بلیط هواپیما
۱۳۶۹۷۱۶
۲۶ نظر
۶۷۱۷
۲۶ نظر
۶۷۱۷
پ

کُشتن این سه نفر، بزرگترین اشتباه صداوسیما بود

امروز سالگرد آن روزی‌ست که برنامه فیتیله‌ای‌ها برای همیشه پایان یافت، برنامه فوق‌العاده محبوبی که به دلیل یک حاشیه غیرقابل باور کارش تمام شد و حالا و حتی همین امروز در شبکه‌های اجتماعی همچنان یاد و خاطره‌اش زنده نگه داشته می‌شود.

برترین‌ها: امروز سالگرد آن روزی‌ست که برنامه فیتیله‌ای‌ها برای همیشه پایان یافت، برنامه فوق‌العاده محبوبی که به دلیل یک حاشیه غیرقابل باور کارش تمام شد و حالا و حتی همین امروز در شبکه‌های اجتماعی همچنان یاد و خاطره‌اش زنده نگه داشته می‌شود، گواه این ادعا عکسی‌ست که چهار روز پیش یک کاربر توئیتر به اشتراک گذاشت او یکی از عمو فیتیله‌ای‌ها را در خیابان دیده بود و عکس یادگاری‌اش را در توئیتر گذاشت و کلی هم واکنش گرفت. به هر حال داریم از یک برنامه فوق محبوب صحبت می‌کنیم طبیعی است که حیات این برنامه در شبکه‌های اجتماعی جریان داشته باشد. امروز به بهانه سالگرد پایان این برنامه نگاهی داشته‌ایم به آن چه گذشت:

کُشتن این سه نفر، بزرگترین اشتباه صداوسیما بود

فتیله چه بود و از کجا آمد و چگونه آن قدر محبوب شد؟

گروه فتیله نام گروهی متشکل از محمد مسلمی و حمید گلی و علی فروتن که در تاریخ ۱۵ آبان ماه ۱۳۹۴ پس حواشی جنجال برنامه فیتیله و با تعطیلی این برنامه رسماً به کار خود در صدا و سیما پایان دادند.

حالا به بهانه سالگرد خداحافظی این گروه محبوب برنامه‌های کودک نگاهی انداخته‌ایم به روند فراز نشیب این گروه پرطرفدار در بین مخاطبان صداوسیما.

طی روزهای اخیر یکی از کاربران توئیتر عکسی از خودش در کنار علی فروتن را منتشر کرد که بسیبار مورد توجه کاربران قرار گرفت.

اکانت کابری «بونگو» در این خصوص نوشت:

کنار دانشکده هنر یهو چشم تو چشم شدم باهاش یجوری گفتم عموو که اونم وایستاد گفت جاااانم؟ گفتم عمو من خیلی دوست دارم گفت منم دوست دارم.

کُشتن این سه نفر، بزرگترین اشتباه صداوسیما بود

انتشار این تصویر مقدمه ای شد بر اینکه اشاره کنیم، هر چند نردیک به یک دهه از عدم حضور عمو فیتیله‌ای‌ها در قاب تلویزیون می‌گذرد اما همچنان شوخی و تیکه‌کلام های این گروه هنری همچنان در بین کاربران فضای مجازی محبوب و پرکاربرد است.

در فروردین ماه ۱۳۸۱ گروه تئاتر «چهره‌نما» که «علی فروتن، محمد مسلمی و حمید گلی» اعضای آن بودند، تصمیم گرفتند که از تجربیات خود استفاده و برنامه‌ای درست کنند که صبح‌ها از شبکه‌دو سیما پخش شده و مخصوص کودکان باشد. این برنامه از فروردین ۱۳۸۱ تا اسفند ۱۳۸۹ اجرا شد. چند ماه پس از جدایی مجید قناد مجری و تهیه‌کننده این برنامه از این گروه این برنامه در بهمن ۱۳۸۹ متوقف شد این برنامه همکاری ناموفق با مجید قناد بود.

سال‌های ۱۳۸۶، ۱۳۸۷، ۱۳۸۸ و ۱۳۸۹ پرکارترین، محبوب‌ترین و پراهمیت‌ترین سال‌های فعالیت این گروه بود. پس از ۳ ماه تعطیلی این برنامه، دوباره فیتیله‌ای‌ها با برنامه ای به اسم فیتیله ۲ که جمعه شب‌ها ساعت ۲۱:۰۰ پخش می‌شد به تلویزیون ایران و شبکه ۲ بازگشتند.

این برنامه هم در سال ۱۳۹۱ به کار خود پایان داد؛ ولی برای نوروز ۱۳۹۲ دوباره فیتیله‌ای‌ها به تلویزیون آمدند و با برنامه «فیتیله، عیدا تعطیله» شروع به کار کردند و محمود شهریاری مجری این برنامه بود. در اواسط سال ۱۳۹۲ مهرداد نظام آبادی مجری‌گری این برنامه را برعهده گرفت و تا ۱۵ آبان ۱۳۹۴ برنامهٔ "فیتیله"، به‌طور رسمی ادامه داشت.

در روز جمعه، ۱۵ آبان ۱۳۹۴ نمایشی به نام هتل فیتیله‌ای اجرا شد، که این برنامه با اعتراض گروهی از ترک زبانان روبرو شده و تولید این برنامه متوقف شد.

 صدا و سیما در بیانه‌ای رسمی، دلیل توقف پخش این مجموعه را وجود «دیالوگ‌هایی به زبان ترکی آذربایجانی» در این مجموعه اعلام کرد که «باعث تمسخر و در نتیجه رنجش خاطر و ناراحتی» ترک‌زبان را به دنبال داشت برخی منابع توقف فوری پخش برنامه را تلاشی برای جلوگیری از دامنه‌دار شدن اعتراض ترک‌زبانان دانسته‌اند.

شورای امنیت کشور درباره این برنامه هشدار داد و از رئیس سازمان صدا و سیما خواست که از مردم عذرخواهی کند. با این حال، و علی‌رغم عذرخواهی رئیس صدا و سیما بابت این اتفاق، برخی خبرگزاری‌ها از تجمات در چند شهر در اعتراض به این رویداد خبر داده بودند.

یکی از نمایندگان ارومیه در مجلس نیز در واکنش به این اتفاق خودش را به تمام بچه‌های ایران مدیون دانست.

خداحافظی عموهای فیتیله‌ای از شبکه ۲

در بخشی از نامه خداحافظی این گروه آمده بود:  شاید باورتان نشود که طعم کودکی تنها طعم خوشمزه‌ای است که تا آخر نمی‌دانیم کی و کجا، همیشه در خاطرمان می‌ماند. شاید برای همه انسان‌ها دوران کودکی یک مرحله باشد و در چشم برهم زدنی با تمام زیبایی‌ها و شیرینی‌هایش تمام شود و جز خاطراتی رنگارنگ در دفتر خاطرات عمر چیز دیگری به جا نماند. ولی ما کودکی را دوباره آغاز کردیم و ثابت کردیم که می‌توان در هر مرحله از عمر که زیبایی آن بکر و صادقانه است، زندگی کرد و منزل گزید. کودک ماندیم تا کودکان بمانند.از اینکه بودیم و توانستیم که توانستن را صرف کنیم. از اینکه با دستهایی خالی اما قلبهایی آکنده از عشق میهمانتان شدیم خوشحالیم. از شما گفتیم و با شما رفتیم. با شما خندیدیم و گریه کردیم. در جشن ها و شادی ها در سوگ‌ها و غم‌ها.

واکنش برخی کاربران به انتشار جدیدترین عکس از علی فروتن، یکی از اعضای گروه عموهای فیتیله‌ای در فضای مجازی را بخوانید:

همزمان با تحولات غزه، کاربری به نام «مستوره» سکانسی از برنامه «فیتیله» در اتاق عمل را که وایرال شده است را منتشر کرده:

کُشتن این سه نفر، بزرگترین اشتباه صداوسیما بود

ستایش دیگر فعال توئیتری هم درباره برنامه فیتیله نوشت: نسل جدید نمیتونه درک کنه جمعه ها صبح از خواب بیدار شدنو دیدن فیتیله هارو:)).

اکانت کابری «تک نفره» هم عکسی از عموهای فیتیله‌ای را منتشر کرد و توئیت زد: یعنی عموهای فیتیله‌ای ۸ ساله که تو اون جعبه مونده‌ن؟

کُشتن این سه نفر، بزرگترین اشتباه صداوسیما بود

علی، دیگر فعال مجازی هم آخرین عکس جدید از عموهای فیتیله‌ که در مترو شکار شده است را بازنشر کرد و نوشت: این عکس رو دیدم ناخوداگاه هم لبخند زدم هم گریه ام گرفت.حال روحیم شاید ترکیده!

کُشتن این سه نفر، بزرگترین اشتباه صداوسیما بود

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.
درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتي ۸/۵ ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  مطالب خواندنی

  نظر کاربران

  • امیرحسین

   جای تعجب نداره ک نژادپرستها واسه نژادپرستها دلشون تنگ شده

   پاسخ ها

   • میتی از مشد

    اون چیزهایی که از دست دادیم در مقابل این برنامه و امثالهم قابل مقایسه نیست

   • ناشناس

    نژاد پرست؟ تو اصلا میدونی معنی نژاد پرست دقیقا چیه؟کدوم نژاد؟

  • ناشناس

   صدا و سیما کُشت یا مردم بی جنبه ای که چیزهای بی ربط بهم مربوط کردن و گفتن بهمون توهین شده اون زمان توییتر و اینستا نبود یا نه معلوم نبود چه فحش کِشی میشدن این بیچاره ها

  • ناشناس

   کمال تبریزی خودش بدترین توهینها ر تو فیلمش به بختیاریها کرد با پررویی تمام با تغییر نام بختیاری به بهادری هم الان داره فیلمش و پخش میکنه

  • محمد

   مردم جو زده ایران اینکار رو کردن
   جو گیر تر از ایرانی در دنیا نداریم.

  • ناشناس

   ممنون از لحظات قشنگی که به ما هدیه دادید؛ سلامت باشید

  • ناشناس

   فقط بدشانس بودن

  • ناشناس

   بسیار برنامه مزخرف بود

  • ناشناس

   اینهمه راجعبه اقوام مختلف شوخی کردن تو همه جا و همچنان هم ادامه داره ، چی شد ؟ مثلا همین پایتخت ! بنظرم بعنوان یک مازندرانی درسته بعضی جاها یکم بد و زیادی بود اما در کل آدمیزاد همینه بعضی جاها خطا میکنه و موضوع مهمتر اینه که هدف و اصل کار درست باشه .
   این آدمها بسیار دوست داشتنی و نازنین هستن و الان من برنامه کودک اروپایی ها رو هم میبینم نسبت به ده سال پیش که این عزیزان برنامه اجرا میکردند بسیار ضعیف تر هستن اونور آبی ها .
   این عزیزان هم مثل اکثر ما ایرانی ها در مکانی درست ولی زمانی نادرست بودند

   پاسخ ها

   • ناشناس

    پایتخت چه توهینی به مازندرانیها کرد ؟! فقط بخاطر همین منفی زدم

  • ع_غ

   یکی از اون سالها که عمو فتیله ای پخش می شد ما بخاطر درمان بیماری سرطان‌ دخترم در بیمارستان میرفتیم
   بسیری از ، آخر هفته ها بخصوص جمعه ها که روزهای دلگیری بود در کنار تخت دخترم که تحت شیمی درمانی بود می نشستم و با دخترم که ۱۳ ساله بود به تماشای اون می پرداختیم
   بدون شک در اون روزهای سراسر ترس و استرس ، تماشای این صحنه های شاد ، باعث شادی می شد تا بتونیم شرایط سخت را بهتر تحمل کنیم
   بخاطر همون روحیه شاد این ۳ نفر ،به شدت دوستشان دارم.

  • ناشناس

   فقط میتونم بگم امان از این مردمان سخت گیر

  • ناشناس

   کاش دوباره میومدین تلویزیون تا ماهم لبخند می‌زدیم

  • ناشناس

   کلا هر برنامه که مردم دوست داشتن حذف کردن ومردم رفتن سراغ ماهواره

  • ناشناس

   بی دلیل نیست که الان هیچ برنامه برای کودکای ما نیست
   نسل پدرا و مادرای ما چه برنامه های فرنگی و خوبی براشون ساخته میشد اما الان چی
   ما دهه هشتادیا به لطف همین سه عزیز بزرگوار و عمو پورنگ و گروه دوستداشنیشون تا مدتی حالمون خوب خوش بود

  • ناشناس

   منم به عنوان یه گیلانی بار ها تو سریالها دیدم که کارکتر اصلا نتونسته گویش گیلانی درست بیان کنه( خیلی از همون بازیگرا ادعا دارن ما گیلانی هم هستیم)
   یا تو خیلی از سریالا خدمتکارا شمالی هست
   به هر آدمی برمیخوره
   اما باید دید آخر این پروژه چه تاثیری رو مردم داره
   من خودم زمانی که فیتیله ها پخش میشد ۱۷سالم بود هیچ علاقه ای به دیدن کارتون و برنامه کودک نداشتم ولی هروقت خواهرم مشغول تماشا فیتیله ها بود منم میرفتم یکم نگاه میکردم که بین درسم یه استراحتی کرده باشم بزرگ و کوچیک واقعا جذب میکرد بنظرم این آقایون پر از تجربه هستن قشنگ میدونن چیکار باید برای جذب مخاطب انجام بدن
   کاش حداقل برای جوونایی که میخوان وارد پخش کودک و نوجوان بشن تدریس کنن

  • سپهر

   عالیییییییی به یاد ماندنی باقی هستن

  • ناشناس

   فیلم خاله سوسکه مسلمی را پخش کنید اونوقت فیلم سازی را مقایسه کنید

  • ناشناس

   چرا‌همه‌ی‌برنامه‌های‌قشنگ‌را‌ازماگرفتید

  • ناشناس

   خب مردم اعتراض کردن ، صدا و سیما به پخش ادامه بده ؟؟
   بعد از فیتیله هم این سه نفر برنامه های زیادی در صدا و سیما ساختن و پخش شد . چند تاش را به شخصه یادم میاد

  • ناشناس

   ترکهاملتی روشن واگاهند.

  • ایسارگران بدون بیمه

   هیچ به۹۰بااجرای عادل نمی رسد

  • ناشناس

   صدا و سیما دشمن شادی مردم ایرانه

  • آرام

   افرین برترین ها. حرف دل من رو تیتر زدی

  • علی ایرانی

   بزرگترین اشتباه ،از این اشتباهات نابخشودنی خیلی انجام شده هم تو صدا و سیما ،هم تو آموزش و پرورش ،و هم آموزش عالی و دیگر ادارات دولتی ،متاسفانه گروهی که مسئولیت دارند به طور ارثی دارن انتقالش میدهند به بچه هایشان و اصلا به فکر ملت نیستند هر چیزی که مردم دوست دارند برعکسش عمل میکنند.دیگه برای ما عادی شده

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج