۱۰۶۹۷۹۲ ۱۵ نظر
۵۰۰۰

لغو بازی قانون‌شکنی بود یا مصلحت‌اندیشی؟

دیدار تیم‌های فوتبال پرسپولیس و ذوب آهن اصفهان در هفته ششم لیگ برتر در حالی لغو شده که طبق اعلام این تیم اصفهانی تعداد بازیکنان مبتلای این تیم به ویروس کرونا هفت نفر بوده است؛ یعنی باید بر اساس قانون ۵+۱۱ دیدار این دو تیم برگزار می‌شد!

خبرگزاری ایسنا: دیدار تیم های فوتبال پرسپولیس و ذوب آهن اصفهان در هفته ششم لیگ برتر در حالی لغو شده که طبق اعلام این تیم اصفهانی تعداد بازیکنان مبتلای این تیم به ویروس کرونا هفت نفر بوده است؛ یعنی باید بر اساس قانون ۵+۱۱ دیدار این دو تیم برگزار می شد!

فصل قبل بود که «راهنمای گام دوم مبارزه با کووید-۱۹ فاصله گذاری اجتماعی و الزامات سلامت محیط لیگ فوتبال» از سوی فدراسیون پزشکی ورزشی ابلاغ شد و پس از آن این اجازه به فدراسیون فوتبال داده شد که پروتکل سلامت لیگ فوتبال را پیش ببرد، در این بین برخی موارد دستخوش تغییراتی شد که یکی از مهم ترین موارد شرط برگزاری دیدارها در صورت ابتلای بازیکنان و عوامل تیم ها به ویروس کرونا بود.

در نهایت و بر اساس آخرین تصمیم، قانون ۵+۱۱ از آغاز بیستمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران ملاک عمل قرار گرفت که بر اساس آن هر تیم با ۱۱ بازیکن درون زمین و پنج بازیکن روی نیمکت به شرط اینکه یکی از نیمکت نشینان، دروازه بان باشد و تست کرونای تمام بازیکنان درون زمین و روی نیمکت پیش از بازی منفی اعلام شده باشد، ملزم به برگزاری و انجام دیدار خود است.

فینال لیگ قهرمانان آسیا ۲۹ آذر در قطر برگزار می‌ شود و پرسپولیس، ۲۳ آذر به دلیل لغو دیدار مقابل ذوب آهن دو روز زودتر از اعلام قبلی عازم دوحه شد تا پس از انجام تست های مربوط به کرونا، مجوز حضور در فینال را به دست بیاورد.

برگزاری دیدارهای پرسپولیس در چارچوب رقابت های لیگ برتر برای سازمان لیگ چالش برانگیز بود و تصمیمات گرفته شده زمان‌بندی مسابقات را دستخوش تغییر کرد و لغو دیدار مقابل نساجی و ذوب آهن، مسائل مختلفی را به وجود آورد، هرچند ماجرای لغو این دو دیدار برای سازمان لیگ متفاوت بود.

به توجه به سخت‌گیری قطر در رعایت پروتکل‌های بهداشتی، پرسپولیس در زمان اعزام به این کشور نباید هیچ بازیکن مبتلا به کرونا می‌داشت و در صورت وجود یک نمونه مثبت، کل کاروان این تیم باید به مدت دو هفته در قرنطینه کامل به سر می‌بردند. این قانون از زمان برگزاری مسابقات در قطر رعایت می‌شود و تیم‌های شرقی و غربی مشمول آن شده‌اند.

در دیدار مقابل نساجی، باشگاه پرسپولیس از سازمان لیگ درخواست کرده بود که به دلیل شیوع ویروس کرونا و اجتناب از سفر به قائم‌شهر و نیز زمین چمن مصنوعی ورزشگاه شهید وطنی، دیدار این تیم برابر نساجی در تهران برگزار شود که مورد پذیرش باشگاه نساجی قرار نگرفت و در نهایت سازمان لیگ به منظور همراهی با پرسپولیس، رای به لغو این دیدار داد.

نکته قابل تامل اما در مورد سرنوشت دو دیدار اخیر تیم فوتبال ذوب آهن مقابل شهر خودرو مشهد و پرسپولیس بود. طبق اعلام مدیرعامل باشگاه ذوب آهن به ایسنا قبل از دیدار مقابل پدیده تعداد مبتلایان این تیم به ۱۷ نفر (۱۶ بازیکن و یک نفر از کادر فنی) رسید و از طرفی سه نفر از بازیکنان این تیم هم که به ویروس کووید-۱۹ مبتلا شده‌ بودند در اردوی تیم ملی جوانان حضور داشتند و تمام این موارد را به صورت مکتوب به سازمان لیگ ارسال شده بود.

در نهایت اما سازمان لیگ برتر فوتبال ایران با استناد به قانون ۵+۱۱ بازیکن غیرمبتلا به ویروس کرونا، رای به برگزاری دیدار تیم های فوتبال ذوب آهن اصفهان و شهرخودرو مشهد گرفت.

بر اساس اعلام مسئولان باشگاه ذوب‌آهن به خبرنگار ایسنا، تعداد مبتلایان این تیم به ویروس کرونا قبل از دیدار مقابل پرسپولیس به هفت نفر کاهش یافت و درست شب قبل از بازی بود که به صورت غیر رسمی به ذوب آهنی ها اعلام شد دیدار این تیم مقابل پرسپولیس در هفته ششم لیگ برتر برگزار نخواهد شد، آن هم در شرایطی که کاروان ذوبی‌ها در تهران حضور داشتند!

سوالی که در مورد تصمیم سازمان لیگ برتر فوتبال ایران وجود دارد این است که دیدار تیم های فوتبال پرسپولیس و ذوب آهن با استناد به قانون لغو شده است؟ آیا تعداد بازیکنان غیر مبتلای این تیم به ویروس کرونا کمتر از عدد تعیین شده بر اساس قانون ۵+۱۱ بوده است؟ یا دیدار مربوطه به دلیل مصلحت اندیشی ناشی از احتمال ابتلای بازیکنان پرسپولیس قبل از دیدار فینال لیگ قهرمانان آسیا لغو شده است؟

ماجرا زمانی جالب‌تر می‌شود که مسئولان باشگاه پرسپولیس و از جمله یحیی گل‌محمدی، سرمربی این تیم صراحتا عنوان کردند که درخواستی برای لغو دیدار با ذوب‌آهن نداشته‌اند و اتفاقا به منظور آماده‌سازی بیشتر قبل از رفتن به قطر، روی انجام بازی با این تیم اصفهانی تاکید داشته‌اند.

موضوعی که از سوی سازمان لیگ باید به آن پاسخ داده شود این است که تعداد مبتلایان تیم فوتبال ذوب آهن پس از راستی آزمایی تیم پزشکی سازمان لیگ که به منظور انجام تست کرونا به اصفهان سفر کرده بود چه تعداد بوده و آیا تصمیمی فراتر از قانون در خصوص این دیدار - همانند دیدار مقابل نساجی - گرفته شده است یا خیر؟

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  نظر کاربران

  • کلا توی کشورمون هروقت میخوان یه چیزی ماستمالی کنن میگن مصلحت اندیشی.

  • قربون برم خدا را یه بام و دو هوا را

  • تیم لنگ حکومتی اووخ می شد کرونا می گرفتند!

   پاسخ ها

   • بدون نام

    کیستون اوخ شده فعلا

  • نویسنده با اینکه خودش دقیقا میدونه موضوع چیه خودش رو به حماقت میزنه،همه میدونن که پرسپولیس درخواست داشت تا هر دوبازی با نساجی و ذوب انجام بشه،نساجب به دلیل حسادت مدیران کیسه کشی که داره با پرسپولیس برای بازی در تهران همراهی نکرد در حالیکه قطعا با کیسه یا هر تیم دیگه ای این همکاری رو میکرد بدون شک،و ذوب هم بخاطر اینکه حدادی فر که ناقل بوده سه روز با تیمش تمرین کرده پس قانونا تیم تخلف کرده و حتی باید بازی سه هیچ هم بشه اما میبینیم بعضی از افراد پرمدعا حرف از همکاری با پرسپولیس هم میزنند

   پاسخ ها

   • بدون نام

    عادت کردین به سه هیچ های مفتی
    جام اسنپی
    نتیجه سه هیچ
    هیچ منطقی ندارین خداوکیلی

   • بدون نام

    کاملا درسته

   • حمید پرسپولیسی

    کاملا درسته اما دوست عزیر نرود میخ آهنی در سنگ کیسه

   • مراد

    وقتی میگن لنگی منطق نداره یعنی این،تو ک میگی مدیرای نساجی استقلالی هستنو با این تیم همکاری میکنن سر محمود فکری کدوم همکاری رو کردن،،یکم فهم هم خوب چیزیه ک لنگیا محروما ازش

   • بدون نام

    وای وای وای

   • دختر آبی

    کرونا برا منفی شدن بین دوتا سه هفته زمان نیاز داره،حالا ببینیم بازی جمعه استقلال با ذوب آهن لغو میشه ؟؟

  • چهار ساله مصلحت فوتبال ایران حمایت و قهرمانی یه تیم خاص لنگیه،،،،،،پارسال بازیهای استقلال یک دونه هم عقب نیفتاد،،،با کلی بازیکن کرونایی با بازیکنای امید مجبور شدن بازی کنن،،،ولی وقتی پای تیم لنگی باشه،،میشه مصلحت ملی،،،،،،،ایشاالله لنگ تو فینال سوراخه.....

   پاسخ ها

   • پرسپولیسه قهرمان

    احتمالا شما پارسال لیگ عربستان رو تماشا میکردی .بازی با پارس جنوبی یادت رفته کیسه کش

   • صادق درستکار

    شما از قهرمانی ما میسوزید خوب به تیمتون بگید قهرمان بشه تا سوزش کم بشه بماچه مربوطه

  • قانون شکنی بود چون حدادیفر مریض با خودشون اورده بودن فرودگاه .تا بیاد بازیکنان پرسپولیس مریض کنه ...لعنت بهشون با این نقشه ای که کشیده بودن ..تیرشون به سنگ خورد .چون خدا هوای تیم پرسپولیس داره ..

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج