۶۷۷۳۶۷ ۵ نظر
۵۱۲۸

کلاغ‌ها باهوش‌تر از آن چیزی هستند که فکر می‌کنید

در طول تاریخ، همیشه هوش این پرندگان انسان‌ها را شگفت زده کرده است. هوش آن‌ها آنقدر زیاد است که ممکن است باعث وحشت ما شود.

برترین‌ها: در طول تاریخ، همیشه هوش این پرندگان انسان‌ها را شگفت زده کرده است. هوش آن‌ها آنقدر زیاد است که ممکن است باعث وحشت ما شود. اما مغز کلاغ تنها به اندازه انگشت انسان است پس چطور می‌تواند این قدر باهوش باشد؟

به اندازه یک بچه هفت ساله باهوش هستند

هرچند مغز کلاغ نسبت به مغز انسان بسیار کوچک‌تر است، اما آنچه اهمیت دارد نسبت اندازه مغز به اندازه بدن است. مغز کلاغ نسبت به بدنش با مغز نخستی‌سانان قابل مقایسه است. به عبارت دیگر می‌توان کلاغ را یک میمون پرنده تصور کرد. اینکه این میمون رفتار دوستانه یا پلیدانه‌ای با شما دارد بستگی به رفتار شما با او و هر یک از دوستانش دارد.
کلاغ‌ها باهوش‌تر از آن چیزی هستند که فکر می‌کنید

آن‌ها چهره انسان را تشخیص می‌دهند

آیا می‌توانید کلاغ‌ها را از هم تشخیص دهید؟ در این مورد کلاغ از ما باهوش‌تر است، چون می‌تواند صورت انسان‌های مختلف را از هم تشخیص دهد. تیم تحقیقاتی «جان مازرلوف» کلاغ‌ها را اسیر کرده، آن‌ها را علامت گذاری و سپس آزاد کردند. اعضای تیم ماسک‌های مختلف به صورتشان زده بودند. بعد از آن کلاغ‌ها به افرادی که ماسک می‌زدند حمله و سر و صدا می‌کردند، اما تنها ماسک‌هایی که توسط افرادی که مزاحم آن‌ها شده بودند پوشیده شده بود.
کلاغ‌ها باهوش‌تر از آن چیزی هستند که فکر می‌کنید

آن‌ها درباره شما با هم حرف می‌زنند

اگر فکر می‌کنید دو کلاغ که شما را تماشا و قار قار می‌کنند درباره شما حرف می‌زنند، احتمالا درست فکر می‌کنید. چون در تحقیق مارزلوف حتی کلاغ‌هایی که توسط دانشمندان گرفته نشده بودند هم به آن‌ها حمله می‌کردند. اما کلاغ‌ها چطور مهاجمان خود را برای سایر کلاغ‌ها توصیف می‌کنند؟ ارتباط کلاغ‌ها هنوز درک نشده است. شاید شدت، ریتم و طول قارقارها اساس زبانشان را شکل دهد.

کلاغ‌ها باهوش‌تر از آن چیزی هستند که فکر می‌کنید

یادشان می‌ماند که چه کردید

به نظر می‌رسد کلاغ‌ها می‌توانند کینه خود را به فرزندانشان انتقال دهند، حتی نسل بعدی کلاغ‌هایی که مورد آزار قرار گرفته بودند به دانشمندان ماسک‌زده حمله می‌کردند. یک مورد دیگر از حافظه کلاغ‌ها به اونتاریو مربوط می‌شود. حدود نیم میلیون کلاغ در مسیر مهاجرت خود در چاتام توقف کردند که تهدیدی برای محصولات کشاورزی این منطقه به حساب می‌آمدند. شهردار جنگ با کلاغ‌ها را اعلام و شکار آن‌ها شروع شد. از آن زمان کلاغ‌ها هنگام عبور از چاتام آنقدر بالا پرواز می‌کنند که از تیراندازی در امان باشند.

کلاغ‌ها باهوش‌تر از آن چیزی هستند که فکر می‌کنید

آن‌ها از ابزار استفاده و مسائل را حل می‌کنند

کلاغ‌ها هم مثل برخی حیوانات از ابزار استفاده می‌کنند. آن‌ها علاوه بر استفاده از شاخه‌ها به عنوان نیزه و قلاب، سیم را برای ساخت ابزار خم می‌کنند، حتی اگر قبلا هرگز با سیم مواجه نشده باشند. در یک مورد یک کلاغ تشنه یک سنگ را داخل ظرف آب انداخت تا سطح آب بالا بیاید و بتواند آب بخورد. دانشمندان آزمایش کرده اند تا ببینند آیا واقعا کلاغ‌این هوش را دارد. برای این کار یک جایزه شناور را در یک ظرف عمیق قرار دادند. کلاغ‌ها اشیای سنگین را داخل آب می‌انداختند تا جسم شناور به آن‌ها برسد. آن‌ها اشیایی که روی آب شناور می‌ماند و هم چنین اشیای بزرگی که وارد محفظه نمی‌شدند را انتخاب نمی‌کردند. بچه‌های انسان حدود پنج تا هفت سالگی به این درک از جابجایی حجم می‌رسند.
کلاغ‌ها باهوش‌تر از آن چیزی هستند که فکر می‌کنید

کلاغ‌ها برای آینده برنامه می‌ریزند

برنامه ریزی برای آینده فقط ویژگی انسان‌ها نیست. بسیاری از حیوانات برای فصل سرما غذا انبار می‌کنند. کلاغ‌ها تنها به رویدادهای آینده فکر نمی‌کنند، بلکه به کلاغ‌های دیگر هم فکر می‌کنند. وقتی کلاغی غذا پیدا می‌کند به اطراف خود نگاه می‌کنند تا ببیند کسی او را دیده یا خیر. اگر حیوان دیگری او را ببیند، کلاغ وانمود می‌کند گنجش را پنهان می‌کند، اما در واقع آن را میان پرهایش پنهان کرده است. سپس پرواز می‌کند تا یک مخفیگاه تازه پیدا کند. اگر کلاغی ببیند که کلاغ دیگری مشغول پنهان کردن گنجش است، می‌داند که این یک بازی است و گول نمی‌خورد. در عوض کلاغ اول را تعقیب می‌کند تا مخفیگاه جدیدش را پیدا کند.

کلاغ‌ها باهوش‌تر از آن چیزی هستند که فکر می‌کنید

با موقعیت‌های جدید سازگار می‌شوند

کلاغ‌ها با زندگی در دنیای انسان‌ها سازگار می‌شوند. آن‌ها نگاه می‌کنند ما چه می‌کنیم و از ما یاد می‌گیرند. دیده شده که کلاغ‌ها دانه‌های آجیل را روی خط عابر پیاده می‌اندازند تا اتومبیل‌ها از رویشان عبور کرده و آن‌ها را باز کنند. حتی آن‌ها چراغ‌ راهنما را نگاه می‌کنند و وقتی چراغ عابر پیاده سبز شد برای برداشتن مغزی که انداخته بودند می‌روند. همین موضوع به تنهایی نشان می‌دهد که کلاغ‌ها از بسیاری از عابرین پیاده باهوش‌تر هستند. کلاغ‌ها برنامه رستوران‌ها و روزهای جمع آوری زباله را به یاد می‌آورند تا بتوانند به موقع سراغ آشغال‌ها بروند و در آن بگردند.
کلاغ‌ها باهوش‌تر از آن چیزی هستند که فکر می‌کنید
کلاغ‌ها شباهت‌ها را می‌فهمند

کلاغ‌ها مفاهیم انتزاعی مثل مقایسه و شباهت را درک می‌کنند. یک تیم تحقیقاتی در مسکو به کلاغ‌ها آموزش دادند اشیایی که از نظر رنگ، شکل یا تعداد شبیه بودند را با هم تطابق دهند. سپس پرنده‌ها آزمایش شدند تا ببینند می‌توانند اشیایی که همان رابطه را با هم دارند را تطابق دهند یا خیر، و مشاهده کردند کلاغ‌ها این مفاهیم را درک می‌کنند.
کلاغ‌ها باهوش‌تر از آن چیزی هستند که فکر می‌کنید

آن‌ها می‌توانند باهوش‌تر از حیوانات خانگی باشند

گربه‌ها و سگ‌ها می‌توانند مسائل نسبتا پیچیده را حل کنند، اما نمی‌توانند ابزار بسازند و از آن استفاده کنند. در این مورد می‌توانید بگویید که کلاغ‌ها از سگ‌ها و گربه‌ها باهوش‌تر هستند. اگر حیوان خانگی شما طوطی باشد به اندازه کلاغ باهوش است. با این حال هوش موضوعی پیچیده و اندازه گیری آن دشوار است. طوطی‌ها نوک خمیده‌ای دارند بنابراین استفاده از ابزار برایشان سخت‌تر است. هم چنین سگ‌ها از ابزار استفاده نمی‌کنند، اما با انسان‌ها همکاری می‌کنند تا نیازهایشان را برطرف کنند. گربه‌ها بشر را به جایی رساندند که آن‌ها را پرستش کنند. کدام گونه از نظر شما باهوش‌تر است؟ از نظر دانشمندان مدرن غیرممکن است که یک آزمون هوش را در مورد گونه‌های مختلف اجرا کنیم، چون مهارت یک حیوان در حل مسئله، حافظه و آگاهی به شکل بدن، محل سکونت و مغز او بستگی دارد. با این حال حتی با استانداردهایی که برای اندازه گیری هوش انسان استفاده می‌شود، کلاغ‌ها بسیار باهوش هستند.
کلاغ‌ها باهوش‌تر از آن چیزی هستند که فکر می‌کنید

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  نظر کاربران

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج