۱۳۹۸۶۴۴
۱۵ نظر
۳۶۲۵۹
۱۵ نظر
۳۶۲۵۹
پ

یک مکان رویایی در شمال تهران که کل ملت مجذوبش بودند

روزی که قرار شد شهربازی مکانی باشد برای تفریح خانوادگی اهالی تهران، به فکر چه کسی می‌رسید که روزی تهران آن‌قدر بزرگ شود و خیابان‌هایش آنقدر پر از ماشین‌های رنگ و وارنگ که جا برای تفریح در آن تنگ شود و شهربازی‌ها بروند در دل مال‌های تازه تأسیس؟.

برترین‌ها: روزی که قرار شد شهربازی(لونا پارک) مکانی باشد برای تفریح خانوادگی اهالی تهران، به فکر چه کسی می‌رسید که روزی تهران آن‌قدر بزرگ شود و خیابان‌هایش آنقدر پر از ماشین‌های رنگ و وارنگ که جا برای تفریح در آن تنگ شود و شهربازی‌ها بروند در دل مال‌های تازه تأسیس؟  شهربازی(لونا پارک) برچیده شد تا شبکه اتوبانی تکمیل شود و ترافیک چمران کم شود و آرامش ترافیکی به محدوده اوین برگردد. تهران شهر راحت‌تری برای زندگی بشود، اما ترافیک هنوز پا بر جاست. تونل وحشت و سفینه و کشتی نوح و سینمای سه‌بعدی و آبشار و آکروجت و ترن هوایی و قالیچه پرنده و باقی خاطرات کودکی تا جوانی هم رفتند تا در جایی دیگر برپا شوند و احتمالاً هنوز جای برپاشدن را پیدا نکرده‌اند.

یک مکان رویایی در شمال تهران که کل ملت مجذوبش بودند

حالا؛ درِ شهربازی بسته است و شهر بازی خاموش؛ اما درِ رؤیا باز است. می‌توان نشست به پای روایت رادیونیست از شهربازی و سوار قطار و سفینه و ارابه و آکروجت شد و سینمای سه‌بعدی را رفت و خاطرات کودکی و جوانی را به خاطر آورد و لبخندی زد و شنیدنش را به دوستان سفارش کرد و خاطرات مشترک را مرور کرد و ساعتی، ساعاتی به شادی گذراند. لونا پارک یا شهربازی تهران مجموعه تفریحی است که در اواخر دهه 40 در تهران، اتوبان چمران فعلی ساخته شده بود. ولی با گذشت زمان و ازدحام جمعیت و ایجاد ترافیک شهرداری تهران تصمیم به تعطیلی این مجموعه گرفته شد.

یک مکان رویایی در شمال تهران که کل ملت مجذوبش بودند

روزی روزگاری لونـاپـارک

صدای جیغ و بازی بچه‌ها، تجربه هیجان و دنیای شیرین رنگارنگ شهربازی، خاره ماشین برقی و ترن هوایی و... همه و همه در حافظه کسانی که روزگار کودکی به شهربازی اوین رفته‌اند ماندگار شده است.

حتی حالا که سال‌هاست دستگاه‌های غول‌پیکر و وسایل بازی شهربازی جمع شده، هنوز هم با رد شدن از بزرگراه چمران و خیابان سئول یاد روزهای تعطیل آخر هفته یا تابستان‌ها می‌افتیم که جایزه شاگرد اول شدنمان، یک شب گردش در شهربازی بود. چرا شهربازی در تهران، متولد و چرا برای همیشه تعطیل شد را در این گزارش با هم می‌خوانیم.  

یک مکان رویایی در شمال تهران که کل ملت مجذوبش بودند

تا قبل از پا گرفتن بوستان‌های عمومی در پایتخت، تهرانی‌ها برای تفریح و تفرج به باغ‌های تهران و شمیران یا اطراف شهر می‌رفتند. یا اینکه به یکی از امامزاده‌ها که بیشتر امامزاده‌ صالح(ع)، امامزاده قاسم(ع) و امامزاده داود(ع) بود سر می‌زدند تا هم استخوانی سبک کرده و هم همانجا در حیاط امامزاده زیراندازی پهن کنند که برای خودش زیارتی بود و سیاحتی.

رشد جمعیت و توسعه پایتخت سبب شد تا مکان‌های تفریحی عمومی ساخته شود. یکی از نخستین مجموعه‌های تفریحی عمومی که در حوالی میدان ونک و قبل از شهربازی اوین ساخته شد، «فانفار» بود. «سیدمهدی اعرابی» یکی از اهالی قدیمی محله اوین و شمیران می‌گوید: «فانفار، پارک تفریحی نسبتاً کوچکی بود که در جنوب میدان ونک قرار داشت. فانفار با داشتن وسایل بازی متنوع و اسباب‌بازی‌های برقی مکان محبوب برای بچه‌ها بود. برای ورود به فانفار ورودی هم پرداخت می‌شد.» با افزایش جمعیت، مجموعه فانفار پاسخگوی نیاز شهروندان نبود و تهران شهربازی بزرگ‌تری را می‌طلبید. 

شهربازی بزرگتر و مجهزتر تهران که در خاطره‌ها به نام معروفش «لونا پارک» ماندگار شده، در اراضی اوین ساخته شد. جایی که پیش از ساخت شهربازی، پارک وی ساخته شده بود و بزرگراه‌های مدرس (شاهنشاهی سابق) و چمران را به هم وصل می‌کرد. اعرابی در توضیح بیشتر موقعیت شهربازی اوین می‌گوید: «سال ۱۳۴۶ پهلوی دوم که ادامه تصرفات اراضی کشاورزی اوین در زمان پهلوی اول را در دستور کار داشت تمام اراضی کشاورزی اوینی‌ها را به تصرف دولت درآورد. از جمله اقداماتی که در این اراضی کشاورزی انجام شد، ساخت بزرگراه پارک وی بود.

یک مکان رویایی در شمال تهران که کل ملت مجذوبش بودند

بزرگراهی که در دو طرف و همچنین بلوار وسط درخت و گل کاشته شده‌بود. این بزرگراه بعد از عبور از اراضی کشاورزی و باغ‌های طرشت و ورود به باغ‌های ونک، وارد اراضی اوین می‌شد و در خیابان ولی‌عصر (پهلوی سابق) ادامه پیدا می‌کرد. این اتفاقات حدفاصل سال‌های ۱۳۴۶ تا ۱۳۴۸ رخ داد و بزرگراه قابل‌ تردد بود. از سوی دیگر هتل استقلال(هیلتون سابق) نیز تازه ساخته شده‌بود.

در همین اراضی باغ و کشاورزی متعلق به اوینی‌ها، قطعه زمینی بود که سازمان نمایشگاه‌ها آن را به «ماشاءالله پدرثانی» اجاره داد. پدرثانی در تهران اقدامات مشابه انجام داده‌بود و نوآور بود. از جمله اینکه آموزشگاه رانندگی اتومبیل را برای نخستین بار در تهران راه‌اندازی کرد.» مالکان اراضی کشاورزی اوین هر روز شاهد بودند که یک دستگاه بازی بچه‌ها در این قطعه زمین نصب شد و شهربازی بزرگ تهران سر و شکل گرفت و توسعه پیدا کرد.  

یک مکان رویایی در شمال تهران که کل ملت مجذوبش بودند

گره کور ترافیک

شهربازی هر روز از ساعت ۴ بعدازظهر تا پاسی از شب با صدای جیغ و شادی و هیجان بچه‌ها جان می‌گرفت. در حالی‌که صدای فریاد و هیاهوی دائمی، کمی آن سوتر همسایگان شمالی شهربازی را که ساکنان محله اوین بودند، می‌آزرد. اعرابی می‌گوید که صدای شهربازی از ده اوین تا انتهای درکه می‌رفت و آسایش اهالی را سلب کرده‌بود: «هرچه عده‌ای از صدای شهربازی در رنج بودند، عده‌ای دیگر در شهربازی شادی می‌کردند و لذت می‌بردند.» لونا پارک یا همان شهربازی بزرگ تهران در سال‌های آغازین فقط در فصول بهار و تابستان فعال بود و رفته‌رفته با استقبال زیاد تهرانی‌ها از این مجموعه تفریحی، در فصول پاییز و بهار هم دایر بود. هرچه تعداد مراجعان به لونا پارک بیشتر می‌شد، معضل ترافیک در راه ورودی به آن و کمبود جای پارک بیشتر خود را نشان می‌داد.

اعرابی ادامه می‌دهد: «شهربازی بزرگ تهران چند سال بعد از انقلاب هم با در اختیار گذاشتن و ضمیمه کردن پارکینگ غربی نمایشگاه (که آن هم از زمین‌های متنازع فیه بین اوینی‌ها و مسئولان نمایشگاه بود) به کار خود ادامه داد و شهربازی باز هم بزرگ‌تر شد.» گره کور ترافیکی زمانی بود که نمایشگاه‌ بین‌المللی دایر بود و بازدیدکنندگان را به سوی خود می‌کشید.  

یک مکان رویایی در شمال تهران که کل ملت مجذوبش بودند

تعطیل برای همیشه

بعد از انقلاب اموال ماشاالله پدرثانی، مصادره و به بنیاد شهید تحویل داده شد. با ساخت پارک ارم در غرب تهران و همچنین ساخت شهربازی در شهرستان‌ها، تقاضای بالای شهروندان برای استفاده از لوناپارک تقریباً شکسته شد. شهربازی در مرکز استان‌های بزرگ نیز با نام لوناپارک نامگذاری شده‌بود.

ترافیک طولانی و تجمع مراجعان به لوناپارک باعث شد جانمایی دیگری برای لوناپارک در نظر گرفته شود. در مجموع این شرایط قرار شد لونا پارک که پس از مصادره در اختیار بنیاد شهید قرار داشت، از اراضی اوین به جای دیگری منتقل شود. لوناپارک سال ۱۳۸۵ به مبلغی بیش از ۳۰ میلیارد تومان از سوی شهرداری تهران از بنیاد شهید، خریداری و از همان زمان تعطیل شد. زمین لونا پارک برای ساخت مرکز تحقیقات کودکان سرطانی در نظر گرفته شد. ساختمانی که اکنون در مراحل پایانی ساخت است.

یک مکان رویایی در شمال تهران که کل ملت مجذوبش بودند

جای خالی شهربازی

 واژه لوناپارک که کلمه‌ای با ریشه لاتین است و سال‌های بعد از انقلاب به شهربازی تغییر پیدا کرد، چنان در ادبیات کودکان آن روزگار محبوب بود و جای خود را باز کرده‌بود که هنوز هم از شهربازی بزرگ تهران با نام لونا پارک یاد می‌کنند. استفاده از اسامی لاتین برای نام رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و... بیشتر باعث جلب مشتری می‌شد و به همین دلیل طرفداران زیادی داشت.

در کنار اسباب‌بازی‌های متنوع در لوناپارک، تعداد زیادی هم اغذیه‌فروشی، بستنی‌فروشی، بادکنک‌فروشی و... در لوناپارک دایر بود که شادی بیشتری را برای بچه‌ها ایجاد می‌کرد. نظارت و استانداردسازی شهربازی‌ها بسیار اهمیت دارد. تورق روزنامه‌های سال‌های گذشته نشان می‌دهد که‌گاه و بیگاه حوادث کوچک و بزرگی در شهربازی تهران اتفاق می‌افتاد که منجر به مرگ یا نقص عوض افراد می‌شد. تونل وحشت، سفینه، کشتی، آبشار، ترن هوایی و قالیچه پرنده هنوز جایی پیدا نکردند تا برای بچه‌ها خاطره بسازند و همچنان در رؤیای بچه‌های دیروز زنده‌اند.  

یک مکان رویایی در شمال تهران که کل ملت مجذوبش بودند

نامگذاری خیابان سئول

سال ۱۳۵۶ شهردار سئول به تهران می‌آید و با شهردار وقت تهران دیدار می‌کند. خیابانی در جوار لونا پارک به نام سئول نامگذاری می‌شود و خیابانی در سئول به نام تهران. خیابان سئول یکی از راه‌های ورودی اصلی لوناپارک بود.  

یک مکان رویایی در شمال تهران که کل ملت مجذوبش بودند

سربالایی یا سرپایینی!؟  

یکی دیگر از تفریحات و سرگرمی افرادی که به لوناپارک می‌رفتند، این بود که در خیابان منتهی به لونا پارک با دنده خلاص سربالایی بروند! راهی که از بزرگراه چمران به لونا پارک منتهی می‌شد (قبلاً به آن جاده اوین به ونک می‌گفتند) همیشه پر از تعدادی خودرو بود که ایستاده‌بودند و منتظر بودند تا در سربالایی با دنده خلاص بروند. این خیابان به خیابان برعکس تهران معروف بود. یک سرازیری بود نه سربالایی. گفته می‌شد که خطای دید است. انواع و اقسام حدس‌های عالمانه و عامیانه هم در این‌باره مطرح می‌شد که در هر صورت برای افرادی نوعی سرگرمی بود. در همه قسمت‌های محله اوین از این شگفتی‌ها زیاد است که حالا به بخشی از خاطرات نوستالژی ایرانی‌ها تبدیل شده است و جز ترکیبی از یک خاطره تلخ و شیرین باقی نماند.

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتي 9/5 ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود
آموزش هوش مصنوعی

تا دیر نشده یاد بگیرین! الان دیگه همه با هوش مصنوعی مقاله و تحقیق می‌نویسن لوگو و پوستر طراحی میکنن
ویدئو و تیزر میسازن و … شروع یادگیری:

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  نظر کاربران

  • ناشناس

   ظرف تنها دو سال بزرگراه مدرس را ساختند.

  • بچه قدیم

   ضمن تشکر خیلی با این خاطرها حال کردم واشکم در آمد
   دمت گرم

   پاسخ ها

   • بانویی ازوطن

    یادش بخیر ،عکسی ازسفینه لوناپارک داریم .،همه چی به روز شده ،طوری بایدزندگی کنیم که حسرت این روزا،نخوریم .

  • علی جان

   من در ۸ سالگی رفتم و هنوز هم یادم میاد ذوق میکنم ، بعد پارک خرم جای خوبی واسه تفرج شد که هنوز هم واسه بچه ها جذابه

  • ناشناس

   خیلی ساده اید کدوم بزرگراه برید ببینید الان جای شهربازی چه ساخت وسازی شده

  • ناشناس

   فکر کنم اون دختر بچه الان ۶۰ ساله شده باشه ، چه شیرین بوده برای مردم اون زمان

  • جلیل نراقیان

   این برنامه ها باید اجرا شوند تا مردم هر روز غمگین تر از دیروز گردند...
   بر باعث و بانی دلخوری مردم لعنت !

  • شاهین

   من هم یه دهه شصتی ام هنوزم تو رویا هام سوار سفینه شهر بازی لونا پارکم واقعا حیف شد.

  • ناشناس

   لعنت و نفرین به کسانیکه علم و توان مسیولیت شان را ندارند و با پررویی اصرار به ماندن دارند

   پاسخ ها

   • توپچی

    جانا سخن از زبان ما میگویی

  • ناشناس

   سینما ۲۰۰۰، رنجر، رودخانه وحشی، سفینه، قالیچه پرنده، ماشین برقی و ... یادش بخیر
   ترن هوایی نداشت، برای ترن هوایی میرفتیم ارم
   لعنت به بزرگ شدن

  • ناشناس

   دیگه شهربازی ها مثل قبل رونق ندارد اصلا ساخته نمیشه چون مردم وقت رفتن ندارن ، زمان روحانی هنوز بود ولی رییسی کشور را به تاریکی برد

  • ناشناس

   در شهر تهران با این جمعیتی که الان داره باید ۲تا شهربازی بزرگ دیگه مثل پارک ارم افتتاح بشه

   پاسخ ها

   • کاکا

    همان بازیها شاید جدیدتر رو جنب برج میلاد برده اند
    حتما یه سری بزن البته با جیب پر از پول برید اگر با خانواده
    تشریف بردید حداقل ۲ میلیون تومن ناقابل برای فقط چند
    بازی برای ۴ نفر

  • امید

   یادش بخیر ، این متن منو برد به سالها قبل

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج