۱۰۲۶۸۶۲
۱ نظر
۵۰۹۹
۱ نظر
۵۰۹۹
پ

خرید تجهیزات گلخانه‌ای، چیزهایی که لازمتان خواهد شد!

طبیعی است که برپا کردن یک گلخانه علاوه بر تمامی روش‌های پرورش گیاهان و نگهداری از آن‌ها به تجهیزاتی کلی نیز نیازمند خواهد بود. به طور کلی باید بگوییم که خرید تجهیزات گلخانه‌ای پروسه بسیار گسترده و عظیمی است و عناوین متفاوتی را شامل می‌شود. در این مطلب با شما هستیم تا به موضوع خرید تجهیزات گلخانه‌ای بپردازیم و شما را در این روند همراهی کنیم.

برترین‌ها: طبیعی است که برپا کردن یک گلخانه علاوه بر تمامی روش‌های پرورش گیاهان و نگهداری از آن‌ها به تجهیزاتی کلی نیز نیازمند خواهد بود، چیزی که شاید در نظر بسیاری از افراد موضوع چندان مهمی نیست و با کوچک‌ترین وسایل نیز می‌توان از پس آن برآمد! در صورتی که تنوع و لزوم وجود تجهیزات گلخانه‌ای کامل به عنوان یکی از اصول مهم ایجاد و ساخت گلخانه به حساب می‌آید. در این مطلب با شما هستیم تا به موضوع خرید تجهیزات گلخانه‌ای بپردازیم و شما را در این روند همراهی کنیم.

به طور کلی باید بگوییم که خرید تجهیزات گلخانه‌ای پروسه بسیار گسترده و عظیمی است و عناوین متفاوتی را شامل می‌شود، از کوچک‌ترین تجهیزات گرفته تا سازه‌های گلخانه‌ای. در ادامه شما را با برخی از مهم‌ترین تجهیزات گلخانه‌ای آشنا می‌کنیم.

خرید تجهیزات گلخانه‌ای، چیزهایی که لازمتان خواهد شد!

وسایل گرم‌کننده هوای گلخانه

یکی از مهم‌ترین تجهیزات گلخانه‌ای لوازم و وسایل گرم‌کننده هواست. معمولاً در کشور ما برای گرم کردن و گرم نگه داشتن گلخانه از وسایلی همچون بخاری‌های نفتی و گازی استفاده می‌شود. نکته‌ای که در رابطه با این وسایل باید توجه داشت محل قرارگیری دودکش است. به طور کلی باید دودکش بخاری‌ها به گونه‌ای قرار بگیرد که به هوای بیرون راه داشته باشد تا گاز‌های سمی تولیدشده باعث بروز آسیب و مشکلاتی برای گیاهان درون گلخانه نشود.

باید به این موضوع نیز اشاره کنیم که آب گرم و یا بخار آب با کمک لوله‌هایی که معمولاً در دیواره‌های جانبی و یا زیر سکو‌های گلخانه عبور می‌کنند نیز می‌توانند گرمای یکنواختی را در فضای گلخانه ایجاد کنند. برای انتخاب بخار و یا آب گرم نیز باید تمامی مزایا و معایب هر کدام از آن‌ها را در نظر داشت تا در نهایت به انتخابی درست دست یافت.

دماسنج گلخانه‌ای

طبیعی است که گرم کردن گلخانه به نوبه خود کفایت نخواهد کرد، بلکه باید دائماً دمای درون آن را نیز بررسی کرده و تحت کنترل قرار داد. معمولاً دمای گلخانه را با انواع متفاوتی از دماسنج‌ها اندازه‌گیری می‌کنند. نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید آن است که قطعاً وجود یک دماسنج در گلخانه کفایت نخواهد کرد، بنابراین شما باید دو یا چند دماسنج را در قسمت‌های متفاوتی از گلخانه‌تان مورداستفاده قرار دهید. دقت داشته باشید که دماسنج‌های گلخانه شما باید هم‌سطح با گیاهان قرار بگیرند تا دمای واقعی محیط اطراف گیاهان مشخص شود.

به طور کلی بهتر است که در گلخانه‌ها از دماسنج‌هایی استفاده شود که توانایی سنجش شبانه‌روزی دما و همین‌طور رطوبت محیط را دارند. با این حال برخی از دماسنج‌هایی که دمای لحظه‌ای را همراه با دمای بیشینه و کمینه نشان می‌دهند نیز می‌توانند گزینه‌های ایده آلی به حساب آیند؛ بنابراین شما می‌توانید در زمان خرید تجهیزات گلخانه‌ای و خرید دماسنج گلخانه‌ای خود به سراغ چنین مدل‌هایی نیز بروید.

سیستم تبخیری گلخانه

سیستم تبخیری نیز به عنوان یکی دیگر از تجهیزات گلخانه‌ای مهم و ضروری شناخته می‌شود. معمولاً روش‌های متداول خنک‌کننده تبخیری، پنکه و پوشال هستند. برای این کار هم در طول یکی از دیوار‌های گلخانه صفحه‌ای پوشالی و به صورت سرتاسری قرار گرفته می‌شود و آب با کمک لوله‌های سوراخ‌داری در بال‌های سیستم به جریان در می‌آید. بعد هم پنکه در مقابل آن قرار می‌گیرد با روشن شدن پنکه نیز هوای بیرونی از میان تشک یا پوشال‌های خیس به داخل کشیده می‌شود.

خرید تجهیزات گلخانه‌ای، چیزهایی که لازمتان خواهد شد!

تجهیزات تأمین‌کننده نور گلخانه

طبیعی است که نور به عنوان یکی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین شرایط لازم در رشد گیاهان می‌تواند در ساخت گلخانه نقشی تعیین‌کننده داشته باشد. به همین دلیل نیز تجهیزات تأمین‌کننده نور گلخانه نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار خواهند بود. به طور کلی باید بگوییم که در صورت نیاز به نوری اضافی و فراتر از نور طبیعی محیط تنها باید به شدت نوری برابر با ۵ تا ۱۰ فوت شمع بسنده کرد. باید به این نکته دقت داشته باشید که برگ بسیاری از گیاهان در شدت نور‌های بالاتر از ۲ و یا ۳ هزار فوت سوخته و آسیبی جدی خواهند دید.

توجه داشته باشید در فصل زمستان که میزان نور طبیعی به مراتب کاهش می‌یابد باید نور مصنوعی را با توجه به میزان نیاز و تغذیه گیاه و همین‌طور دمای گلخانه انتخاب کرد. معمولاً یکی از راهکار‌های کاربردی در این زمینه پاک نگه داشتن شیشه‌ها در زمستان است، اما در کنار آن رنگ سفید زدن به گلدان‌ها برای بازتاب نور نیز می‌تواند میزان و شدت نور گلخانه را افزایش دهد.

تجهیزات تهویه گلخانه

معمولاً تهویه گلخانه با باز کردن دریچه‌های گلخانه در قسمت‌های جانبی انجام می‌شود. نکته‌ای که باید در این زمینه اضافه کنیم آن است که با توجه به دشواری و سختی‌هایی که از نظر دسترسی به دریچه‌های بالایی گلخانه وجود دارد معمولاً زنجیر‌هایی به دریچه‌ها اتصال پیدا می‌کنند تا بتوان آن‌ها را از پایین باز و بسته کرد. این کار می‌تواند به صورت خودکار نیز انجام بپذیرد. به خاطر داشته باشید که امروزه موتور‌هایی طراحی و ساخته شده‌اند که با دمای ترموستات فعالیت می‌کنند و در زمانی که دمای گلخانه بیش از حد معمول و موردنظر افزایش یافته باشد ماشین را روشن کرده و موجب باز و بسته شدن دریچه‌های تهویه می‌شوند.

خرید تجهیزات گلخانه‌ای

برای آنکه بتوانید تمامی تجهیزات گلخانه‌ای خود را خریداری کنید باید دقت بسیاری به کار ببرید، چراکه این تجهیزات علاوه بر آنکه سازه گلخانه شما را تحت تأثیر قرار می‌دهند می‌توانند در وسایل کاربردی روزانه گلخانه نیز شمرده شوند. به همین دلیل هم توصیه ما این است که برای خرید تجهیزات گلخانه‌ای خود به شرکت‌هایی معتبر و حرفه‌ای در این زمینه اعتماد کنید و با کمک تجربه و تخصص آن‌ها گلخانه خود را تکمیل نمایید.

خرید تجهیزات گلخانه‌ای، چیزهایی که لازمتان خواهد شد!

نکته‌ای که در این زمینه می‌توانیم اضافه کنیم قیمت و هزینه تجهیزات گلخانه‌ای است. از آنجایی که تجهیزات گلخانه‌ای تنوع بسیار زیادی دارند می‌توان انتظار داشت که در زمان خرید تجهیزات گلخانه‌ای نیز با طیف وسیع و متنوعی از قیمت‌ها روبه‌رو شد. به همین دلیل هم توصیه می‌کنیم که با بررسی قیمت‌ها در شرکت‌ها و فروشگاه‌های مختلف به حد متعادل و معقولی از قیمت تجهیزات گلخانه‌ای احاطه یابید و در نهایت نیز با انتخاب گزینه ایده آل و معقول خود، هزینه‌ای مناسب و درست را پرداخت نمایید.

بهتر است که در زمان خرید تجهیزات گلخانه‌ای خود دقت و حوصله را فراموش نکنید و با نگاه تیزبینانه و حساس خود به خرید تجهیزات مربوطه بپردازید، چراکه بروز اشتباه در خرید تجهیزات گلخانه‌ای می‌تواند مشکلات بسیاری را در وهله اول برای گیاهان شما و بعد از آن برای کلیت گلخانه‌تان به وجود آورد.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.

محتوای حمایت شده

سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت برترین ها هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نظر کاربران

  • JÂVÂD

   یکی از رویاهای کودکی من ساختن یک گلخانه بزرگ و منظم با انواع گل و گیاهه ... ولی حیف که توی سرزمین مرگ رویاها به دنیا اومدم...

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج