۱۳۴۵۹۴۲
۱۶۴۷
۱۶۴۷
پ

چالش بزرگ مهرماه در استقلال

تیم ملی امید درحالی از اواسط شهریورماه کار خود را در مرحله اول رقابت‌های پراهمیت انتخابی المپیک در ازبکستان آغاز می‌کند که بلافاصله بعد از این رقابت‌ها، شاگردان رضا عنایتی باید راهی بازی‌های آسیایی در هانگژو شوند و در این رقابت‌ها شرکت کنند.

فرهیختگان: تیم ملی امید درحالی از اواسط شهریورماه کار خود را در مرحله اول رقابت‌های پراهمیت انتخابی المپیک در ازبکستان آغاز می‌کند که بلافاصله بعد از این رقابت‌ها، شاگردان رضا عنایتی باید راهی بازی‌های آسیایی در هانگژو شوند و در این رقابت‌ها شرکت کنند.

نکته قابل‌توجه اینکه طبق اعلام پیشین عنایتی به «فرهیختگان»، مسئولان امر و تصمیم‌گیرندگان در این حیطه از وی درخواست کرده‌اند تا هر دو رقابت را جدی بگیرد و تیمش را با قدرت برای حضور در هر دو تورنمنت آماده کند. او نیز به تحقق این موضوع تاکید دارد؛ با‌این‌حال سرمربی امیدها اعتقاد دارد برای حضوری قدرتمند در دو رقابت پیش رو در ابتدا باید همکاری لازم از سوی باشگاه‌ها با وی صورت بگیرد و ابزار لازم (بازیکنانی که می‌خواهد) در اختیار وی قرار بگیرند. 

در این بین یکی از مشکلاتی که به‌نظر می‌رسد در ادامه چالش بزرگی را پیش روی عنایتی قرار بدهد به این موضوع برمی‌گردد که تعداد زیادی از استقلالی‌ها قرار است به اردوی تیم ملی امید برای این دو رقابت دعوت شوند که این اتفاق باعث خواهد شد بخشی از این چالش وارد اردوی استقلالی‌ها شود و این تیم را هم دچار کند. 

چندی پیش در «فرهیختگان» از این موضوع خبر دادیم که علاوه‌بر حضور چند استقلالی در تیم قلعه‌نویی، برای اردوی تیم ملی امید نیز به‌منظور حضور در بازی‌های پیش رو ازجمله بازی‌های آسیایی ۷ بازیکن از استقلال توسط رضا عنایتی رجیستر شده‌اند که به این ترتیب به‌نظر می‌رسد این اقدام درصورت عملی شدن احتمالا موجب تعطیل شدن دیدارهای آبی‌پوشان خواهد شد. حامدی‌فر، مطهری، حسینی، رضایی، خالدآبادی، برزگر و تورانیان ۷ بازیکن مورد اشاره هستند که البته تعدادی از این نفرات به‌صورت کمکی برای حضور در اردوی امیدها مدنظر عنایتی قرار دارند. 

گفتنی است فعلا از این جمع ۷ نفره برزگر از استقلال جدا شده و علیرضا رضایی نیز در آستانه جدایی قرار گرفته است تا این تعداد فعلا به ۵ بازیکن کاهش پیدا کند. این درحالی است که جدای دعوت از بازیکنان جوان استقلالی، دعوت از دو دروازه‌بان اصلی از این تیم باعث شده برگزاری دیدارهای این تیم از اواسط شهریور به‌مدت یک‌ماه در هاله‌ای از ابهام قرار بگیرد. 

 استقلالی‌ها به یک شرط رضایت می‌دهند

جواد نکونام سرمربی استقلال و رضا عنایتی سرمربی تیم امید برای پیدا کردن راهکارهای مشترک به‌منظور عبور از چالش و بحران احتمالی پیش رو طی یکی از روزهای هفته گذشته در کمپ ناصر حجازی و پیش از یکی از تمرینات استقلال با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند. 

در این دیدار، عنایتی خواستار حضور حداقل دو بازیکن بزرگسال به‌همراه سایر بازیکنان سهمیه زیر 23 سال استقلال در بازی‌های آسیایی هانگژو چین شد. این درصورتی است که نکونام هم با تشریح وضعیت استقلال و کمبود بازیکن صحبت‌هایش را انجام داد. 

در این خصوص شنیده می‌شود کادرفنی استقلال در راستای تعامل با تیم ملی امید تایید لازم را به عنایتی داده‌اند و این سرمربی را به روزهای پیش رو در این جهت امیدوار کرده‌اند تا جایی که سرمربی تیم امید بعد از این جلسه اعلام می‌کند: «طی جلسه‌ای که داشتیم در این مورد راهکاری پیدا کردیم. همه‌چیز خوب است و جای نگرانی وجود ندارد. از بازیکنان استقلال هم در بازی‌های مقدماتی و هم در هانگژو استفاده می‌کنیم.»

بر همین اساس کادر استقلال چراغ اول را برای تعامل روشن کرده و این درصورتی است که شنیده می‌شود آبی‌ها درحالی راضی به این کار خواهند شد که در بازه زمانی پیش رو و تا پایان حضور تیم ملی امید در بازی‌های آسیایی، دیدارهای استقلال در لیگ برتر به تعویق بیفتد. درواقع نکونام با این تصمیم خود در راستای تعامل با فدراسیون و تیم ملی امید گام برداشته و حالا این سازمان لیگ است که باید دید در راستای این تعامل و هماهنگی، با باشگاه استقلال همسو خواهد شد یا خیر. 

نکته قابل‌توجه اینکه در هیچ جای آیین‌نامه درخصوص تعطیلی رقابت‌های لیگ برتر به‌خاطر عدم حضور بازیکنان در رده سنی امید، بند و تبصره‌ای نوشته نشده است. از باشگاه استقلال 3 بازیکن بزرگسال (مطهری، حسینی و حامدی‌فر) در لیست عنایتی قرار دارند و چه‌بسا با دعوت این 3 نفر، به‌صورت خودکار بازی‌های استقلال در لیگ برتر تا پایان بازی‌های آسیایی لغو شود. 

با این تفاصیل جدای از اینکه پای اجرای قانون به این چالش بزرگ باز خواهد شد یا خیر؛ درحال‌حاضر بزرگ‌ترین مشکل در این خصوص به جایی مربوط می‌شود که دو دروازه‌بان اول و دوم استقلال قرار است در بازی‌های آسیایی امیدها را همراهی کنند و درصورتی‌که بازی‌های آبی‌پوشان در لیگ برتر لغو نشود، مطمئنا این تیم با چالش بزرگ‌تری مواجه خواهد شد. 

 بررسی حضور استقلالی‌ها در تیم ملی امید

با وجود آنکه گفته می‌شود از استقلال 7 بازیکن مدنظر عنایتی برای حضور در اردوی امیدها به‌منظور حضور این تیم در بازی‌های آسیایی قرار دارند که تا پیش از این شنیده می‌شد نام نفراتی مانند امیرعلی صادقی و محمدحسین زواری نیز در لیست عنایتی حضور دارند. 

این درحالی است که به‌نظر می‌رسد از بین 7 نفر باقی‌مانده -همان‌طور که نوشتیم- امروز تنها 5 نفر استقلالی هستند و یک نفر به‌صورت قطعی (برزگر) و یک بازیکن دیگر در آستانه جدایی (رضایی) قرار دارد. در این بین تنها تورانیان و خالدآبادی با شرایط سنی امید، مطهری و حسینی با شرایط سنی بزرگسال و حامدی‌فر با شرایط سنی خاص (متولدین سال 77 به بعد می‌توانند در بازی‌های آسیایی به اردو دعوت شوند) به تیم ملی دعوت خواهند شد. البته شنیده می‌شود حامدی‌فر هم جداشده بعدی از اردوی استقلالی‌هاست تا این جمع به 4 نفر برسد. در این جمع تابه حال تنها 2 بازیکن استقلال را در بازی‌های این تیم همراهی کرده‌اند. 

همچنین نکته قابل‌توجه اینکه مشخص نیست وضعیت آریا برزگر دیگر بازیکن رده سنی امیدها -که ابتدا با استقلال قرارداد بسته و سپس راهی نساجی شد- به چه صورتی خواهد شد؛ چراکه با وجود آنکه شنیده می‌شد استقلالی‌ها از این بازیکن و باشگاه نساجی از بابت قرارداد غیرقانونی طرفین شکایت کرده‌اند و احتمال بازگشت او مطرح بوده، اما برزگر در دیدار هفته سوم نساجی مقابل گل‌گهر این تیم را همراهی کرده تا احتمالا به‌عنوان سهمیه این تیم شمالی راهی اردوی امید شود. 

 استدلال‌های عنایتی برای دعوت از استقلالی‌ها

حال اینکه اصولا چرا چنین چالشی بین تیم امید و استقلال ایجاد شده برخی از هواداران استقلال این موضوع را از چشم رضا عنایتی که اتفاقا خود یک استقلالی نیز به شمار می‌رود می‌بینند. در این خصوص چندی پیش با این چهره مصاحبه کردیم و او گفت: «هرگز نگفتم بازیکنانم به کدام تیم بروند چون این کارها در شأن من نیست. من فقط می‌خواهم آنها بازی کنند تا در شرایط مسابقه قرار بگیرند و آماده باشند.» این اتفاق یعنی بازی کردن در ترکیب تیم‌های خود حداقل تا به امروز در قبال بازیکنان استقلال رخ نداده این درصورتی است که شنیده می‌شود سرمربی تیم امید در جمعی درباره دلایلش درخصوص دعوت از بازیکنان استقلال ازجمله حسینی و مطهری اعلام کرده: «اولا که رجیستر 50 نفره امیدها قبل از انتخاب من بوده و نقشی در آن نداشته‌ام ضمن اینکه به نظر می‌رسد همزمانی بازی‌های آسیایی با لیگ قهرمانان در عدم انتخاب نفراتی از نمایندگان ایران برای تیم امید مرتبط باشد.» عنایتی همچنین درباره انتخاب سایر نفرات تیم امید از استقلال مدعی می‌شود: «این نفرات شاکله اصلی تیم امید بودند و هیچ‌کدام زمانی که آنها را برای دو اردوی قبلی انتخاب کردم به استقلال نپیوسته بودند.»

 یک مسئول در سازمان لیگ: این انتخاب‌ها جای بحث دارد

درخصوص اتفاقات پیش‌رو یک مقام مسئول در سازمان لیگ به «فرهیختگان» گفت: «عملا تیمی که هفت بازیکنش به اردوی تیم ملی امید دعوت می‌شوند هر طوری که حساب کنید نمی‌تواند بازی کند، ضمن اینکه از این تعداد دو نفر آنها گلر‌های اول و دوم این تیم هستند. از کادر امید تعجب می‌کنم. ای کاش وقتی حسینی را می‌برند حداقل برای کسب تجربه فضای اردوی تیم ملی، به جای گلر دوم استقلال، یک نفر دیگر را دعوت می‌کردند. مثلا می‌توانستند آرشا شکوری، دروازه‌بان جوانان را ببرند تا برای حضور در جام‌جهانی تجربه لازم را به دست بیاورد. ما به تیم‌ها و بازیکنان‌مان نگاه ملی ضعیفی داریم. یا مثلا می‌گویند از قبل اسم مطهری را رد کردیم اما آیا نمی‌شد این فرد را جابه‌جا کرد تا استقلال هم تعطیل نشود؟ الان لیگ یک بحث است، جواد نکونام با این وضعیت چطور تمرینات تیمش را پیش ببرد. این انتخاب‌ها چه ملی، چه باشگاهی و چه فنی جای بحث دارد. اگر عنایتی به این قضیه استقلالی هم نگاه کرده باشد این تیم را با این انتخاب‌هایش دچار مشکل کرده است.

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتي 9/5 ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود
آموزش هوش مصنوعی

تا دیر نشده یاد بگیرین! الان دیگه همه با هوش مصنوعی مقاله و تحقیق می‌نویسن لوگو و پوستر طراحی میکنن
ویدئو و تیزر میسازن و … شروع یادگیری:

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج