۹۵۳۹۲۳ ۵ نظر
۵۲۴۷

عجیب‌ترین زبان‌ها در دنیای حیوانات

در قلمروی حیوانات با متنوع‌ترین و عجیب‌ترین موجودات روی زمین مواجه می‌شوید. اما برخی حیوانات ویژگی‌های خاص پنهانی دارند؛ مثلا زبان با ابعاد یا عملکرد عجیب و غریب.

برترین‌ها : در قلمروی حیوانات با متنوع‌ترین و عجیب‌ترین موجودات روی زمین مواجه می‌شوید. اما برخی حیوانات ویژگی‌های خاص پنهانی دارند؛ مثلا زبان با ابعاد یا عملکرد عجیب و غریب. بسیاری از زبان‌های حیوانات کثیف و لزج به نظر می‌رسند، اما نقش مهمی در کسب موادغذایی دارند. در این مطالب با عجیب‌ترین و منحصربه فرد‌ترین زبان‌ها در دنیای حیوانات آشنا می‌شوید.

آفتاب‌پرست، زبان دراز

عجیب‌ترین زبان‌ها در دنیای حیوانات

آفتاب‌پرست‌ها یکی از خارق العاده‌ترین حیوانات روی زمین هستند. نه تنها رنگ پوست آن‌ها قابلیت تغییر دارد، بلکه چشمانشان به هر جهتی می‌چرخد و زبانی دارند که دو برابر طول بدنشان است! آفتاب‌پرست‌ها با شلیک زبانشان با سرعت برق، از آن برای شکار حیوانات استفاده می‌کنند.

فلامینگو، زبان با بافت سفت‌شدنی

عجیب‌ترین زبان‌ها در دنیای حیوانات

زبان فلامینگو‌ها عملکرد غیرمعمولی دارد. زبان آن‌ها ساختاری دارد که می‌توانند مثل نهنگ‌ها غذای خود را فیلتر کنند. اما از آن عجیب‌تر، دانشمندان بافت عجیبی روی زبان فلامینگو کشف کردند که شبیه آلت تناسلی مردانه است. این بافت هنگام غذاخوردن پر از خون شده و سفت می‌شود. محققان فکر می‌کنند که چون فلامینگو‌ها وارونه غذا می‌خورند، این بافت متورم به آن‌ها کمک می‌کند سرشان را ثابت نگه دارند.

خرس آفتاب، زبان بزرگ

عجیب‌ترین زبان‌ها در دنیای حیوانات

طول زبان خرس آفتاب به ۱۵ سانتیمتر می‌رسد. این زبان دراز به آن‌ها کمک می‌کند عسل و حشرات را از کندو یا شکاف‌های درخت بیرون بکشند. یکی دیگر از ویژگی‌های خرس آفتاب، پوزه زرد یا نارنجی رنگ آن‌ها است.

سمندر بی‌شُش، زبانی با بیشترین قدرت

عجیب‌ترین زبان‌ها در دنیای حیوانات

قدرتمندترین زبانی که می‌توانید در دنیای حیوانات پیدا کنید، متعلق به سمندر بی‌شُش است. این حیوان کوچک زبانش را با قدرت ۱۸هزار وات بر کیلوگرم از عضله پرتاب می‌کند. همچنین زبانش را به طول نصف بدن خود در کمتر از ۷ میلی ثانیه دراز می‌کند، یا به عبارتی ۵۰ برابر سریعتر از یک چشم به هم زدن انسان!

مرغ مگس‌خوار

عجیب‌ترین زبان‌ها در دنیای حیوانات

مرغ‌های مگس می‌توانند با سرعت فوق‌العاده‌ای شهد گیاهان را بخورند. انرژی الاستیکی که هنگام استفاده از زبانشان آزاد می‌شود، مثل یک پمپ کوچک عمل می‌کند که با استفاده از آن می‌توانند شهد را قورت بدهند.

مورچه‌خوار غول‌پیکر، زبان دراز و چسبناک

عجیب‌ترین زبان‌ها در دنیای حیوانات

مورچه‌خوار غول‌پیکر از مورچه و موریانه تغذیه می‌کند. این پستاندار عجیب و غریب بوی طعمه خود را حس می‌کند و می‌تواند با پنجه‌های بزرگش تپه مورچه‌ها و موریانه‌ها را از هم بپاشد. طول زبان آن‌ها به ۵۰ سانتیمتر می‌رسد و بسیار چسبناک است. این ویژگی به آن‌ها اجازه می‌دهد مورچه‌های زیادی را در یک آن ببلعند.

لاکپشت گازگیر الیگاتور، زبان صورتی کوچک

عجیب‌ترین زبان‌ها در دنیای حیوانات

این هیولای دریایی ترسناک یک زبان صورتی‌رنگ کوچک دارد که شبیه کرم است و با آن ماهی‌ها را فریب می‌دهد. به محض نزدیک شدن ماهی‌ها، لاکپشت فک‌های قدرتمند خود را می‌بندد. این گونه آمریکایی، بزرگترین لاکپشت آب‌های شیرین جهان است و تا ۷۵ کیلوگرم رشد می‌کند.

مار، بوییدن با زبان

عجیب‌ترین زبان‌ها در دنیای حیوانات

آیا می‌دانستید که مار‌ها از زبانشان برای حس بویایی استفاده می‌کنند؟ وقتی ماری زبان چنگالی خود را بیرون می‌آورد، در واقع مشغول جذب ذرات بو در هواست. آن‌ها از حس بویایی خود برای پیدا کردن طعمه، اجتناب از شکارچیان و پیدا کردن دوست استفاده می‌کنند. نر‌ها با کمک بو تشخیص می‌دهند که آیا یک ماده برای جفتگیری آماده است یا نه.

ببر، زبان زبر

عجیب‌ترین زبان‌ها در دنیای حیوانات

ببر‌ها زبانی بسیار زبر دارند. به این ترتیب می‌توانند گوشت را از استخوان جدا کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند به راحتی پوست و پر طعمه را جدا کنند. وعده‌های غذایی آن‌ها طعم بهتری دارد.

پنگولین یا پولک‌پوست، زبان دراز از نزدیکی لگن ریشه می‌گیرد

عجیب‌ترین زبان‌ها در دنیای حیوانات

پنگولین‌ها پستانداری هستند که به طور جدی در معرض خطر انقراض قرار دارند و شکارچیان آن‌ها را به خاطر پولک‌هایشان شکار می‌کنند. آن‌ها به اشتباه تصور می‌کنند که این پولک‌ها خواص درمانی دارند. این موجودات با استفاده از زبان دراز و باریکشان از حشرات تغذیه می‌کنند.نکته عجیب درباره این حیوانات این است که زبانشان نه از دهان، بلکه از نزدیکی لگن ریشه می‌گیرد. زبان آن‌ها تا حدود ۱۰ سانتیمتر از دهانشان بیرون می‌آید.

سقنقور زبان آبی

عجیب‌ترین زبان‌ها در دنیای حیوانات

سقنقور زبان آبی نامش را از زبان آبی خود گرفته است. این رنگ عجیب برای دورنگه داشتن شکارچیان به کار می‌آید. وقتی آن‌ها در معرض تهدید قرار بیگیرند، دهانشان را باز می‌کنند و زبان آبی خود را در پس زمینه صورتی دهان نمایش می‌دهد. این رنگ‌ها همراه با صدای «هیس هیس» علامتی است که شکارچیان را دور می‌کند.

زرافه، زبان بنفش

عجیب‌ترین زبان‌ها در دنیای حیوانات

نه تنها گردن دراز از مشخصه‌های زرافه است، بلکه زبان نیم متری آن‌ها هم قابل توجه است. این زبان عضلانی انعطاف پذیر هنگام خوردن برگ شاخه‌های بلند به کار می‌آید. یکی دیگر از ویژگی‌های جالب زبان آن‌ها، رنگ بنفشی است که برای پیشگیری از آفتاب سوختگی به کار می‌آید.

زرافه گردن‌کوتاه یا اُکاپی، شستن گوش‌ها با زبان

عجیب‌ترین زبان‌ها در دنیای حیوانات

اکاپی هاموجودات عجیبی هستند. آن‌ها هم مثل زرافه‌ها زبان درازی دارند که برای جمع آوری برگ‌ها استفاده می‌شود. علاوه بر این، از آنجا که زبان‌ها آنقدر بلند است که به چشم‌ها و گوش هایشان می‌رسد، از زبان خود برای مراقبت از آن‌ها استفاده می‌کنند. این حیوانات طبیعت ترسویی دارند و در ابتدای قرن بیستم کشف شدند.

نهنگ آبی

عجیب‌ترین زبان‌ها در دنیای حیوانات

نهنگ‌های آبی بزرگترین حیوانات روی زمین هستند و زبان بسیار بزرگی هم دارند که وزنش به ۲.۷ تن می‌رسد، یعنی به اندازه یک فیل بالغ! اما نهنگ‌ها از گیاهانی شبیه به نخ تغذیه می‌کنند و مجبورند به مقدار زیاد از آن بخورند تا سیر شوند. آن‌ها از زبان غول‌پیکر خود برای خارج کردن آب اضافی از دهانشان استفاده می‌کنند.

منبع: top۱۰hq

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  نظر کاربران

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج