۱۲۳۰۶۴۸
۱۳۷
۱۳۷

لیگ برتری‌ها با نفرات خارجی باکیفیت به میدان می‌آیند

خریدهای خارجی تیم‌های لیگ برتری فوتبال ایران همچنان ادامه دارد و در روزهای اخیر تیم‌های گل‌گهر، سپاهان، تراکتور و نساجی با بازیکنان جدیدی به توافق رسیده‌اند که به نظر می‌رسد رقابت در فصل بعد لیگ را بسیار جذاب‌تر خواهد کرد و با توجه به رزومه‌ای که این بازیکنان دارند باید منتظر حضور خارجی‌های باکیفیت‌تری در لیگ خلیج‌فارس باشیم.

فرهیختگان: خریدهای خارجی تیم‌های لیگ برتری فوتبال ایران همچنان ادامه دارد و در روزهای اخیر تیم‌های گل‌گهر، سپاهان، تراکتور و نساجی با بازیکنان جدیدی به توافق رسیده‌اند که به نظر می‌رسد رقابت در فصل بعد لیگ را بسیار جذاب‌تر خواهد کرد و با توجه به رزومه‌ای که این بازیکنان دارند باید منتظر حضور خارجی‌های باکیفیت‌تری در لیگ خلیج‌فارس باشیم. در سال‌های اخیر یکی از مهم‌ترین معضلات فوتبال ایران خرید بازیکنانی است که نه‌تنها چهره‌هایی شناخته‌ شده و نامدار در کشور خود نیستند بلکه با وجود رزومه ضعیف، هزینه بالایی هم برای خرید آنها انجام می‌شود و به این ترتیب بدهی‌های سنگینی بر گردن باشگاه‌ها گذاشته می‌شود.

البته در این میان بازیکنانی هم بوده‌اند که با حضور در فوتبال ایران نشان دادند که ارزش پولی که برایشان پرداخت شده را دارند. در همین فصل قبل نفراتی چون گادوین منشا، کوین یامگا، رافائل سیلوا، لوسیانو پریرا و موسی کولیبالی که البته برخی از آنها مدت‌هاست که در فوتبال ایران حضور دارند عملکرد قابل قبولی در مسابقات داشتند. در این تابستان اما به نظر می‌رسد باشگاه‌ها تا اینجای کار به سراغ خرید نفراتی رفته‌اند که رزومه و سابقه خوبی دارند و طی این مدت باشگاه‌هایی چون تراکتور، سپاهان و گل‌گهر خریدهای خوبی انجام داده‌اند که البته پس از شروع رقابت‌های لیگ می‌توان اظهارنظر دقیق‌تری درباره آنها داشت. در این میان استقلال که خارجی‌های خوبی در فصل قبل جذب کرده بود تنها ژستد را از دست داده و سه بازیکن دیگر را برای فصل جدید در اختیار دارد. سپاهان هم با جدایی کریستوفر کنت و گولسیانی فعلا دو خارجی جدید به ترکیب خود اضافه کرده که به نظر می‌رسد ژوزه مورایس روی آنها حساب ویژه‌ای باز کرده است.

در این میان پرسپولیس که در فصل قبل خارجی‌های خوبی در اختیار نداشت در این تابستان موفق شد گولسیانی را جذب کند تا حداقل یک خارجی باکیفیت داشته باشد اما با وجود اینکه گل‌محمدی بارها از نیاز تیمش به دو مهاجم خارجی سخن گفته است هنوز هیچ‌کدام از بازیکنان مدنظرش خریداری نشده‌اند.

با توجه به اینکه فاصله زیادی تا شروع فصل جدید رقابت‌ها باقی نمانده است باشگاه‌ها در تلاشند تا هرچه زودتر ترکیب خود را کامل کرده و با تمام قوا فصل را آغاز کنند. در ادامه به بررسی سوابق چند خارجی تازه‌وارد به فوتبال ایران که در روزهای اخیر حضورشان تا حدی قطعی شده است می‌پردازیم.

 بردیف به‌دنبال وینگر برزیلی

قربان بردیف، سرمربی جدید تراکتور با وسواس زیادی مشغول بررسی گزینه‌های مختلف برای حضور در این تیم است و در مدتی که سکان هدایت تیم را برعهده گرفته تلاش دارد تا بهترین نفرات را برای فصل جدید در تیمش داشته باشد. در چنین شرایطی او حتی بازیکنی چون خانزاده که به تازگی به این تیم پیوسته بود را پس از مصدومیتش کنار گذاشت و نشان داد که مربی بسیار سختگیری است. تراکتور در روزهای اخیر به سراغ یک وینگر برزیلی رفته که در فصل قبل در فوتبال رومانی بازی می‌کرده و در تلاش است تا این بازیکن را به فهرست نفرات خود اضافه کند.

گوستاوو که متولد برزیل است و در تیم‌های پایه آدوکس در کشورش هم بازی کرده است در همان سنین جوانی راهی ایتالیا شد تا در این کشور زندگی و بازی کند و به همین دلیل علاوه‌بر برزیل، اقامت ایتالیایی را نیز دارد. او در سال 2011 راهی این کشور شد و به تیم جوانان سالرنو پیوست اما نخستین قرارداد حرفه‌ای‌اش را با سالرنیتانا بست و در فصل 2013-2012 نخستین بازی‌هایش در لیگ برای این تیم را انجام داد. البته سالرنیتانا که درحال حاضر یکی از تیم‌های حاضر در سری A است در آن زمان در دسته 4 ایتالیا بازی می‌کرد و گوستاوو هم در آن فصل 28 بازی برای تیمش در این دسته انجام داد و 6 گل هم زد. فصل بعد او با 6 گل و دو پاس‌گل در 24 بازی برای تیمش عملکرد بهتری ارائه کرد و به این ترتیب تیم نووارا در دسته سه او را به خدمت گرفت. گوستاوو که مسیر پیشرفت را به خوبی طی کرده بود در این تیم هم 15 بار در نیم‌فصل نخست به میدان رفت و یک گل و 4 پاس‌گل حاصل حضورش در این دیدارها بود. در میانه‌های فصل لچه که این تیم هم در آن زمان در یکی از گروه‌های دسته سه قرار داشت او را با انتقالی قرضی به ترکیب تیم خود اضافه کرد و این وینگر برزیلی برای تیمی که این روزها در سری A حضور دارد یک گل و یک پاس‌گل داشت. نووارا در پایان آن فصل به سری B صعود کرد اما گوستاوو به مسینا فروخته شد تا همچنان در دسته سه به کارش ادامه دهد. او که حالا به یکی از بازیکنان شناخته شده در این دسته تبدیل شده بود در تنها فصلی که در مسینا حضور داشت 26 بار پیراهن این تیم را به تن کرد و 8 گل هم زد.

این آخرین فصل حضورش در فوتبال ایتالیا بود و در سال 2016 با انتقالی آزاد به تیم یونیورسیتاتی کرایووا در لیگ رومانی پیوست. او در نخستین فصل حضورش در این کشور 15 بازی در لیگ انجام داد و سه گل و یک پاس‌گل داشت تا تیمش با قرار گرفتن در رده چهارم فصل عادی راهی مرحله پلی‌آف برای تعیین قهرمان شود. وینگر برزیلی در این دور دو گل دیگر برای تیمش زد اما نهایتا کرایووا پنجم شد و به مرحله پلی‌آف لیگ اروپا در فصل بعد رسید.

یاران گوستاوو در فصل بعد بدشانس بودند که در همان دور نخست انتخابی در لیگ اروپا به میلان خوردند و درحالی که این بازیکن فیکس بود با شکست در هر دو بازی رفت و برگشت از دور مسابقات کنار رفتند. با این حال آنها نسبت به فصل قبل عملکرد بهتری در لیگ داشتند و در پایان مسابقات رتبه سوم را به دست آوردند. این وینگر برزیلی حالا بهتر در تیم جدیدش جا افتاده بود و در 25 بازی با 11 گل و 3 پاس‌گل نقش مهمی در رسیدن کرایووا به این رده داشت. او البته فقط یک گل کمتر از جورج توکودین و هارلم گنوهره، دو آقای‌گل لیگ رومانی در آن فصل به ثمررساند. در دور پلی‌آف هم او اگرچه گلی به ثمر نرساند اما تیمش درنهایت همان رده سوم را حفظ کرده و به مرحله سوم انتخابی لیگ اروپا رسید. گوستاوو در جام حذفی اما نمایشی بسیار خوب داشت و با 3 گل زده که یکی از آنها در فینال بود زمینه قهرمانی تیمش در این رقابت‌ها را فراهم کرد.

همین درخشش کافی بود تا او فصل بعد راهی لیگ دسته یک چین شود و به تیم لیائونینگ پیوست. گوستاوو در فصل اول از هفته چهاردهم به ترکیب تیمش اضافه شد که در 16 بازی 5 گل و 5 پاس‌گل داشت. در دومین فصل هم او در 23 مسابقه موفق شد 6 گل بزند و 4 پاس‌گل هم برای هم‌تیمی‌هایش فراهم کرد. در انتهای فصل و با پایان قراردادش با این تیم دوباره به رومانی برگشت تا برای کرایووا بازی کند اما پس از انجام فقط 7 بازی با انتقالی قرضی به عجمان امارات منتقل شد. این انتقال اما برایش چندان خوب پیش نرفت؛ چراکه تنها 7 بازی برای این تیم در لیگ امارات انجام داد و در ادامه نتوانست رضایت کادرفنی را جلب کند. درنهایت او پس از آنکه از فهرست تیم خارج شد تا پایان فصل تنها در تمرینات حضور داشت و دوباره به رومانی برگشت. او که به کرایووا برگشته بود فصل را با کسب عنوان قهرمانی در سوپرجام رومانی آغاز کرد و سپس در لیگ با زدن 8 گل و 5 پاس‌گل توانست در این تیم مجددا احیا شود. در جام حذفی این کشور هم کرایووا به نیمه‌نهایی رسید اما در این مرحله شکست خورد و حذف شد. گوستاوو فصل جدید را نیز با زدن دو گل در دو هفته ابتدایی لیگ آغاز کرد و نشان داد آمادگی خوبی دارد. او در حال حاضر در ترانسفر مارکت یک میلیون یورو ارزش دارد.

 هموطن کی‌روش در تیم قلعه‌نویی

گل‌گهر به تازگی از وسلی گومز دوسانتوس رونمایی کرده است. آنها که فصل پیش از خرید اریک بایناما گابنی ضرر زیادی دیدند و پرونده جنجالی این بازیکن نهایتا منجر به کسر 7 امتیاز از این تیم شد، این فصل او را دارند و در کنارش به سراغ خرید یک بازیکن برزیلی رفتند تا وسلی پشت سر بایناما و کی‌روش استنلی مثلث تهاجمی برزیلی-گابنی این تیم را تشکیل دهند. این مهاجم 30 ساله که سابقه بازی در تیم‌های مختلف در کشورش ازجمله اتلتیکو مینیرو، سانتا کروز و خوونتود را در کارنامه دارد و چندین فصل هم در سری A این کشور بازی کرده است پیش از این تنها یک بار در خارج از برزیل بازی کرده که به سال 2017 برمی‌گردد که در ویسل کوبه ژاپن به میدان رفت اما بدون گل زده این کشور را ترک کرد. بهترین فصل فوتبالی او در سال 2016 رقم خورد که در تیم چیرا و در سری B برزیل موفق شد در 28 بازی 7 گل و 3 پاس‌گل داشته باشد.

وسلی از سال 2018 به چیرا برگشت و در سال 2021 هم به صورت قرضی راهی خوونتود شد که در این تیم در 34 بازی فقط 2 گل و یک پاس‌گل داشت. فصل قبل هم در چیرا که به سری A برگشته فرصت زیادی برای بازی پیدا نکرد و فقط 9 بار راهی میدان شد و یک گل هم زد. در انتهای فصل هم با توجه به اینکه قراردادش با این تیم تمدید نشد به‌عنوان بازیکن آزاد جدا شد و حالا هم به گل‌گهر در ایران پیوسته است.

 فرناندز پرتغالی با کوله‌باری از تجربه در اصفهان

سپاهان پس از به خدمت گرفتن ژوزه مورایس به‌عنوان سرمربی، خریدهایش را آغاز کرد و پس از خرید الویس کامسوبا از لیگ استرالیا یک بازیکن 36 ساله را از فوتبال پرتغال استخدام کرد. مانوئل فرناندز که سابقه بازی در تیم‌های بزرگی چون بنفیکا، اورتون، والنسیا، بشیکتاش و لوکوموتیو مسکو را در کارنامه دارد راهی اصفهان شده تا به هموطنش در فصل جدید کمک کند. این هافبک تهاجمی پا به سن گذاشته بهترین دوران فوتبالش را در لوکوموتیو مسکو سپری کرد اما در سایر تیم‌ها نیز موفق شده افتخارات مختلفی را کسب کند. قهرمانی در جام حذفی ترکیه با بشیکتاش، قهرمانی در لیگ روسیه و سه بار فتح جام حذفی این کشور با لوکوموتیو مسکو، قهرمانی در لیگ و جام حذفی پرتغال با بنفیکا و قهرمانی جام حذفی اسپانیا با والنسیا مهم‌ترین افتخارات این هافبک پرتغالی است.

فرناندز البته در نیم‌فصل اول سال قبل در ترکیب کایسری اسپور ترکیه تنها 5 بازی انجام داد و پس از آن هم وقتی در ژانویه به آپولون یونان ملحق شد 5 بار در مرحله پلی‌آف به میدان رفت. او اگرچه در 36 سالگی به روزهای آخر فوتبالش نزدیک شده اما تجربیات او در لیگ‌های مختلف اروپایی می‌تواند به سپاهان برای جبران ناکامی‌های چند فصل اخیر کمک زیادی کند.

 خرید جذاب نساجی

دیروز باشگاه نساجی از ورود آداما نیان، مهاجم مالیایی به ایران برای امضای قرارداد با این تیم خبر داد و حالا حمید مطهری، دستیار سابق گل‌محمدی زودتر از او و در فاصله‌ای کم از زمان انتخابش به‌عنوان سرمربی نساجی توانسته یک مهاجم گلزن را به خدمت بگیرد. نیان فوتبالش را در فرانسه و از تیم‌های پایه نانت آغاز کرد و توانست به تیم دوم این باشگاه هم برسد اما در ادامه راهی تروا در دسته دو این کشور شد که مهم‌ترین افتخارش در فوتبال هم در همین تیم رقم خورد. در فصل 2017-2016 او موفق شد در 33 بازی 23 گل و 5 پاس‌گل به ثبت برساند که با این درخشش نه‌تنها تیمش را به لیگ یک فرانسه برد بلکه خودش هم عنوان آقای‌گلی را به دست آورد. فصل بعد در لیگ فرانسه نیز 33 بار به میدان رفت که 8 گل زد و توانست دروازه تیم‌هایی چون لیل، سن‌اتین و آمیان را باز کند.

سال بعد او با انتقالی راهی شارلروا شد تا زوج ویکتور اوسیمن، مهاجم کنونی ناپولی در این تیم شود. حضورش در شروع خوبی داشت اما مصدومیت باعث شد تا از ترکیب اصلی دور بماند و نهایتا با 7 گل و 3 پاس‌گل در 29 مسابقه فصل را به پایان برد که در دیدار برابر یوپن که با برتری 2 بر صفر شالروا به پایان رسید هر دو گل تیم توسط او و یونس دلفی زده شد و هر دو نیز یک پاس‌گل داشتند. او پس از حضوری قرضی و کوتاه‌مدت در اوستنده دوباره به شالروا برگشت و نهایتا راهی سوشو در فوتبال فرانسه شد. بازگشت او به دسته دو این کشور تنها با 4 گل در طول فصل همراه بود و فصل پیش هم در تیم دانکرک فرانسه 14 بازی انجام داد و سه گل زد و حالا به‌عنوان بازیکن آزاد و درحالی‌که در ترانسفرمارکت 500 هزار یورو ارزش دارد به نساجی پیوست.

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج