۲۵۳۷۷۰
۵۰۰۱

مظلومی: می‌خواستم دایی را به استقلال بیاورم

اگر دوست دارید بدانید پرویز مظلومی در روزهای قبل از آغاز مجدد لیگ به چه چیزهایی فکر می‌کند، گفت‌وگوی اختصاصی ما با وی را بخوانید.

روزنامه همشهری- شقایق آسیایی: مصاحبه مفصل ما با سرمربی استقلال، به دشواری رقم خورد. مظلومی که دوباره به جمع آبی‌پوشان بازگشته، ترجیح می‌دهد حرف‌هایش را در نشست‌های عمومی مطرح کند، بااین‌حال پیگیری‌های ما به نتیجه رسید و مظلومی در گفت‌وگویی نزدیک به یک ساعت به سوالات ما پاسخ داد.

این شما و این پرویز مظلومی که بدون سانسور و احتیاط حرف‌هایش را به زبان آورد:

دور اول حضورم در استقلال نیمه‌تمام ماند

من دور اول که به استقلال آمدم یک برنامه سه‌ساله داشتم. دو سال اول هم نتایج بدی نداشتم. بردن دربی‌ها، جام‌حذفی با یک امتیاز اختلاف نایب‌قهرمان لیگ شدیم به‌هرحال این نتایج راضی‌کننده‌ای برای هواداران استقلال، خود من و مجموعه باشگاه بود. نمی‌دانم چه شد یک‌دفعه تغییرات صورت گرفت. من انتظار داشتم که سال سوم هم به من فرصت بدهند. تا برنامه‌ام نیمه‌تمام نشود و متأسفانه نشد! این افتخار نصیبم نشد که بتوانم سال سوم هم در اختیار استقلال باشم. ولی خوب الان خدا را شکر می‌کنم که بازهم خدا به ما عزت داد و دوباره به خانه خودمان برگشتیم تا بتوانیم به استقلال خدمت کنیم.

مظلومی: می‌خواستم دایی را به استقلال بیاورم

می‌خواستم هواداران را با فوتبال آشتی دهم

امسال که دوباره به استقلال برگشتم تفکرم این بود که تیم جوان‌تر شود و یک‌پوست اندازی استقلال داشته باشد و این هم‌زمان می‌برد که این جوان‌گرایی به ثمر برسد. هدف ما دنبال این‌که بتوانیم دو برنامه کوتاه‌مدت و بلندمدت را به ثمر برسانیم. هدف اول ما در برنامه این بود که هواداران استقلال را با فوتبال آشتی بدهیم تا آنها بیشتر به استادیوم بیایند. که خوشبختانه استقبال خوب بود. ما تمام تلاشمان این است که استادیوم از هواداران ما در هر بازی پرتر از قبل شود، ولی خوب زمان می‌برد . منتهی مشکلات زیادی سر راه ما هست.

آمار بالای مصدومان و غایبان، کار را سخت کرده است

مسائلی مثل تعطیلات لیگ که بر سر راه ما قرارگرفته. تا سه تا بازی می‌کنی ۲۰ روز تعطیل می‌شویم. بازیکنان ما را می‌برند و مصدوم به ما برمی‌گردانند. همین الان که ما بازی‌های سختی پشت سر هم داریم. آقای اسماعیلی را بردند در اردوی امید، دماغ شکسته به ما تحویل دادند یا آقای چشمی که با امیدها چهارشنبه در فینال غرب آسیا بازی دارد و با این شرایط ما چطور می‌توانیم از او در بازی روز جمعه استفاده کنیم. سه تا ملی‌پوش بزرگسالان را هم که ۲۰ روز است در اختیار نداریم و هنوز هم در اردو هستند و باید مقابل ژاپن بازی دارند و چهارشنبه آنها را به ما می‌دهند. از بازیکنان خارجی ما هم که مگویان مصدوم بود و تازه دیروز به ما اضافه شده است، آقای کرار که خارج از کشور است و به خاطر مشکلاتی که داشته و تعهداتی که قرار بود باشگاه انجام دهد و هنوز دنبالش هستند که انجام شود. ریوالدو که به خاطر مسائلی که بود از استقلال رفت. کریمی مصدوم است و مطمئنا در این هفته مقابل پدیده او را در اختیار نخواهیم داشت. این‌ها بخشی از مشکلات ما بود تا هواداران بدانند که کار ما چقدر سخت است.

منافع باشگاه‌ها قربانی بازی با تیم‌های درجه سه

ما تعامل خوبی با تیم‌ملی داریم. هر زمان که بازیکن خواستند ما در اختیارشان قرار دادیم ولی من انتقاد دارم که چرا باشگاه‌ها در فوتبال ایران فراموش شدند؟ واقعیت این است که در فوتبال ما اصلا منافع باشگاه‌ها در نظر گرفته نمی‌شود که چرا باید برای یک بازی پیش‌پاافتاده و تیم‌های درجه سه آسیا لیگ ۲۰ روز تعطیل شود. بازیکن‌ها دائم باید بدنسازی کنند و این مساله فرسودگی و آسیب‌دیدگی به دنبال دارد. همه این مسائل هست باید یک مقدار علمی‌تر و منطقی‌تر به این تعطیلات لیگ نگاه کرد و یک مقدار مسوولین تیم‌ملی هم باید با باشگاه‌ها تعامل بهتری داشته باشند. مگر می‌شود فقط هر کس به فکر خودش باشد. بازیکن من را می‌برند امید غرب آسیا چهارشنبه بازی کند بعد چطور می‌توانم از روزبه چشمی در بازی جمعه استفاده کنم، چه کسی جوابگو هست که اسماعیلی با دماغ شکسته به ایران برگشت. هیچ‌کس بااینکه باشگاه‌ها بودجه و سرمایه زیادی را صرف لیگ می‌کنند، ولی اصلا منافع آنها در نظر گرفته نمی‌شود. برنامه‌ای برای کمک به باشگاه‌ها و روند رو به رشد آنها وجود ندارد. من حقیقتا از این قضیه تاسف می‌خورم، جدا می‌گویم هواداران از ما انتظار دارند و نمی‌دانند که مشکلات ما چه هست.

من ۲۰ روز با ۱۲ بازیکن تمرین کردم

من اشاره‌ای به ریز مشکلات خودمان کردم که ما با چه شرایطی داریم در استقلال کار می‌کنیم ما در این ۲۰ روز با ۱۲ بازیکن تمرین می‌کنیم. بعد هم می‌خواهیم سه چهار بازی پشت سر هم و سخت انجام دهیم، دربی را هم پیش روداریم. این مشکلات سر راه ما هست ولی باید از تلاش همین چند بازیکنی که هستند، قدردانی کنم. با مشکلاتی که دارند واقعا برای موفقیت تیم تلاش می‌کنند. جا دارد از مدیریت باشگاه آقای افشارزاده هم تشکر کنم که دارد تلاش می کند که مشکلات ما حل شود پیش از دیدار با پدیده.

مظلومی: می‌خواستم دایی را به استقلال بیاورم

خیلی‌ها به من می‌گویند چرا خشن رفتار نمی‌کنی

* آنچه که در برخورد اول از پرویز مظلومی استنباط می‌شود، مهربانی اوست و برای همین هم می‌بینیم که شما هر زمان در استقلال بودید از مرحوم حجازی، پورحیدری و قلعه‌نویی یادکردید. آیا این سیاست مظلومی است یا دوست دارید که همه راضی باشند؟

مظلومی در این مورد می‌گوید:نه این سیاست نیست. من خصلتی دارم که دوست دارم از همه کمک بگیرند، دوست و دشمن برایم مهم نیست، دوست و دشمن برایم مهم نیست! هیچ‌وقت هم افراد را در دو گروه دوست و دشمن قرار نمی‌دهم و بخواهم نسبت به آنها جبهه‌گیری کنم از روزی هم که به استقلال آمدم می‌بینید که خیلی جبهه‌گیری‌ها و انتقادها شروع شد ولی من یک کلمه در این مورد صحبت نکردم از این به بعد هم قصد ندارم جواب کسی را بدهم. این خصلت درونی من است شاید خیلی‌ها هم به من خورده بگیرند که چرا این‌قدر به همه محبت می‌کنی و خشن نیستی. گاهی وقت‌ها باید خشن باشی و برخورد محکمی انجام بدهی ولی این خصوصیات اخلاقی من است و سن و سال من هم طوری هست که نمی‌توانم آن را تغییر بدهم و به همان روش ادامه می‌دهم . ان شاء الله بتوانیم به همین روش ادامه بدهیم و جو را آرام کنیم برای اینکه تیم در آرامش نتیجه بگیرد. من دوست دارم که کسانی که استقلالی هستند بیایند و به تیم خودشان کمک کنند.

انتقاد منتقدان را به جان می‌خرم

امسال در کادر ما کسانی آمدند که تا به حال در عرصه مربیگری نبودند. ما آمدیم آدم‌های جدید آوردیم و داریم برای آینده مربیان استقلال پشتوانه سازی کنیم. این هدف من بوده است. یک سری دیگر هم بیرون هستند و می‌توانستند به ما کمک کنند ولی به‌هرحال ما هم محدودیت‌هایی داریم. پیشکسوت‌ها هم خیلی در این فصل به ما کمک می‌کنند، دستشان درد نکند. یک عده هم هستند که همیشه فقط انتقاد می‌کنند و نمی‌شود بگوییم آقا این کار را نکن. من او انتقاد را هم به جان‌ودل می‌پذیرم و عیبی ندارد.

پورحیدری پدر استقلال است

شما می‌گویید من آقای پورحیدری را آوردم کنار خودم ولی این‌طور نیست، ایشان در استقلال بوده و من به هزار بدبختی توانستم او را به کادرفنی اضافه کنم چون به‌هرحال سن و سالش و بیمار قند به او اجازه نمی‌داد که در کنار تیم باشد ولی من افتخار کردم که قبول کرد کنار ما باشند. او سرمایه باشگاه است و به اصطلاح پدر استقلال است.فقط من می‌دانم که او چه خدماتی به استقلال درگذشته کرده است پورحیدری برای استقلال زندگی و مالش را گذاشت. هرکسی بتواند از ۱۰۰۰ تومانش بگذرد بدانید که او خیلی آدم خوبی است و آقای پورحیدری از خیلی از مسائل مالی برای استقلال گذشته است. من خیلی به زحمت راضی‌اش کردم که به استقلال کمک کند. الان هم که هست باعث افتخار است حضور او به تیم امیدواری و روحیه ما هست.

مظلومی: می‌خواستم دایی را به استقلال بیاورم

او درآمدن من هیچ نقشی نداشت

منتقدانی هم که می‌گویند تیم را آقای پورحیدری جمع کرده یا تیم را هدایت می‌کند، اصلا این‌طور نیست. پورحیدری هیچ دخالتی در مسائل فنی تیم ندارد و همیشه می‌گوید کار خودتان را بکنید و اصلا هیچ‌گونه دخالتی در تیم نمی‌کند. حتی درآمدن من هم به استقلال آقای پورحیدری برخلاف آن آقایانی که هر جا می‌نشینند و می‌گویند، هیچ نقشی نداشت. آقای پورحیدری اخلاقش طوری هست که اصلا از دوستانش دفاع نمی‌کند. اگر آقای پورحیدری پشت من بود و یا می‌خواست رفاقتی کند، در این چهار سال در هیات مدیره می‌گفت طلب من را بدهند یا حداقل بخشی از آن را پرداخت کنند. ولی او ابدا دنبال این مسائل نیست که بخواهد به خاطر جایگاهش در هیات مدیره از کسی دفاع کند. ولی این را مطمئن باشید که او درآمدن من هیچ نقشی داشت برخلاف نظر خیلی‌ها که می‌گویند پورحیدری برای حضور مظلومی زمینه‌سازی کرد. این را از هیات مدیره استقلال هم می‌توانید بپرسید.

مظلومی: می‌خواستم دایی را به استقلال بیاورم

برای موفقیت باید ریسک کرد

* برخلاف آنچه که تصور می‌شد شما به‌جای استفاده از ستاره‌ها در این فصل جوان‌گرایی کردید، نترسیدید که نتیجه نگیرید و مثلا در هفته پنجم شما را تغییر دهند.

مظلومی گفت: نه اصلا !من در این چند سال در جامعه بودم و در این سه سالی که از استقلال دور بودم، می‌دیدم که مردم چه می‌خواهند و این اتفاق دنباله برنامه سه‌ساله‌ای بود که من داشتم. یعنی من اگر سال سوم هم مانده بودم باز می‌خواستم همین کار را بکنم. موقعی که می‌بینم مردم می‌خواهند که یک سری تغییر و تحولات داده شود. این ریسک را کردم، جوان‌های ما هم پتانسیل خوبی دارند و در آینده‌ای نزدیک بیشتر از این از آنها می‌شنوید. درهرصورت موفقیت پشت ریسک کردن است و اگر آدم بخواهد بترسد نمی‌تواند در هیچ کاری موفق شود، باید ریسک کرد. از هواداران هم انتظار دارم که صبر و تحمل داشته باشند. درست است که تیم ما صدر است ولی دنبال این نبودیم که از ابتدا صدر باشیم و قهرمان شویم. از ابتدا که من برنامه سه‌ساله دادم. قرار بود سال اول سهمیه آسیایی بگیریم. سال دوم قهرمانی لیگ را کسب کنیم و سال سوم برای گرفتن مدال آسیایی بجنگیم. یعنی این سه سالی که ما بودیم قرار این بود حالا هم تلاش می‌کنیم که استقلال در کورس باشد و بتوانیم یکی از جام‌ها را بدست بیاوریم.

فقط نباید به گرفتن قهرمانی فکر کنیم

* در ابتدای فصل با هر مربی و مدیر و بازیکنی در مورد مدعیان قهرمانی صحبت می‌کردیم هیچ اشاره‌ای به استقلال و پرسپولیس نمی‌کردند و از تیم‌هایی مثل سپاهان و ذوب و فولاد و نفت و تراکتور نام می‌بردند. اما حالا استقلال صدرنشین لیگ است.

مظلومی: شاید هم درست پیش بینی شده باشد، ولی همان‌طور که گفتم که یک برنامه‌ریزی داشتیم و بر اساس آن هم پیش رفتیم. به عقیده من فقط جام گرفتن هدف نیست. استقلال باید سال به سال ۴ جوان خوب و ستاره معرفی کند که بتواند این افراد را در مجموعه خودش در سطح بالایی رشد دهد. ما الان چنین برنامه‌ای داریم. بعد از آن به گرفتن سهمیه آسیایی و قهرمانی فکر می‌کنیم. من با این نیت به استقلال آمدم. اگر مشکلاتی که پیش روی ما است حل نشود و تعطیلات لیگ کمتر نشود ممکن است ما هم به مشکل بر بخوریم. در عرض ۷۲ روز دو تا ۲۰ روز تعطیل شده‌ایم. من خودم فوتبال بازی کردم می‌دانم از بازیکن دائم بخواهی که بدنسازی انجام بدهد، فرسوده و خسته و تمرین زده می‌شود. ما الان در این شرایط هستیم مجبور هستیم که کار کنیم. هر وقت تعطیل می‌شود ما هم ۴ روز استراحت بدهیم و بعد دوباره تمرینات بدنسازی انجام دهیم. این واقعا خیلی سخت است.

به دربی فکر نمی‌کنم

* به طور حتم خودتان می‌دانید که به خاطر سه، چهار دفعه‌ای که در دربی پرسپولیس را شکست دادید چقدر هواداران منتظر دربی هستند و از شما توقع زیادی دارند، آیا این روزها به این بازی فکر می‌کنید یا بابت آن استرس دارید؟

مظلومی پاسخ داد که الان اصلا به دربی فکر نمی‌کنم و تنها فکر من بازی با پدیده است ولی خب همان‌طور که شما گفتید می‌دانم که توقعات چقدر از من بالا است. مشکل دیگری هم که ما داریم این است که می‌آیند ۲۰ روز تعطیل می‌کنند و بعد بازی‌ها خیلی فشرده می‌شود. ما باید در اصفهان با سپاهان بازی کنیم و ۴ روز بعد دیدار دربی را پیش رو داریم. یعنی با این کار ما کیفیت خود دربی را هم پایین می‌آوریم. نه به آنکه به قول آقای پورحیدری ۲۰ روز به هالیدی می‌روند و نه اینکه ما باید فشرده بازی‌ها را برگزار کنیم.

مظلومی: می‌خواستم دایی را به استقلال بیاورم

مسوولان جلوی کی‌روش کم می‌آورند

ما باید یک بازی سخت مقابل سپاهان انجام دهیم و بلافاصله به دیدار دربی بیاییم. چرا باید این برنامه‌ریزی انجام شود. من به این مساله انتقاد دارم که چرا هیچ‌کس به فکر کیفیت دیدارهای لیگ نیست. بعد هم می‌گوییم چرا کیفیت لیگ ما پایین است؟! ما فقط می‌خواهیم این بازی‌ها برگزار شود. البته سازمان لیگ و آقای تاج در برگزاری این رقابت‌ها خیلی زحمت می‌کشند. ولی گاهی مجبور می‌شوند که کارهایی را انجام دهند و جلوی آقای کی‌روش کم می‌آورند. واقعا کاری کردند که کم بیاورند. وزارت ورزش و خود دبیر کل فدراسیون کم نیاوردند و خود آقای کفاشیان کم نیاوردند ولی طوری به آنها حمله می‌شود که آنها وادار به عقب‌نشینی می‌شوند. یعنی از جناح چپ و راست و وسط طوری به طرفداری از کی‌روش حمله می‌شود (می‌خندد).همه دوست دارند که تیم‌ملی موفق شود و به جام‌جهانی برود ولی این رویه که پیش می‌رویم رویه درستی نیست. به نفع تیم‌ملی ما هم نیست.

شهباززاده و طارمی و آزمون هنوز جا دارند

پرویز مظلومی یک مهاجم شش‌دانگ در دوران خودش بود که با حدود ۸۰ گل برای استقلال و تراکتورسازی بازیکن موفقی بود. چرا الان در چند سال اخیر ما این ستاره‌ها را در فوتبال نمی‌بینیم. مظلومی در پاسخ گفت: به نظر من فوتبالیست‌های گذشته کار خاصی نمی‌کرد و گل زدن در ذاتشان بود. این واقعیت است. ما درگذشته مهاجمان خیلی خوبی داشتیم، این مساله ادامه داشت تا به آقای دایی رسید بعد از او دیگر مهاجمانی که آمدند نتوانستند آن جایگاه را پیدا کنند. الان در استقلال شهباززاده در پرسپولیس طارمی و خود سردار آزمون در تیم‌ملی هم هستند ولی هنوز هیچ‌کدام به آن پختگی لازم برای یک مهاجم نرسیدند. درگذشته شرایط فرق داشت یعنی هنوز لیگ شروع نشده بود می‌گفتند غلامحسین مظلومی یا علی دایی آقای گل می‌شوند. الان آقای گلی در لیگ ما می‌چرخد یک روز یک برزیلی این عنوان را به دست می‌آورد و سال بعدش به کس دیگری می‌رسد.تعداد گل‌هایشان هم بالا نیست. در گذشته علوم بود کدام مهاجم آقای گل می‌شود.

روزی یک ساعت با دایی کار می‌کردم

به جرات این را می‌توانم بگویم که فوتبالیست‌های قدیمی یک گل زنی ذاتی داشتند. البته ما آنقدر خودمان فوتبال را دوست داشتیم که اضافه تمرین می‌کردیم. یادم می‌آید زمانی که من در تاکسیرانی مربی بودم علی دایی مهاجم ما بود، آن زمان من خودم در استقلال بازی می‌کردم ، مربی تاکسیرانی هم بودم. او بعد از تمرین یک ساعت یک ساعت و نیم من را نگه می‌داشت که می‌گفت آقا برای من سانتر کنم که بزند در گل. یعنی دایی دوست داشت هد بزند، چیپ بزند و بیشتر تمرین کند. الان تمرین هنوز تمام نشده در ماشین هستند حتی اکثر فوتبالیست‌های ما دوش هم نمی‌گیرند در حالی که این مساله اثبات شده است که ورزشکار باید دوش بگیرد. بعضی از فوتبالیست‌های ما آنقدر وقت ندارند که من هنوز سوت را نزده‌ام در ماشینشان هستند. یعنی از مربی نمی‌خواهند که با آنها بیشتر کار کند. ما آن موقع از مربی‌مان می‌خواستیم. خود علی دایی از من می‌خواست و کار می‌کرد.

می‌خواستم دایی را به استقلال بیاورم

*در فیلم من ناصر حجازی هستم» در اپیزودی بود که گفته می‌شد ناصر حجازی از شما خواسته که اجازه بدهید دایی از تاکسیرانی به کشاورز بیاید ولی شما گفته بودید که دایی تکنیک ندارد.

مظلومی: بله من به حجازی گفتم علی دایی تکنیک خوبی ندارد ولی گلزن قهاری بود.در سال حضور دایی در تاکسیرانی او نمی‌خواست در تهران بازی کنه ولی من با او صحبت کردم که بماند و دوست ندارم این مساله باز شود. او در همان سال ۱۸ گل در لیگ دسته دوم تهران زد. بعد آقای حجازی آمد به من پیشنهاد داد که دایی را به بانک تجارت ببرد، ولی من می‌خواستم دایی را به استقلال بیاورم. ولی من با دایی صحبت کردم و خودش تمایل داشت که برود پیش حجازی. یک سال هم با ناصر خان کار کرد و بعد از آن هم رفت پرسپولیس و تیم‌ملی . یعنی در عرض سه سال به تیم‌ملی رسید یک اتفاق باور نکردنی بود. بازیکن‌های قدیم می‌خواستند که بزرگ باشند. اگر علی دایی بازیکن بزرگی شد سعی و تلاش خودش بود. بازیکنان الان هم باید الگو بردارند و تلاش کنند. نه اینکه یکی دوساعت در روز تمرین کنند. باید تمرکزشان بیشتر روی کارشان باشند. فوتبال الان یک شغل است پس باید تمام وقت روی آن کار کنند و تمرکز داشته باشند. برای موفقیت حتی باید در خواب هم به فوتبال فکر کنند.

مظلومی: می‌خواستم دایی را به استقلال بیاورم

کرار به خاطر من بازی می‌کرد

شما سوال می‌کنید که شاید من اگر اهل سروصدا و جنجال بودم موفق‌تر می‌شدم. خودم هم به این فکر می‌کنم شاید من هم اگر اهل بوق و کرنا بودم، شرایط فرق می‌کرد. خدا شاهد است .من مشکلات زیادی دارم ولی هیچ‌وقت آن را رسانه‌ای نمی‌کنم. شما فکر کنید که مربی ۶،۵ ماه در تیمی کار کرده باشد ولی یک ریال هم نگرفته باشد. هیچ‌وقت من حرفی در این مورد نزدم، منتی هم نگذاشتم. همیشه به خاطر استقلال آمدیم و کار کردیم. اگر ما به خاطر استقلال حرفی نمی‌زنیم، ولی مسوولین هم باید متوجه باشند. آیا حتما باید با سروصدا به حقت برسی. یعنی بادی عادت بدهیم که به کسانی که فریاد نمی‌زنند حقشان را بدهیم. اینکه کسی جنجال کند و به حقش برسد رویه درستی نیست. من خیلی مشکلات در تیمم دارم، بازیکنان من مشکلات زیادی دارند. خیلی‌ها به کرار حمله می‌کنند که چرا رفت ولی کرار حق دارد او چند ما ه است که به خاطر من سکوت کرده و بازی می‌کرد. او مسائل زیادی دارد که آنها را حل نکردند. یا ریوالدو هم همین‌طور. همین الان پروپجیچ من روحیه تمرین کردن ندارد. هنوز خانه‌اش تجهیز نشده خانواده‌اش را بیاورد. یا مگویان که مشکلات مالی دارد و از پارسال کلی طلب دارد.

مظلومی: می‌خواستم دایی را به استقلال بیاورم

چرا از استقلال پول نگرفتم؟

من هیچ‌وقت نیامدم این بازیکن را سپر قرار دهم که این مشکلات را دارم و ممکن است نتیجه نگیرم. همیشه سعی کردم جلوی حاشیه‌ها را بگیرم با بچه‌های تیم صحبت کنم تا در فضای آرامی کار کنیم. همیشه خواستم مشکلات استقلال باز نشود و رسانه‌ای نشود. همیشه خواستم که آرامش را از خودم شروع کنم و به تیم تزریق کنم. بازیکنانم هم اگر آرام هستند چون می‌دانند که من اگر پولی به باشگاه بیاید اول سهم خودم را برنمی‌دارم و سعی می‌کنم بدهی اول پول آنها را بدهم. خدا را گواه می‌گیرم آقای نظری و افشارزاده شاهد هستند دفعه قبل که پول به باشگاه آمد برای من مبلغی را در نظر گرفته بودند ولی با این حساب پول برای بازیکنان کم می‌آمد. من آن پول را نگرفتم این حرف‌ها را هیچ‌وقت نگفتم، ولی می‌خواهم بدانند که اگر مظلومی در استقلال کار می‌کند به خاطر منافع و پول نیست. بدانند که من هنوز از ۳،۴ سال پیس ۳۰۰ میلیون از باشگاه طلب دارم و حتی مالیاتش را هم بی‌انصاف‌ها از من گرفتند و قابل انتقاد به مسوولین اداره مالیات است مالیات باید بر درآمد گرفته شود . ولی بازهم اعتراض نکردم پولی نگرفتم، مالیاتش را هم داد. هنوز هم این پول را نگرفتم.

در دربی سه بر دو احساس کردم بازیکنان کم‌کاری می‌‌کنند ولی حرفی نزدم

* دو بار مربیان استقلال یک‌بار ناصر حجازی در بازی معروف استقلال و سایپا که باعث برکناری حجازی از استقلال شد و یا امیر قلعه‌نویی در مورد فصل گذشته استقلال گفته‌اند که بازیکنان کم‌کاری کرده‌اند، آیا در دوران مربیگری شما هم این اتفاق افتاده است؟

مظلومی: نه این‌طور نیست. بازیکن ممکن است به خاطر شرایط بازی خوب بازی نکند. خود من در دربی ۳ بر دو احساس می‌کردم که بعضی از بچه‌ها آن‌طور که انتظار داشتم نبودند. ولی من نیامدم حرفی د راین مورد بزنم و عادت نداشتم که باخت را گردن کسی بیندازم. من احساس کردم یکی دو نفر کم‌کاری می‌کنند ولی من همیشه پیش خودم مثبت فکر می‌کنم و با خودم گفتم شاید بدنشان آماده نیست ولی به وضوح این کم‌کاری برای من مشخص بود ولی نیامدم در این مورد حرفی بزنم اگر فیلم بازی را هم ببینید کاملا مشخص است. به عقیده من درست نیست که این‌طور واضح در مورد بازیکنان حرف بزنیم. ممکن است یک درصد ما اشتباه کنیم و آن‌وقت چطور می‌خواهیم در مقابل آبروی آن فرد جوابگو باشیم. بهتر است ما مثبت فکر کنیم. روش من این است که همه را خوب می‌بینم. خیلی‌ها ابتدای فصل که به استقلال آمدم گفتم این بازیکن با فلان مربی خوب است این لیدر حامی فلان مربی است. پس شما چرا با این‌ها کار می‌کنی. من این افراد را خوب می‌بینم و معتقدم تا زمانی که کسی کار بدی انجام نداده خوب است. شاید اگر عکس این مساله را ثابت کنند بازهم آنها را می‌بخشم. فکر می‌کنم برانکو هم مثل من درونش آرام است. این سروصدا کردن‌ها فقط شخصی تیم و مربی را پایین می‌آورد و هوادارها را ناراحت می‌کند با خودشان فکر می‌کنند که وقتی بازیکن تیم کم‌کاری می‌کند پس ما دنبال چه هستیم.

جای صنعت نفت در لیگ‌برتر خالی است

دلم خیلی برای صنعت نفت تنگ شده خیلی جایش در لیگ‌برتر خالی هست. من اخبارش را هم دنبال می‌کنم. فکر می‌کنم اگر مسوولین یک مقدار برنامه‌ریزی خوبی داشته باشند. صنعت نفت با پشتوانه هواداری که دارد می تواند راحت به لیگ‌برتر صعود کند. وقتی برنامه خندوانه را می‌بینم جناب خان که خودش آبادانی هست برای صنعت شعار می‌دهد و من را یاد آن روزها می‌اندازد. به عقیده من خندوانه خیلی برنامه خوبی است چون خنداندن مردم خودش عبادت است و خیلی مهم است که در این دوره که زندگی‌ها سخت شده، بتوانی آدم را به جای گریه کردن بخندانی. وقتی جامعه نشاط داشته باشد راندمان کار هم بیشتر می‌شود. فقط دوست داشتم در برنامه هادی نوروزی کمی بیشتر رعایت می‌کردند.

حتما باید برای بازیکن اتفاقی بیفتد تا حقوقش را بدهند

غلامحسین مظلومی تا روزی که بود و هنوز هم در بسته بیماری نیفتاده بود خیلی کم به او بها می‌دادند حتی طلب‌هایی که داشت از باشگاه‌های مختلف را پرداخت نمی‌کردند. ولی زمانی که مریض شد همه به ملاقاتش می‌آمدند و با او عکس می‌گرفتند من می‌گویم کسی که می‌خواهد برود عیادت بیمار عکس نمی‌خواهد، فیلم نباید بگیرد، نمایش نباید بدهد! من واقعا از صمیم قلب با خانواده هادی نوروزی احساس همدردی دارم. من مربی او نبودم ولی خیلی بازیکن خوب و بی حاشیه‌ای بود و دوست‌داشتنی بود. دیدید که حتی بازیکنان استقلال چطور او را بدرقه کردند. ولی من حرفم این است الان خیلی‌ها هستند که در جامعه فوتبال ما قرارداد دارند، طلبکار هستند. بهتر بود تا روزی که هادی زنده بو طلب‌هایش را می‌دادیم تا زندگی بهتری انجام می‌داد. حتما باید برای بازیکن اتفاقی باید بیفتد که پولش را بدهند.

مظلومی: می‌خواستم دایی را به استقلال بیاورم

احترام به خبرنگارها

من از رسانه شما متشکرم ولی می‌خواستم شما بنویسید که من دوست دارم به خاطر احترامی که برای خبرنگارها قائل هستم به آنها پاسخ دهم ولی مشغله کاری مانع می‌شود که بتوانم پاسخگو همه عزیزان باشم اگر آنها صبور باشند می‌توانیم در هر هفته با یک خبرگزاری صحبت کنم. تا شما این متن را بگذارید گله‌گزاری می‌کنند که چرا با ما صحبت نکردی. اگر دائم بخواهم مصاحبه کنم حرف‌هایم تکراری می‌شود . اما اجازه بدهند که من با آنها در فرصت مناسب صحبت کنم. من هفته‌ای یک‌بار در خدمت رسانه‌ها هستم .

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج