جاباما
۱۳۷۵۹۲۱
۳ نظر
۲۳۰۳
۳ نظر
۲۳۰۳
پ

برفی‌ترین فیلم‌های ایرانی؛ با حضورِ گلی، هانیه، ترانه و بیتا

فیلم‌های عاشقانه زیادی ساخته شده که همه یا بخشی از داستان آن‌ها در زمستان و در روز‌های برفی می‌گذرد، اما فقط بعضی از آن‌ها هستند به واسطه جذابیتشان بیشتر در ذهنمان مانده‌اند.

برترین‌ها: فیلم‌های عاشقانه زیادی ساخته شده که همه یا بخشی از داستان آن‌ها در زمستان و در روز‌های برفی می‌گذرد، اما فقط بعضی از آن‌ها هستند به واسطه جذابیتشان بیشتر در ذهنمان مانده‌اند.

در این فیلم‌ها سرما چنان با ماجرای عاشقانه فیلم گره خورده که نمی‌توانیم داستان را بدون در نظر گرفتن سوز و سرما به یاد بیاوریم. همین که اسمشان می‌آید، منظره‌ای سفید و پر از برف و باران مقابل چشممان نقش می‌بندد.

مروری داریم بر برخی از این فیلم‌ها که در ذهن مخاطبان ایرانی حک شده است:

بانو

برفی‌ترین فیلم‌های ایرانی؛ با حضورِ گلی، هانیه، ترانه و بیتا

نمی‌شود از فیلم‌های زمستانی صحبت به میان بیاوریم و بانوی مهرجویی را از یاد ببریم. شخصیت اصلی این فیلم بانو (بیتا فرهی) همسر محمود متوجه می‌شود که او برای پیوستن به زنی مطلقه قصد ترک و جدایی از وی را دارد. بانو پس از تنها شدن، جهت تسکین درد خود و برای یافتن همدم، کرمعلی باغبان همسایه و همسر بیمارش را به خانه مجلل خود دعوت می‌کند.

فیلم، شرح احوال بانو است که با حضور مهمانان جدید در خانه خود، در ابتدا احساس خشنودی می‌کند، ولی به تدریج متوجه دزدی‌های قربان سالار که از خویشاوندان کرمعلی است و به واسطه او مهمان بانوشده‌است می‌شود.

از هم پاشیدگی روحی بانو و نا بسامانی‌هایی که پس از ورود مهمانان رخ می‌دهد بانو را به سمت تصمیم جدیدش که تغییری در زندگی او به وجود خواهد آورد سوق می‌دهد. بانو که تجربیات جدید روحی را پشت سر گذاشته است در انتها همسرش را که برای جبران و عذر خواهی به سوی او باز گشته، ترک می‌کند.


برف روی کاج‌ها

برفی‌ترین فیلم‌های ایرانی؛ با حضورِ گلی، هانیه، ترانه و بیتا

‌نمی‌توانیم «برف روی کاج‌ها» را یک اثر عاشقانه بنامیم، چون درواقع فیلم درباره تنهایی و تحمل خیانت است، اما در طول فیلم رابطه جالبی میان رویا با برادر همسایه روبه‌رویی شکل می‌گیرد که حیف است از کنارش بگذریم. رویا در بحبوحه تنهایی و اندوه ناشی از خیانت همسرش، به ماجرای جالبی کشیده می‌شود.

همه چیز با یک دزدی از خانه همسایه شروع می‌شود و رویا در جلسه مخصوص محله برای جلوگیری از دزدی‌های اینچنینی با نریمان آشنا می‌شود. رویا و نریمان بی‌توجه به حرف‌های مدیر جلسه، شروع به خندیدن می‌کنند و صحبت‌هایش تا دم خانه ادامه پیدا می‌کند. هل دادن ماشین و قرض دادن نوار و دعوت به کنسرت، زندگی هردو تا در آن روز‌های زمستانی سرد به مرحله جدیدی وارد می‌کند. گرچه این رابطه دوام چندانی ندارد و به جایی نمی‌رسد، اما احساس آرامش خوبی را در فیلم می‌سازد.


اشک سرما

برفی‌ترین فیلم‌های ایرانی؛ با حضورِ گلی، هانیه، ترانه و بیتا

«اشک سرما» روایت رابطه عاشقانه‌ای است میان سرباز متخصص پاکسازی مین و یک دختر کرد در یک منطقه برفی و پرحادثه؛ دختری به اسم روناک که از طرف نیرو‌های کومله ماموریت دارد به شکل یک چوپان نزد سرباز‌های ایرانی برود و حواس آن‌ها را پرت کند. یکی از سرباز‌ها به نام کاوه کیانی به روناک دل می‌بندد و در مسیر فیلم در موقعیتی قرار می‌گیرد که چاره‌ای جز به خطر انداختن جانش برای نجات روناک ندارد.

او وسط برف و بوران روناک را به غاری در سیصد کیلومتری زیر زمین می‌برد تا از خطر یخ زدن جان سالم به در ببرد. در این سکانس نفس‌گیر، برف و سرما به تهدید مهمی در زندگی این شخصیت‌ها تبدیل می‌شود و این هراس کاملا به مخاطب هم انتقال پیدا می‌کند. آن‌ها از برف نجات پیدا می‌کنند، اما بعد از این سرمای زمستان، درست در روز اول عید، کیانی برای خنثی کردن مین می‌رود. حواس او به تکه پارچه لباس روناک که به ســیم خاردار وصل شده پرت می‌شــود و هدف گلوله قرار می‌گیرد.


شب یلدا

برفی‌ترین فیلم‌های ایرانی؛ با حضورِ گلی، هانیه، ترانه و بیتا

فیلم «شب یلدا» داستان مردی عاشق با بازی محمدرضا فروتن را روایت می‌کند. حامد علی‌رغم علاقه بسیار به همسرش مهناز و فرزندش نازی، آن‌ها را پس از ده سال زندگی مشترک به خارج از کشور می‌فرستد. بهانه مهناز برای سفر، آزادی بیشتر است، اما پس از خروج از کشور، رفتار‌های مشکوکی از او سر می‌زند. دوستان حامد در خارج، به او اطلاع می‌دهند که مهناز با فردی به نام «آقای شریف» (از دوستان قدیمی حامد) در ارتباط است.

حامد که از نظر روحی بسیار حساس شده، به همسرش بدگمان می‌شود و خود را در خانه حبس می‌کند. در این مدت، او به‌طور اتفاقی و به صورت تلفنی، با زنی مطلقه به نام «پریا فردوسی» آشنا می‌شود و به توصیه پریا، به مرور گذشته‌اش می‌پردازد. او به تدریج درمی‌یابد که مهناز او را دوست نداشته و بدون عشق با او زندگی کرده است.

مهناز پس از مدتی، تلفنی به حامد اطلاع می‌دهد که برای گرفتن اقامت، باید از حامد طلاق بگیرد و به عقد شریف دربیاید و حامد یک سال را در وضعیت سردرگمی و افسردگی می‌گذراند. در انتهای فیلم، پریا به دیدار حامد می‌آید.


خرس

برفی‌ترین فیلم‌های ایرانی؛ با حضورِ گلی، هانیه، ترانه و بیتا

این فیلم پیرامون مرد رزمنده‌ای به نام نورالدین با بازی پرویز پرستویی است که پس از سال‌ها اسارت در هنگام بازگشت به منزل با ازدواج همسرش گلی با بازی مریلا زارعی روبه رو می‌شود، جدال بین نورالدین و افرا همسر دوم گلی با بازی فرهاد اصلانی درام قصه را شکل می‌دهد.

علاوه بر داستان جذاب، بازیگران این فیلم نیز به درستی انتخاب شده‌اند و لیست بازیگران این فیلم طبیعتاً مخاطب را به تماشای این فیلم وا می‌دارد و خسرو معصومی نیز توانسته بازی خوبی را از بازیگران فیلم خود بگیرد و در واقع یکی از فیلم‌های ماندگار تک تک بازیگران نقش اصلی این فیلم محسوب می‌شود و دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول برای فرهاد اصلانی در سی‌امین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم فجر خود گواهی بر این مطلب است.


پذیرایی ساده

برفی‌ترین فیلم‌های ایرانی؛ با حضورِ گلی، هانیه، ترانه و بیتا

فیلم پذیرایی ساده داستان زن و مردی است که بی آن که حتی نسبت آن‌ها با یکدیگر مشخص گردد در فضایی سرد و کوهستانی میان مردم پول پخش می‌کنند.

 آن‌ها می‌خواهند به خود و یک دیگر ثابت کنند که هنوز هم انسان‌هایی وجود دارند که «انسانیت» و ارزش‌های والاتر را به مادیات ترجیح دهند، اما هرچه سفر آ‌ن‌ها طولانی‌تر می‌شود و آدم‌های بیشتری را می‌بینند امیدشان نیز رنگ می‌بازد. هیچ‌یک از آدم‌هایی که در طول مسیرشان با آن‌ها روبرو می‌شوند و به آن‌ها پول می‌دهند (به جز پیرمرد دکه دار که او هم یحتمل از گناه کردن هراس دارد) حاضر به تعویض پول با دیگر ارزش‌های والاتر و مهم‌تر نیستند، از مرتضی کرندی گرفته – که برادرش را به ده میلیون تومان می‌فروشد- تا معلم روستا که جنازه‌ی دختر تازه متوفایش را با یک کیسه پول عوض می‌کند. بنابراین، تنها انگیزه و امید لیلا و کاوه، در طول این سفر به پوچی می‌رسد و امید آن‌ها نیز به ناامیدی عبث گونه‌ای می‌انجامد.


رسم عاشق‌کشی

برفی‌ترین فیلم‌های ایرانی؛ با حضورِ گلی، هانیه، ترانه و بیتا

یکی از جذابترین عاشقانه‌های برفی سینمای ایران است که در جنگل‌های سرد شمال اتفاق می‌افتد. اولین سه‌گانه‌ای است که خسرو معصومی درباره برف و چوب و عشق ساخته است. مردی از قاچاقچیان چوب به زندان می‌افتد و همسرشش از آنجایی که لطیف، نامزد دخترش را که سرباز است موقع دستگیری شوهرش می بیند با او لج می‌شود. به لطیف اجازه نمی‌دهد دخترش را ببیند و سایه‌اش را با تیر می‌زند. تا اینکه زن متوجه می‌شود پسرش به مدرسه نمی‌رود و رفت‌وآمدهای مشکوک دارد. به لطیف رو می‌اندازد و می‌خواهد تا او را تعقیب کند. لطیف است که به دنبال واقعیت ماجرا می‌رود و سردر می‌آورد که چه کسی باعث دستگیری پدر جلال شده و در همین راه هم جانش را از دست می‌دهد.


اشک سرما

برفی‌ترین فیلم‌های ایرانی؛ با حضورِ گلی، هانیه، ترانه و بیتا

«اشک سرما» روایت رابطه عاشقانه ای است میان سرباز متخصص پاکسازی مین و یک دختر کرد در یک منطقه برفی و پرحادثه؛ دختری به اسم روناک که از طرف نیروهای کومله ماموریت دارد به شکل یک چوپان نزد سربازهای ایرانی برود و حواس آنها را پرت کند. یکی از سربازها به نام کاوه کیانی به روناک دل می‌بندد و در مسیر فیلم در موقعیتی قرار می‌گیرد که چاره‌ای جز به خطر انداختن جانش برای نجات روناک ندارد. او وسط برف و بوران روناک را به غاری در سیصد کیلومتری زیر زمین می‌برد تا از خطر یخ زدن جان سالم به در ببرد. در این سکانس نفس‌گیر، برف و سرما به تهدید مهمی در زندگی این شخصیت‌ها تبدیل می‌شود و این هراس کاملا به مخاطب هم انتقال پیدا می‌کند. آنها از برف نجات پیدا می‌کنند اما بعد از این سرمای زمستان، درست در روز اول عید، کیانی برای خنثی کردن مین می‌رود. حواس او به تکه پارچه لباس روناک که به ســیم خاردار وصل شده پرت می‌شــود و هدف گلوله قرار می‌گیرد.


باد در علفزار می‌پیچد

برفی‌ترین فیلم‌های ایرانی؛ با حضورِ گلی، هانیه، ترانه و بیتا

خسرو معصومی در این فیلم هم ماجرا را در یک جنگل برفی روایت می‌کند و اینبار هم داستان درباره خانواده‌ای است که یک جورهایی به دنبال قطع غیرقانونی درختان هستند. پدر خانواده در تعقیب و گریز از دست ماموران تیر می‌خورد و دیگر نمی‌تواند کار کند. حالا مجبور می‌شود بابت بدهی‌اش دخترش شوکا را به عقد یک پسر عقب‌مانده دربیاورد. در این بین پسر خیاطی به اسم جلیل که برای گرفتن اندازه‌های شوکا برای لباس عروسی به خانه‌اش می‌رود به او علاقه‌مند می‌شود و این علاقه مسیر داستان را تغییر می‌دهد. نهایتا جلیل با کمک همان پسر عقب‌مانده، شوکا را درحالیکه یخ زده است نجات می‌دهد. در این فیلم هم فضای برفی جنگل هم به ایجاد وهم بیشتر کمک کرده و هم صحنه عاشقانه جذابی ساخته است.


شب‌های روشن

برفی‌ترین فیلم‌های ایرانی؛ با حضورِ گلی، هانیه، ترانه و بیتا

نمی‌شود از عاشقانه‌های زمستانی صحبت به میان بیاوریم و «شب‌های روشن» فرزاد مؤتمن را از یاد ببریم. روایت چهار شب از زندگی مرد و زنی که از دو دنیای مختلف که هردو در آن شب‌های سرد بارانی به دنبال گمشده‌ای می‌گردند. شب چهارم هردو گمشده‌شان را پیدا می‌کنند. استاد معنای زندگی را درک می‌کند و رویا به عشقی که یک سال و چهار شب در انتظارش بوده است می‌رسد. لحظه‌های عاشقانه و شعر و قدم زدن در هوای سرد زمستان، جذابیت زیادی به این فیلم داده و آن را به یکی از جذابترین عاشقانه‌های سینمای ایران تبدیل کرده است.

پ
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن برترین ها را نصب کنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتي 8/8 ميليون تومان

ویزیت و مشاوره رایگان
ظرفیت و مدت محدود
درآمد ماهیانه 5-20 میلیون از توی خونه با موبایل

آموزش رایگان کسب درآمد 5-20 میلیون ماهیانه از خونه و فقط با یه موبایل ساده رو در یک وبینار رایگان آموزشی یاد بگیر

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

سایر رسانه ها

  مطالب خواندنی

  نظر کاربران

  • ناشناس

   عیار 124 هم برفی بود

  • ناشناس

   در چشم باد البته فیلم نیست سریاله
   بدنیا اومدن اسد در برف و بوران منجیل

  • مهدي

   جاده هاي سرد با حضور استاد نصيريان

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج