adexo3
۱۸۶۶۲۲
۴۷ نظر
۸۶۳۲
۴۷ نظر
۸۶۳۲
پ

همه آنچه باید درباره‌ی سرگیجه و دلایل آن بدانید

بعضی از مردم وقتی از پنجره طبقات بالای ساختمان بلندی به پایین نگاه می‌کنند یا سوار چرخ‌وفلک و تله‌کابین می‌شوند، سرگیجه پیدا کرده و احساس می‌کنند دنیا دور سرشان می‌چرخد. سرگیجه علل متفاوتی می‌تواند داشته باشد، اما یک علت مهم در ایجاد سرگیجه در فرد از ناحیه چشم، احساس دوبینی است که سردرد نیز به همراه دارد.

برترین‌ها: بعضی از مردم وقتی از پنجره طبقات بالای ساختمان بلندی به پایین نگاه می‌کنند یا سوار چرخ و فلک و تله کابین می‌شوند، سرگیجه پیدا کرده و احساس می‌کنند دنیا دور سرشان می‌چرخد. این حالتی است که خیلی‌ها تجربه می‌کنند. اما همیشه هم این طور نیست وگاهی اوقات سرگیجه زمانی سراغ‌شان می‌آید که بی‌حرکت سرجای‌شان نشسته‌اند یا بلند می‌شوند کاری انجام بدهند.

آن لحظه است که احساس می‌کنند در و دیوار و تمام اشیاء دور و برشان به پرواز درآمده‌اند؛ حالت ناخوشایندی که ممکن است فرد را به وحشت بیندازد. اما سرگیجه چیست؟ چه عواملی باعث می‌شوند دچار این حالت ناخوشایند شویم؟ درمان‌های آن چیست؟ آیا همه سرگیجه‌ها خطرناک هستند؟ این‌ها سوالاتی هستند که در این مطلب برایشان پاسخ‌هایی آورده‌ایم.

گنجشک‌ها را متوقف کنید!

پیش از آنکه با کمک این مطلب دلیل گیج رفتن سرتان را کشف کنید، با کمک راه‌هایی که در این ستون به شما توصیه می‌کنیم، می‌توانید نگرانی‌تان را کمتر کنید:

- چشمان‌تان را نبندید و به نقطه ثابتی نگاه کنید. چون اگر سرگیجه شما مربوط به گوش داخلی‌تان باشد، زمانی‌که به نقطه ثابتی نگاه می‌کنید، تا حدودی تعادل‌تان را به دست می‌آورید.

همه آنچه باید درباره‌ی سرگیجه و دلایل آن بدانید

- اگر احساس کردید همراه با سرگیجه، سردرد دارید یا اندام‌های‌تان بی‌حس است و بینایی‌تان با مشکل مواجه شده، حتما به بیمارستان مراجعه کنید تا توسط متخصص مغز و اعصاب معاینه شوید.

-اما اگر همراه با سرگیجه‌تان، شنوایی‌تان کم شده بود و گوش‌های‌تان وز وز می‌کرد، بهتر است به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

- برای پیشگیری از «بیماری مسافرت یا حرکت» بهتر است در صندلی جلو بنشینید. در غیر این صورت مستقیم و به جلو نگاه کنید و از دارو‌های آرامبخش استفاده کنید.
از استرس و هیجانات محیطی دوری کنید.

دو تا می‌بینید؟

سرگیجه علل متفاوتی می‌تواند داشته باشد، اما یک علت مهم در ایجاد سرگیجه در فرد از ناحیه چشم، احساس دوبینی است که سردرد نیز به همراه دارد. شش ماهیچه چشم را حرکت می‌دهند و اگر یکی از این ماهیچه‌ها فلج شود، دو چشم به شکل هماهنگ با یکدیگر کار نمی‌کنند و هر کدام آهنگ خودشان را می‌زنند و ارتباط منطقی میان گوش، چشم و مغز دچار اشکال می‌شود.

با پیش آمدن این وضعیت فرد نمی‌داند به کدام سمت برود. ابتلاء به بیماری‌های ویروسی، آنفلوآنزا و حتی درگیر شدن با یک سرماخوردگی ساده نیز ممکن است دو بینی در بیمار ایجاد کند. اگر دچار دوبینی شدید یا کسی را دیدید که دچار این مشکل شده است، بدون توجه به دلیل آن، حتما به متخصص چشم پزشک مراجعه کنید. دوبینی در واقع زنگ اخطار بدن در زمان خطر است.

چطور سرگیجه را درمان کنیم؟

در بحث درمان دوبینی، متخصص چشم بسته به اینکه چرا این مشکل برای بیمار به وجود آمده است؛ از عینک یا جراحی برای اصلاح ماهیچه یا ماهیچه‌های چشم استفاده می‌کند. از آن جایی که دو بینی مشکل غیر قابل تحملی است، در زمان درگیری بیمار با این اختلال، یک چشم بیمار بسته میشود تا بتواند این شرایط را تا زمان بهبودی تحمل کند.

فشار خون‌تان افتاده؟

همه آنچه باید درباره‌ی سرگیجه و دلایل آن بدانید

اگر فشارخون طبیعی فردی به عنوان مثال همیشه ۱۲ روی ۸ باشد و بعد فشارش را بگیرد و عددی که نشان داده می‌شود، از عدد گفته شده پایین‌تر آمده باشد یعنی اینکه دچار افت فشارخون شده است. هر انسانی در شرایط خاصی فشارش افت پیدا می‌کند که این عوامل می‌تواند طبیعی یا بیمار‌ی‌زا باشد. به عنوان مثال در تابستان با نخوردن آب کافی یا نمک و فعالیت زیاد ممکن است خون غلیظ شده و فشارخون پایین بیاید که این عوامل بیماری‌زاست.

هرچند در زمانی که فشار خون افت کرده، با ریختن کمی نمک روی زبان کارگشاست، اما بهترین کار این است که اگر علائم غیرمنتظره و نگران‌کننده‌ای در فرد مشاهده کردید، به سرعت او را به مرکز درمانی منتقل کنید.

قلب‌تان نامنظم می‌زند؟

در آریتمی، ضربان قلب نامنظم بوده و خونی که از مجرای دهلیزی خارج می‌شود کم است و باعث سیاهی رفتن چشم می‌شود. نامنظمی ضربان قلب اگر منشا بطنی داشته باشد، به مراتب از دهلیزی خطرناک‌تر است و اگر به موقع به فرد شوک وارد نکنیم، ممکن است جانش را از دست بدهد.

در حمام سرتان گیج می‌رود؟

احتمالا دیده‌اید که فردی در حمام دچار سرگیجه شده و روی زمین افتاده است. یکی از دلایل این اتفاق، تنگ بودن دریچه آئورت است که باعث می‌شود فرد به شکل ناگهانی در دستشویی و حمام دچار سرگیجه شود و روی زمین بیفتد. تنگی دریچه آئورت سبب سکته مغزی و خونریزی مغزی شده در این بین ممکن است سر و استخوان افراد مسن نیز دچار شکستگی شده باشد.

چرا گیج می‌زنیم؟

برخی بیماران لفظ سرگیجه را برای زمانی‌ که جلوی چشمان‌شان سیاهی برود، یا دچار عدم تعادل باشند به کار می‌برند. در حالی‌که این‌ها سرگیجه واقعی محسوب نمی‌شوند و اختلالات تعادلی هستند. سرگیجه واقعی، سرگیجه‌ای است که شکل دورانی داشته باشد. حالتی است که فرد احساس می‌کند خودش یا محیط اطرافش به چرخش در آمده‌اند و با حالت تهوع و استفراغ همراه است.

التهاب عصب تعادلی

گاهی اوقات تورم و التهابی که در عصب تعادلی گوش به وجود می‌آید، سبب بروز سرگیجه در فرد می‌شود و می‌تواند با تهوع، استفراغ و رنگ پریدگی همراه باشد. در این میان بعضی احساس می‌کنند که با باز کردن چشم، سرگیجه‌شان بدتر می‌شود. شدت علائم ایجاد شده در فرد ممکن است به اندازه‌ای باشد که فرد تعادل کافی نداشته باشد و نتواند راه برود. با وجود تورم و التهابی که در عصب تعادلی این بیماران وجود دارد، شنوایی آنان در حد طبیعی است.

تومور‌های سی پی (انگل) زاویه

این‌ها تومور‌ های وسیعی هستند که علائم سرگیجه را ایجاد می‌کنند و به خاطر فشاری که به مخچه یا منیر می‌آورند، باعث عدم ایجاد تعادل در فرد می‌شوند.

عفونت گوش داخلی

در این بیماری نیز فرد سرگیجه را تجربه می‌کند. گاهی وقت‌ها ویروس یا باکتری‌ها باعث بروز عفونت در گوش داخلی می‌شوند که ممکن است همراه با مننژیت یا عفونت مغزی باشد. در چنین وضعیتی فرد شنوایی خود را از دست می‌دهد.

همه آنچه باید درباره‌ی سرگیجه و دلایل آن بدانید

تومور‌های عصب تعادلی

اگر توموری در مسیر عصب تعادلی زوج هشت که از گوش به سمت مغز می‌روند، به وجود بیاید، می‌تواند علائم کاهش شنوایی را ایجاد کند. این بیماران نیز از وزوز گوش رنج می‌برند. این بیماران حمله‌های سرگیجه متعدد دارند و حتی ممکن است عصب صورت‌شان فلج شود.

سرگیجه فصلی

یکسری از سرگیجه‌ها هم هستند که در فصول پاییز و بهار شیوع بیشتری دارند. این نوع سرگیجه‌ها باعث فشار مایع گوش داخلی می‌شوند و با تغییر فشار، احساس سرگیجه به فرد دست می‌دهد. در اغلب موارد هم زمینه‌های آلرژیک و حساسیتی سبب بروز این سرگیجه‌ها می‌شوند که جای نگرانی وجود ندارد.

سرگیجه حرکتی

سرگیجه‌هایی که در اثر مسافرت کردن در فرد به وجود می‌آید، سرگیجه حرکتی نام دارد که می‌تواند از دوران طفولیت در فرد شروع شود و تا دوران بزرگسالی ادامه پیدا کند. در ایجاد تعادل باید سه سیستم گوش، بینایی و مغزی با یکدیگر هماهنگ باشند و این‌ها حساسیت بسیار زیادی نسبت به تغییر وضعیت دارند و با ایجاد تغییر در پالس‌های ارسالی، باعث درک حالت سرگیجه به خاطر درک بینایی می‌شوند.

همه آنچه باید درباره‌ی سرگیجه و دلایل آن بدانید

علائمی که باید جدی بگیرید

 • در سرگیجه محیطی فرد با چرخاندن چند ثانیه‌ای سرش سرگیجه فوق‌العاده شدیدی به او دست می‌دهد.
 • سرگیجه تا زمانی که تکرار نشود، خطرناک نیست، اما اگر مدام تکرار شد حتما باید به صورت جدی پیگیری شود و به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کرد.
 • سرگیجه‌های مرکزی نسبت به سرگیجه محیطی شدت‌شان کم و کمتر شایع‌تر هستند. در این حالت فرد اختلال تکلم پیدا می‌کند و ممکن است حتی به زمین بیفتد.
 • سرگیجه می‌تواند ناشی از کاهش جریان خون به قاعده جمجمه باشد. خونریزی مخچه با سرگیجه، سردرد، اشکال در راه رفتن و ناتوانی در نگاه کردن به یک سمت همراه است.
 • یکی از علایم بیماری ام‌اس، سرگیجه است که معمولا شروعی ناگهانی دارد. ضربه به سرو گردن یا میگرن هم می‌تواند سرگیجه بیاورد.

طب سنتی برای درمان سرگیجه چه می‌گوید؟

سرگیجه مـی‌تـواند عـلت‌های متفاوتی داشته باشد، به همین دلیل به افراد تـوصـیه می‌کـنیم به سرگـیـجـه‌های صبحگاهی‌که به صورت ناگهانی و حاد ظاهر می‌شوند و با استفراغ و تهوع همراه است، توجه داشته باشند و حتما به پزشک متخصص مراجعه کنند، اما به‌طور کلی در طب سنتی تعریفی خاص در مورد سرگیجه وجود دارد.

از نظر ما سرگیجه‌ها بر اساس طبع و مزاج فرد می‌تواند گرم یا سرد باشد و هر کدام علائم و نشانه‌های خاص خودشان را دارند. اغلب کسانی‌که درگیر سرگیجه گرم می‌شوند، جوانان هستند و در عین حال تعداد افرادی‌که سرگیجه گرم دارند، معدود است.

سرگیجه گرم و سرد دارد

 • سرگیجه گرم

کسانی‌که طبع گرم دارند سرگیجه‌شان نیز گرم و ضربان‌دار خواهد بود، صورت پرخونی دارند، بدن‌شان گرم است و احساس می‌کنند مزه دهان‌شان شیرین است. درمان سرگیجه گرم به چند روش انجام می‌شود و یکی از راه‌ها، فصد یا حجامت‌کردن است که طی آن از فرد خون گرفته و دور ریخته می‌شود.

راه دیگر استفاده از غذا‌های گرم مثل سوپ جو و آش‌جو است. به‌طور کلی غذا‌هایی که در آن‌ها از جو استفاده شده باشد، خوب است. استشمام گل‌هایی مثل گل سرخ و گل بنفشه نیز مفید هستند. شربت آبلیمو، عرق کاسنی و عرق بید نیز توصیه می‌شود. از این نوع عرقیات فرد باید روزی یک فنجان به مدت ۴۰ روز استفاده کند. مصرف آبغوره به صورت ناشتا و بعد از غذا به میزان سه قاشق غذاخوری نیز موثر است.

 • سرگیجه سرد

کسانی‌که طبع سردی دارند، تعریق سرد دارند، صورت‌شان پرخون نیست و رنگ پریده هستند. افرادی‌که سرگیجه سرد دارند، بهتر است از معجونی استفاده کنند که به معجون هفتگانه معروف است و در آن موادی همچون سیاه دانه، دارچین، زنجبیل، میخک، عناب، چای سبز و هل باد وجود دارد.

در تهیه این معجون؛ ۲۵ عدد عناب، ۱۰ عدد هل باد، سه قاشق غذاخوری سیاه دانه، سه قاشق غذا خوری میخک، یک قاشق غذاخوری، چهار تکه دارچین، چهار تکه زنجبیل و یک قاشق غذاخوری چای سبز را با پنج لیوان آب جوشانده و از این جوشانده به میزان یک فنجان به مدت یک هفته، آخر شب‌ها استفاده شود. مصرف گوشت گنجشگ، بلدرچین و کبک، مصرف آش گرم و نخود، استشمام بو‌های گرم مثل ادکلن‌هایی که بو‌هایی گرم دارند، نیز مفید است.

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  نظر کاربران

  • بدون نام

   عالیست

  • آرش

   با سلام وخسته نباشید. حدود 15روزه سرکیجه دارم وقتی ک میشینم شروع میشه و بلند میشم در تعادلم اختلال ایجاد میکنه و تا چندین ساعت ادامه داره،لطفأمنو راهنمایی کنید مچکرم.

   پاسخ ها

   • بدون نام

    به متخصص گوش وحلق و بینی مراجعه کنید

  • سونا

   سلام.من مدته زیادیه که سرگیجه دارم. وقتی میشینم و بلند میشم سرگیجه ی شدید میگیرم و تعادل خودمو از دست میدم و میوفتم زمین. لطفا منو راهنمایی کنید. با تشکر فراوان

   پاسخ ها

   • بدون نام

    در آغاز فشار خون را بررسی کنید، در صورت طبیعی بودن به متخصص گوش مراجعه کنید

  • ویدا

   سلام ۱۰روزه سرکیجه دارم وقتی ک میشینم شروع میشه و بلند میشم در تعادلم اختلال ایجاد میکنه و همچنان ادامه داره،لطفأراهنماییم کنین

  • سعید

   سلام من اصلا سرگیجه ندارم لطفا کمکم کنید مچکرم

   پاسخ ها

   • بدون نام

    الکل بخور درست میشه

  • مریم

   منم سرگیجه ندارم کمک نمیخام یه موقع جواب ندینا

  • مهدی

   سلام در پاسخ به دوستان عزیز باید بگم هیچ کدوم مشکل خاصی ندارید فقط احتمالا مخچه شما شکسته یا تاب برداشته. برای درمان به مدت 40روز آب یونجه به همراه شلغم خام ناشتا میل شود.

   پاسخ ها

   • بدون نام

    احتمالا شما خوردید که مختون تاب برداشته

  • zahra

   ممنون مطالبتون مفید بود

  • اسما

   سلام من در هفته ششم بارداری قرار دارم امروز وقتی از بستر خوابم برخواستم بعد از خوردن غذا دچار سر چرخی شدم آیا خطر دارد یا طبیعی است

   پاسخ ها

   • ساراازاصفهان

    ازمایش قند بده

   • بدون نام

    افت فشار خون بعد از مصرف مواد غذایی در زنان باردار طبیعی است، با این حال بهتر است برای چکاپ بهتر به متخصص زنان مراجعه کنید. در نظر بگیرید که حجم غذای مصرفی رو در هر وعده کاهش و تعداد وعده ها را افزایش بدهید

  • فاطمه. بشلی

   سلام من چندساله سرگیجه دارمب هیچ عنوان تنهایی نمیتونم بیرون برم واسترس شدیدمیگیرم لطفا کمکم کنید

   پاسخ ها

   • زهرا

    سلام عزيز إنشاءالله چيزي نيست نگران نباش حتما به پزشك گوش حلق وبيني مراجعه كن

   • بدون نام

    سرگیجه خای ناشی از استرس یا استرس ناشی از سرگیجه، خیلی سخت تشخیص داده میشن و خیلی هم جدی گرفته نمیشن. پیشنهاد می کنم از داروی مکلیزین استفاده کنید (سخت در ایران پیدا میشه)

  • آرین

   ببخشید من 2 روز پیش در هوای بارونی با لباس حلقه ای به طرف خونه دویدم اینم بگم قبلش 1 هفته بود حموم نکردم وقتی رفتم خونه بدون اینکه حموم کنم با تن خیس زیر کولر خوابیدم صبح ک بیدار شدم بدنم خشک شده بود دماغم چرک بود و تب داشتم و زیر پتو تا غروب خوابیدم که تبم بدتر شد و سرگیجه شروع شد سرگیجش طوری بود هی احساس خوابالودگی میکردم و رفتم دکتر فشارم رو گرفت رو 7 بود سرم زدم و رفتم حموم تا حدودی بهتر شدم که از دوباره موقع خواب تب کردم و الانم بیدار شدم بازم سرگیجه و احساس خوابالودگی میکنم منگم میترسم تا اخر عمرم همینطوری بمونم خیلی افسرده شدم وقتی سرما میخوره به بدم موی تنم سیخ میشه به زور راه میرم لطفا بگین باید چیکار کنم و سر گیجه من از چه نوعی هستش؟؟؟

   پاسخ ها

   • بدون نام

    اول درمان بیماری عفونی بکنید و بعد هم به خاطر رضای خدا و آشنایان روزی یک بار دوش بگیرید!!!!!

  • زینب

   سلام خسته نباشید.من چندمدتی هست سرگیچه شدید دارم فشارم هم خوبه.دکتر رفتم میگه میگرن عصبی داری .میشه علاعم میگرن عصبی سر گیچه باشه.منو راهنمایی کنید لطفا ممنون

   پاسخ ها

   • بدون نام

    بله ممکنه. البته ده ها مشکل دیگه هم ممکنه باشه از جمله مشکلات گوش داخلی و غیره، علائم را کامل بنویسید راهنمایی می کنم که به چه پزشکی مراجعه کنید

  • بدون نام

   سلام من پارسال از پله هایساختمون با سر به زمین خوردم سی تی اسکن کردم موردی نداشتم ولی از یه هفته بعد از ماجرا سرگیجه هایی موقع بلند شدن یا حرکتهای ناگهانی سر به طرفین سراغم اود این سرگیجه ها حتی موقع خواب وقتی به طرفین برمیگشتم سراغم میومد طوری که اسمونددور سرم میچرخید بعد یه مدت کم کم خوب شد الان بعد از یک سال اون سرگیجه ها باز اومده سراغم سرمو نمیتونم حرکت بدم سریع سرگیجه میگیرم عرق میکنم حالت تهوع وبعد استفراق خیلی نگرانم خواهش میکنم راهنماییم کنید ممنون.

   پاسخ ها

   • بدون نام

    شما به احتمال زیاد مبتلا به تغییرات کریستال کوش هستید. به پزشک گوش و حلق و بینی مراجعه کنید و تاکید کنید که گوش داخلی و شرایط کریستال های گوش را بررسی کنن

  • زهرا

   من 29 سالمه و الان یک هفته هست که تمام وقت و خیلی شدیدا سرگیجه دارم به طوری که تعادلم را کاملا به هم میزنه و وقتی سرپا باشم حالت غش به زمین می افتم سرگیجه های من حالت درازکش و در خواب هست یک هفته هست که اصلا خواب ندارم حتی سرمم باهاش درد میکنه مشکل گوش هم فکر نمیکنم داشته باشم دلیل سرگیجه های من چی میتونه باشه؟

   پاسخ ها

   • بدون نام

    فشار خون، قلب، گوش، میگرن و... اول از نظر قلب، بعد گوش و بعد مغز اعصاب بررسی بشین حتما.

  • مریم

   ببخشید سرگیجه دارم ویه لحظه تاری دید پیدا میکنم علت چیست

   پاسخ ها

   • بدون نام

    همراهی تاری دید و سرگیجه را باید متخصص مغز اعصاب به همراه ام آر آی بررسی بکند

   • بدون نام

    سلام من از ۱۴ اسفند تا الان حالت تهو و سرگیجه دارم و تنگی نفس بهم‌دست میده اشکال کار در چیست

  • مریم

   ببخشید سرگیجه دارم ویه لحظه تاری دید پیدا میکنم علت چیست

  • عسگر

   سلام.سعی کنیدبه اعصاب مصلت داشته باشید مشکل شما فصلی هست

  • الناز

   سلام عزیزان من15سالمه دو روزه که سرگیجه و سردرد و حالت تهوع دارم نمیتونم درسامو بخونم خیلی حالم بده مشکل من چیه؟

   پاسخ ها

   • بدون نام

    به احتمال زیاد عفونت گوش میانی. به پزشک عمومی مراجعه کنید

  • رویا

   سلام دوستان عزیزسرگیجه علائم زیادی داردمانندافت فشارخون که بایک لیوان آب قندکه داخلش کمی نمک بریزیدکمی ازسرگیجه میکاهدعلت بعدی که اگرباسردردهمراه باشدمشکل ازبینایی شماست ولی اگرسرگیجه شمابطورمداوم اتفاق افتادحتمابه متخصص مغزواعصاب مراجعه کنید

  • رویا

   سلام دوستان عزیزسرگیجه علائم زیادی داردمانندافت فشارخون که بایک لیوان آب قندکه داخلش کمی نمک بریزیدکمی ازسرگیجه میکاهدعلت بعدی که اگرباسردردهمراه باشدمشکل ازبینایی شماست ولی اگرسرگیجه شمابطورمداوم اتفاق افتادحتمابه متخصص مغزواعصاب مراجعه کنید

  • احدس

   سلام من چند روز پیش رفتم پیش دکتر معده اندوسکوپی کرد گفت وارم معده داری دارو داد خوردم از همون روز تا حالا گیج میزنم سر گیجه نیست گیج هستم همیشه نوار مغز گرفتم دکتر مغز اعصاب گفت مشکلی نداری حالن لطفا راهنمایی کنید تشکر

   پاسخ ها

   • بدون نام

    حساسیت به دارو ممکنه تا یک ماه ادامه داشته باشه، نام دارو را بنوسید راهنمایی می کنم

  • بدون نام

   دوستان به عنوان یک پزشک سعی کردم زیر هر پرسش پاسختون را بدم اما به عنوان یک راهنمایی عمومی. اگر سرگیجه چرخشی، عدم تعادل و درد در ناحیه گوش را تجربه می کنید به متخصص گوش مراجعه کنید. اگر چشمتان سیاهی می رود در آغاز به متخصص قلب (یا فشار خون) مراجعه کنید و بعد به متخصص گوش. متخصص مغز اعصاب در شرایطی مثل سرگیجه همراه با دو بینی و سر شدن بدن می تواند کمک کننده باشد. در هر صورت راهکار کشف عامل سرگیجه، بررسی فشار خون، گوش میانی و داخلی و مغز است.

  • یه خانم

   سلام دوستان.من بعد از سالها بالاخره تازگیها سرگیجه ام خوب شد.
   همیشه موقع خواب سرگیجه داشتم.نمیتونستم سرم رو به چپ بچرخونم.به همین علت همیشه گردن درد داشتم و بین مهره هام هم فاصله افتاد.پیش چند دکتر و متخصص هم رفتم و آزمایشهایی هم دادم.ولی متاسفانه هیچ دکتری نتونست خوبم کنه.تا اینکه به دلایلی فهمیدم که مشکل باید از خون باشه.رفتم حجامت کردم و بعد از حدود 72 روز متوجه شدم که سر گیجم خوب شده.دوباره بعد رفتم حجامت ،که بیشتر ازم خون بره و بهتر بشم.خوشبختانه سرگیجم بعد از سالهای طولانی بالاخره رفت.و چون خودم خیلی عذاب کشیدم ،گفتم که اینا رو به شما هم بگم شاید به کارتون بیاد و شما هم ان شاءالله خوب بشید.
   در ضمن من همیشه یبوست داشتم و فکر میکنم یبوست باعث میشد که خونِ من،آلوده و سمی بشه و بهیچ طریق هم با خوردن دارو و... خوب نمیشدم.فقط با حجامت خوب شدم و گاهی هم از ویتامینها هم استفاده میکنم.که حجامت ضعیفم نکنه.

  • یه خانم

   دوستانی که میگن "وقتی از حالتِ نشسته،بلند میشن و تاریِ دید دارن" ،احتمالا دچارِ کمبودِ آهن هستند.

  • سارا محمودی

   سلام ،لطفا راهنماییم کنید ،سه چهارروزه سردرد شدید دارم در ناحیه شقیقه هام و بعد از اون سرگیجه میگیرم ،فشارم امروز ۸ بود و به دکتر مراجعه کردم تشخیص درستی نداشت ،هیچوقت سردرد و سرگیجه طولانی نداشتم .آیا امکانش هست آنفولانزا باشع، البته هیچ علایم دیگه ای از آنفولانزا ندارم

  • بی نام

   سلام من ۱۵ سال است که یه مریضی دارم خیلی دکتر رفتم ولی خوب نشدم چشمام تار می بینه یه دفعه از ناخن انگشت پام بهانگشتهای دستم وبعد از سرم بی حس میشوند بعدش سردرد شدید واستفراق وفشارم میاد پایین

  • فریبا

   سلام. من موقعه استرس سرگیجه معمولا دارم و گاهی هم برای چند لحظه از حال میرم. البته هوشیار هستم ولی به زمین میخورم و نمیتونم حرف بزنم . راهکاری داره که اینطوری نشم؟

  • محمد

   سلام.من وقتی میخواهم بخوابم سرگیجه میگیرم،لحظه ای که چشمامو میبندم،دلیلش چی میتونه باشه؟

  • مریم

   سلام من سرگیجه شدیدی دارم وقتی میشینم سرم خیلی گیج میره و احساس خواب الوده گی میکنم ممنون میشم پاسوخ بدید

  • بدون نام

   سلام سه ساله که سرم گیج میره نمیدون چه کار کنم و گوشم همش ویزوز مکنه علت چیه تو خدا کمکم کنین

  • آرمین

   سلام خسته نباشین
   من چند روزی هست احساس منگی می کنم
   گوشم راستم هم شروع به وز وز کردن کرده آیا ممکنه به خاطر عفونت گوش اینجوری شده باشم

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج