۷۸۹۶۵۰
۵۰۴۶

رپورتاژ آگهی

لمینت سرامیکی

اگر بین انتخاب روش‌های لمینت سرامیکی یا کامپوزیت دچار تردید هستید بهتر است قبل از تصمیم گیری این نکته را بدانید که هر یک از این روش‌ها چه مزایا و معایبی نسبت به یکدیگر دارند.

لمینت سرامیکی یا کامپوزیت، مزایا و معایب

امروزه یکی از پرطرفدارترین خدمات دندان پزشکی انجام کار‌های زیبایی از جمله لمینت سرامیکی یا کامپوزیت دندان است که زیبایی لبخند افراد را چند برابر بهتر می‌کند. اما سوالی که ممکن است پیش بیاید و ذهن برخی از افراد را به خود درگیر کند این است که "کدام روش برای طرح لبخند بهتر است کامپوزیت یا لمینت سرامیکی؟! " البته برخی از افراد هم ممکن است با خود فکر کنند که لمینت سرامیکی با کامپوزیت فرق چندانی ندارد، اما بهتر است بدانید که این دو، روش‌های متفاوتی برای انجام طرح لبخند هستند. اما در ادامه به این موضوع می‌پردازیم که " لمینت دندان سرامیکی یا کامپوزیتی، کدام نوع بهتر است؟ "

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی دندانی یا کامپوزیت دندانی، مسئله این است؟
قبل از پرداختن به هر موضوعی باید بدانید که منظور از کامپوزیت، ونیر کامپوزیت و لمینت، لمینت سرامیکی است. همان طور که گفته
شد هر دو روش‌ برای انجام طرح لبخند استفاده می‌شوند. اما منظور از طرح لبخند چیست؟


از معایب و مزایای لمینیت سرامیکی و کامپوزیت‌ها بیشتر بدانید!

شما می‌توانید با کمک لمینت سرامیکی یا کامپوزیت بدفرمی، شکستکی، ترک خوردگی، کجی، فاصله بین دندانی و بدرنگی دندان‌های خود را از بین ببرید.

گاهی اوقات بنا به نظر پزشک یکی از این روش‌ها ممکن است مورد استفاده قرار بگیرد و گاهی وقت‌ها هم فرد می‌تواند کاندید مناسبی برای هر دو روش‌ها یعنی کامپوزیت یا لمینت سرامیکی باشد که در این صورت خود شخص تصمیم می‌گیرد کدام روش را انتخاب کند. اما قبل از هر اقدامی ابتدا باید شرایط دندان‌ها به خوبی توسط دندان پزشک مربوطه بررسی شود. به عنوان مثال در ابتدا باید روابط بین دندان‌های فک پایین و بالا مورد معاینه قرار بگیرد. همچنین گاهی اوقات ممکن است قبل از انجام لمینت سرامیکی یا کامپوزیت نیاز باشد که روی دندان‌ها اصلاحاتی صورت گیرد. مثلا افرادی که لبخند لثه‌ای دارند باید لیفت لثه انجام دهند و سپس برای طرح لبخند اقدام کنند. اما فراموش نکنید که هر کدوم از روش‌ها یعنی چه لمینت سرامیکی دندانی و چه کامپوزیت دارای مزیت‌ها و معایبی هستند که در ادامه مطلب به این موضوع به طور دقیق‌تر می‌پردازیم.

ممکن است طی تحقیقاتی که کرده اید یا صحبت‌هایی که در زمینه لمینت سرامیکی شنیده اید این باشد که برای انجام لمینت‌های سرامیکی نیاز است که دندان‌ها تراش داده شوند. اولین سوالی که در ذهن افراد به وجود می‌آید این است که آیا واقعا این تراش به دندان‌ها آسیبی وارد می‌کند؟! در پاسخ به این سوال باید بگوییم که اگر تراش دندان به درستی داده شود و به مینای دندان آسیب نرسد، نه مشکلی به وجود نخواهد آمد. اما مسئله‌ای که مطرح است اینه که باید تا جایی که ممکن است از دست زدن به دندان طبیعی خودداری کرد. اما بازهم جای نگرانی نیست و شما می‌توانید بدون دغدغه خاطر این کار را انجام دهید. اما در مقابل روش لمینت‌های سرامیکی، برای انجام ونیرکامپوزیت‌ها نیازی به تراش دندان‌ها نیست و اگر نیاز باشد این تراش دندان نسبت به لمینت‌ سرامیکی کمتر است. نکته دیگری که باید در مقایسه این دو روش بدانید این است که لمینت‌های سرامیکی نسبت به کامپوزیت‌ها شفافیت بالاتر ودرجه رنگ بندی شان متنوع‌تر از کامپوزیت‌ها است که این امر در زیبایی بخشیدن به دندان‌های طبیعی اصل مهمی است. همچنین برای انجام لمینت سرامیکی نیاز است که بین یک تا دوهفته زمان نیاز باشد در صورتی که برای انجام کامپوزیت یک تا دو جلسه کافی است. اما شاید با این مقایسه‌ای که انجام شد هنوز به جواب سوال یعنی " لمینت دندان سرامیکی یا کامپوزیتی، کدام نوع بهتر است؟ " نرسیده باشید؛ چرا که هر یک از روش‌ها با معایب و مزایا‌هایی همراه هستند.

لمینت سرامیکی

اگر بین انتخاب روش‌های لمینت سرامیکی یا کامپوزیت دچار تردید هستید بهتر است قبل از تصمیم گیری این نکته را بدانید که لمینت‌ سرامیکی زیبایی دو چندان بیشتر نسبت به کامپوزیت‌ دارد. به بیان دیگر اگر به دنبال تغییرات اساسی برای دندان هایتان هستید توصیه می‌شود با صلاح دید پزشک از مزیت زیبایی لمینت‌ سرامیکی برخوردار شوید. اما خوب دو نکته ممکن برای شما مسئله ساز باشد یکی تراش دندان‌ها است و دیگری مدت زمانی است که باید برای انجام این کار صرف کنید. اما با مطرح کردن این مسئله شاید دیگر در انتخاب روش مناسب دیگر تردید نداشته باشید. همان طور که می‌دانید امروزه عصر تکنولوژی وپیشرفت سریع علم است. به همین منظور در همه زمینه‌های دندان پزشکی تلاش بر این است که تا جایی که امکان دارد معایب روش‌های نوین از میان برداشته شود. در مورد لمینت‌های سرامیکی هم این اتفاق رخ داده است.

لمینت کریستالی همان لمینت سرامیکی هستند با این تفاوت که بسیار نازک ترند، همچنین برای قرار دندان لمینت‌های کریستالی دیگرنیازی به تراش بر روی دندان‌ها نیست.

از لمینت‌های کریستالی بیشتر بدانید

همان طور که چندین بار در این مقاله گفته شد مهمترین عیب لمینت‌های سرامیکی قدیمی تراش دندان‌ها بود که دندان پزشکان همواره به دنبال برطرف کردن این عیب بودند. در سالیان اخیر محققان آمریکایی تحولی بزرگ در دندانپزشکی زیبایی ایجاد کردند و با معرفی لمینت‌های سرامیکی بسیار نازک به نام آرومز کریستال ونیرز (لمینت‌های کریستالی) که زیبایی فوق العاده و درخشندگی زیباتر از دندان طبیعی دارند که بدون نیاز به تراش دندان به سطح بیرونی دندان چسبانده می‌شود این مشکل را مرتفع کرده اند. لمینت‌های کریستالی با تکنولوژی دیجیتال کدکم و با بالاترین زیبایی و نچرالیتی بهترین انتخاب هستن و مثل لمینت‌های قدیمی احتیاجی به تراش دندان ندارند و فقط احتیاج به آماده سازی اولیه دندان دارند. در مرحله پرپ و قالب گیری، چون تراشی انجام نمی‌شود تزریق بی حسی هم انجام نمی‌شود.

لمینت سرامیکی

ویژگی‌های لمینت‌های کریستالی:


١. ضخامت بسیار نازک در حد ٢/. تا ٤/. میلیمتر.
٢. شباهت بسیار زیاد به مینای دندان.
٣. عدم نیاز به تراشیدن دندان‌ها.
٤. باند بسیار قوی به دندان و داشتن دوامی بین ١٥ تا ٢٥ سال که فوق العادست.
٥. بدلیل ساختار کریستالی درخشندگی بسیار بالای دارد و جذب آب و مواد رنگی ندارد و به همین دلیل ثبات رنگ بسیار بالایی دارد و نیاز به پالیش سالیانه ندارد.

مراحل انجام لمینت کریستالی در دندانپزشکی:

برای انجام لمینت‌های کریستالی تنها به دو جلسه حضور در مطب ما نیاز هست، جلسه اول یک قالب کلی و عکس‌های مخصوص با دوربین از دندان‌های شما گرفته میشود و به لابراتوار اختصاصی ما ارسال میشود و جلسه بعد حدود ٢٤تا ٧٢ ساعت بعد لمینت‌های های کریستالی ساخته شده به مطب ارسال می‌شود و در مطب روی دندان‌های شما نصب می‌شوند.
این لمینت‌ها ٨ سال گارانتی مطب ما را دارند و در صورت بروز هر مشکلی در کوتاه‌ترین زمان بصورت کاملا رایگان مرتفع می‌گردد.

چه افرادی کاندید مناسب برای انجام لمینت (سرامیکی و کریستالی) وکامپوزیت نیستند؟

 • افرادی که دندان قروچه شدید دارند.
 • افرادی که پوسیدگی دندان دارند. (این افراد در ابتدا باید مثل پوسیدگی و عفونت لثه خود را توسط دندان پزشک برطرف کنند و سپس برای انجام طرح لبخند اقدام کنند).
 • افرادی که سایش مینای شدید دندان دارند.

هزینه لمینت (کریستالی و سرامیکی) و کامپوزیت دندان به چه صورت است؟
تنها مسئله‌ای که ممکن است افراد انجام طرح لبخند به روش لمینت (کریستالی و سرامیکی) نسبت به کامپوزیت‌ها دچار تردید کند قیمت آن است. نباید فراموش کرد که لمینت‌های سرامیکی به دلیل زیبایی و شفافیت بهتری که دارند از قیمت بالاتری برخوردار هستند و قیمت کامپوزیت‌ها هر واحد از لمینت‌های سرامیکی کمتر است. همچنین قیمت لمینت‌های سرامیکی و کامپوزیت‌ها بسته به جنس مواد و میزان کاری که بر روی دندان‌ها انجام می‌شود متغیر است.

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج