adexo3
۱۴۲۸۷۳۹
۲۰۱۲
۲۰۱۲
پ

وحید شمسایی، فدراسیون و مهدی تاج را تهدید کرد

سرمربی تیم ملی در گفتگویی تاکید کرده اگر به خواسته‌های شفاف او اهمیت داده نشود، از کارش کناره‌گیری می‌کند.

ورزش سه: سرمربی تیم ملی در گفتگویی تاکید کرده اگر به خواسته‌های شفاف او اهمیت داده نشود، از کارش کناره‌گیری می‌کند.

وحید شمسایی، فدراسیون و مهدی تاج را تهدید کرد

 تیم ملی فوتسال ایران از غول‌های دنیا و قهرمان آسیا که با رهبری وحید شمسایی برای جام جهانی نقشه می‌کشد، در حال حاضر با مشکلات عجیب و عدیده‌ای مواجه شده که خبرنگار ورزش سه در مصاحبه‌ای ویژه با وحید شمسایی به یکایک آن پرداخته است. شما در این گفت‌و‌گو دوران دو ساله وحید شمسایی را تا زمان نشر این مطلب دنبال می‌کنید و به حقایقی پِی خواهید برد که هرگز از آن اطلاع نداشته‌اید. دیدارهای تدارکاتی در برهه سرمربیگری شمسایی، انتخاب بازیکنان، قرارداد کادرفنی تیم ملی، حضور مربی خارجی و برنامه مسابقات لیگ برتر، همه مسائلی است که سرمربی تیم ملی به آنها به طور مفصل پرداخته است.

*پروسه بنده در تیم ملی سه ساله بود

من معتقدم وقتی یک گروه که رأس هرم آن رئیس فدراسیون فوتبال و کمیته فوتسال است و بعد ارکان فنی تیم ملی و بازیکنان، در هر برهه‌ای برای سربلندی آن رشته می‌توانند دخل و تصرف داشته باشند. مسیر ما یک پروسه چهار ساله بود که به دلیل کرونا یک سال جام جهانی برگزار نشد و مسیر ما هم سه ساله شد.

*۲۸ بازیکن را طی دو سال و نیم بازی دادیم 

از روزی که ما آمده‌ایم از تورنمنت اول که انتخابی آسیایی در قرقیزستان بود و بعد مسابقات چندجانبه تایلند و سپس جام ملت‌های آسیا ۲۸ فوتسالیست را در این مدت میدان دادیم و محک زدیم و ماحصل آن تا جام جهانی که تقریباً ۲ سال و ۵ ماه یا ۶ ماه می‌شود، این بود که بتوانیم بهترین‌ها را به زعم خودمان که حالا اشکالاتی هم قطعاً می‌تواند به آن وارد باشد، انتخاب کنیم.

*توضیح شمسایی درباره نایب قهرمانی در آسیا 

مهمترین بخش اما جام ملت‌های آسیا در کویت بود که فقط ۴ بازیکن از ادوار گذشته در این آوردگاه به میدان رفته بودند و سابقه بازی داشتند، به همراه ۱۰ بازیکن جدید که در تورنمنت بین‌المللی تجربه‌ای نداشتند. در این شرایط تیم را عازم مسابقات کردیم و در نهایت نایب قهرمان آسیا شدیم. سپس، فراز و نشیب‌های زیادی را پشت‌سر گذاشتیم و بازی‌های دوستانه‌ای را انجام دادیم که بنده به یک یک آن‌ها اشاره می‌کنم که ما چه کارهایی کردیم و فدراسیون در چه مسیری قرار گرفته است.

*برای جام ملت‌های تایلند تغییرات زیادی ایجاد کردیم 

این مدت گذشت و برای جام ملت‌های تایلند آماده شدیم و در پروسه جدید ۵ بازیکن البته اگه اشتباه نکنم ۴ یا ۵ فوتسالیست برای نخستین بار در این رقابت‌ها توپ زدند. البته تعدادی چهره‌ها از جمله حسن‌زاده، سنگ‌ سفیدی که در دوره گذشته همراه ما نبودند، به تیم ملی اضافه شدند و تغییر تحولات بسیاری صورت گرفت.

* از همان روز دستیار خارجی می‌خواستم 

در بخش هماهنگی با فدراسیون فوتبال قطعاً ملزوماتی بوده که ما این مسیر را رفتیم. ابتدا من از مربی خارجی شروع کنم. از روزی که آمدم، یکی از خواسته‌هایم قرارداد با مربی خارجی بود که خب ما به دوره سرپرستی جناب آقای ماجدی برخوردیم و ریاست محترم آقای تاج. در این برهه خیلی نزدیک به مسابقات آسیایی بودیم و وقفه‌ای ایجاد شد. همه این‌ها یعنی، بنده از زمان شروع کارم به دنبال حضور مربی خارجی بوده‌ام و بحث مختص به ماه‌های اخیر و فقط جام جهانی نیست. در حال حاضر حتی پیش از جام ملت‌های تایلند هم آقای اصولی رئیس کمیته فوتسال از بنده خواسته‌هایی داشت که به ایشان گفتم این خواسته‌ها هم‌اکنون موجودیتی ندارد و ما باید با موجودیت خودمان وارد مسابقات آسیا شویم و زمانی باقی نمانده که بخواهیم استفاده کنیم. صحبت‌هایی از قبل با برخی از مربیان داشتیم که یکی از آن‌ها سرمربی هلند شد و با موفقیت آن‌ها را پس چند دوره راهی جام جهانی کرد. با چند گزینه دیگر هم صحبت انجام شد که سال‌ها سرمربیان باشگاه‌های مختلف بودند. تا به این لحظه با دو الی سه گزینه نهایی مذاکره کردیم و آماده هستند تا این اتفاق و همکاری رخ بدهد.

* همیشه پیگیر مسابقات تدارکاتی بزرگ بوده‌ام

باید از شهاب سفال منش یاد کنم که در این مسیر نقش بسزایی داشته است. پشت صحنه کارها را خودمان انجام دادیم. محض نمونه، ما با آرژانتین بازی‌ای تدارک دیدیم که تاریخ، روز و پخش مستقیم، همگی آماده شد که حالا بنا به دلایلی دیدار با قهرمان جهان منتفی شد. بلافاصله ما از پشت صحنه برای دوئل با برزیل شروع کردیم و شخصا با مربی تیم ملی برزیل در ارتباط بودیم که و بعد تبدیل به تورنمنت شد. تمامی صحبت‌ها و برنامه‌ها را خودمان انجام دادیم و زمانی که پاسخ مثبت شفاهی را دریافت کردیم، وارد مقوله کتبی شدیم که از سمت فدراسیون فوتبال باید اقدامات لازم صورت می‌گرفت. خوشبختانه تیم ملی در تورنمنت برزیل شرکت کرد. مسابقاتی که تیم‌های کلمبیا، پاراگوئه، برزیل، ژاپن و عربستان حاضر بودند و کمک فوق العاده‌ای به تیم ما کمک کرد که بازیکنان جوان‌مان برابر آن‌ها بازی کنند و در مصاف با تیم‌های بزرگ محک جدی بخورند که تنها شکست ما در فینال مقابل برزیل میزبان رقم خورد.

*بدون هیچ قراردادی کارها را پیش می‌برم! 

کارهایی که خودمان تا به این لحظه انجام دادیم، به واسطه کار گروهی و ارتباط‌های ما بوده است. از جمله تورنمنت ویتنام که شرکت داشتیم و بسیار موثر بود. در دو تورنمنت تایلند حضور یافتیم که به واسطه نامه‌نگاری همیشگی با فدراسیون فوتبال انجام شده است. ولی موضوعاتی که خودمان دخیل بودیم، تورنمنت برزیل و ویتنام بوده است. همان‌طور در بخش قبلی عرض کردم که در برزیل با چه تیم‌هایی رو‌به‌رو شدیم. همین الان با اینکه هیچ قراردادی با فدراسیون فوتبال ندارم ولی کار‌ها را پیش برده‌ایم که زمان را از دست ندهیم. نمونه آن ارتباط با سرمربی تیم ملی فوتسال اسپانیا بود و باید بگویم به خاطر تحریم‌ها بسیاری از تیم‌های بزرگ حاضر نیستند عازم ایران شوند. در ادامه صحبت‌های دیگر انجام شد که با توجه به ارتباط آقای سفال منش با مربی اسپانیا به این توافق رسیدیم که در کشور تاجیکستان مسابقه‌ای دوستانه را برگزار کنیم و رقابتی سه جانبه پیگیری شود. به صورت شفاهی با دبیرکل فدراسیون و کمیته فوتسال در میان گذاشتیم که قرار شده است نامه نگاری‌ها از سوی کمیته فوتسال و فدراسیون انجام شود.

* دو دیدار دوستانه با قزاقستان پیش از جام جهانی

مهمترین بخش برای جدال دوستانه، بازی با قزاقستان است که ما با سرمربی آن‌ها صحبت کرده‌ایم. صحبت‌ها انجام شده و به تاریخی رسیده‌ایم که دو مسابقه در آلماتی قزاقستان داشته باشیم. این مورد هم قرار است نامه نگاری‌هایش از سوی فدراسیون صورت بگیرد. جا دارد تشکر کنم از ریاست محترم فدراسیون فوتبال و همچنین هیئت رئیسه محترم که برنامه‌ریزی‌های پشت صحنه ما را به واقعیت بدل کردند. نمونه‌اش بازی با ازبکستان بود. باید عرض کنم خود فدراسیون فوتبال هم بسیار زحمت کشیده است و دو بازی دوستانه با روسیه ترتیب دادند که به میزبانی لار انجام دادیم.

* از ارتباط با مربیان مطرح دنیا تا چهار دیدار دوستانه بزرگ

الان، طبق برنامه‌ای که ما به فدراسیون و کمیته فوتسال ارائه داده‌ایم، چهار بازی خواسته بودم که این ۴ مسابقه با تیم‌های بزرگ و سطح اول دنیا باشد. خب، سه مسابقه را خودمان هماهنگ کردیم، (یک بازی با اسپانیا و دو دیدار با قزاقستان که اشاره کرده‌ایم). قزاقستان در دوره گذشته چهارم دنیا شده است و جزو بهترین تیم‌ها به شمار می‌رود. اسپانیا تیم دوم رنکینگ جهان و جزو ابرقدرت‌ها و صاحب سبک فوتسال محسوب می‌شود. پس ما خودمان این مسیر را رفته‌ایم و دیگر نامه نگاری‌ها و انجام کارهای مربوطه برعهده فدراسیون است که باید انجام شود. البته همچنان در حال رایزنی هستیم. باید برای مقابله با تیم‌هایی که در یک گروه قرار داریم، شبیه‌سازی کنیم. خیلی از مسائل را شخصا به دوش کشیدم و فقط نامه نگاری‌ها باید صورت بگیرد. خدایی ناکرده، نمی خواهیم منتی بگذارم و بگویم فدراسیون کاری نکرده. آنها هم تا حد امکان کارهای لازم را انجام داده‌اند ولی خودمان پشت صحنه تورنمنت برزیل و ویتنام، بازی با قزاقستان، اسپانیا در آینده و ازبکستان که انجام شد بوده‌ایم و خودمان این مسابقات را هماهنگ کردیم. واقعیت اینکه ما برای بازی‌های تدارکاتی پشت پرده با تمامی مربیان مطرح تیم‌های بزرگ دنیا صحبت‌ها و ارتباط لازم را داشته‌ایم.

* من سرباز ایران هستم 

هم‌سو بودن ما تا به این لحظه خوب پیش رفته است. در خصوص قرارداد بنده به آقای اصولی گفتم و ایشان قرار شد به آقای تاج بگوید. من دو سال، به خصوص سال گذشته اصلاً بدون اینکه حتی قراردادم را نگاه کنم و به این خاطر که خودم را به دلیل دومی در جام ملت‌های آسیا زیر دِین می‌دیدم، خیلی صحبت درباره قراردادم نمی‌خواستم بکنم. چون احساس می‌کردم من باید یک قهرمانی به فدراسیون تقدیم کنم. در فوتسال آسیا پیشرفت زیادی اتفاق افتاده و بهترین مربیان دنیا در تیم‌های آسیایی مشغول به کار شده‌اند. شما الان می‌توانید بازی‌های دوستانه آن‌ها را دنبال کنید که با چه تیم‌هایی و کجا بازی انجام می‌دهند و یا قرار است برگزار کنند. به شما می‌گویم تیم ملی برزیل یک هفته زودتر عازم ازبکستان می‌شود تا با ازبکستان مسابقه‌ای داشته باشد. اسپانیا و پرتغال نیز به همین شکل با تیم‌های مختلف بازی می‌کنند. برای اینکه شما بخواهید بهترین باشید، باید بهترین عملکرد را داشته باشید.

*بالاخره باید تکلیف قراردادم مشخص شود

من همیشه خودم را سرباز کشور می‌دانم و برای سربلندی پرچم ایران همه کار کرده‌ام و باز هم انجام می‌دهم. تمام پشت صحنه‌ها را خودم با مربیان تیم‌های مختلف دنیا ارتباط گرفتم. ولی الان نیز باید قرارداد ما بالاخره مشخص شود. از لحاظ قانونی و حرفه‌‌ای، هیچ کاره‌ای نیستیم ولی به خاطر ایران هر کاری می‌کنیم. به شهاب سفال‌منش هم گفتم هر ارتباطی که داریم برقرار می‌کنیم. این کارها فقط برای موفقیت و آینده فوتسال ایران خواهد بود.

* قرارداد ما باید امضا شود

کارهای بسیار زیادی را انجام داده‌ایم و کسی نمی‌تواند منتی سر ما بگذارد. مطمئن باشید ما هم نمی‌توانیم منتی برای کسی بگذاریم. چون هر چیزی که بوده و اتفاق افتاده برای کشور خودمان کرده‌ایم و برای خانواده بزرگ فوتسال بوده است. فقط امیدوارم قدرشناس و قدردان باشیم که چه کارهایی انجام می‌دهیم و البته این وظیفه شرعی ماست. ولی قرارداد ما باید امضا شود.

* آقای تاج باید انتخاب کند

جناب آقای تاج صاحب نظر و رئیس فدراسیون هستند و می‌توانند تصمیم بگیرند و انتخاب کنند. دست ایشان باز است و محبت زیاد کردند. با هم درباره گروهی که در جام جهانی قرار داریم و مسیری که پیش روی ما وجود دارد، صحبت کردیم، ولی واقعیت این است که باید به همه عواملی که باعث موفقیت‌ و پیشرفت ما می‌شود دقت ویژه داشته باشیم. از جمله زیرساخت‌ها و بازی‌های دوستانه پیش از جام جهانی و مهم‌ترین نکته مسابقات لیگ برتر است.

* قبل از جام جهانی باید ۶ هفته لیگ برگزار شده باشد

در خصوص لیگ برتر، پیش از سال جدید به آقای کامیانی دبیر سازمان لیگ و کمیته فوتسال گفته‌ام که قطعا باید شش هفته از لیگ برتر سپری شده باشد. به این دلیل که سه بازی نخست از نظر من بازیکن‌ها تازه خودشان را پیدا می‌کنند و با تیم جدید یا شرایط مسابقه پس از تعطیلات وفق می‌گیرند. شاید از دوره بدنسازی و بازی دوستانه آمده باشند و ما نمی‌توانیم برای فقط سه بازی، بازیکنان مدنظر را انتخاب کنیم. تیم ملی جای بهترین‌هاست و بازیکن‌ها باید بهترین عملکرد داشته باشند. پس ما از قبل برنامه‌ خودمان را به کمیته فوتسال ارائه داده بودیم. باید توجه داشت که ممکن نیست بازی‌ها را سه الی چهار روز یک بار فاصله داد که بازیکن خدایی نکرده دچار مصدومیت شود. چون ما همین الان هم برای جام ملت‌های آسیا بازیکن مصدوم زیاد داشتیم و حتی حسین طیبی از ستاره‌های تیم را از دست دادیم. باید مسابقات طبق روال عادی و حرفه‌ای جلو برود و حداقل باید پنج روز اختلاف بین دیدارها باشد، زیرا کمتر از آن احتمال مصدومیت بسیار بالا می‌رود.

* این اتفاق من را خوشحال کرده است

چیزی که برای من خوشحال کننده است این است که هر بازیکنی با باشگاهی مذاکره می‌کند و به توافقی می‌رسند، در قرارداد خود آپشن دعوت شدن به تیم ملی را لحاظ کرده است. به این معنا که به یک خودباوری رسیده‌اند و بازیکن‌ها می‌توانند بهترین عملکرد را داشته باشند و به تیم ملی دعوت بشوند. درب‌های تیم ملی به روی همه ستاره‌ها باز است و تیم ملی برای بنده هم نیست و متعلق به کسانی است که زحمت می‌کشند و تلاش می‌کنند. پس من و دستیارانم باید این شش بازی را دنبال کنیم و به طور کامل تک تک بازیکنان را زیر نظر بگیریم. بی‌شک مسئولیت ما سنگین‌تر می‌‌شود و باید به تمامی شهرها را سفر کنیم تا مسابقات را از نزدیک شاهد باشیم. با مربیان تیم‌ها در ارتباط هستیم و سعی می‌کنیم بهترین‌ها را به اردوی تیم ملی پیش از جام جهانی دعوت کنیم.

* برای امضای قرارداد زیاده‌خواهی نکردیم 

در کل تمام حرف من این است که اگر بنده را می‌خواهند، با توجه به چیزهایی که ما خواسته‌ایم و زیاده‌خواهی هم نبوده‌ است، قرارداد ما امضا شود. بعد از آن باید مربی خارجی را پیشنهاد بدهم و فدراسیون وارد عمل شود. چهار بازی دوستانه با تیم‌های که در بخش‌های قبلی اشاره داشته‌ام هم مدنظر ماست. سه مسابقه را خودمان ترتیب دادیم و فقط نامه نگاری‌ها را فدراسیون انجام بدهد. در نهایت شش هفته باید از لیگ برتر پشت سر گذاشته باشیم و این موضوع بسیار حیاتی است.

جا دارد تشکر کنم به واسطه این دو سالی که در خدمت فدراسیون فوتبال بوده‌ام. از جناب آقای تاج، قبل ایشان آقای ماجدی و آقای عزیزی خادم. زیرا پروسه بنده در دوران مدیریت این عزیزان آغاز شد. از هیات رئیسه فدراسیون، کادرفنی تیم، مربیان باشگاهی و تمامی بازیکنان قدردانی می‌کنم. بنده خادم این رشته هستم. خودم را در نگاه اول سرمربی نمی‌دانم. ولی به عنوان یک هوادار برای موفقیت و سربلندی کشورم، چه سرمربی باشم و چه نباشم هر کاری انجام می‌دهم.

*نباید در باد گذشته بخوابیم

در جامعه‌ و شرایطی زندگی می‌کنیم که یک بچه ۲ ساله هم می‌تواند با فشردن یک دکمه از سراسر دنیا شناخت پیدا کند. در فضای مجازی می‌تواند از دورترین نقطه جهان اطلاعات کسب کند. پس خواهش من این است که بدون کینه‌ورزی و عناد شخصی در خصوص اتفاقات و حریفان ما صحبت کنند. یک جست‌وجو ساده انجام دهند که تیم‌های حاضر در جام جهانی به چه شکل صعود کرده‌اند و از چه بازیکنان خوبی بهره می‌برند و چه عملکردی داشته‌اند. در باد گذشته نخوابیم، همه تیم‌ها پیشرفت کرده‌اند و در جام ملت‌های آسیا همه شاهد بودیم. به قول ضرب المثل معروف "بودم بودم، حساب نیست، هستم هستم، حساب است".

*یکی از حریفان ما برزیل را شکست داده! 

باید بدانند که تیم‌های نوظهور بسیار خطرناک خواهند بود. اطلاعات و عملکرد تیم‌ها در سال‌های اخیر به راحتی قابل دسترس است و می‌توان بررسی کرد. محض نمونه یکی از حریفان ما در جام جهانی با نتیجه سه بر دو برزیل را شکست داده است. باید فیلم مسابقه را تماشا کنند تا متوجه شوند با چه حریف سرسختی روبه‌رو هستیم.

*از وزیر ورزش سپاسگزاری می‌کنم

از وزیر ورزش محترم تشکر می‌کنم. به واسطه اینکه برای این تیم خیلی خیلی خالصانه وقت گذاشتند. آقای کیومرث هاشمی عزیز پیگیر هستند و دنبال مسائل بوده‌اند و این نشان دهنده وزیری است که به شدت پیگیر تیم‌های ملی بوده و این موضوع بسیار قابل تقدیر است.

*تیم‌های لیگ برتری بازوی تیم ملی هستند

یک قدردانی از تمامی تیم‌های لیگ برتری که بازوان اصلی تیم ملی هستند و اگر آن‌ها نباشند اصلا تیم‌ملی وجود نخواهد داشت. از مدیران بخش خصوصی که بیشتر لیگ ما هم بخش خصوصی هستند و از هزینه‌های شخصی در لیگ برتر تیمداری می‌کنند، تشکر می‌کنم. من مدیون تک تک آن‌ها هستم. چه در برهه‌ای که بازی می‌کردم و چه تا ۲۹ اسفند که سرمربی تیم ملی بوده‌ام، از همه این دوستان تشکر می‌کنم و مدیون آن‌ها هستم.

* فدراسیون با ما نباشد همه ضرر می‌کنیم

هر روزی که بگذرد، ما زمان را از دست می‌دهیم. در مصاحبه‌ام با شما گفته‌ام که بنده عقب‌نشینی نکرده ام. از شهاب سفال‌منش که‌ها موقع کاری را ازش خواسته‌ام با تمام وجود پیگیری کرده است، تشکر می‌کنم. از کادرم، سیامک داداشی، اصغر قهرمانی و حمید مشیری هم که در این مدت همراهم بوده‌اند قدردانی ویژه دارم. اگر فدراسیون در این مسیر قصد دارد با ما نباشد، قطعا همه ما ضرر می‌کنیم. فدراسیون تا پیش از جام ملت‌های آسیا هر آنچه که ما پیگیر شدیم و چه خودشان، خوشبختانه انجام داده‌اند. از استاد کریمیان به عنوان برادر بزرگ‌تر تشکر دارم. واقعا مدیر تیم ملی فوتسال برازنده این شخص است که کار را به معنای واقعی در هر پروسه‌ای انجام می‌دهد.

*خواسته‌هایم در حد یک مربی حرفه‌ای است 

تیم ملی برای بنده نیست. متعلق به میلیون‌ها نفر ایرانی است که با فوتسال و موفقیت‌هایش عشق می‌کنند. شما ببینید در روز‌های سخت والیبال همه ناراحت هستیم و آرزوی صعود به المپیک را داریم تا شادی به جمع مردم ایران بیاید. ولی اگر قرار است چیزهایی بابت حضور من از بین برود، قطع به یقین وحید شمسایی نبودنش خیلی مفیدتر از بودنش خواهد بود. خیلی از آدم‌ها می‌توانند در این مسیر حتی مفیدتر و قوی‌تر از بنده حرکت کنند. ولی ما توقعات بی‌جا نداریم و به اندازه یک مربی حرفه‌ای خواسته دارم. همیشه فدراسیون فوتبال را مثل خانواده‌ خودم دانسته‌ام و امیدوارم شرایطی فراهم بشود که بتوانیم تیمی قدرتمند و منسجم را مهیای جام جهانی کنیم.

 

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج