adexo3
۱۴۲۴۹۷۰
۲۳ نظر
۱۱۵۲۳
۲۳ نظر
۱۱۵۲۳
پ

هشت الماسی که امنیت رهبران دنیا را تضمین می‌کند

در این مقاله قرار است همراه هم بررسی کنیم ۸ نفر از قدرتمندترین اشخاص دنیا صاحب چه مدل هواپیماهایی هستند و این هواپیماهای اختصاصی دارای چه ویژگی‌های خاصی هستند و چقدر ارزش دارند.

برترین‌ها - آرمان رمضانی: تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که برخی از مهم‌ترین اشخاص سیاسی و مذهبی در دنیا صاحب چه هواپیماهایی هستند و ناوگان هوایی کشورهای مختلف دنیا برای روسای جمهور شامل چه مدل هواپیما با چه قیمت‌هایی می‌شود؟

هشت الماسی که امنیت رهبران دنیا را تضمین می‌کند

این مقاله قرار است دقیقا به همین پرسش پاسخ دهد. در این مقاله قرار است همراه هم بررسی کنیم 8 نفر از قدرتمندترین اشخاص دنیا صاحب چه مدل هواپیماهایی هستند و این هواپیماهای اختصاصی دارای چه ویژگی‌های خاصی هستند و چقدر ارزش دارند.

ولادیمیر پوتین

هشت الماسی که امنیت رهبران دنیا را تضمین می‌کند

هواپیمای اختصاصی رئیس جمهور روسیه چه از نظر تکنولوژی و چه از نظر اندازه یک هواپیمای خارق‌العاده محسوب می‌شود. این هواپیما که ساخت خود روسیه است برای راحتی رئیس جمهور دچار تغییراتی بنیادین شده و به همین دلیل کاملا از مدل مسافربری همین هواپیما متفاوت است.

مدل این هواپیما Il-96-300PU  است و با اندازه بزرگ‌تر و بدنه‌ای وسیع‌تر کاملا برای اهداف تعریف‌شده مناسب است. دولت روسیه یک مرکز مدیریت بحران کامل با تجهیزاتی فوق پیشرفته برای ارتباطات بر روی این هواپیما مستقر کرده و به این شکل در صورت بروز اتفاقات پیشبینی نشده، پوتین و فرماندهان نظامی روسیه می‌توانند در حال پرواز در آسمان کشور را اداره کنند.

ویژگی‌های خاص

هشت الماسی که امنیت رهبران دنیا را تضمین می‌کند

اندازه این هواپیما احترام برانگیز است و هم طول بدنه و هم طول بال‌های آن 65 متر می‌باشد. به صورت کلی تفاوت‌های کمی بین هواپیمای پوتین و مدل مسافربر همین هواپیما وجود دارد که شاید مهم‌ترین آن‌ها افزایش مدت پروازِ بی‌وقفه بدون نیاز به سوخت‌گیری باشد.

نهایت سرعت هواپیمای پوتین 900 کیلومتر بر ساعت است و این هواپیما همچنین می‌تواند حداکثر تا ارتفاع 12 هزار متری بدون مشکل به کار ادامه دهد.

فضای داخلی

هشت الماسی که امنیت رهبران دنیا را تضمین می‌کند

هرچند که ظاهر بیرونی این هواپیما تفاوت چندانی با مدل‌های دیگر ندارد اما طراحی داخلی با ردی از طلا و تجمل کاملا متفاوت با مدل‌های مسافربری است. دکوراسیون داخلی و اسباب و اثاثیه این هواپیمای غول‌پیکر به خواست پوتین در سبک نئوکلاسیک انتخاب شده و در نهایت طراحی داخل کابین بر اساس طرحی از ایوان گلازونوف، پسر هنرمند روس یعنی ایلیا گلازونوف کامل شده است.

داخل کابین و تمام اجزای طراحی داخلی این هواپیما با هدف راحتی رییس جمهور  هم در هنگام انجام کار و هم در هنگام استراحت انتخاب شده است. جالب است بدانید این پرنده بزرگ همچنین مجهز به یک دفتر کارِ مخصوص پوتین با فضایی بسیار بزرگ، یک اتاق خواب کامل و همچنین یک باشگاه ورزشی مجهز است.

امنیت

هشت الماسی که امنیت رهبران دنیا را تضمین می‌کند

مطابق انتظار این هواپیما از سطوح امنیتی قابل توجهی برخوردار است و مقاومت در برابر هر نوع حمله‌ای چه از زمین و چه از آسمان پیشبینی شده است. بدنه این هواپیما با روکشی خاص برای فرار از سیستم‌های RCS پوشیده شده و همچنین این هواپیما مجهز به سیستم اختلال رادار است.

جالب است بدانید این هواپیما سیستم دفاعی ضد هواپیمای منحصربفرد خودش را دارد و انتخاب خلبانان آن با سخت‌گیری کامل و از بین بهترین نیروهای نیروی هوایی ارتش روسیه انجام می‌گیرد.

ناوگان هوایی رئیس جمهور روسیه

جالب است بدانید پوتین نه فقط یک هواپیما از این مدل بلکه 4 فروند در اختیار دارد و این موضوع دلایل امنیتی دارد. در هنگام سفر هوایی پوتین هر 4 فروند آماده پرواز می‌شوند و هیچ‌کس تا لحظه بلند شدن نمی‌داند پوتین در کدام هواپیما خواهد بود. در بسیاری از سفرهای پوتین سه هواپیمای دیگر هم هواپیمای پوتین را دنبال می‌کنند.

به صورت کلی ناوگان هوایی رئیس جمهور روسیه شامل 68 فروند هواپیما از مدل‌های گوناگون می‌شود که از این بین 64 فروند در همه حال آماده پرواز هستند و 4 فروند در انبار نگه‌داری می‌شوند.

قیمت هواپیما

با توجه به امنیتی بودن موضوع تخمین دقیق هزینه و قیمت این هواپیما ممکن نیست اما به صورت تقریبی می‌توان گفت این مدل در حدود 60 میلیون دلار قیمت دارد. البته باید توجه کنید که به این رقم، رقم‌های گزافی برای کابین مسافری ریاست جمهوری، هزینه‌های امنیتی، سیستم ارتباطی و تغییرات در بدنه هواپیما اضافه خواهد شد.

شی جین‌پینگ

هشت الماسی که امنیت رهبران دنیا را تضمین می‌کند

بر خلاف اغلب رهبران سیاسی در دنیا، رهبر حزب کمونیست در چین صاحب هیچ هواپیمای اختصاصی نیست و او از دو فروند بوئینگ 747 متعلق به خطوط هوایی چین استفاده می‌کند. شی جین‌پینگ برای سفرهای تجاری و سیاسی از همین دو فروند هواپیما استفاده می‌کند و ارزش هر فروند از این مدل بوئینگ در حدود 250 میلیون دلار است.

جالب است بدانید هر دو فروند هواپیمای ذکر شده در زمان‌های معمول در خدمت خطوط هوایی چین هستند و به انتقال مسافر مشغول هستند. در صورت نیاز رئیس جمهور و پس از بررسی‌های امنیتی که ممکن است چند هفته به طول بی‌انجامد این دو فروند هواپیما در اختیار شی جین‌پینگ قرار می‌گیرند. علاوه بر بررسی امنیتی، تغییرات فراوانی در داخل و خارج هواپیماها ایجاد می‌شود و برای نمونه یک کابین با فضایی زیاد جایگزین صندلی مسافرین می‌شود، کابینی که شامل یک دفتر کار، یک اتاق خواب و فضایی بزرگ و کامل برای پذیرایی است.

طراحی داخلی

هشت الماسی که امنیت رهبران دنیا را تضمین می‌کند

البته که افراد بسیار کمی جز رئیس جمهور و نزدیکانش شانس تماشای داخل این هواپیماها را داشته‌اند که بخشی از آن‌ها خبرنگارهایی هستند که در جریان جلسه شی جین‌پینگ و رئیس جمهور قزاقستان این فرصت را پیدا کردند. به گفته همین افراد ظاهرا فضای داخلی هواپیماهای رئیس جمهور چین کاملا از تجمل به دور است و در عوض تلاش شده همه‌چیز کاربردی باشد.

چرا شی جین‌پینگ هواپیمای اختصاصی ندارد؟

این پرسشی است که برای بسیاری پیش آمده و جالب است بدانید حتی چند فروند هواپیما از روسیه و آمریکا با هدف اختصاص به رئیس جمهور خریداری شد اما شی جین‌پینگ به دلایلی که فقط خودش می‌داند هیچ‌گاه حاضر به استفاده از آن‌ها نشد.

تمیم بن حمد آل ثانی

هشت الماسی که امنیت رهبران دنیا را تضمین می‌کند

امیر قطر که یکی از ثروتمندترین انسان‌های حال حاضر کره زمین به حساب می‌آید صاحب یک ناوگان کامل هواییِ خارق‌العاده به ارزش 1 میلیارد و 500 میلیون دلار است که توسط او و دیگر اعضای خانواده سلطنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. جالب است بدانید در هر سفر خارجی امیر قطر، دست‌کم هزار نفر او را همراهی می‌کنند که شامل اقوام و نزدیکان، نیروهای امنیتی و خدمتکاران شخصی او می‌شود. همچنین در هر سفر امیر قطر وزن زیادی بار جابجا می‌شود که شامل وسایل او و همراهان و البته لیموزین‌های شخصی امیر قطر است.

هشت الماسی که امنیت رهبران دنیا را تضمین می‌کند

همان‌طور که حتما می‌دانید حتی بزرگ‌ترین هواپیماهای دنیا هم قادر به حمل چنین حجم بزرگی از مسافر و بار نیستند و به همین دلیل است که در خلال هر سفر کاری یا تفریحی امیر قطر،چندین فروند هواپیما مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای نمونه سفر امیر قطر به ژاپن با 10 فروند و سفر او به سوئیس با 8 فروند هواپیما انجام شد.

جالب است بدانید با وجود همه این امکانات، سفر مقامات سیاسی قطری، بزرگان و حاکمان محلی و حتی اعضای خانواده امیر قطر به وسیله خطوط هوایی خاصی که با همین منظور در سال 1977 افتتاح شده انجام می‌گیرد.

ناوگان هوایی خانواده سلطنتی قطر

هشت الماسی که امنیت رهبران دنیا را تضمین می‌کند

بر اساس یک برآورد در سال 2016 این خطوط هوایی با نام Qatar Amiri Flight Airline دست‌کم شامل 14 هواپیماست که هر فروند تقریبا 100 میلیون دلار ارزش دارد. امیر قطر صاحب یک اِیرباس مدل A319-100(CJ)، سه فروند ایرباس مدل A320-200s، دو فروند ایرباس مدل A330-200s، دو فروند بوئینگ مدل 747-8 BBJs، یک فروند ایرباس  مدل A310-300، یک فروند ایرباس مدل A340-200، یک فروند ایرباس A340-300 و در نهایت یک فروند ایرباس مدل A340-500 می‌شود.

هشت الماسی که امنیت رهبران دنیا را تضمین می‌کند

اگر هنوز به نظرتان کافی نمی‌رسد باید گفت امیر قطر در برخی سفرها از یک فروند بیزینس جتِ بمب‌افکن به مدل BD-700-1A10 برای سفرهای نظامی و یک فروند بوئینگ مدل C-17 برای سفرهای شخصی استفاده می‌کند.

پادشاه بحرین حمد بن عیسی آل خلیفه

هشت الماسی که امنیت رهبران دنیا را تضمین می‌کند

بحرین هرچند که یکی از کوچک‌ترین کشورهای عرب دنیا به حساب می‌آید اما معادن و منابع زیاد باعث شده افراد بسیار ثروتمندی در این کشور زندگی کنند و بدون شک یکی از آن‌ها پادشاه بحرین است. هرچند ثروت دقیق پادشاه بحرین مشخص نیست اما او نه تنها از ثروتمندترین انسان‌های ساکن حوزه خلیج فارس بلکه یکی از ثروتمندترین انسان‌های دنیا محسوب می‌شود.

ناوگان هوایی خانواده سلطنتی بحرین

هشت الماسی که امنیت رهبران دنیا را تضمین می‌کند

هواپیمای گران‌قیمت و اختصاصی پادشاه بحرین درحقیقت جزئی از یک ناوگان هوایی بزرگ‌تر و خطوط هوایی است که با نام خطوط هوایی سلطنتی بحرین در سال 1981 تاسیس شد. در حال حاضر این ناوگان شامل 6 فروند هواپیماست. یک فروند جتِ بیزینسِ بوئینگ به مدل BB-12، دو فروند بوئینگ مدل 747-400s، یک فروند بوئینگ مدل 767-400ER، یک فروند Gulfstream G-IV و یک فروند Bell 430 این ناوگان قیمتی را تشکیل می‌دهند.

طراحی داخلی

هشت الماسی که امنیت رهبران دنیا را تضمین می‌کند

آخرین خریدهای خانواده سلطنتی بحرین در این زمینه دو فروند هواپیمای بوئینگ بوده که دکوراسیون داخلی هر دو توسط شرکت لوفتانزا تغییر و شخصی‌سازی شده است. البته که به دلایل امنیتی اطلاعات کمی از داخل این هواپیماها موجود است اما بر اساس عکس‌های لو رفته می‌توان گفت داخل کابین به دو فضای مجزا تقسیم شده و این جدا از اتاق پذیرایی وی‌آی‌پی و البته اتاق مذاکره داخل کابین است.

هشت الماسی که امنیت رهبران دنیا را تضمین می‌کند

همچنین در داخل کابین تمام این هواپیماها کابین وی‌آی‌پی و اتاق خواب اختصاصی و لوکس وجود دارد. همچنین یک اتاق عمل با وسایل کامل و تجهیزات پزشکی و البته تجهیزاتی برای تصفیه آب هم در داخل این هواپیماها تعبیه شده است. پس از تکمیل طراحی داخلی این دو فروند بوئینگِ تازه خریداری شده در هامبورگ، هر دو هواپیما برای نقاشی و منقش شدن به رنگ‌های پرچم بحرین به مرکزی در دوبلین منتقل شدند.

رهبر کره شمالی کیم جونگ اون

هشت الماسی که امنیت رهبران دنیا را تضمین می‌کند

هرچند که احتمالا کره شمالی امنیتی‌ترین کشور حال حاضر کره زمین به حساب می‌اید اما با این وجود اطلاعاتی از جت اختصاصی رهبر این کشور موجود است. رهبر کره شمالی با یک هواپیمای به روز رسانی شده دوران جنگ سرد به مدل Ilyushin IL-62 پرواز می‌کند.

هشت الماسی که امنیت رهبران دنیا را تضمین می‌کند

کیم جونگ اون این هواپیما را به خاطر نوعی شاهین بومی کشور کره شمالی چامائه یا Chammae-1 نام گذاشته است. مدل Il-62 در زمان اولین پروازش در سال 1963 بزرگ‌ترین جت مسافربری در دنیا به حساب می‌آمد و تولید آن تا سال 1995 ادامه یافت. در حال حاضر تنها 14 فروند از این مدل در دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طراحی داخلی

هشت الماسی که امنیت رهبران دنیا را تضمین می‌کند

هرچند که این مدل قابلیت جابجایی 200 مسافر را داراست اما جت اختصاصی رهبر کره شمالی دچار تغییرات داخلی عمده‌ای شده که بر اساس تصاویر شبیه به کابین‌های وی‌آی‌پی آمریکایی است. رهبر کره شمالی طراحی داخلی کابین این هواپیما را برخلاف توصیه‌هایش به مردم کره شمالی کاملا لوکس و پر تجمل جلو برده است. در تصاویر منتشر شده توسط رسانه‌های این کشور، کابین داخلی شامل صندلی‌های چرم سفید رنگ و بسیار بزرگ و میزی از چوب گران‌قیمتی معروف به رزوود(Rosewood)و البته جاسیگاری‌های کریستال می‌شود.

علاقه رهبر کره شمالی به پرواز

هشت الماسی که امنیت رهبران دنیا را تضمین می‌کند

پدر کیم جونگ اون یعنی کیم جونگ ایل به شدت از پرواز می‌ترسید و به همین دلیل به وسیله یک قطار زره‌پوش به چین و روسیه سفر می‌کرد. کیم جونگ اون اما کاملا عاشق پرواز است و حتی در نزدیکی اقامتگاه خانوادگی یک باند کوچک برای پرواز هواپیماهای سبک ساخته است. رسانه دولتی این کشور حتی تصاویری از پرواز رهبر کره شمالی با هواپیماهای تک‌موتوره منتشر کرده که البته ممکن است دستکاری شده و غیرواقعی باشند.

بشار اسد

هشت الماسی که امنیت رهبران دنیا را تضمین می‌کند

رئیس جمهور سوریه و نزدیکانش از یک هواپیمای اختصاصی به مدل Dassault Falcon 900 استفاده می‌کنند. هرچند اطلاعات کمی درباره این هواپیما وجود دارد اما هواپیمای بشار اسد یک سیستم امنیتی بسیار پیشرفته دارد و با کابینی بسیار بلند، بسیار کاربردی و البته راحت است. این هواپیما بیشینه سرعتی نزدیک به 900 کیلومتر بر ساعت و توانایی 8 هزار کیلومتر پرواز با یک بار سوخت‌گیری را دارد.

طراحی داخلی

هشت الماسی که امنیت رهبران دنیا را تضمین می‌کند

هیچ اطلاعاتی از داخل کابین هواپیمای اختصاصی بشار اسد وجود ندارد اما کابین این مدل هواپیما به صورت کلی به سه بخش مجزا تقسیم می‌شود و شامل یک لانژ جداگانه، یک دفتر کار و یک اتاق خواب مستر و البته حمامی بسیار بزرگ می‌شود.

قیمت

هشت الماسی که امنیت رهبران دنیا را تضمین می‌کند

قیمت هواپیمای به روز شده و تغییریافته بشار اسد مشخص نیست اما مدل پایه این هواپیما نزدیک به 45 میلیون دلار قیمت دارد.

رهبر کاتولیک‌های جهان پاپ فرانسیس

هشت الماسی که امنیت رهبران دنیا را تضمین می‌کند

البته چندان عجیب نیست که پاپ فرانسیس صاحب یک هواپیما و جت اختصاصی نیست و در عوض برای سفرهای بین قاره‌ای او یک جت خصوصیِ چارتر(اِیر باس مدل A330-200) از خطوط هوایی آلیتالیا کرایه می‌شود. این هواپیما زمانی که در خدمت واتیکان است و پاپ فرانسیس را در خود دارد رافائلو سانزیو نامیده می‌شود. رافائلو نام یک نقاش دوره رنسانس است که تصویری مشهور از پاپ زمان خود کشیده بود.

طراحی داخلی

هشت الماسی که امنیت رهبران دنیا را تضمین می‌کند

این هواپیما با بدنه‌ای عریض و دو راهرو یکی از مطمئن‌ترین هواپیماهای دنیا به حساب می‌آید. این هواپیما که در حالت عادی قابلیت جابجایی 247 مسافر را داراست بر خلاف انتظار مجهز به دفتر کار، اتاق خواب یا اتاق کنفرانس نشده است. جالب است بدانید در زمان استفاده پاپ حتی ردیف‌های صندلی این هواپیما هم جدا نمی‌شود و پاپ معمولا در ردیف اول یک هواپیمای کاملا خالی می‌نشیند.

هشت الماسی که امنیت رهبران دنیا را تضمین می‌کند

پاپ تنها زمانی که در هواپیماست به درخواست مصاحبه خبرنگاران جواب مثبت می‌دهد و در نتیجه معمولا تعداد زیادی خبرنگار همراه پاپ در هواپیما هستند. خطوط هوایی آلیتالیا پیشنهادی به واتیکان داده‌اند که شامل تخفیف برای پاپ می‌شود و خبرنگاران هم باید خود هزینه سفرشان را بپردازند.

پادشاه اردن شاه عبدلله دوم ابن حسین

هشت الماسی که امنیت رهبران دنیا را تضمین می‌کند

پادشاه اردن و اعضای خانواده سلطنتی و سیاسیون بلند پایه در حال حاضر از هواپیمای اِیرباسی استفاده می‌کنند(Airbus A318-112 Elite) که در سال 2009 و با قیمت 50 میلیون دلار خریداری شده است. البته اعضای خاندان سلطنتی اردن همیشه در این حد ساده‌زیست نبودند و تا سال 2014 آن‌ها از یک فروند هواپیمای ایرباس به مدل A340-600 Prestige به ارزش قابل توجه 260 میلیون دلار استفاده می‌کردند.

خصوصیات هواپیما

هشت الماسی که امنیت رهبران دنیا را تضمین می‌کند

این مدل ایرباس درحقیقت کوتاه‌ترین طول را در بین خانواده A320 داراست و مناسب سفرهایی با مسافت کوتاه یا متوسط است. این مدل یک مدل کاری به حساب می‌آید اما شاه اردن تا جای ممکن فضای داخلی آن را به فضایی لوکس و پرتجمل تبدیل کرده است.

هشت الماسی که امنیت رهبران دنیا را تضمین می‌کند

این مدل به صاحبانش تجهیزات پیشرفته‌ای چون سیستم Laser Welding، نمایشگرهای ویژه در کابین خلبان، نورپردازی داخلی پیشرفته و البته سرگرمی در حین پرواز ارائه می‌دهد. این هواپیما می‌تواند با یک بار سوخت‌گیری نزدیک به 8 هزار کیلومتر پرواز کند و همچنین در هنگام پرواز می‌تواند به ارتفاع 12 هزار و پانصد متری برسد. بیشینه سرعت این هواپیما 1000 کیلومتر بر ساعت و سرعت معمول آن 870 کیلومتر بر ساعت است.

طراحی داخلی

هشت الماسی که امنیت رهبران دنیا را تضمین می‌کند

این هواپیما مفاهیمی چون جابجایی، خانه و دفتر کار را ادعام کرده و اتاق خواب، سرویس بهداشتی، کتابخانه و غذاخوری بسیار مجهزی دارد. کابین این هواپیما گنجایش 19 مسافر را دارد هرچند که پادشاه اردن ترجیح می‌دهد این تعداد نهایتا 8 نفر باشد.

قیمت تقریبی

هشت الماسی که امنیت رهبران دنیا را تضمین می‌کند

ناوگان هوایی پادشاه اردن تا همین چند سال قبل شامل دو فروند ایرباس و یک فروند بوئینگ با قیمت مجموع نزدیک به 500 میلیون دلار می‌شد اما در حال حاضر ارزش تنها هواپیمای این ناوگان در حدود 50 میلیون دلار است.

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  نظر کاربران

  • ناشناس

   و رئیس جمهور ما با هلیکوپتره چند دهه پیش

  • ناشناس

   قران میفرماید مرگ شما را فرا میگیرد حتی اگر در کاخهای محکم قرار بگیرید

  • ناشناس

   در بهترین خانه ها و ویلاها و کاخ‌ها زندگی میکنند و با بهترین‌ها پرواز میکنند و بهترین ها را میخورند
   ولی در استخری خفه میشوند

  • ناشناس

   اوطیاره ابی

  • ناشناس

   بابا ما با همین هواپیماهای دهه ۷۰ میلادی موجود در کشورمان،در صورتیکه قطعات فابریک آن راحت وارد بشه و روی آنها نصب بشه، هم راضی هستیم.

  • ناشناس

   ایران هم ازهلبیکوپترساخت ۵۰سال پیش

  • یوزارسیف

   من میگم اگر کسی سهل‌انگاری نکنه و نهایت احتیاط رو بکنه، هر اتفاقی که بیفته عذاب وجدان نمیگیره، ولی وقتیکه با بی‌خیالی کامل و با این آب و هوا و با این هلیکوپتر......خوب فکر این نبودن که دل هشتاد میلیون رو به درد آوردن و یک کشور رو به ماتم کشیدن چقدر سخت است

  • ناشناس

   سلام ایا فکر میکنید دیگر وزیر امور خارجه ای مثل شهید أمیر عبدالهیان که بتواند اینچنین تاثیرات مثبت و جایگاهی قوی که شهید عبدالهیان برای ایران ایجاد کرده خواهیم داشت خدا را شاهد میگیرم هرگز

  • ناشناس

   تو این کشور واسه جون هیچ کس ارزش قایل نیستند،بیشتر از همه مردم،باراین هواپیما های داغون اگر اتفاقی بیفته دیگه چند نمیمیرن که کلی آدم می‌میره ،نمیدونم پولهای این مملکت رو کجا و واسه کی خرج میکنن،که باید مثل گداها زندگی کنیم

  • ناشناس

   احسنت
   بینداز گردن خدا

  • ناشناس

   نخیر عزیزم. رییس‌جمهوری ایران هم هواپیمای اختصاصی داره!!!! قرار نیست چون برترینها از ایران اسم نبرده فکر کنی که ایران نداره همچین چیزی رو

  • بهرامی

   شهید رئیسی
   رئیس ساده زیست

   پاسخ ها

   • ناشناس

    😂😂😂

  • sam

   چرا از روسیه هواپیما نخریدن،همین هفته پیش خبر گفتن فقط سه هواپیما ما قابل پروازن وهمگی با هلی کوپترها فرسوده اند،بعد چطور اینهارو سوار کردن ،جای سیوال هست با سهل انگاری روسا به کشتن میدن بعد میگید...

  • رهگذر

   نه دبگه این ساده زیستی نیست ساده لوحیه دوست عزیز!

  • رهگذر

   ولی نزدیک قله‌ایم :))))

  • ناشناس

   مردم ما هم با بدترین ماشین جابجا میشن

  • ناشناس

   و رییس جمهور ساده ما با ی بالگرد قورازه

  • ناشناس

   نتیجه در افتادن با آمریکا و جهان همین می شود که از هلیکوپتر و هواپیما های ۵۰سال پیش باید استفاده کنیم کشور خودمان هم که بیشتر در زمینه دروغگویی و اختلاس چپاولگری و ایجاد گرانی و زور گویی به مردم پیشرفت کرده

  • ناشناس

   نیروی حاکم بر کشور ما هم ...کرونایاب ساخته
   همه به این در

  • ناشناس

   وقتی 46 ساله که مرگ بر آمریکا و مرگ بر دنیا میگید،نبایدمنتظرنتیجه بهتر از این باشید.البته ایرادی نداره رییس‌جمهور جمهور جای بدی نرفته.رفته بهشت.ما هم که از قله رد شدیم

  • Hesam

   یک نکتش خیلی سوزوند خدا لعنت کنه پسر رضا پالونی رو که بحرین رو بخشید...بعد یک عده بیسواد ارزوی اون دوران دارن...پادشاه بحرین ثروتمندترین..خدا لعنتت کنه محمد رضا پالونی.....بعد ...ش و زنش ادعا دارن..

  • رهگذر

   دمت گرم

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج