نیز شناخته می‌شود.

از مشاوران ارشد این مجموعه پزشکی که در کنار دکتر علیرضا امیرسیف‌الدینی قرار دارند می‌توان به پروفسور مجید سمیعی (ریاست بیمارستان INI هانوفر)، پروفسور بهرام محمدی (رئیس بخش نورولوژی بیمارستان INI هانوفر)، دکتر آیتنز (متخصص ENT در بیمارستان INI) و دکتر الولف (متخصص جراحی مغز و اعصاب و متخصص رادیولوژی علوم اعصاب) اشاره کرد.

درمان ناهنجاری فک بدون جراحی | مزایای اصلاح انحراف فک با ارتودنسی

در نظر داشته باشید که مرکز TMJ ایران، کامل‌ترین مجموعه در بررسی شرایط بیماری‌های مفصل فکی گیجگاهی به‌حساب می‌آید و می‌تواند به‌عنوان بهترین گزینه درمانی برای بیمارانی با علائم اشاره‌شده در این مقاله، در نظر گرفته شود.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.

محتوای حمایت شده

سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت برترین ها هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج