۷۳۰۵۳۶
۵۰۰۰

کم ارتفاع‌ترین خودرو‌های تولید شده تا به امروز

صنعت خودروسازی انواع و اقسام خودروهای قد و نیم قد را روانه بازار کرده است که هر کدام ویژگی‌‌های خاص خودشان را دارند. در این بین شاهد خودروهای کوتاه‌قامتی نیز هستیم که به لطف ارتفاع پایینی که دارند توانسته‌اند محبوبیت و شهرت خوبی کسب کنند.

برترین ها - ترجمه از محمد کاملان: صنعت خودروسازی انواع و اقسام خودروهای قد و نیم قد را روانه بازار کرده است که هر کدام ویژگی‌‌های خاص خودشان را دارند. در این بین شاهد خودروهای کوتاه‌قامتی نیز هستیم که به لطف ارتفاع پایینی که دارند توانسته‌اند محبوبیت و شهرت خوبی کسب کنند.

به همین دلیل در ادامه با هم به قدکوتاه‌ترین خودروهایی اشاره خواهیم کرد که صنعت خودروسازی راهی بازار کرده است.

آلفا رومئو ۳۳ Stradale

کم ارتفاع‌ترین خودرو‌های تولید شده تا به امروز

اولین خودرو از فهرست خودروهای کوتاه‌قامت را با خودرویی شروع می‌کنیم که آلفا رومئو به‌صورت دست‌ساز ساخته است. یک پیشرانه V۸ در قلب آلفا رومئو Stradale جای گرفته است که میزان ۲۳۰ اسب‌بخار نیرو را در اختیار این خودروی کوچک و چابک قرار می‌دهد.

جالب است بدانید تنها ۱۸ دستگاه از این خودرو ساخته شده است و به همین دلیل کلکسیون‌‌داران خودرو توجه ویژه‌ای به این کوچولوی دوست‌‌داشتنی دارند. ارتفاع آلفا رومئو ۳۳ Stradale تنها ۹۹ سانتی‌متر است.

استون‌مارتین بولداگ (Bulldog)

کم ارتفاع‌ترین خودرو‌های تولید شده تا به امروز

در سال ۱۹۸۰ استون‌مارتین خودروی بولداگ را به صورت آزمایشی تولید کرد، بخت با این خودرو یار نبود و با توجه به هزینه‌های بالای تولید این خودرو، استون‌مارتین ترجیح داد عطای بولداگ را به لقایش ببخشد. به همین دلیل تنها ۲۵ دستگاه از این خودرو تولید شد. استون مارتین بولداگ ۱.۰۹ سانتی‌متر ارتفاع دارد.

بی‌.‌ام‌.‌و اِم وان

کم ارتفاع‌ترین خودرو‌های تولید شده تا به امروز

در این قسمت با یکی از خودروهای مطرح دهه ۷۰ میلادی سروکار داریم که بدنه آن توسط جیاگیارو (Giagiaro)، طراح معروف، طراحی شده بود. بی.‌ام.‌و برای خودروی ام‌ وان خود یک پیشرانه شش سیلندری را تعبیه کرده بود که ۲۷۷ اسب‌بخار نیرو را در اختیار راننده قرار می‌داد.

بی‌.‌ام‌.‌‌و ام وان تنها ‍۱.۱۴ سانتی‌متر ارتفاع دارد.

مدل مفهومی فراری ۵۱۲ S Modulo

کم ارتفاع‌ترین خودرو‌های تولید شده تا به امروز

فراری این خودروی مفهومی را در دهه ۷۰ میلادی معرفی کرد، طراحی این خودرو نیز بر عهده پینینفارینا (Pininfarina)، گذاشته شده بود و به لحاظ سرعت و قدرت حرف‌های زیادی برای گفتن داشت.

جالب است بدانید در مدل مفهومی فراری ۵۱۲ S Module با یک پیشرانه V۱۲ سروکار داشتیم که قدرتی معادل ۵۵۰ اسب‌بخار نیرو را در اختیار راننده قرار می‌داد.

مدل مفهومی فراری ۵‍‍‍۱۲ S Module تنها ۹۳ سانتی‌متر ارتفاع داشت.

خودروی Flatmobile

کم ارتفاع‌ترین خودرو‌های تولید شده تا به امروز

این خودرو با ارتفاع بسیار کم خود در سال ۲۰۰۸ توانست رکورد کتاب گینس را از آن خود کند، خودروی Flatmobile تنها ۴۸ سانتی‌متر ارتفاع دارد و با توجه به ارتفاع کمی که دارد به‌خوبی توانسته است موتور و سایر قسمت‌های خودرو را در خود جای دهد.

فورد جی‌تی ۴۰

کم ارتفاع‌ترین خودرو‌های تولید شده تا به امروز

انصافاً باید اعتراف کرد شهرت اصلی فورد جی‌تی ۴۰ به‌دلیل ارتفاع کم این خودرو است، جالب است بدانید حتی استفاده از عدد ۴۰ در نامگذاری این خودرو نیز از ارتفاع ۴۰ اینچی (۱.۰۱ متر) این خودرو حکایت دارد.

این خودرو در مسابقات جهانی اتوموبیل‌رانی نیز حسابی خوش درخشیده است و در کنار نسخه‌ مسابقه‌ای، شاهد تولید مدل شهری فورد جی‌تی ۴۰ نیز بوده‌ایم.

لامبورگینی میورا (Miura)

کم ارتفاع‌ترین خودرو‌های تولید شده تا به امروز

خودروی لامبورگینی میورا جاودانگی نامش را مدیون ارتفاع کم خود است. این خودروی سریع و چاپک که تنها ۱.۰۵ متر ارتفاع دارد به راحتی از زیر موانع مختلف عبور می‌کند. طراحی بیرونی لامبورگینی میورا نیز دلچسب و به‌یادماندنی است.

به این نکته نیز باید اشاره کرد که این خودرو به دلیل ارتفاع کمی که دارد فضای خوبی را در اختیار راننده و سرنشینان قرار نمی‌دهد که البته چندان هم نمی‌توان به این امر خرده گرفت.

خودروی مفهومی لانچیا Stratos Zero

کم ارتفاع‌ترین خودرو‌های تولید شده تا به امروز

این خودرو نیز یکی دیگر از مدل‌های مفهومی و نوآورانه‌ای است که در دهه ۷۰ میلادی شاهد معرفی آن بودیم. لانچیا Stratos Zero تنها ۸۴ سانتی‌متر ارتفاع دارد و به‌راحتی از زیر گیت‌های ورودی پارکینگ‌ عبور می‌کرده است.

مک‌لارن اف وان جی‌تی‌ار لانگ تِیل

کم ارتفاع‌ترین خودرو‌های تولید شده تا به امروز

مک‌لارن تنها سه دستگاه از این خودروی جذاب و کوتاه قامت را روانه بازار کرده است. مک‌لارن اف‌ وان جی‌تی‌ار لانگ تیل تنها ‍۱.۲۰ ‌متر ارتفاع دارد و در بین خودروهایی که در این فهرست به آن‌ها اشاره کردیم به لحاظ قامت یکی از بلندترین‌ها است.

مرسدس‌بنز CLK GTR

کم ارتفاع‌ترین خودرو‌های تولید شده تا به امروز

مدل ورزشی این خودرو در مسابقات اتوموبیل‌رانی استفاده شده و افتخارات مختلفی را نیز در دهه ۹۰ میلادی از آن خود کرده است. در مرسدس‌بنز CLK GTR شاهد حضور یک پیشرانه ۷.۳ لیتری از نوع V۱۲ هستیم. این پیشرانه قدرتمند چیزی معادل ۷۳۰ اسب‌بخار نیرو تولید می‌کند.

مرسدس بنز‌ تنها ۳۰ دستگاه مدل‌های مختلف کوپه و وردستر از این خودروی ۱.۱۶ متری تولید کرد.

نیسان R390 Gt1

کم ارتفاع‌ترین خودرو‌های تولید شده تا به امروز

نیسان R۳۹۰ Gt۱ نیز یکی دیگر از مدل‌های مسابقه‌ای نیسان است که موفقیت این خودرو در مسابقات تولید نسخه شهری آن را نیز در پی داشت. یک پیشرانه V۸ بیتوربو از نوع ۳.۵ لیتری که ۵۷۰ اسب‌بخار نیرو تولید می‌کند را در این خودروی چابک و کوتاه قامت شاهد هستیم.

نیسان R۳۹۰ GT۱ که ارتفاعی برابر با ۱.۱۴ متر داشت و در حال حاضر در موزه شرکت نیسان در ژاپن نگه‌داری می‌شود.

پورشه ۵۵۰ اسپایدر

کم ارتفاع‌ترین خودرو‌های تولید شده تا به امروز

پورشه این خودروی اسپرت را در سال ۱۹۵۳ معرفی کرد، در پورشه ۵۵۰ اسپایدر با یک پیشرانه ۱.۵ لیتری با چهار سیلندر طرف بودیم که ۱۱۰ اسب‌بخار نیرو تولید می‌کرد. این خودرو ۹۸ سانتی‌متر ارتفاع داشت و به لحاظ ابعاد نیز تنها از ۵۵۰ کیلوگرم وزن برخوردار بود.

پورشه ۹۱۱ جی‌تی وان

کم ارتفاع‌ترین خودرو‌های تولید شده تا به امروز

مدل شهری این خودرو که آن را با نام Straßenversion نیز میشناسند تنها ۲۵ دستگاه تولید شد و یک پیشرانه بیتوربو وظیفه تولید ۵۴۴ اسب‌بخار نیرو را در این خودرو بر عهده داشت.

پورشه ۹۱۱ جی‌تی وان ارتفاعی برابر با ۱.۱۴ متر دارد و به‌راحتی از زیر موانع مختلف عبور می‌کند.

پورشه 917K

کم ارتفاع‌ترین خودرو‌های تولید شده تا به امروز

پورشه ۹۱۷K یک خودروی ورزشی تمام‌عیار است که از پیشرانه ۴.۹ لیتری از نوع V۱۲ بهره گرفته است. این پیشرانه قدرتمند چیزی حدود ۶۳۰ اسب‌بخار نیرو را در اختیار راننده قرار می‌‌دهد.

پورشه ۹۱۷K تنها ۹۴ سانتی‌متر ارتفاع دارد.

رنو اسپرت اسپایدر

کم ارتفاع‌ترین خودرو‌های تولید شده تا به امروز

این خودروی رودستر که ظاهر آن بیشتر شبیه‌ به خودروهایی که است در کارتون‌‌ها بامزه می‌بینیم، در سال ۱۹۹۶ از جانب رنو راهی بازار شد. رنو اسپرت اسپایدر ۱.۲۵ متر ارتفاع دارد و یک پیشرانه ۲.۰ لیتری مقدار ۱۵۰ اسب‌بخار نیرو را در اختیار این خودرو قرار می‌ٔهد. به لطف این پیشرانه این خودروی کوچک و چابک رنو به راحتی به سرعتی حدود ۲۱۵ کیلومتر دست پیدا می‌کند.

در این قسمت به پایان فهرست قدکوتاه‌ترین خودروهایی که تاکنون ساخته شده‌اند، رسیدیم، پیشنهاد میکنیم اگر شما هم خودروی کم‌ارتفاعی را می‌شناسید که مشخصات جالبی دارد، در قسمت نظرات نام و مشخصات این خودرو را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج