۱۱۸۸۳۳۷
۵۰۰۰

قرارداد‌های ۲ساله، آفت آبی‌ها

اگرچه فرهاد مجیدی با تمدید قراردادش ۳ سال دیگر در جمع آبی‌ها ماندنی شده است، اما بسیاری از شاگردان او در استقلال با پایان فصل آینده یعنی فصل بیست‌ودوم قراردادشان با این باشگاه به پایان می‌رسد و از این لحاظ استقلال فصل بعدی در انتظار فصل عجیبی خواهد بود.

فرهیختگان: رقابت‌های فصل جاری لیگ برتر درحالی پیگیری می‌شود که استقلال به‌همراه تیم‌هایی مانند پرسپولیس، سپاهان و تاحدودی آلومینیوم، مس رفسنجان و درصورتی‌که رای کمیته انضباطی بشکند، گل‌گهر از مدعیان کسب عنوان قهرمانی و سپس کسب سهمیه آسیایی به‌شمار می‌روند. حالا که به میانه رقابت‌ها رسیده‌ایم، تیم‌ها از حالا برای تقویت خود نیم‌نگاهی به فصول آینده انداخته و این درحالی است که اگر نیمکت‌ها از ثبات لازم برای ماندگاری برخوردار باشند، این پروسه یعنی مذاکرات برای جذب بازیکن برای فصل یا فصول بعدی از هفته‌های میانی نیم‌فصل دوم آغاز می‌شود که البته از آنجاکه طبق قانون فیفا که اجازه می‌دهد بازیکنان ۶ ماه قبل از پایان قراردادشان با باشگاه‌هایی که خواستار آنها هستند مذاکرات خود را آغاز کنند، این موضوع چه‌بسا خیلی زودتر از موعد مقرر نیز عملیاتی و شروع شود.

با این تفاسیر اما بسیاری از تیم‌ها نیز روی ارکان خود حساب ویژه‌ای باز کرده و سعی می‌کنند از نیروهای خود بهترین بهره را با تمدید قرارداد با آنها ببرند. دیگر پرواضح است که اگر تیمی مانند پرسپولیس ۵ سال پیاپی موفق شد عنوان قهرمانی را از آن خود کند، به این موضوع برمی‌گردد که طی همه این سال‌ها این تیم شاکله خود را حفظ کرد و در سال‌های ابتدایی حضور برانکو ستون فقرات این تیم چنان تقویت شد که سرخ‌ها ۵ سال تمام ثمره آن را بردند، اما در سوی مقابل و در تیمی مثل استقلال، این تیم هرگز در سال‌های اخیر در حفظ بازیکنان کلیدی و ستاره‌های خود موفق نبود تا به‌دلیل عدم ثبات فنی در زمین -که البته این عدم ثبات از پشت میز مدیریت تا روی نیمکت هدایت آبی‌ها نشات می‌گرفت- این تیم هرگز نتوانست در میدان رقابت و تا پایان فصل، قامت خود را تا آخر ایستاده حفظ کند.

این درحالی است که با ثبات فنی روی نیمکت آبی‌ها و این امر که این سرمربی برای اولین‌بار از ابتدا کارش را با استقلال آغاز کرد، فرهاد مجیدی حداقل این فرصت را داشت تا در فصل جاری تیمش را برپایه نفرات فصل گذشته آماده و مهیای حضور در فصل بیست‌ویکم کند که این اتفاق نیز با جدایی ستاره‌هایی مانند شیخ دیاباته، هرویه میلیچ، مهدی قایدی، محمد نادری، مسعود ریگی، فرشید اسماعیلی، داریوش شجاعیان، احمد موسوی و سایرین هرگز محقق نشد تا بازهم با حضور نفرات جدیدتر، شاکله استقلال فصل جدید نیز با تغییرات زیادی مواجه شود.

همه اینها درحالی است که با ورود مصطفی آجرلو به کارزار مدیریتی استقلال، وی در اولین اقدام خود تصمیم گرفت قرارداد فرهاد مجیدی سرمربی آبی‌پوشان را به مدت ۳ سال تمدید کند تا ازلحاظ فنی حداقل این تیم در میان‌مدت به یک ثبات نسبی برسد، هرچند تجربه مربیگری فرهاد نیز درطول حضور روی نیمکت استقلال در این سال‌ها با تغییرات زیاد در کادر بازیکنان همراه بوده، اما درصورتی‌که همه‌چیز بر وفق مراد این سرمربی باشد، به‌نظر می‌رسد زوج آجرلو - مجیدی می‌تواند این ثبات را به داخل زمین بکشاند تا برای فصول آتی دیگر شاهد آن نباشیم که بازهم ستاره‌های استقلال از این تیم رفتنی می‌شوند.

مهم‌ترین مهره در جمع تمدیدی‌های سال بعد

فرهاد مجیدی به دفعات در مصاحبه‌های خود در این فصل به این موضوع به هر شکل ممکن اذعان کرده است که به رکوردها فکر نمی‌کند و فقط می‌خواهد جام را در پایان فصل روی دستان کاپیتان تیمش یعنی وریا غفوری ببیند، این درحالی است که کاپیتان آبی‌ها که از مسئولان باشگاه استقلال بابت پرداخت نشدن مطالباتش دلخوری‌هایی داشت، شهریورماه سال گذشته در جلساتی که با مدیران باشگاه برگزار کرد، درنهایت برای ماندن در این تیم به توافق رسید و قراردادش را به مدت دو فصل دیگر با استقلال تمدید کرد تا به این ترتیب غفوری تا پایان لیگ بیست‌ویکم در جمع استقلالی‌ها ماندنی شود. با همه این تفاسیر طبق شنیده‌ها وریا از شرایطی که در استقلال دارد چندان راضی نیست و باید درخصوص ادامه همکاری کاپیتان آبی‌ها با این تیم فقط منتظر زمان باقی ماند و چه‌بسا درصورت قهرمانی احتمالی استقلال در فصل جاری، وریا جام قهرمانی را بالای سر برده و از این تیم رفتنی شود.

همه اینها درحالی است که به‌جز غفوری، قرارداد ۲ مدافع دیگر این تیم یعنی عارف غلامی و محمدحسین مرادمند نیز در پایان فصل جاری با استقلال به پایان می‌رسد و به‌جز این ۳ بازیکن، آرمان رمضانی دیگر بازیکنی خواهد بود که با پایان فصل جاری، قرارداد او نیز با استقلال به اتمام می‌رسد تا از این لحاظ آبی‌ها حداقل در پایان فصل جاری در وضعیت پیچیده‌ای قرار نگیرند. درحالی‌که چالش واقعی و شرایط دشوار برای استقلال از فصل بیست‌ودوم آغاز می‌شود و اگر از حالا تدبیری برای این چالش نشود، در پایان این فصل و در آستانه فصل بیست‌وسوم، آبی‌ها تا آستانه فروپاشی در جمع کادر بازیکنان خود پیش خواهند رفت.

البته پیش از آنکه به نام آنهایی که در پایان فصل آینده قراردادشان با استقلال به پایان می‌رسد اشاره کنیم، این نکته لازم به ذکر است که طبق شنیده‌ها، برخی اقدامات برای تمدید قرارداد با غلامی و مرادمند آغاز شده و چه‌بسا این دو بازیکن خیلی زود قرارداد خود را با استقلال تمدید کنند، هرچند درباره مرادمند نیز این نکته حائز اهمیت است که وی مشمول خدمت سربازی شده و اگر مدارک کفالت وی موردقبول نظام وظیفه قرار نگیرد، این بازیکن احتمالا به‌طور اجباری از جمع استقلالی‌ها جدا خواهد شد. هرچند این خبر یعنی آغاز مذاکره با برخی چهره‌های دیگر که فعلا قرارداد دارند، نظیر مهدی مهدی‌پور نیز طی روزهای گذشته شنیده شده است.

فصل عجیب استقلال

اگرچه فرهاد مجیدی با تمدید قراردادش ۳ سال دیگر در جمع آبی‌ها ماندنی شده است، اما بسیاری از شاگردان او در استقلال با پایان فصل آینده یعنی فصل بیست‌ودوم قراردادشان با این باشگاه به پایان می‌رسد و از این لحاظ استقلال فصل بعدی در انتظار فصل عجیبی خواهد بود. بر همین اساس و با پایان فصل بیست‌ودوم، قرارداد ۲۱ بازیکن استقلالی به پایان خواهد رسید و اگر از حالا برای این موضوع فکری نشود، مطمئنا مدیران استقلال کار سختی را برای بستن استقلال فصل ۲۳ پیش‌رو خواهند داشت.

در این بین و از جمع دروازه‌بان‌ها هر ۳ گلر این تیم یعنی رشید مظاهری، سیدحسین حسینی و علیرضا رضایی قراردادشان با استقلال در پایان فصل آینده با آبی‌ها به پایان می‌رسد. در جمع مدافعان سیاوش یزدانی، عارف آقاسی، ابوالفضل جلالی و محمد دانشگر کارشان در پایان فصل بعدی با استقلال به اتمام رسیده و قرارداد این دسته نیز به پایان خواهد رسید.

در جمع هافبک‌ها قرارداد بازیکنانی مانند روزبه چشمی، آرش رضاوند، مهدی مهدی‌پور، کوین یامگا، زبیر نیک‌نفس، رضا آذری، امیرحسین حسین‌زاده و جعفر سلمانی با پایان فصل بعدی با استقلال به اتمام رسیده و از جمع مهاجمان این تیم هم به‌جز آرمان رمضانی، کار سایرین ازلحاظ قراردادی در پایان فصل بیست‌ودوم با استقلال و فرهاد مجیدی به پایان می‌رسد که از جمع این نفرات می‌توان به نام‌هایی مانند امین قاسمی‌نژاد، محمدرضا آزادی، رودی ژستد و ارسلان مطهری اشاره کرد.

این درحالی است که نام بازیکنانی مانند سعید مهری و متین کریم‌زاده که وضعیت ادامه همکاری آنها مثل نفراتی مانند مظاهری، رضاوند، آذری و آزادی در نیم‌فصل دوم همین امسال با استقلال همچنان مشخص نیست، در این لیست به چشم می‌خورد. البته طبق اطلاعات خبرنگار «فرهیختگان» ۴ بازیکن به‌طور قطعی در لیست خروجی مجیدی در نقل‌وانتقالات زمستانی قرار گرفته‌اند که در این بین نام مظاهری و آزادی نیز به چشم می‌خورد.

قراردادهای 2 ساله آفت استقلالی‌ها

نکته قابل‌توجه اینکه قرارداد نفراتی مانند علیرضا رضایی، عارف آقاسی، ابوالفضل جلالی، روزبه چشمی، کوین یامگا، زبیر نیک‌نفس، جعفر سلمانی، امیرحسین حسین‌زاده، امین قاسمی‌نژاد، محمدرضا آزادی و رودی ژستد ۲ ساله بوده و این ۱۱ بازیکن که تازه در ابتدای فصل جاری به استقلال پیوستند، با پایان فصل آینده ازلحاظ قراردادی کارشان با آبی‌ها به پایان می‌رسد و مشخص نیست چه افرادی در نحوه بسته شدن قرارداد این دسته از بازیکنان استقلال نقش ایفا کرده‌اند که برخی از بازیکنان کلیدی این تیم در ابتدای فصل جاری با قراردادی دوساله به استقلال ملحق شوند. این درحالی است که قرارداد ۵ بازیکن سابقه‌دار استقلالی یعنی حسینی، یزدانی، دانشگر، مطهری و رضاوند نیز در پیش‌فصل رقابت‌های جاری به مدت ۲ سال تمدید شد.

در هرصورت به‌نظر می‌رسد موضوع بسته شدن قرارداد ۲ ساله در جمع استقلالی‌ها به یک آفت تبدیل شده و اگر این درد مداوا نشود، آبی‌ها برای بستن تیمی مقتدر با محوریت حفظ ستاره‌های خود مثل همیشه با مشکل مواجه خواهند شد.

حالا که مجیدی خودش در جمع آبی‌ها ماندنی شده و ازسوی دیگر آجرلو نیز که تا این جای کار و در زمان کم حضورش در این باشگاه، کارنامه مدیریتی مناسبی را از خود به‌جا گذاشته، باید فکری به حال این موضوع کنند تا قبل از اینکه استقلال به وضعیت دشوار در پایان فصل بعدی برسد، این مشکل با تفکر و تدبیر حل‌وفصل شود و در غیر این صورت بعید نیست ناکامی‌های اخیر ادامه پیدا کند.

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج