۷۹۳
۵۰۰۰

ريزه كاري هايي كه بايد از خواص بهداشتي گياهان طبيعي بدانيد

بهار پوست بدون دخالت مواد شيميايي

قطعا تا به‌حال درباره موادبهداشتي طبيعي و محصولات آرايشي با منشا گياهي شنيده يا از اين محصولات استفاده كرده‌ايد؛ محصولاتي كه با كمك مواد طبيعي موجود در طبيعت تهيه و توليد مي‌شود تا كمترين عوارض و اثر سويي را روي پوست، مو و شادابي و نشاط افراد داشته باشد.

قطعا تا به‌حال درباره موادبهداشتي طبيعي و محصولات آرايشي با منشا گياهي شنيده يا از اين محصولات استفاده كرده‌ايد؛ محصولاتي كه با كمك مواد طبيعي موجود در طبيعت تهيه و توليد مي‌شود تا كمترين عوارض و اثر سويي را روي پوست، مو و شادابي و نشاط افراد داشته باشد. شايد كمتر توجه كرده باشيد تركيبات اصلي اين محصولات كه از تركيب مواد طبيعي، گياهان، سبزي‌ها، ميوه‌ها و مواد معدني در طبيعت با تركيب با مواد پايه و روغن‌هاي پايه در آزمايشگاه‌ها تهيه مي‌شوند، خود به تنهايي مي‌توانند تاثيرات قوي، موثر و شفابخشي براي نشاط و سلامت پوست و موي ما به همراه داشته باشند. اگر چه آماده كردن و تهيه جوشانده، لوسيون يا ماسك پوست و مو از اين موادطبيعي كمي وقت‌گير و دشوار است اما اثرات درماني منحصر به فرد اين مواد طبيعي آنقدر قابل توجه است كه به يك بار امتحان كردن آن مي‌ارزد.

بهار پوست بدون دخالت مواد شيميايي


زيبايي پوست و مو بدون لوازم شيميايي

كاربرد مواد طبيعي و غيرشيميايي به‌منظور زيباسازي پوست و مو در بسياري از سالن‌هاي زيبايي و بهداشتي در جهان رايج شده است. بسياري از متخصصان زيبايي بر اين باورند كه مواد شيميايي و مصنوعي كه در برخي فرآورده‌هاي بهداشتي پوست و مو وجود دارد به مرور زمان موجب تخريب سلول‌هاي سطحي پوست و مو شده و در دراز مدت اثرات سوء از خود به جاي خواهد گذاشت. استفاده از تركيبات جو و ديگر تركيبات و مشتقاتي كه با كمك جوي تازه بدست مي‌آيد از جمله پركاربردترين مواد طبيعي در حفظ سلامت پوست و مو است.


ازافتادگي پوست جلوگيري كنيد

گياه اسطوخودوس به‌دليل خواص درماني منحصر به فردي كه دارد از جمله گياهان دارويي است كه بسيار مورد توجه درمانگران و متخصصان پوست و مو قرار مي‌گيرد. يكي از خواص منحصر به فرد اين گياه پيشگيري از شلي و آويزان شدن پوست با افزايش سن است. با كمپرس كردن جوشانده اين گياه روي صورت خود و ماساژ آن مي‌توانيد از بروز افتادگي و شلي پوست و عضلات صورت پيشگيري كنيد.
براي تهيه اين جوشانده كافي است 002 گرم از اين گياه را درون آب جوش ريخته و به‌مدت 02 دقيقه آن را بجوشانيد. سپس مايع به‌دست آمده را صاف و خنك كرده و آن را به كمك يك دستمال نخي تميز روي صورت كمپرس كنيد.


براي نابودي جاي جوش چه كنيد؟

گياه ميخك از جمله گياهان دارويي است كه براي تهيه و توليد بسياري از كرم‌هاي لايه‌بردار با منشا گياهي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. از عصاره يا اسانس اين گياه در تهيه بسياري از كرم‌هاي طبيعي و صنعتي استفاده مي‌شود. براي استفاده از گياه تازه ميخك در منزل به‌منظور از بين بردن جاي جوش و زخم‌هاي باقي مانده از آن مي‌توانيد. ۰۰۱ گرم از اين گياه را درون آب ريخته و به‌مدت ۰۲ تا ۰۳ دقيقه بجوشانيد تا عصاره آن باقي بماند. اين عصاره را صاف كرده و اجازه دهيد تا خنك شود سپس مي‌توانيد با كمك يك پنبه يا پد كوچك اين لوسيون را روي صورت خود به‌خصوص روي لك‌ها و جاي باقي مانده از جوش‌ها بماليد.


چگونه خشكي پوست را از بين ببريد؟

روغن كرچك طبيعي و خالص خواص درماني فوق‌العاده‌اي دارد به‌صورتي كه تنها ماساژ چند قطره از آن روي پوست سر در مدت زمان كوتاهي مي‌تواند خواص درماني چشمگيري را از خود به نمايش بگذارد. استفاده از اين روغن تنها به افرادي كه دچار خشكي پوست، خشكي مو و داراي موهاي شكننده هستند، توصيه مي‌شود. در اين صورت مي‌توانيد با كمك 01 تا 51 قطره روغن كرچك طبيعي پوست سر و موهاي خود را ماساژ دهيد. تكرار اين كار 2 تا 3 بار در هفته كمك مي‌كند تا از ميزان خشكي پوست و مو به مرور كاسته شده و موها نرم و خوش حالت شوند. بهتر است پس از دريافت ماساژ با روغن كرچك با كمك يك حوله كه با بخار اتو يا بخار آب آن ‌را گرم و مرطوب كرده‌ايد سر خود را بپوشانيد تا ميزان جذب روغن را افزايش دهيد.


نكته - محصولات آرايشي كه با استفاده از كرم‌هاي پايه و عصاره و اسانس مواد طبيعي و گياهان ساخته مي‌شوند علاوه بر آنكه آسيبي به پوست وارد نمي‌كنند، مي‌توانند تاثيرات درماني فوق‌العاده‌اي نيز داشته باشند.


بهار پوست بدون دخالت مواد شيميايي

درخشندگي و شفافيت مو با ماءالشعير

حتما تا به حال براي‌تان پيش آمده كه در برخي آرايشگاه‌ها، آرايشگر يا متخصص زيبايي پس از آرايش و پيرايش موي شما، مقداري ماءالشعير طبيعي روي موهاي شما اسپري
كند. از ديدگاه اين افراد استفاده از ماءالشعير و اسپري‌كردن آن روي موها موجب درخشندگي و شفافيت موها مي‌شود. البته اين ديدگاه صحيح است اما بايد توجه داشت كه مداومت و استمرار اين كار است كه موجب درخشندگي و شفافيت موهاي شما مي‌شود. براي اين منظور مي‌توانيد هر روز بعد از استحمام و شستن موهاي‌تان در حالي كه رطوبت آن‌ها را گرفته‌ايد و تنها نم‌اندكي روي موهاي‌تان باقي مانده است، ماءالشعير طبيعي و بدون مواد افزودني را روي موهاي‌تان
اسپري كنيد.


بهار پوست بدون دخالت مواد شيميايي

لك‌هاي صورت را محو كنيد

اين روزها استفاده از كرم‌ها و لوسيون‌هاي آرايشي و بهداشتي با منشا گياهي در ميان بسياري از خانم‌ها رواج يافته است؛ اين محصولات كه با استفاده از كرم‌هاي پايه و عصاره و اسانس مواد طبيعي و گياهان ساخته مي‌شوند علاوه بر آنكه آسيبي به پوست وارد نمي‌كنند، مي‌توانند تاثيرات درماني فوق‌العاده‌اي نيز داشته باشند. درصورت دسترسي به اين محصولات بهتر است با جايگزين كردن آن‌ها به جاي محصولات آرايشي و بهداشتي شيميايي، سلامت پوست و موي خود را تضمين كنيد. در غيراين صورت مي‌توانيد با استفاده از تركيب آرد خالص جو و مقدار اندكي ماء‌الشعير بدون افزودني‌هاي مجاز ماسكي تهيه كنيد و آن را به‌مدت ۲۰ دقيقه تا نيم‌ساعت روي پوست خود قرار دهيد. اين ماسك علاوه بر آنكه موجب طراوت و نرمي پوست‌تان مي‌شود، لك‌هاي پوست شما را نيز از بين مي‌برد.


بهترين پاك ‌كننده آرايش

عصاره گل سرخ يكي از بهترين مواد و تونيك‌هاي طبيعي به‌منظور پاكسازي پوست و تميز كردن مواد آرايشي از روي صورت است. استفاده مداوم از اين عصاره و تونيك علاوه بر تاثيرات پاكسازي پوست به از بين رفتن زبري پوست كمك كرده و موجب لطافت و شادابي آن مي‌شود. اين محصول طبيعي به دليل خاصيت انقباضي كه دارد به جمع شدن منافذ پوستي نيز كمك مي‌كند. دقت داشته باشيد استفاده از گلاب طبيعي و خالص مي‌تواند به‌صورت روزانه براي پاكسازي صورت از آلودگي‌ها و گرد و غبار محيط بيرون از خانه نيز مورد استفاده قرار بگيرد. حتما لازم نيست از اين عصاره طبيعي و خوشبو براي پاكسازي مواد آرايشي صورت‌تان استفاده كنيد.


بهار پوست بدون دخالت مواد شيميايي

از بين بردن‌خستگي چشم‌ها با چاي

قطعا تا امروز از مادر يا مادربزرگ خود درباره خواص درماني گياه چاي بسيار شنيده‌ايد. دم كرده اين گياه از زمان‌هاي بسيار دور براي تسكين، آرامش بخشي و از بين بردن خستگي چشم در ميان مردم رايج بوده است. البته با اين تفاوت كه در گذشته گياه چاي به‌صورت طبيعي مورد استفاده قرار مي‌گرفت اما امروزه برگ چاي طي فرآيندي صنعتي به دست مخاطب مي‌رسد. بنابراين خواصي كه در اين مطلب به آن اشاره مي‌كنيم مربوط به برگ‌هاي چاي طبيعي است كه به روش سنتي تهيه شده و دم مي‌شود. درمانگران طب سنتي كمپرس چشم و عضلات اطراف آن را با دم كرده گياه چاي بسيار مفيد مي‌دانند. آن‌ها معتقدند اين دم كرده خستگي عضلات چشم را برطرف كرده و به نشاط، شادابي و جواني چشم‌ها كمك مي‌كند.

منبع : مجله سیب سبز

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج