۹۵۶۷ ۲ نظر
۵۰۰۲

لوازم آرايشي مرگبار را بشناسيد

شامپوهاي سمي‌

تاحالا به فهرست تركيبات به كار گرفته شده در لوازم بهداشتي و آرايشي خود توجه كرده‌ايد؟ حتما پيش خود فكر مي‌كنيد مواد به كار گرفته‌شده در توليد اين محصولات خوشبو و مغذي هستند اما هميشه اين‌‌طور نيست.

شامپوهاي سمي‌
شامپوهاي سمي‌

وقتي قصد خريد لوازم آرايشي داريد، ممكن است پيدا ‌كردن رنگ دلخواه كه با رنگ‌ پوست‌تان متناسب باشد براي‌تان مشكل باشد. اگر علاوه بر اين‌ها به‌دنبال يك ماده‌ آرايشي ايمن و غيرسمي هم باشيد كه هيچ‌گونه خطري براي سلامت شما نداشته باشد و بعدها شما را دچار مشكلات متعدد نسازد كار سخت‌تر مي‌شود. شما بهتر مي‌دانيد كه بايد هميشه به‌دنبال مواد آرايشي غيرسمي باشيد به‌خصوص بعضي از لوازم آرايشي بسيار مهم‌تر هستند مثلا حتما بايد به‌دنبال رژلبي سالم باشيد چون لب‌ها يكي از حساس‌ترين قسمت‌هاي بدن هستند. دكتر استكي مالكان، عضو انجمن مواد آرايشي سالم و نويسنده كتاب «تنها به‌دنبال صورت زيبا نباشيد» مي‌گويد: «پوست به‌شدت مواد مختلف روي خود را جذب مي‌كند و علاوه بر اين، موادشيميايي كه روي لب‌هاي‌تان استفاده مي‌كنيد به راحتي مي‌تواند وارد دهان شما و بعد وارد دستگاه گوارش شود.»

بعضي از مارك‌ها تمام مواد مصرفي‌‌شان را روي برچسب محصول توليدي‌ نمي‌نويسند بنابراين يك مقدار انتخاب ماده آرايشي سالم مشكل‌تر مي‌شود و نمي‌توان به راحتي مواد آرايشي سمي را تشخيص داد. انجمن مواد آرايشي سالم و ايمن فهرستي از مواد شيميايي مضر را منتشر كرده‌است كه در ادامه مطلب هر كدام را براي شما توضيح مي‌‌دهيم.


مواد آرايشي بهداشتي را از داروخانه‌هاي معتبر خريداري كنيد. مواد آرايشي و بهداشتي كه در كناره‌هاي خيابان يا مراكز غيرمعتبر با قيمت‌هاي پايين‌تر به فروش مي‌رسند چندان قابل اعتماد نيستند. توليدكنندگان اين مواد از تركيبات ممنوعه كه ارزان‌تر هم هستند براي ساخت مواد آرايشي كمك مي‌گيرند و براي‌شان سلامت مصرف‌كننده اهميتي ندارد. مواد آرايشي و بهداشتي را از مراكز معتبر با مارك شناخته شده تهيه كنيد و قبل از خريد هم برچسب روي آن را بخوانيد تا از نبود هر نوع ماده و تركيب ممنوعه در آن مطلع شويد.


چه شامپوهايي سمي‌ هستند؟
 • ماده خطرناك: سورفاكتانت
از مواد رايجي كه در بعضي محصول‌ها يافت مي‌شود، مي‌توان به ماده‌اي اشاره كرد كه به‌ويژه در محصولات حاوي سورفاكتانت يافت مي‌شود و از طريق پوست، تنفس و گوارش قابل جذب بوده و گفته مي‌شود، علاوه بر خشكي و التهاب پوست و مخاط‌ها، درصورت مصرف زياد آثار سرطان زايي نيز دارد. ايزوپروپيل الكل و الكل‌هاي مشابه كه به وفور در اين محصولات يافت مي‌شود، مي‌تواند باعث خشكي، التهاب و درماتيت آلرژيك و چروك خوردگي سريع‌تر پوست شود. سديم لوريل سولفات و آمونيوم لوريل سولفات كه در بسياري از مواد آرايشي و بهداشتي يافت مي‌شود، در دسته سورفاكتانت‌هاي آنيوني قرار مي‌گيرند و در اكثر مواد شوينده و كف‌كننده استفاده مي‌شوند. سورفاكتانت‌هاي كاتيوني نيز كه بار الكتريكي مثبت دارند، در محصول‌هايي از قبيل نرم كننده‌ها و صاف كننده‌هاي مو و لباس به‌عنوان ضدالكتريسته ساكن وجود دارند. مصرف اين مواد علاوه بر آثار التهابي و آلرژيك بر پوست و چشم، درصورت جذب سيستميك يا خورده شدن به‌طور اشتباهي مي‌تواند آثار داخلي متعددي داشته باشد.


خطراختلالات هورموني
 • ماده خطرناك:فتالات
واژه فتالات كه به‌صورت Phthalates ممكن است روي برچسب رژ لب ديده شود ماده‌اي است كه در آزمايشگاه مشخص شده كه باعث به‌وجود آمدن اختلالات هورموني مي‌شود و با آزمايش روي حيوانات نيز مشاهده شد، در جنين آن‌ها نقص‌هايي را به‌وجود مي‌آورد. معمولا 2 قسم از اين ماده در مواد آرايشي استفاده مي‌شود يكي بنزيل فتالات(BBP) و ديگري دي‌بوتيل فتالات(DBP).


به خوشبوها اعتماد نكنيد
 • ماده خطرناك: فراگرنس
برچسب مواد آرايشي خود را نگاه كنيد تا در آن عبارت fragrance freeوجود نداشته باشد به‌خصوص اگر پوستي حساس داريد چون اين افزودني‌هاي خوشبو مي‌توانند باعث تحريك پوست شما شوند و مشكلاتي را ايجاد كنند. حتي گاهي در توليد عطر و ادكلن، باز مقدار زيادي ماده معطركننده به محصول‌ اضافه‌ مي‌شود كه مي‌توانند باعث سردرد، سرگيجه، آلرژي پوستي و تغييرات رنگ پوست شوند. هرگاه قصد خريد يك محصول آرايشي و بهداشتي داشتيد دقت كنيد كه روي آن عبارت fragrance free نوشته شده باشد.


رژ لب‌ها را نخوريد!
 • ماده خطرناك: فرم‌مالدئيد
فرمالدئيد كه در خيلي از محصول‌ها مثل رژ لب، لاك ناخن و.. يافت مي‌شود، مي‌تواند باعث التهاب و تحريك پوستي شده و درصورت تماس مزمن باعث ضعف عمومي شود. رنگ‌هاي شيميايي متعددي كه در محصول‌هاي مختلف، به‌ويژه در محصول‌هاي زيبايي و آرايشي مصرف مي‌شود، مي‌تواند درصورت رعايت نكردن استانداردهاي خاص، مشكل ساز باشد. گاهي اين رنگ‌ها براي ايجاد رنگ خاصي با هم تركيب مي‌شوند كه علاوه بر عوارض پوستي، مي‌تواند عوارض متعدد داخلي نيز داشته باشد. به‌ويژه در مورد رژلب كه در طول روز چند بار تكرار شده و احتمال دارد با خوردن هر نوع ماده غذايي مقداري از آن مستقيما نيز وارد بدن شود.


حساسيت شديد در كمين شماست
 • ماده خطرناك: اكسي بنزون
اگر خواستيد رژلب يا هر نوع كرم مخصوص لب بخريد كه روي آن ادعا شده بود كه از لب‌هاي شما در مقابل اشعه‌هاي مضر آفتاب محافظت مي‌كند حتما روي برچسب آن را ببينيد تا در آن اكسي بنزون (Oxybenzone) نباشد اين ماده مي‌تواند باعث به‌وجودآمدن حساسيت يا اختلال هورموني شود حتي مي‌تواند به سلول‌ها نيز آسيب برساند.


مراقب باشيد سرطان نگيريد
 • ماده خطرناك: بوتيل هيدروكسي
ماده بوتيل هيدروكسي كه روي برچسب ماده آرايشي شما به‌صورت (Butylated Hydroxyanisole) نوشته مي‌شود به‌عنوان يك ماده نگهدارنده شناخته مي‌شود اما چندي پيش موسسه ملي سم شناسي آمريكا اعلام كرد، اين ماده مي‌تواند در انسان‌ها منجر به سرطان شود اما متاسفانه در بسياري از مواد آرايشي و بهداشتي مثل رژ لب و خط چشم اين ماده وجود دارد.


اختلال در فعاليت غدد
 • ماده خطرناك :پارابن
روي برچسب رژلب را نگاه كنيد و به‌دنبال هر عبارتي باشيد كه در آن واژه paraben وجود دارد، مثلا عبارت propylparaben، ethylparabenو نشان مي‌دهد يكي از مواد هم خانواده اين ماده مضر در رژ لب وجود دارد. اين ماده شيميايي مي‌تواند فعاليت‌هاي غددي را كمي مختل كند يعني به عبارت ساده‌تر مي‌تواند وضعيت هورمون‌ها را در بدن شما به هم زند.اين ماده به‌طور وسيعي در مواد آرايشي استفاده مي‌شود و در واقع يك ماده نگهدارنده است كه از رشد ميكروب‌ها جلوگيري مي‌كند. اين ماده همچنين در ريمل، كرم‌هاي صورت، ضدآفتاب‌ها، دئودورانت‌ها و....وجود دارد.

اختصاصی مجله اینترنتی برترین ها Bartarinha.ir

شامپوهاي سمي‌


محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  نظر کاربران

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج