۹۹۲۳۶۷ ۵ نظر
۵۰۱۱

هدست واقعیت مجازی چی بخریم؟

امروزه هدست‌های واقعیت مجازی پا را فراتر از سرگرمی گذاشته‌اند و از آن‌ها در صنعت و علوم پزشکی نیز استفاده می‌شود. با وجود این مسائل باید به این نکته اشاره کنیم که همچنان هدست‌های واقعیت مجازی به واسطه استفاده از تکنولوژی پیشرفته، با قیمتی بالا به فروش می‌رسند و فعلا جایگاه مشخصی در بازار پیدا نکرده‌اند.

برترین‌ها: خیلی کند، اما صنعت واقعیت مجازی در حال پیشرفت است و چه بخواهیم چه نخواهیم باید خودمان را برای حضور پرنگ آن در گوشه و کنار زندگی آماده کنیم. تکنولوژی جدید که هنوز نتوانسته جایی برای خود در میان کاربر‌های عادی پیدا کند، اما طی همین چند سال اخیر پتانسیل بالای خود را ثابت کرده. امروزه هدست‌های واقعیت مجازی پا را فراتر از سرگرمی گذاشته‌اند و از آن‌ها در صنعت و علوم پزشکی نیز استفاده می‌شود. با وجود این مسائل باید به این نکته اشاره کنیم که همچنان هدست‌های واقعیت مجازی به واسطه استفاده از تکنولوژی پیشرفته، با قیمتی بالا به فروش می‌رسند و فعلا جایگاه مشخصی در بازار پیدا نکرده‌اند.

هدست واقعیت مجازی چی بخریم؟

با این وجود برخی نمونه‌ها که قیمت پایین‌تری دارند با فروش‌های چند میلیون نسخه‌ای روبرو شده و نشان داده‌اند که در حال حاضر قیمت اصلی‌ترین مانع برای تبدیل شدن واقعیت مجازی به تکنولوژی عامیانه است. از سویی همچنان شاهد تلاش‌های خوبی در زمینه هدست‌های واقعیت مجازی مخصوص به تلفن‌های همراه هستیم. محصولاتی که با گروهی جدید از هدست‌ها همراه شده‌اند که دیگر نیازی به سخت‌افزار جداگانه ندارند و از آن‌ها در هر جایی می‌توان استفاده کرد.

۱. HTC Vive

 • متوسط قیمت: ۱۰ میلیون تومان

هدست واقعیت مجازی چی بخریم؟

تایوانی‌ها و برند اچ‌تی‌سی برای سال‌هاست که در بازار‌های آشنایی همچون تلفن‌های هوشمند، موفقیت گذشته را تکرار نمی‌کنند و به همین واسطه سعی کرده‌اند به سراغ حوزه‌های دیگر رفته و مخاطب‌های جدیدی پیدا کنند. یکی از این حوزه‌ها واقعیت مجازی است. اچ‌تی‌سی با وجود نداشتن سابقه خاصی در این بازار به یکباره تصمیم به تولید هدست وایو گرفت و تاحدودی نیز در انجام این کار موفق بود. هدست اچ‌تی‌سی وایو، از سری هدست‌های واقعیت مجازی است که برای اتصال به کامپیوتر طراحی شده و توانایی بالای نمایشگر آن، باعث برتری ویژه نسبت به هدست‌های واقعیت مجازی وابسته به گوشی‌های همراه، و هم چنین هدست آکیلس ریفت شده است.

این هدست، در سال ۲۰۱۶ معرفی شد و نسخه فعلی آن نسبت به نسخه قبلی، کامل‌تر شده است. با استفاده از کنترلر‌های مخصوص این هدست واقعیت مجازی می‌توانید در دنیای مجازی حرکت کنید و به ماجراجویی بپردازید و اطراف خود را بهتر لمس کنید. شرکت HTC و Valve که با همکاری یکدیگر هدست واقعیت مجازی HTC Vive را طراحی و تولید کرده اند، در کنترلر‌ها سنسور‌هایی قرار داده‌اند که حرکات دست شما را رد یابی کرده و بدون وقفه به محیط بازی انتقال می‌دهند. برای استفاده از این هدست واقعیت مجازی به همراه کنترلر‌های آن، بهتر است که فضای بزرگ و مناسبی را اختصاص دهید. از طرفی قیمت بالای این هدست باعث شده است همه علاقه‌مندان توانایی خرید آن را نداشته باشند؛ با این حال با توجه به کیفیت بالا، قیمت آن قابل قبول است.

در نتیجه اگر فضای کافی و توانایی مالی خرید آن را دارید مطمئن باشید که هدست HTC Vive، برای شما تجربه‌ای بی نظیر به ارمغان خواهد آورد و ارزش خرید را دارد. وایو مانند بسیاری از هدست‌های موجود برای فعال شدن نیاز به سنسور شناسایی موقعیت دارد. سنسور‌ها در عملکرد مناسب هدست نقش بسیار مهمی دارند. اطلاعات آن‌ها با کنترلر‌های HTC Vive همگام سازی شده و موقعیت شما را ردیابی و به دستگاه اصلی انتقال می‌دهند. بنابراین، برای ردیابی بهتر حرکات شما و فعالیت بهتر سنسور ها، باید آن‌ها را در ارتفاع حدودا دو متری از یکدیگر قرار دهید و فاصله آن‌ها هم باید تقریبا پنج متر باشد. سنسور‌ها دارای براکت‌هایی برای اتصال به دیوار هستند. باید به شکلی سنسور‌ها را قرار دهید که بتوانند بیشترین محیط ممکن را پوشش دهند. توجه داشته باشید که اگر در فضای اتاق شما فرد یا جسم اضافه‌ای حضور داشته باشد در کار سنسور‌ها اختلال ایجاد می‌کند و باعث قطع ارتباط آن‌ها می‌شود.

۲. Oculus Rift

 • متوسط قیمت: ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان

هدست واقعیت مجازی چی بخریم؟

یکی از اولین کمپانی‌هایی که توانست پتانسیل واقعی این تکنولوژی جدید را نشان دهد، آکیلس بود. کمپانی ناشناسی که به سرعت توسط فیسبوک خریداری شد و اکنون به عنوان یکی از برترین تولیدکننده‌های هدست‌های واقعیت مجازی شناخته می‌شود. اولین محصول اصلی آن‌ها در این بازار آکیلس ریفت بود. هدستی که هنوز هم می‌تواند نیاز‌های موجود در این زمینه را برطرف کند. هدست Oculus Rift یکی از بهترین گزینه‌ها برای افرادی است که علاقه دارند فیلم‌ها و بازی‌های واقعیت مجازی را در کامپیوتر شخصی خود تجربه کنند. زمانی که ریفت را بر سر دارید، به طور کامل در دنیای مجازی قرار خواهید گرفت و کوچک‌ترین حرکات سر، بدن و حتی چشمان شما تشخیص داده می‌شود و منجر به دیدن زوایای دیگری از این دنیای نیمه واقعی-نیمه مجازی می‌شود.

بدنه هدست به راحتی برای تمام کاربران قابل استفاده است و قابلیت هماهنگی با سایز‌های مختلف سر را دارد. زمانی که هدست را روی سر قرار می‌دهید گوشی‌های هدفون به طور کامل گوش‌ها را در بر گرفته و با انتقال مستقیم صدای محیط مجازی، فضایی نزدیک‌تر به واقعیت را برای شما ایجاد خواهد کرد. درون هدست Oculus Rift، از عدسی‌ها و نمایشگری تشکیل شده که مخصوص هدست‌های واقعیت مجازی ساخته شده‌اند. نرخ بالای به روز رسانی تصویر و نمایشگر باکیفیتی که همواره از فریم در حال نمایش چند قدم جلوتر است باعث می‌شوند تا آکیلس ریفت دستگاه جذابی برای دوست‌داران بازی‌های کامپیوتری باشد.

مجموعه کامل حسگر‌های به کار رفته در این هدست باعث می‌شوند تا کوچک‌ترین حرکت‌های سر و دست کاربر تشخیص داده شود و تصویری که روی نمایشگر داخل هدست به نمایش درمی‌آید متناسب با این حرکت‌ها و وضعیت جدید تغییر کند. به کمک کنترلر Xbox ONE که در بسته بندی موجود است و هم چنین خرید کنترلر Oculus Touch به صورت جداگانه می‌توانید دنیای به وجود آمده توسط این هدست را به سهولت کنترل کنید. لازم به ذکر است کنترلر Oculus Touch که مخصوص Oculus Rift ساخته شده است، شامل دو تکه دایره‌ای است که شبیه دستکش پوشیده می‌شود و امکان کنترل شخصیت درون بازی را به کاربر می‌دهد. فناوری به کار رفته در هدست واقعیت مجازی Oculus Rift به قدری پیچیده است که به یک کامپیوتر قدرتمند نیاز دارد؛ به طوری که انویدیا تنها کارت‌های گرافیکی قوی‌تر از GTX ۹۷۰ را به داشتن نشان واقعیت مجازی مناسب استفاده با آکیلس ریفت مفتخر می‌کند.

۳. Samsung Gear VR

 • متوسط قیمت: یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان

هدست واقعیت مجازی چی بخریم؟

هرچند دارندگان تلفن‌های هوشمند می‌توانند به راحتی و با استفاده از بسته‌های تهیه شده تحت عنوان Cardboard Box، واقعیت مجازی را به شکلی بسیار ساده تجربه کنند، اما کمپانی‌های بسیاری سعی دارند تا همین تجربه را به شکلی بهتر و ارتقا یافته ارائه کنند که یکی از آن‌ها سامسونگ است. کمپانی کره‌ای سال‌هاست که همکاری نزدیکی را با تولیدکننده‌های واقعیت مجازی دارد و سعی کرده روی موبایل‌ها حکمرانی خود را ثابت کند. هدست واقعیت مجازی Samsung Gear VR یکی از محبوب‌ترین هدست‌های واقعیت محازی مبتنی بر موبایل است که با همکاری شرکت سامسونگ و آکیلس تولید شده است.

مزیت مدل ۲۰۱۷ (موجود در ایران) این هدست نسبت به مدل‌های پیشین وجود یک ریموت کنترلر حرفه‌ای است که تجربه‌ای فوق العاده را برای شما فراهم می‌کند. این ریموت کنترل دارای سنسور‌های حرکتی و کلید‌های کنترلی است که دارای قابلیت‌های پرتاب کردن، هدف گرفتن، کشیدن و شلیک کردن و … است. روش استفاده از این دستگاه به این صورت است که گوشی موبایل در قسمت جلویی هدست قرار می‌گیرد و به وسیله دو گیره و پورت USB محکم می‌شود. به این ترتیب می‌توانید از محتوا‌های دو بعدی، سه بعدی و ۳۶۰ درجه لذت ببرید.

این هدست دارای یک بند نگه دارنده پهن است که دور سر محکم می‌شود و سبب پایداری هدست و مقاومت آن در برابر واکنش‌ها و حرکات ناگهانی می‌شود. بدنه هدست پلاستیکی است و درون آن یک جفت لنز با کیفیت قرار دارد که دقیقا رو به روی چشم قرار می‌گیرند. هدست سامسونگ Gear VR میدان دید وسیع، تصاویر شفاف، محیطی عاری از نور و کاملا تاریک و بدون انعکاس را برای شما مهیا خواهد کرد تا با بهترین کیفیت از فیلم‌ها و بازی‌های واقعیت مجازی لذت ببرید. توجه داشته باشید که این هدست تنها با تلفن‌های قدرتمند خانواده گلکسی سازگار است.

۴. Oculus Rift S

 • متوسط قیمت: ۱۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان

هدست واقعیت مجازی چی بخریم؟

پیش‌تر توضیح دادیم که آکیلس یکی از کمپانی‌های پیشرو در زمینه واقعیت مجازی است و اکنون باید به این نکته اشاره کنیم که هدست ریفت اس از این کمپانی جدیدترین محصولی است که سعی دارد این موضوع را برای بار دیگر ثابت کند. هدستی که در تمامی زمینه‌ها نسبت به نسل پیشین خود ارتقا یافته و البته به عنوان یکی از گران‌ترین گجت‌های حاضر در این بازار شناخته می‌شود. اولین و مهم‌ترین تغییر ریفت اس نسبت به نسل قبلی خود حذف کامل دوربین‌ها و سنسور‌هایی است که باید در محیط قرار بگیرند. اینبار آکیلس پنج دوربین را روی هدست قرار داده و موقعیت یابی و حرکات را با استفاده از آن‌ها دریافت می‌کند. تغییر حاصله شده باعث می‌شود از لحاظ محیط استفاده، آکیلس ریفت اس تجربه‌ای به مراتب بهتر را نسبت به دیگر هدست‌های موجود ارائه کند.

از سویی باید به این نکته اشاره کرد که وضوح تصویر در این هدست به ۱۲۸۰ در ۱۴۴۰ ارتقا یافته و حالا می‌توان تصاویر خروجی را با کیفیتی بهتر از همیشه تماشا کرد. هدفون‌های قدیمی در این هدست جدید جایی ندارند و پخش صدا با اسپیکر‌های چند جهته در بالای گوش‌ها انجام می‌شود که به مراتب تجربه با کیفیت‌تر و راحت‌تری است. دیگر تغییر کلیدی ریفت اس نسبت به نسل قبلی هدست‌های آکیلس به شکل ارتصال آن ارتباط پیدا می‌کند. اینبار تنها کافیست تا یک کابل USB و یک کابل دیسپلی را به کامپیوتری متصل کنید که به سخت‌افزاری مشابه با نسل قبلی این هدست‌ها نیاز دارد. مجموعه ریفت اس در تمامی زمینه‌ها ارتقا یافته و در بازار امروزی شاید تنها رقیبش Valve Index باشد که در بازار ایران به سختی پیدا می‌شود.

۵. Playstation VR

 • متوسط قیمت: ۷ میلیون تومان

هدست واقعیت مجازی چی بخریم؟

اکثر هدست‌های غیرموبایلی نیاز به کامپیوتری قدرتمند دارند که خود به تنهایی می‌تواند هزینه‌ای چند میلیون تومانی را به همراه داشته باشد، اما گزینه کم خرج‌تری هم وجود دارد. سونی با عرضه Playstation VR نه تنها استاندارد قیمتی هدست‌های واقعیت مجازی را تغییر داد بلکه کنسول PS۴ را در نقش اجرا کننده نرم‌افزار و بازی معرفی برای این تکنولوژی معرفی کرد. با این مشخصات، عملا تمام کسانی که کنسول پلی‌استیشن ۴ دارند به راحتی می‌توانستند به دنیای واقعیت مجازی وارد شوند. در این میان البته از خود گذشتگی‌هایی نیز صورت گرفته و قیمت پایین هدست باعث شده قابلیت‌های بسیاری از آن حذف شده و نهایتا کیفیت تصویر قابل مقایسه با رقبای مخصوص به کامپیوتر‌های شخصی نباشد. نکته‌ای که باید آن را در نظر بگیرید که با رفتن به سراغ Playstation VR تنها به تجربه محصولاتی محدود می‌شوید که مخصوص به این هدست طراحی شده‌اند و مجموعه‌ای گسترده برای کامپیوتر‌های شخصی را به کلی از دست می‌دهید.

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  نظر کاربران

  • دلت خوشه برترینها،ما تو خرید چیزای ضروری موندیم بعد تو داری درمورد خرید هدست واقعیت مجازی مطلب میزاری،چیه میخوای تظاهر کنید که ما داریم تو یه کشور توسعه یافته زندگی میکنیم؟؟

   پاسخ ها

   • احسان

    ای خدا منvrمیخواااااام

  • دلت خوشه برترینها،ما تو خرید چیزای ضروری موندیم بعد تو داری درمورد خرید هدست واقعیت مجازی مطلب میزاری،چیه میخوای تظاهر کنید که ما داریم تو یه کشور توسعه یافته زندگی میکنیم؟؟

   پاسخ ها

   • Gilda

    عزیزم همه مثل تو نیستن

  • دیگه کلمه بخرم یا بخریم یادم رفته..ازین پس بجای بخریم بگوییم نگهداری کنیم یا دعا کنیم چیزی خراب نشه

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج