جاباما
۱۳۸۸۱۰۸
۱۰۸۹
۱۰۸۹
پ

ژاوی و اتفاق تلخی که دیر یا زود رخ می‌دهد

با به خطر افتادن دوباره موقعیت ژاوی هرناندنز در راس کادر فنی بارسلونا دوباره گمانه زنی‌ها و اخباری درباره گزینه‌های جانشینی او به گوش می‌رسد.

ورزش سه: بارسلونا با شکست سنگسین چهار بر یک در فینال سوپرکاپ اسپانیا شاهد بالا بردن جام دیگری توسط رقیب دیرینه رئال مادرید بود.با این برد تعداد الکلاسیکوهایی که آنها بیشتر از بارسا برده‌اند ۴ بازی بیشتر شد و البته تعداد جام‌های رئال مادرید به ۱۰۲ رسید در حالی که تعداد جام‌ها در بارسا در عدد ۹۹ باقی ماند.

بعد از این باخت سنگین و نمایش ناامید کنننده بارسا در این مسابقه  شرایط ژاوی روی صندلی سرمربیگری بلوگرانا دوباره به خطر افتاد چرا که بعد از قهرمانی فصل گذشته لالیگا و سوپرکاپ سال ۲۰۲۳ در این فصل بارسای ژاوی روندی نزولی داشته و غیر از عقب افتادن از کورس قهرمانی لالیگا و نمایش متزلزل در لیگ قهرمانان اروپا، به لحاظ شکل فوتبال هم نمایش‌های بعضا ضعیفی ارائه کرده و تقریبا تمام پیروزی‌هایش در یک بازی نسبتا برابر و نزدیک با کمترین اختلاف به دست آمده کما اینکه در بازی نیمه نهایی سوپرلیگ مقابل اوساسونا این تیم بعد از چهار ماه و اندی در یک بازی با اختلاف دو گل برنده شد که البته در این بازی هم نمایش تیم ژاوی جالب نبود و گل دوم این تیم در دقیقه ۹۶ به دست آمد.

هر چند بعد از باخت سنگین به رئال مادرید که همراه با نمایش ضعیف خط دفاعی بارسا رخ داد ، ژاوی و بازیکنانش به کیفیت پایین عملکرد خود اعتراف کرده و ابراز امیدواری کردند که در ادامه راه باز خواهند گشت و جبران می‌کنند اما این شعاری است که از ابتدای فصل با هر شکست و عقب افتادنی از سوی سرمربی بارسا تکرار می‌شود  ولی تغییر محسوسی در کیفیت بارسا رخ نداده است.

بارسا اولین جام سال ۲۰۲۴ را از دست داد، آنها در لالیگا ۷ امتیاز از رئال مادرید عقب افتاده‌اند و فعلا در رده چهارم جدول هستند  تا گرفتن سهمیه لیگ قهرمانان هم با این روند برای تیم ژاوی دشوار به نظر برسد.در عین حال آنها شروعی نگران کننده در کوپا دل ری داشتند و حریف دسته چهارمی خود را تنها با اختلاف یک گل و با دریافت دو گل شکست دادند.

ژاوی و اتفاق تلخی که دیر یا زود رخ می‌دهد

از سوی دیگر به نظر نمی‌رسد این تیم شانسی برای رسیدن به مراحل پایانی لیگ قهرمانان داشته باشد  ضمن اینکه بحران مالی در بارسلونا و رعایت قوانین فیرپلی مالی به این باشگاه اجازه نمی‌دهد که بازیکن جدیدی در نقل و انتقالات زمستانی جذب کند و ویتور روکه تنها بازیکنی که از قبل خریداری شده و به تازگی به این تیم پیوسته نیز شروعی ناامید کننده داشته و بعید به نظر می‌رسد بتواند تکانی به خط حمله پرنوسان بارسا بدهد.

با این شرایط موقعیت ژاوی هرناندس به عنوان سرمربی در خطر است و با اینکه دکو و لاپورتا از او حمایت کرده و قرار شده تا آخر فصل در راس کار باقی بماند اما همچنان شایعاتی درباره گزینه‌های جانشینی او به گوش می‌رسد که بعضا جالب توجه است.

در شرایطی که بلافاصله بعد از باخت به رئال مادرید در نظرسنجی‌های هواداران بارسا گزینه‌های بدون تیم مهمی مثل یواخیم لوو، آنتونیو کونته ، فرانک لمپارد و هانسی فلیک از سوی هواداران برای هدایت بارسا و جانشینی ژاوی گزینه شدند اما مدیران بارسا به گزینه‌های دیگری فکر می‌کنند و البته به نظر می‌رسد در این خصوص وحدت رویه‌ای وجود ندارد.

در هیات مدیره باشگاه بارسلونا عده ای به تیاگو موتا فکر می‌‌کنند.این مربی ایتالیایی – برزیلی که فقط 41 سال سن دارد بین سال های 2001 تا 2007 برای بارسلونا بازی می‌کرد و سال 2018 در پاری سن ژرمن بازنشسته شد.

ژاوی و اتفاق تلخی که دیر یا زود رخ می‌دهد

او دوران مربیگری را در همان باشگاه و در تیم زیر 19 سال پی اس جی آغاز کرد و سپس به ایتالیا رفت و مدتی سرمربیگری جنوا و سپس اسپتزیا را بر عهده داشت. موتا در این فصل سری آ سرمربی بولونیا بوده که از 20 بازی 8 برد آورده و با عملکردش برای برخی مدیران باشگاه بارسلونا یک گزینه محتمل به نظر می‌رسد.

گروه دیگری از اعضای هیات مدیره اما دو گزینه موفق در لالیگا را برای جانشینی ژاوی مد نظر دارند که شاید در تابستان سال آینده محتمل باشد.نفر اول میشل سرمربی موفق خیرونا تیم شگفتی ساز این فصل لالیگاست که حالا با یک بازی بیشتر از رئال مادرید صدرنشین شده و کوتاه نمی‌آید.میشل 48 سال متولد مادرید است اما هیچ وقت برای رئال یا اتلتیکو بازی نکرده است.

او با رایووایکانو و هوئسکا قهرمان لیگ دسته دوم شد و در این فصل طی 20 بازی 49 امتیازبه دست آورده و با میانگین امتیاز 2.45 عملکردی خیره کننده داشته است.

گزینه دیگر هیات مدیره بارسلونا امانوئل آلگواسیل سرمربی موفق رئال سوسیه داد است که مثل بارسا تیمش را با سیستم 3-3-4 به زمین می‌فرستد. این مربی 52 ساله از سال 2018 سرمربی سوسیه‌داد بوده و در 249 بازی با این تیم میانگین امتیازی 1.70 را ثبت کرده است.

او همراه با تیمش در فصل 2020-2019 قهرمان کوپا دل ری شده  و در این فصل هم عملکرد بسیار خوبی داشته است.

اما خوان لاپورتا رئیس باشگاه بارسونا برای جانشینی ژاوی به یک گزینه آشناتر فکر می‌کند؛ میکل آرتتا سرمربی فعلی آرسنال که چند سال دستیار پپ گواردیولا در منچسترسیتی بود و از 2019  در نقش سرمربی توپچی‌های لندن سرمربیگری در بالاترین سطح را تجربه کرده است.

ژاوی و اتفاق تلخی که دیر یا زود رخ می‌دهد

آرتتا فصل قبل تا آستانه قهرمانی  لیگ برتر پیش رفت اما سر آخر قافیه را به گواردیولا و تیمش باخت و در فصل جاری هم با اینکه مقطعی صدرنشین لیگ برتر بود نتوانست این عنوان را حفظ کند.آرتتا که در آرسنال دو جام حذفی و خیریه را به عنوان مربی به دست آورده  با فلسفه باشگاه بارسلونا آشناست چرا که از تیم زیر 19 سال بارسا رشد کرد و سپس به تیم دوم باشگاه و بعد تیم اصلی رسید هر چند در تیم اول دیده نشد.

آرتتا از 20 بازی این فصل تیمش به صوت میانگین در هر مسابقه 2 امتیاز گرفته و او هم تیم خود را با آرایش 3-3-4 به زمین می‌فرستد.

در کنار لاپورتا و اعضای هیات مدیره ، دکو مدیر ورزشی بارسلونا هم به گزینه خودش فکر می‌کند.گزینه او نیز کسی نیست جز رافا مارکز همبازی سابق و دوست صمیمی‌اش در بارسلونا که با تیم فرانک رایکارد قهرمان اروپا شدند.مارکز بعد از پایان فوتبالش در تیم اطلس مکزیک مدیر ورزشی این باشگاه شد و سپس سرمربیگری تیم جوانان آلکالا در کشور خودش را پذیرفت.

او از سال 2022 سرمربی بارسا اتلتیک یا همان تیم ب بارسلونا بوده و عملکردش مورد توجه دکو قرار گرفته ضمن اینکه فلسفه باشگاه را به خوبی می‌شناسد.

البته مارکز و تیمش در این فصل از 19 بازی انجام داده فقط در 8 بازی برنده بوده‌اند و جالب اینکه بعد از عکسی که از حضور خوان لاپورتا در رختکن تیم ب کنار مارکز منتشر شد این تیم از 5 بازی و 15 امتیاز ممکن تنها دو امتیاز به دست آورده است.

با وجود این تشتت آراء حتی اگر ژاوی تا آخر فصل در بارسا بماند و عنوانی به دست نیاورد مدیران این باشگاه برای انتخاب جانشین او به مشکل برخواهند خورد چرا که به هیچ وجه همسو به نظر نمی‌رسند و هر کدام گزینه‌های مد نظر خودشان را دارند.

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.
درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتي 8/8 ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  مطالب خواندنی

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج