۹۳۵۹۳۸
۲۰۱۰۱۳
۲۰۱۰۱۳

محتوای حمایت‌شده

درمان پای پرانتزی بدون جراحی در کلینیک فنی آتل

درمان پای پرانتزی بدون جراحی یکی از روش‌های پرطرفدار برای کودکان و همچنین بزرگسالان است چراکه در این روش می‌توانید بدون نقاهت به فعالیت‌های خود ادامه دهید.

آنچه این روز‌ها درباره مشکلات استخوانی کودکان و نوجوانان می‌شنویم، با گذشته فرق می‌کند. اگر در گذشته تنها مشکل کودکان صافی کف پا بود؛ امروزه به دلیل کم‌تحرکی، استفاده از کیف و کوله‌پشتی نامناسب و نشستن غیرمتعارف پشت میز اداری و نیمکت‌های مدارس مشکلات دیگری نیز به گروه اختلال‌های ساختار استخوانی کودکان و حتی بزرگسالان اضافه شده است، از جمله بیماری‌های پای پرانتزی؛ زانوی ایکسی، اسکولیوز و راشیتیسم که در صورت تشخیص دیرهنگام می‌تواند آسیب جسمی، روحی و هزینه مالی زیادی را برای بهبود بدنبال داشته باشد. اما از طرفی پیشرفت علم پزشکی خوشبختانه در بسیاری ازین موارد امکان درمان این بیماری‌های استخوانی را تنها با مراجعه به‌هنگام به کلینیک‌های ارتوپدی فنی حتی بدون نیاز عمل جراحی مقدور ساخته است.

در این مطلب می خواهیم شما را به‌صورت کلی با درمان پای پرانتزی بدون جراحی آشنا کنیم. برای این منظور به سراغ دکتر هادی خدایی ارتوتیست و پروتوتیست کلینیک ارتوپدی فنی آتل یکی از بهترین و پیشرفته‌ترین کلینیک‌های ایران در درمان غیر جراحی انحرافات اندام‌های حرکتی و ستون مهره‌ها رفتیم که به ما در این‌باره پاسخ می‌دهند

درمان پای پرانتزی بدون جراحی در کلینیک فنی آتل

درمان پای پرانتزی بدون جراحی در کلینیک فنی آتل

جهت تعیین وقت با ما تماس بگیرید.

کلینیک ارتوپدی فنی آتل، پلی به سوی سلامتی در عیوب حرکتی بدون جراحی

درباره پای پرانتزی

دکتر خدایی: برای درک بهتر بیماری پای پرانتزی یا زانوی پرانتزی بهتر است اول روند رشد اندام پا را از دوران جنینی و نوزادی توضیح بدهم؛ به طور طبیعی هر کودک به دلیل طرز قرارگیری در رحم مادر با پای پرانتزی به دنیا می‌آیند و تا یک سالگی کمی حالت پرانتزی به میزان حداکثر ١٥درجه را دارند، این زاویه در حدود یک سالگی پنج درجه کاهش یافته و به ده درجه می‌رسد و بعد از آن کم کم به حالت نرمال تغییر شکل می‌گیرد، اما این تغییر ادامه یافته و پای کودک به حالت ضربدری درمی‌آید. تا در حدود بیست تا سی ماهگی عمر کودک پا‌های او به صورت نرمال رسیده، به طوری که در حدود ۳ سالگی کودک می‌بایست حالت طبیعی پا شکل گیرد.

به‌بیان ساده‌تر مسیر تکامل پا از زمان تولد رو می‌تونیم اینطور بشمریم:

اول پای پرانتزی (با انحنای حداکثر ۱۵ درجه ای) بعد کم‌شدن انحنا تا رسیدن به حالت نرمال، بعد ضربدری و پس از آن مجددا بازگشت به حالت نرمال صورت می‌گیرد. کل این پروسه تا سن دو و نیم الی سه سالگی باید طی شود. در غیر این صورت اگر هر کدام از این بیماری‌ها یعنی زانوی پرانتزی و یا زانوی ضربدری بعد از این سن ماندگار بماند حتما باید سیر درمان پای پرانتزی ابتدا به صورت غیرجراحی و در موارد خاص حتی درمان جراحی انجام شود.

درمان پای پرانتزی بدون جراحی در کلینیک فنی آتل

علائم پای پرانتزی

پای پرانتزی از جمله اختلالات استخوان و مفاصل است که در آن قسمت پایینی پا نسبت به ران به داخل زاویه دارد.این اختلال در ابتدای تولد خو را نشان نمی‌دهد و در مدت زمان طولانی با تغییر شکل پاها خود را نشان می‌دهد. علل ایجاد پای پرانتزی متفاوت است می‌تواند به دلایل متفاوتی در افراد بروز کند.

نحوه ی تشخیص زانو پرانتزی

تشخیص زانوی پرانتزی در سنین پایین دشوارتر از سنین بزرگسالی است چرا که با بالاتر رفتن سن و تغییر فرم پاها تشخیص آسان‌تر می‌شود. برای تشخصیص این اختلال در سنین پایین باید با دکتر و مختصص ارتوپد مشورت کرد. 

علل بوجود آمدن پای پرانتزی

عوامل ایجاد زانو و پای پرانتزی یا ضربدری گستردگی زیادی داره، و حتی گاهی دلیل این بیماری دریک شخص ممکنه تشخیص داده نشه؛ اما بطور کلی عوامل اصلی رو میتونیم در موارد خلاصه کنیم:

 • جوینت لکسیتی یا کمبود ویتامین دی
 • ژنتیک یا وراثت
 • چاقی زیاد و اضافه وزن
 • راه رفتن زود هنگام
 • استفاده از پوشک بزرگ‌تر از سایز کودک
 • آسیب‌ها (شکستگی استخوانی در بالا و پایین یا خود مفصل زانو یا پارگی رباط‌های طرفی زانو و یا کوتاهی عضلات همسترینگ داخلی)
 • بیماری‌های خاص مانند سی پی و یا بیماری‌هایی که بالانس عضلانی را برهم می‌زنند و ...

این بیماری شیوع نسبتا بالایی رو درجامعه دارد، و گا‌هاً بیمارانی رو داریم که سالهاست با این عارضه زندگی می‌کردند، اما به‌فکر درمان پای پرانتزی نبودن تا اینکه با عوارض جانبی بیماری مواجه شدن یا درمورد راهکار‌های درمان پای پرانتزی مطلبی رو خوانده‌اند.

درمان پای پرانتزی بدون جراحی در کلینیک فنی آتل

درمان پای پرانتزی بدون جراحی در کلینیک فنی آتل

 

جهت مشاهده نمونه های بیشتر به صفحه اینستاگرام مراجعه نمایید.

@atelclinic

پیامدهای داشتن پای پرانتزی

طبق سوالات مخاطبین سایت برترین‌ها ظاهرا پای پرانتزی شیوع نسبتا بالایی رو درجامعه دارد، و گا‌ها بیمارانی را داریم که سالهاست با این عارضه زندگی می کردند، اما به فکر درمان آن نبودن تا اینکه با عوارض جانبی بیماری مواجه شدن یا درمورد راهکار‌های درمان پای پرانتزی مطلبی رو خوندند. قبل از اینکه بخواهیم به سراغ مسیر درمانی بیماری بریم.

بله متاسفانه عدم شناخت مناسب از بیماری و راهکار‌های درمانی درهمه سنین و اقشار وجود دارد، اما طبیعتاً هرچه آگاهی عمومی نسبت به این بیماری و پیامدهای آن بیشتر شود و بیماران سریع‌تر جهت درمان اقدام کنند، با عوارض کمتری روبرو می‌شوند و چه‌بسا بتوانند قدمی در جهت درمان پای پرانتزی خود بردارند.

به‌طورکلی عوارض ناشی از انحراف زانو، حالا چه پرانتزی بودن باشه، چه زانوی ایکسی رو می‌تونیم به‌صورت زیر طبقه بندی کنیم:

اصلاح غیر جراحی زانوی پرانتزی و زانوی ضربدری چگونه انجام می شود؟

 • تخریب مفصل و ساییدگی
 • آرتروز زودرس
 • کاهش ارتفاع اندام تحتانی و کوتاهی قد
 • اختلال در هنگام راه‌رفتن
 • چرخش مچ
 • عدم توزیع وزن نرمال روی کف پا (معمولا ساییدگی لبه خارجی کف کفش)
 • از بین رفتن و تخریب کندیل داخلی زانو
 • آسیب منیسک‌ها و رباط‌ها
 • آسیب‌های روحی و روانی ناشی از عوارض فوق را نیز نباید فراموش نمود، به خصوص اینکه عوارض ظاهری این بیماری گاه بسیار شدید است و باعث عدم اعتماد بنفس در آینده زندگی وی می‌شود.
 • درد خود پا که در هرسنی ممکن است با شدت و ضعف به سراغ بیمار آید.

روش های درمان پای پرانتزی

برای کودکان در موارد خاص در صورتی که زاویه بیش از حد ۱۵ درجه باشد و تشخیص وجود بیماری زانو و پای پرانتزی و یا زانوی ضربدری داده شود، می‌توان اقدامات درمانی را حتی در زیر سن سه سالگی انجام داد. اما درسنین بالاتر هرچه زمان مراجعه سریع‌تر باشد درصد میزان موفقیت درمان پای پرانتزی، و بهبود صددرصدی عارضه شخص بیشتر می‌شود.

درمان پای پرانتزی بدون جراحی در کلینیک فنی آتل

درمان پای پرانتزی بدون جراحی در کلینیک فنی آتل

جهت تعیین وقت با ما تماس بگیرید.
 

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی از جمله شاخه‌های علم پزشکی است که با جلسات مستمر و درمان فیزیکی به درمان اختلالات ماهیچه‌ای و اسکلتی می‌پردازد. انجام فیزیوتراپی و شرکت مستمر در جلسات درمان فیزیکی این روش برای افرادی که از اختلال پای پرانتزی رنج می‌برند بسیار مفید است.

درمان پای پرانتزی بدون جراحی در کلینیک فنی آتل

 ارتز و بریس‌های طبی

ارتزو بریس‌های طبی برای اصلاح فرم استخوان‌بندی در دراز مدت بسیار مناسب هستند. این روش از کم دردترین روش‌های اصلاح استخوانی است اما نتیجه‌ی آن در مدت زمان بسیار طولانی قابل مشاده است. در صورت تشخیص به موقع پای پرانتزی استفاده از ارتز و بریس های طبی روشی بسیار مناسب است.

 

 

درمان پای پرانتزی بدون جراحی در کلینیک فنی آتل

ورزش

ورزش کردن علاوه بر پیشگیری از بیماری‌های مختلف،باعث درمان بسیاری از بیماری‌ها نیز می‌شود. پای پرانتزی از جمله این اختلالات است که می‌توان از طریق ورزش‌های مناسب و حرکات مخصوص آن را اصلاح و درمان کرد.

رژیم غذایی ویتامین D

کمبود ویتامین دی می‌تواند باعث بروز مشکلات استخوانی و ماهیچه‌ای زیادی شود. مصرف ویتامین دی و استفاده مستمر آن در رزیم غذایی تاثیر زیادی در پای پرانتزی دارد. توجه به این ویتامین در بدن می‌تواند به شما در درمان انواع مشکلات اسکلتی در بدن کمک کند.

درمان پای پرانتزی بدون جراحی در کلینیک فنی آتل

ماساژ درمانی

ماشاژ درمانی از جمله روش‌هابی ناشناخته‌ای است که مردم شهر نشین کمتر به آن مراجعه می‌کنند.ماشاز می‌تواند در مدت زمان بسیار کمی نتیجه فوق‌العاده مثبت را به شما بدهد و پای پرانتزی را درمان کند.

  کفش‌ها و کفی‌های طبی

 کفش‌ها و کفی‌های طبی برای پیشگیری از مشکلات اسکلتی و همچنین جلوگیری از پیشرفت اختلالاتی مانند پای پرانتزی بسیار مفید هستند. معمولا بیشتر مشکلات استخوانی با تشخیص به موقع و استفاده از   کفش‌ها و کفی‌های طبی قابل حل و اصلاح هستند.

جراحی استئوتومی

در جراحی استئوتومی  پزشکان با استفاده از ابزار مخصوص برشی در استخوان دارای انحراف ایجاد کرده و به اصلاح آن می‌پردازند. در این جراحی پس از برش استخوان تحت نظارت کامل پزشک برای جوش خوردن سریع استخوان از پیچ و پلاک فیکس استفاده می‌شود تا فرایند بهبود و اصلاح پای پرانتزی افزایش یابد.

درمان پای پرانتزی بدون جراحی در کلینیک فنی آتل

آرتروپلاستی یا تعویض مفصل

آرتروپلاستی یا تعویض مفصل تولد دوباره‌ای برا مفاصل است. در این حراجی با تعویض مفصل یا استخوان دارای انحراف می‌توان اکثر مشکلات اسکلتی مانند پای پرانتزی را به راحتی درمان کرد. در این روش می‌توان در مدن زمان کمتری به بهبودی و سلامتی کامل استخوان‌ها دست یافت.

 

 

درمان پای پرانتزی بدون جراحی در کلینیک فنی آتل

 

درمان پای پرانتزی بدون جراحی در کلینیک فنی آتل

زمان مناسب مراجه به پزشک

به طور متوسط پای پرانتزی می‌تواند در سن دو سالگی در کودکان به شکل خفیف بروز کند. در صورت خفیف بودن پای پرانتزی، وقتی کودک شروع به راه رفتن می‌کند پاها به حالت عادی بازمی‌گردند. اما گاهی ممکن است این اتفاق نیافتاده و اختلال پای پرانتزی شدید تر شود.بنابراین بهتر است بع از اینکه کودک شرو به راه رفتن کرد به پزشک مراجعه کرده و اختلال پای پرانتزی را قبل از شدید تر شدن اصلاح کنیم.

بیمار زانوی پرانتزی به چند جلسه درمانی نیاز دارد؟

درمان پای پرانتزی تحت تاثیر عوامل مختلفی است. برای مثال استقاده از روش درمانی مناسب در درمان پای پرانتزی بسیار مهم است. از طرفی خفیف بودن یا شدید بودن پای پرانتزی که با تشخیص دکتر قابل بررسی است می‌تواند در سرعت درمان پای پرانتزی بسیار حساس و قابل توجه باشد.

نکته پایانی

تنها نکته‌ای که لازم می بینم در پایان تاکید کنم مسئله‌ایست که در تمام درمان‌های پزشکی مورد توجه قرار گرفته است، اما دراین حوزه بسیار ویژه‌تر است، "مراجعه سریع‌تر و زودتر بیماران هنگام مشاهده کمترین میزان انحراف چه در پای خود و چه در پای کودکان".

در کودکان که از ۳ سالگی و حتی گا‌ها در موارد خاص و انحراف زیاد، قبل آن نسبت به درمان اقدام کنیم.

در بزرگسالان با توجه به اینکه ممکن است بیماری پای پرانتزی از کودکی و به صورت مادرزاد در شخص نبوده و درسنین بالا به دلیل رفتار‌های غلط حرکتی یا مواردی که در بالا اشاره شد به انحراف زانو (زانوی پرانتزی یا ایکسی) دچار شده باشد، اینکه هرچه سریعتر به پزشک و کلینیک ارتوپدی فنی مراجعه داشته باشند، درمان ساده تر، زودتر و با درصد بهبود بیشتری همراه خواهد بود.

بیماران می توانند از صفحه اینستاگرام یا کانال تلگرام و سایت کلینیک ارتوپدی فنی آتل ضمن آشنایی کامل‌تر باخدمات مجموعه و مشاهده مصاحبه بیمارانی که درمان شده‌اند با اطمینان خاطر نسبت به درمان اقدام کنند.

گزارشگر: بهمن پناهی نیکو

دکتر هادی خدایی

درمان پای پرانتزی بدون جراحی در کلینیک فنی آتل

درمان پای پرانتزی بدون جراحی در کلینیک فنی آتل

جهت تعیین وقت با ما تماس بگیرید.

۰۲۱-۲۲۸۶۷۵۱۸

۰۲۱-۲۲۸۶۱۵۹۵

درمان پای پرانتزی بدون جراحی در کلینیک فنی آتل

جهت مشاهده نمونه های بیشتر به صفحه اینستاگرام مراجعه نمایید.

درمان پای پرانتزی بدون جراحی در کلینیک فنی آتل

جهت کسب اطلاعات روی آدرس زیر کلیک کنید.

attel.ir

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج