۱۰۲۰۰۳۱
۵۰۲۵
۵۰۲۵
پ

مهدکودک خوب در تهران چه ویژگی‌هایی دارد؟

انتخاب یک مهدکودک خوب کار چندان راحتی نیست و برای رسیدن به یک گزینه ایده آل باید مسائل بسیاری را در نظر داشت. در این مطلب با شما هستیم تا بگوییم که یک مهدکودک خوب در تهران چه ویژگی‌هایی دارد. پس با ما همراه باشید.

برترین‌ها: امروزه بسیاری از والدین به جهت مشغله‌های کاری خود و یا هر دلیل دیگری ترجیح می‌دهند که فرزندان خود را به مهدکودک ببرند. در این میان، اما انتخاب یک مهدکودک خوب کار چندان راحتی نیست و برای رسیدن به یک گزینه ایده آل باید مسائل بسیاری را در نظر داشت. در این مطلب با شما هستیم تا بگوییم که یک مهدکودک خوب در تهران چه ویژگی‌هایی دارد. پس با ما همراه باشید.

مهدکودک خوب در تهران چه ویژگی‌هایی دارد؟

رعایت نظافت در مهدکودک خوب

به طور کلی باید بگوییم که یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین ویژگی‌های یک مهدکودک خوب در تهران برخورداری از نظافت است. از آنجایی که سطح ایمنی کودکان به مراتب پایین‌تر از بزرگسالان است و هم‌چنین در تماس بیشتری با خاک، آلودگی و عدم موازین بهداشتی هستند، بیشتر از بزرگسالان در معرض ابتلا به بیماری‌های متفاوتی قرار خواهند. این موضوع به‌خصوص در رابطه با انگل‌ها، ویروس‌ها و باکتری‌هایی که از طریق دهان وارد دستگاه گوارش می‌شوند نیز به مراتب اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. طبیعی است که عفونت‌های ناشی از آلودگی‌های محیطی در مهدکودک‌ها می‌تواند عواقب بسیاری اعم از کم‌خونی، فقر آهن، کاهش رشد کودکان، بزرو مشکلات جسمی و ذهنی و... داشته باشد.

به همین دلیل است که رعایت نظافت در یک مهدکودک خوب می‌تواند تا حد بسیار زیادی در کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های متفاوت در کودکان مؤثر باشد. باید به این نکته توجه داشته باشید که یک مهدکودک خوب در تهران باید به گونه‌ای باشد که کف و دیوار‌های آن هر روز نظافت شوند. توصیه‌ای که داریم این است که در فصل‌های سرد سال که کودکان نمی‌توانند در حیاط مهدکودک بازی کنند و بنابراین باید دائماً در محیط کلاس بمانند، حتماً از سیستم تهویه ضد باکتری استفاده شود.

علاوه بر این‌ها باید توجه کنید که بهتر است که یک مهدکودک خوب در تهران دارای کف موکت، پارکت و یا تاتمی داشته باشد. در این صورت نیز برای نظافت موکت حداقل ماهی یک‌بار و برای نظافت پارکت نیز به صورت روزانه اقدام شود. در کنار این در آوردن کفش و به پا داشتن جوراب‌های تمیز نیز از دیگر قوانین موجود در یک مهدکودک خوب در تهران به شمار می‌آید.

تعداد کم دانش‌آموزان در کلاس

یکی دیگر از ویژگی‌های یک مهدکودک خوب در تهران آن است که کلاس‌ها از دانش آموزان کمتر از ۱۰ نفر برخوردار باشد. در صورتی که تعداد دانش آموزان کلاس‌ها در مهدکودک‌ها بیشتر از ۱۰ نفر باشد مربی زودتر و البته بیشتر خسته می‌شود و در نتیجه نمی‌تواند وقت و زمان کافی را برای هر کدام از کودکان صرف کند. این در صورتی است که در بسیاری از مهدکودک‌ها، تعداد دانش آموزان آن‌قدر زیاد است که کنترل آن‌ها به طور کلی از دست مربی خارج می‌شوند؛ بنابراین توصیه می‌کنیم که به سراغ مهدکودکی بروید که یا با داشتن یک مربی تعداد دانش آموزان کمتر از ۱۰ نفر داشته باشند یا در صورت وجود تعداد بیشتری از کودکان در کلاس از دو مربی به صورت همزمان کمک گرفته شود.

وسایل بازی در مهدکودک

طبیعی است که زمان زیادی از کودک شما در مهم کودک به بازی و استفاده از وسایل بازی صرف می‌شود. به همین دلیل هم لازم است که وسایل و اسباب‌بازی‌هایی که در اختیار کودکان قرار می‌گیرند با سن آن‌ها متناسب باشد و در زمان بازی نیز یک مربی در کنار آن‌ها باشد تا اطمینان یابد که کودکان به خود و یا دیگران آسیبی نمی‌زنند. این موضوع به‌خصوص در رابطه با وسایلی همچون لگو‌های بسیار کوچک، خمیر‌های بازی و... به مراتب اهمیت بیشتری می‌یابد، چراکه احتمال آن وجود دارد که کودک آن‌ها را در دهان خود بگذارد.

مهدکودک خوب در تهران چه ویژگی‌هایی دارد؟

علاوه بر این باید اشاره کنیم که تمامی اسباب‌بازی‌هایی که در یک مهدکودک خوب در تهران مورداستفاده قرار می‌گیرند نیز باید به نوبه خود تمیز باشند. به همین دلیل هم توصیه ما این است که تمامی اسباب‌بازی‌ها را حداقل هفته‌ای یک‌بار به خوبی شست‌وشو دهند.

بهتر است که کف زمین برخی از بخش‌های مورداستفاده کودکان همچون تاب، سرسره و... از پوشش‌های ضربه‌گیر استفاده شود تا احتمال وارد شدن آسیب جسمی به کودک به حداقل ممکن برسد. در کنار این نیز حتماً توجه داشته باشید که در یک مهدکودک خوب باید به ازای هر کودک، حداقل یک وسیله بازی در حیاط وجود داشته باشد.

وضعیت روانی و اجتماعی مربیان در مهدکودک

مسئله مهم دیگری که باید به آن اشاره کنیم ویژگی‌های روانی و اجتماعی مربی در مهدکودک است. به طور کلی باید بگوییم که ویژگی‌های روانی و اجتماعی مربیان در مهدکودک تأثیر مستقیمی در عملکرد کودکان خواهند داشت. متأسفانه باید بگوییم که در برخی از مهدکودک‌های کشور ما افرادی با سطح تحصیلی پایین و یا ناآگاه به مسائل روانی کودکان به عنوان مربی کودکان استخدام شده و مشغول به کار هستند.

باید به این موضوع توجه ویژه‌ای داشت که یک مربی مهدکودک خوب، علاوه بر سلامت روانی کامل باید حداقل واحد‌های درسی دانشگاهی در زمینه‌های روانشناسی عمومی، روانشناسی رشد، روانشناسی کودک و... را پشت سر گذاشته باشد تا بتواند در برخورد با کودک شما موفق‌تر و درست‌تر رفتار کند. در کنار این باید حتماً اشاره کنیم که یک مربی مهدکودک خوب از نظر مهارت‌های اجتماعی مثل همدلی، کنترل خشم، خویشتن‌داری و... توانمندی بسیار بالایی داشته باشد.

تغذیه کودکان در مهدکودک

نکته دیگری که می‌توان در میان ویژگی‌های یک مهدکودک خوب در تهران عنوان کرد توجه به تغذیه کودکان است. به طور کلی باید بگوییم که در یک مهدکودک استاندارد، خوردن هله هوله توسط کودکان کاملاً ممنوع است و به همین دلیل نیز میان وعده‌هایی همچون مواد غذایی مقوی و خانگی مثل نان، پنیر، گردو، شیر و عسل، شیر و خرما، انواع میوه و... تهیه و تأمین می‌گردد؛ بنابراین حتماً توجه داشته باشید که در یک مهدکودک خوب در تهران به همراه داشتن انواع پفک، کیک، چیپس و مواد غذایی غیرمغذی کاملاً ممنوع خواهد بود. علاوه بر این باید دقت کنید که در یک مهدکودک خوب از ظروف یک‌بارمصرف باکیفیت برای تغذیه کودکان استفاده شود و هم‌چنین آب آشامیدنی نیز کاملاً تصفیه شده و خنک باشد.

آموزش در مهدکودک

نکته نهایی که می‌توانیم به آن اشاره کنیم نحوه آموزش کودکان در یک مهدکودک خوب در تهران است. به طور کلی باید بگوییم که کودکان باید در مهدکودک خود آموزش‌هایی مناسب و البته کافی دریافت کنند. سازمان بهزیستی کشور برای مهدکودک‌ها برنامه‌های مشخصی را آماده کرده و آن‌ها موظف هستند که بر اساس این برنامه‌ها پیش رفته و به آموزش کودکان بپردازند.
به خاطر داشته باشید که در یک مهدکودک خوب در تهران مهارت‌های اجتماعی به صورت نسبی به کودکان انتقال داده شده و توانایی‌های حفظ کردن شعر، شناختن رنگ‌ها، کشیدن نقاشی، ساخت کاردستی و... نیز آموزش داده می‌شود. با توجه به تمامی توضیحاتی که در این مطلب داده شد شما می‌توانید در انتخاب یک مهدکودک خوب در تهران موفق‌تر و هوشمندانه‌تر عمل کنید.

مهدکودک خوب در تهران چه ویژگی‌هایی دارد؟

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.

محتوای حمایت شده

سایر رسانه ها

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج