۱۹۷۷۵۲
۳ نظر
۹۱۰۲
۳ نظر
۹۱۰۲
پ

کراس فیت چیست؟ | فواید، معایب، برنامه غذایی و مکمل‌ها + تمرینات

کراس فیت ترکیبی از تمرین مقاومت، پلایومتریک انفجاری، تمرین سرعت، وزنه برداری به سبک قدرتی و المپیک، کتل بلز، تمرین وزن بدن، ژیمناستیک و تمرین‌های استقامتی است.

مجله همشهری تماشاگر: «آمادگی بدنی نه تنها برای هدف شناخته شده بلکه برای هدفی نامشخص» شعار کراس فیت است. کراس فیت یکی از برنامه‌های آمادگی جسمانی و قدرتی است که تعداد طرفداران آن به سرعت رو به افزایش است.

تاریخچه کراس فیت

کراس فیت در سال ۲۰۰۰ تاسیس شد، ولی جرقه‌های ابتدایی شروع به کار آن سال‌ها قبل وقتی که گلسمن یک ژیمناستکار نوجوان بود، زده شد. وی مانند تمام نوجوانان ورزشکار می‌خواست قوی‌تر باشد. او متوجه شد که با کارکردن با دمبل و وزنه می‌تواند از تمام ژیمناستکار‌های دیگر پیشی بگیرد.

او به غیر از ژیمناستیک دوچرخه سواری هم می‌کرد و دوستان ژیمناستکار گلسمن در وزنه برداری یا دوچرخه سواری توان رقابت با او را نداشتند و در عین حال دوستان دوچرخه سوار او نیز قادر به اجرای حرکات آکروباتیک گلسمن در ژیمناستیک نبودند. گلسمن در سال ۱۹۹۵ در کالیفرنیا باشگاهی تاسیس کرد و در همان سال از طرف اداره پلیس شهر سانتاکروز دعوت شد تا نیرو‌های این اداره را تمرین دهد. تا قبل از این بیشتر کار او برگزاری جلسات تمرینی اختصاصی برای افراد بود. اما بعد از آن که هر روز افراد بیشتری برای تمرین با او تماس می‌گرفتند تعداد مشتری‌های خود را دوبرابر و جلسات تمرینی را به صورت گروهی در باشگاه خود برگزار کرد.

کسانی که پیش از این جلسات تمرینی اختصاصی داشتند نیز از تمرین کردن با سایر افراد و در گروه لذت بیشتری می‌بردند و این گونه بود که جامعه کراس فیت تشکیل شد. اولین شعبه آن در کراس فیت نورت در سیاتل بود. تا سال ۲۰۰۵، ۱۳ شعبه دیگر نیز تاسیس شد و در سال ۲۰۱۲ قریب به ۱۰ سال پس از شروع به کار کراس فیت، ۳۴۰۰ شعبه در سرتاسر جهان مشغول به کار شدند. کراس فیت به معنی دستیابی به آمادگی جسمانی در تمامی زمینه هاست. تمرینات کراس فیت به صورت کلی برای ارتقای ۱۰ ویژگی فیزیکی فرد انجام می‌شود؛ استقامت قلبی- عروقی و تنفس، استقامت بدنی، قدرت، انعطاف پذیری، توان تعادل، سرعت، تناسب اندام، چابکی، دقت و تمرکز.

پس از مدتی کراس فیت کاران دریافتند که با ترکیب فعالیت‌های ورزش‌های مختلف مثل ژیمناستیک، وزنه برداری و دوومیدانی می‌توانند به آن ۱۰ ویژگی موردنظر دست یابند. در این روزش پرهیجان در یک ست تمرینی، هم پایین تنه و هم بالاتنه درگیر است و باعث افزایش شدید سوخت و ساز بدن می‌شود که این امر موجب چربی سوزی بالا می‌شود. برنامه‌های کراس فیت هر روز در حال تغییر است و بدن به یک نوع سیستم تمرینی عادت نمی‌کند.

کراس فیت چیست؟ | فواید، معایب، برنامه غذایی و مکمل‌ها + تمریناتکراس فیت چیست؟ | فواید، معایب، برنامه غذایی و مکمل‌ها + تمرینات

تنوع بالای برنامه‌های کراس فیت باعث می‌شود ورزشکار هر روز با یک چالش جدید رو به رو شود. از برنامه‌های تکراری و کسل کننده که در بدن سازی رشته‌های ورزشی مشاهده می‌شود خبری نیست و ورزشکار با هیجان وارد باشگاه کراس فیت می‌شود. در کراس فیت ۷۰ درصد از تمامی بدن سازی ورزش‌ها به شما آموزش داده می‌شود که در زندگی روزانه و هم در ورزشکارانی که به صورت حرفه‌ای رشته ورزشی را دنبال می‌کنند نقش موثری را ایفا می‌کند.

کراس فیت این امکان را به همه افراد می‌دهد که با هر توان بدنی بتوانند آمادگی جسمانی خود را بالا ببرند. نیرو‌های پلیس تمرینات کراس فیت را مانند تعقیب و گریز و درگیری با یک مجرم می‌دانند. بوکسور‌ها می‌گویند این تمرینات مثل قرارگرفتن در رینگ بوکس است. کراس فیت در دنیای آمادگی جسمانی غوغایی به پا کرده است؛ نه تنها با محبوبیت خود بلکه با ارائه تعریف نوینی که از آمادگی جسمانی دارد. کراس فیت با تمرینات فشرده و هدفدار و محبوبیت روزافزودن خود به نظر می‌رسد برای سال‌ها سلطان ورزش‌های آمادگی جسمانی باقی بماند.

این یک برنامه سنتی و خاص مانند وزنه برداری جداگانه برای یک عضله خاص یا ایروبیک نیست. گرگ گلاسمن، بنیانگذار کراس فیت و ژیمناست سابق، می‌گوید: «تخصص ما تخصص دادن نیست.» کراس فیت یک تمرین بسیار سخت است نه سبک، مخصوصا اگر در حال حاضر فعالیتی ندارید.

کراس فیت چیست؟ | فواید، معایب، برنامه غذایی و مکمل‌ها + تمرینات

کراس فیت چیست؟

کراس فیت ترکیبی از تمرین مقاومت، پلایومتریک انفجاری، تمرین سرعت، وزنه برداری به سبک قدرتی و المپیک، کتل بلز، تمرین وزن بدن، ژیمناستیک و تمرین‌های استقامتی است. کراس فیت با انجام این تمرین ها، اجزای اصلی تناسب اندام را هدف قرار می‌دهد. تناسب ریوی و قلبی، استقامت، قدرت و استحکام عضلانی، انعطاف، نیرو، سرعت، چالاکی، تعادل، هماهنگی و دقت. آموزش روش کراس فیت به ۳ تا ۵ روز کار د هفته نیاز دارد. ورزش‌ها شدید و کوتاه هستند و ۵ تا ۱۵ دقیقه بیشتر طول نمی‌کشند.

ورزش‌های کراس فیت از انواع ورزش‌های انفجاری هستند که به شکل مداری انجام می‌شود و استراحت بین آن‌ها بسیار کوتاه است. تمرینات عمده کراس فیت تمریناتی برای سرتاسر بدن است که شامل فشاردادن، کشیدن، دویدن، پاروزدن و چمباتمه زدن زیر وزنه است.

- بلندکردن یک میله وزنه از زمینه، آوردن آن به سمت بالا و جلوی شانه‌ها در عملی سریع و قدرتی.

- تمرین به کمک وزن بدن که با وضعیت ایستاده آغاز می‌شود، سپس شخص به سرعت روی زمین می‌افتد، بلند می‌شود و سپس در وضعیت چمباتمه قرار می‌گیرد و به سمت بالا پرش انفجاری انجام می‌دهد.

کراس فیت چیست؟ | فواید، معایب، برنامه غذایی و مکمل‌ها + تمرینات

- فرد میله وزنه را به سرعت از روی زمین برداشته و به سرعت بالای سر قرار می‌دهد؛ به طوری که دست‌ها صاف نگه داشته می‌شود.

نمونه‌های دیگر از تمرینات، شنا، درازونشست و بارفیکس است. درکراس فیت اغلب از کتل بلز (وزنه‌ای شبیه زنگوله که دسته‌ای بالای سر آن قرار دارد)، توپ‌های طبی، طناب‌های کوهنوردی، طناب پرش و دستگاه پاروزنی استفاده می‌شود.

تفاوت کراس فیت و بدنسازی

بسیاری از افراد بر این باور هستند که برای چربی سوزی ورزش بدنسازی بهترین گزینه می باشد. اما این باور باوری اشتباه است که بین بسیاری از افراد رواج پیدا کرده. به طور دقیق باید گفت ورزش بدنسازی با هدف تبدیل چربی به عضله انجام می‌شود و ارتباطی با سوزاندن چربی ندارد . اما در نقطه مقابل این ورزش، ورزش کراس فیت قرار دارد که با عث چربی سوزی می‌شود. بنابراین اصلی‌ترین تفاوت کراس فیت و بدنسازی میزان چربی سوزی این دو ورزش است.

وسایل مورد نیاز ورزش کراس فیت

برای شروع ورزش کراس فیت باید لوازم مورد نیاز این ورزش برای چربی سوزی را تهیه کنید. لوازمی مانند بدنه اصلی سازه ی کراس فیت، استند قرار گیری جای هالتر ، نردبان معکوس، لند ماین، مدیسن تارگت ، پارالل، مانکی بار و جای بتل از وسایلی است که باید آن‌ها را تهیه کنید.

انواع تمرینات ورزش کراس فیت

برخی از ورزش‌های روزانه از نام ورزشکاران و قهرمانان ارتش برگرفته شده است. ورزش روزانه هر روز تغییر می‌کند و تعداد زیادی از این تمرین‌ها وجود دارد که می‌توانند نسبتا سخت باشند.

برپی

در این تمرین باید ابتدا به صورت اسکات به پایین رفته و سپس با سرعت پاها را به عقب پرتاب کنید. بعد از انجام این حرکت دوباره پاها را حالت اولیه بازگرداننده و از جای خود بلند شوید. این حرکت را چند دور پشت هم تکرار نمایید.

تراستر

این حرکت در کراس فیت باید با دنبل انجام شود. در این حرکت ابتدا بدن خود را بین دو دنبل قرار داده و با حرکت دنبل بدن خود را حرکت می‌دهید. ابتدا دنبل‌ها را روی شونه قرار داده و همزمان به حالت اسکات پایین میروید و سپس با بالا بردن دنبل‌ها از جای خود بلند می‌شوید.

پول آپ

یکی از حرکات اصلی ورزش کراس فیت، حرکت پول آپ است. در این حرکت باید با استفاده از بارفیکس بدن خود را از میله آویزان کرده و سپس بالا بکشید.

ددلیفت

حرکت ددلیفت باید با استفاده از میله انجام شود. ابتدا پاها را به عرض لگن باز می‌کنید و سپس میله را با دست رو به روی بدن قرار می‌دهید. دست‌ها باید کاملا صاف در جهت پایین باشند. سپس با حرکت کمر میله را به سمت ساق پا برده و بعد به حالت اولیه بازمی‌گردید.

باربارا

 این تمرین شامل ۲۰ مرتبه حرکت بارفیکس، ۳۰ مرتبه حرکت شنا، ۴۰ مرتبه حرکت درازونشست و ۵۰ بار حرکت چمباتمه وزن بدن است که به ترتیب انجام می‌شود و در انتهای هر دوره، تنها یک استراحت ۳ دقیقه‌ای امکان دارد.

انگی

 ۱۰۰ مرتبه حرکت بارفیکس، ۱۰۰ مرتبه حرکت شنا، ۱۰۰ مرتبه درازونشست، ۱۰۰ مرتبه چمباتمه وزن بدن که در تمام طول ورزش با هم جمع می‌شوند. (اگر به اندازه کافی اندامتان متناسب نیست، پشت سر هم انجام ندهید.)

مورف

دوی زمان بندی شده به طول یک مایل به همراه ۱۰۰ بار حرکت شنا، ۱۰۰ بار بارفیکس، ۳۰۰ بار چمباتبه زدن وزن بدن که در پایان هر یک مایل دویدن انجام می‌شود.

جکی

یک هزار متر پاروزدن، ۵۰ مرتبه وزنه زدن با یک وزنه انتخابی و ۳۰ مرتبه حرکت بارفیکس. (ترجیحا بدون هیچ استراحتی بین تمرینات انجام شود)

برنامه کراس فیت می‌تواند به دو روش انجام شود؛ توسط خودتان یا در یک باشگاه کراس فیت.

انجام کراس فیت توسط خودتان نیاز به سطح خوبی از تناسب اندام دارد و این که بدانید چطور تمرین‌ها و حرکات را بدون خطر و ایمن انجام دهید. اگر چند تا از تجهیزات ورزشی خاص را دارید، ورزش روزانه می‌تواند با هر نوع شرایط اندامی یا در خانه انجام شود.

جزئیات در مورد چگونگی ایجاد یک باشگاه کراس فیت را می‌توانید در وبسایت کراس فیت پیدا کنید. در این وبسایت می‌توانید یک کتابخانه ویدیویی جامع از فنون مناسب برای انجام همه تمرین‌ها را مشاهده کنید. اگر از انجام ترمین‌های کراس فیت توسط خودتان احساس راحتی نمی‌کنید یا می‌خواهید با انجام تمرین‌ها به صورت گروهی تحرک بیشتری داشته باشید، می‌توانید به باشگاه کراس فیت بپیوندید.

کراس فیت چیست؟ | فواید، معایب، برنامه غذایی و مکمل‌ها + تمرینات

باشگاه‌های کراس فیت کلوب‌های بدن سازی و سلامت معمولی نیستند. شما در این امکان اثری از تجهیزات بی پایان قلبی یا دستگاه‌های مقاومتی نمی‌بینید و اعضای آن تمرینات روزمره و معمول خود را انجام نمی‌دهند. درعوض، این باشگاه مانند یک انبار پر از تجهیزات ورزشی شامل جعبه‌های پلایومتریک، توپ‌های طبی، دمبل و کتل بلز است. میله‌های بارفیکس، طناب‌های کوهنوردی و حلقه‌های ژیمناستیک هم از سقف آویزان هستند. هر باشگاه یک دوره مقدماتی یک ماهه دارد که ورودی‌های جدید باید آن را کامل کنند تا فنون تمرین مناسب برای همه ورزش‌های اصلی که در برنامه کراس فیت انجام می‌شوند را یاد بگیرند.

برای یک دوره چندروزه بعد از ورزش کراس فیت، ممکن است کمی عضلات شما دچار درد شوند. اگر این اتفاق افتاد، شاید قبل از انجام ورزش روزانه بعدی، به یکی- دو روز استراحت نیاز داشته باشید تا عضلات شما به طور کامل بهبود یابد.

مکمل های کراس فیت

ورزش کراس فیت نیز مانند بسیار از ورز‌ش‌های دیگر نیازمند مکمل‌هایی است که بدن را دچار ضعف نکند. برخی از این مکمل‌ها عبارتند از:

کراتین

یکی از اصلی‌ترین موادی که باید د ر هنگام ورزش کراس فیت به آن نیاز پیدا می‌کنید، مکمل کراتین است. این مکمل با افزایش توده عضلانی  و افزایش قدرت می‌تواند فرایند چربی سوزی و ورزش شما را بهبود ببخشد.

بتا آلانین

یکی از مشکلات رایج بین ورزشکاران کراس فیت تجمع مقدار زیادی لاکتات و یون هیدروژن در عضلات است که در گذر زمان باعث ایجاد مشکلات زیادی می‌شود. استفاده از بتا آلانین می‌تواند این مشکل را حل کرده و از درد و سوزش عضلات جلوگیری کند.

پودر پروتئین

پروتئین مورد نیاز بدن بعد از ورزش باید با استفاده از تغذیه تامین شود. با بالاتر رفتن حجم تحرکت و چربی سوزی، میزان مصرف پروتئین بدن نیز بالاتر می‌رود برای همین بهتر است ورزشکاران از پودر پروتئین استفاده نمایند.

کربوهیدرات

بسیاری از افراد معتقد هستند استفاده از کربوهیدرات فرایند چربی سوزی دچار تاخیر می‌شود اما باید بدانید مصرف کربوهیدرات اصلی‌ترین بخش کراس فیت است که باید به آن توجه داشته باشید.

برنامه غذایی مناسب در ورزش کراس فیت

کراس فیت برنامه خوراک روزانه‌ای توصیه می‌کند که شامل ۴۰ درصد کربوهیدرات، ۳۰ درصد پروتئین و ۳۰ درصد چربی است. به توصیه کراس فیت، این برنامه با مصرف گوشت و سبزیجات، آجیل و دانه ها، چند نوع میوه، کمی نشاسته و بدون شکر اجرا می‌شود. برنامه تغذیه کراس فیت توسط مشاور تغذیه تاییدشده ایجاد شده است.

فواید ورزش کراس فیت

 • ورزش‌های کراس فیت بسیار فشرده است و مدت زمان زیادی طول نمی‌کشد.
 • شما می‌توانید در یک دوره کوتاه مدت، ورزش زیادی انجام دهید.
 • تعداد بسیاری از ورزش‌های روزانه وجود دارند که همیشه در حال تغییر هستند.
 • ورزش روزانه می‌تواند در خانه و بدون تجهیزات بسیار گران قیمت انجام شود.
 • با این حال، کراس فیت می‌تواند راه خوبی برای استقامت ورزشکاران باشد
 • برنامه‌های کراس فیت دیگری برای ورزش‌های استقامتی، فوتبال و ژیمناستیک اختصاص داده می‌شوند.

کراس فیت چیست؟ | فواید، معایب، برنامه غذایی و مکمل‌ها + تمرینات

 معایب ورزش کراسفیت

 • امکان آسیب دیدن یکی از خطرات بالایی است که فرد با شرکت در برنامه‌های بسیار فشرده‌ای نظیر کراس فیت به آن دچار می‌شود.
 • نه تنها انجام خود تمرین‌ها همراه با خطر است بلکه انجام آن‌ها تحت وضعیتی ملالت بار نظیر یک دوره فشرده، خطر آسیب‌های بعدی را افزایش می‌دهد.
 •  یکی از آسیب‌های بسیار جدی، اما نادر، به عنوان رابدومیولیز شناخته می‌شود که نگرانی اصلی شرکت کنندگان در تمرینات شدید است. به طور خلاصه، رابدومیولیز نوعی بیماری است که در آن عضله اسکلتی آن قدر شدید آسیب می‌بیند که به سرعت متلاشی می‌شود. اگر چنین اتفاقی بیفتد، سلول‌های عضله ممکن است پاره شوند و محتوای مهم آن‌ها به جریان خون نشت کند و سرانجام منجر به آسیب کلیه و در نهایت نارسایی کلیه شود. این بیماری باید در بیمارستان درمان شود، زیرا به طور بالقوه زندگی را تهدید می‌کند.

ورزش کراس فیت برای چه کسانی مناسب است؟

کراس فیت بیشتر برای افراد سالمی مناسب است که از تمرینات شدید لذت می‌برند. افرادی که بیمار هستند، آسیب دیده اند یا نیاز‌های خاصی دارند باید با دستورالعمل‌های خاصی فعالیت جسمی خود را دنبال کنند. کراس فیت مانند بیشتر ورزش‌های معمول، فواید و خطراتی دارد. ورزش‌های سریع، چالش وار و همیشه متنوع هستند. اگر سالم هستید و می‌توانید در برابر این ورزش خسته کننده تاب بیاورید، پس امتحانش کنید. شاید مانند بقیه کسانی که کراس فیت کار می‌کنند از آن لذت ببرید.

آیا کراس فیت برای بانوان مفید است؟

امروزه در سراسر  دنیا بانوان زیادی از ورزش کراس فیت برای تقویت قدرت، تناسب اندام و اعتماد به نفس خود استفاده می‌کنند. این ورزش برا بانوان نه تنها آسیب زا نیست بلکه به تقویت سلامتی آن‌ها کمک ویژه‌ای میکند.

آیا ورزش کراس فیت برای لاغری مناسب است؟

همانطور که پیش‌تر ذکر شد، کراس قیت یکی از بهرتین ورزش‌ها برای کالری سوزی است. برای همین با داشتن تغذیه مناسب و تمرینات متناسب، می‌توانید با این ورزش به اندام ایده‌آل خود برسید. 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.

محتوای حمایت شده

سایر رسانه ها

  نظر کاربران

  • بدون نام

   لایک

  • dr,setayesh

   من الان دارم انجامش می‌دم تو 1 هفته اول بدنت داغونه و درد داره ولی‌ بعد‌ش عالیه. ورزش جالبیه اصا تکرار نداره توش.و ترکیبی از تمام ورزشاست از شناو وزنه برداری تا اسکوات و.... عالیه عاشقش میشی.

   پاسخ ها

   • بدون نام

    کدوم باشگاه الان اموزش میدن؟

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج