۸۵۶۷۰۹ ۱۲ نظر
۵۰۰۱

چهره‌های پیشگام سال ۲۰۱۹ از نگاه مجله تایم

مجله تایم سالانه برترین چهره‌های سال را انتخاب می‌کند و در سال ۲۰۱۹ نیز شاهد فهرستی از چهره‌های برتر این سال هستیم. این فهرست، چهره‌های منتخب را در دسته‌بندی‌های متفاوتی معرفی کرده است و در این قسمت می‌خواهیم با هم نگاهی به دسته‌بندی چهره‌های پیشگام در سال ۲۰۱۹ از دید مجله تایم داشته باشیم.

برترین‌ها - ترجمه از محمد کاملان: مجله تایم سالانه برترین چهره‌های سال را انتخاب می‌کند و در سال ۲۰۱۹ نیز شاهد فهرستی از چهره‌های برتر این سال هستیم. این فهرست، چهره‌های منتخب را در دسته‌بندی‌های متفاوتی معرفی کرده است و در این قسمت می‌خواهیم با هم نگاهی به دسته‌بندی چهره‌های پیشگام در سال ۲۰۱۹ از دید مجله تایم داشته باشیم.

ساندرا اوه

چهره‌های پیشگام سال ۲۰۱۹ از نگاه مجله تایم

اگر اهل سریال‌های تلویزیونی هستید و سریال معروف آناتومی گری (anatomy grey) را دیده باشید بدون شک ساندرا اوه (sandra Oh) را می‌شناسید. ساندرا زاده اتاوا است و نزدیک به ۲۰ فیلم سینمایی و سریال را در کارنامه‌اش دارد، اما هیچ کدام از این آثار به اندازه سریال آناتومی گری معروف نیستند و در‌واقع می‌توان گفت این سریال بود که توانست نام ساندرا اوه را در میان زبان‌ها بیاندازد.

مجله تایمز ساندرا را زنی خوش‌قریحه و هنرمند می‌داند که استاد سخنوری است و کلمه‌ها را همانند نت‌های موسیقی به‌کار می‌گیرد. کارشناسان مجله تایمز نیز همانند ما ساندرا اوه را به‌عنوان بازیگر برجسته‌ای می‌دانند که توانسته است به مدت ۱۰ سال در نقش دکتر کریستینا یانگ (Christina Yang) در سریال آناتومی گری ایفای نقش کند. ساندرا در کنار آناتومی گری، نقش برجسته‌ای در سریال کشتن ایو (Killing Eve)، نیز بازی کرده و این سریال در مقام یک مجموعه درام هیجانی نقد‌های بسیار مثبتی دریافت کرد. همان‌گونه که حتماً می‌دانید ساندرا اوه تاکنون دوبار نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب شده است و با توجه به اینکه به سن ۵۰ سالگی نزدیک می‌شود انتظار آثار درخشان دیگری را نیز در ساندرا اوه داریم.

ایندیا مور

چهره‌های پیشگام سال ۲۰۱۹ از نگاه مجله تایم

ایندیا مور (INDYA MOORE) نیز از آن چهره‌های پیشگامی است که بدون شک هنرنمایی او را در مجموعه تلویزیونی «ژست» (Pose)، دیده‌اید. نویسندگی این سریال را برایان مورفی معروف بر عهده دارد و موفقیت چشمگیر فصل اول سریال «ژست» باعث شد تا ساخت فصل بعدی نیز سریال نیز تأیید شود.

ایندیا از آن دسته چهره‌های سرشناسی است که سختی‌های زیادی در زندگی تحمل کرده است و گفته می‌شود در سن ۱۴ سالگی پدر و مادرش را به دلیل آزار و اذیت‌ها و تهمت‌هایی که به او می‌زدند رها کرد و تحت سرسپرستی نهاد‌های اجتماعی قرار گرفت. ایندیا در دبیرستان نیز از جانب همکلاسی‌هایش اذیت می‌شد و به همین دلیل درس و مشق را کنار گذاشت.

این موارد جلوی پیشرفت ایندیا مور را نگرفت و در سن ۱۵ سالگی، ایندیا به‌رغم سن و سال کمی که داشت وارد دنیای مدلینگ شد و در نهایت توانست با حضور در یکی از موزیک ویدئو‌های کیتی پری با نام Swish Swish، نام خود را بر سر زبان‌ها بیاندازد و با ایفای نقش در سریال «ژست» به چهره‌ای تبدیل شود که مجله تایمز او را یکی از چهره‌های پیشگام در سال ۲۰۱۹ قلمداد می‌کند.

مارلون جیمز

چهره‌های پیشگام سال ۲۰۱۹ از نگاه مجله تایم

مارلون (MARLON JAMES) نویسنده جامائیکایی است که در سال ۲۰۱۵ توانست برای کتاب «تاریخچه هفت قتل»، جایزه معروف بوکر را از آن خود کند. این نویسنده ۴۹ ساله، پیش از این در سال ۲۰۱۰ برای نگارش داستان «زنان شب»، جایزه ادبی صبح دیتون را دریافت کرد.

مارلون جیمز که به ۵۰ سالگی نزدیک می‌شود در خانواده‌ای علاقه‌مند به کتاب متولد شد و در سال ۱۹۹۱ از دانشگاه وست‌ایندی (University of West Indie) در رشته زبان و ادبیات فارغ‌التحصیل شد. شرایط اجتماعی و سیاسی جامائیکا به گونه‌ای بود که مارلون جیمز چاره‌ای به‌جز فرار از این کشور نمی‌دید و به همین دلیل نیز تصمیم گرفت تا با هر قیمتی که شده از این کشور فرار کند. او در نهایت خودش را به آمریکا رساند و در رشته نویسندگی خلاق در دانشگاه ویلکز (Wilkes University)، درسش را به پایان رساند.

جالب است بدانید مارلون جیمز از آن دسته نویسنده‌هایی است که با پاسخ نه قانع نمی‌شود و به هر قیمتی که هست راهش را ادامه می‌دهد، برای اثبات این قضیه کافی است به چاپ کتاب «شیطان جان کراو»، (John Crow's Devil)، اشاره کنیم. مارلون این کتاب را به هفتاد ناشر نشان داد و تمامی آن‌ها از انتشار آن خودداری کردند تا اینکه در نهایت ناشری به انتشار این کتاب پاسخ مثبت داد و انتشار کتاب «شیطان جان کراو»، راه را برای موفقیت‌های بعدی مارلون جیمز باز کرد و دست‌آخر نام او به فهرست ۱۰۰ چهره برتر سال از نگاه مجله تایم در سال ۲۰۱۹ جا خوش کرد.

کریسی تیگن

چهره‌های پیشگام سال ۲۰۱۹ از نگاه مجله تایم

اگر به دنیای مدلینگ علاقه داشته باشید به احتمال زیاد خاطرتان هست که اولین بار کریسی تیگن (CHRISSY TEIGEN) در مجله «اسپورتس ایلوستریتد» (Sports Illustrated)، در سال ۲۰۱۰ حضور پیدا کرد و در سال ۲۰۱۴ نیز یکبار دیگر شاهد حضور کریستی تیگن در این مجله بودیم.

کریسی تیگن برای علاقه‌مندان برنامه «لب‌خوانی» (Battle Lip Cync)، نیز شخصیت شناخته‌شده‌ای است و اگر اهل ترانه و موسیقی‌های غربی باشید احتمالاً به‌خوبی می‌دانید که تیگن در سال ۲۰۱۳ با «جان لجند» (John Legend)، ازدواج کرد و در موزیک ویدئوی ترانه «استریو» از جان لجند نیز شاهد حضور کریستی تیگن بودیم.

کریستی که ۳۳ سال دارد، زاده شهر دلتا در ایالت یوتا است و رگ و ریشه‌اش به مادری تایلندی و پدری نروژی باز می‌گردد.

جالب است بدانید کریستی تیگن ید طولایی در آشپزی هم دارد و در سال ۲۰۱۶ کتابی با نام «اشتها: دستورپخت تمامی خوراکی‌هایی که می‌خواهید بخورید»، (Cravings: Recipes for All of the Food You Want to Eat)، منتشر کرد این کتاب سریعاً در فهرست پرفروش‌های نیویورک تایم قرار گرفت و دومین کتاب پرفروش سال ۲۰۱۶ شد. مدتی بعد نیز کتاب دیگری از تیگن در زمینه آشپزی منتشر شد تا تیگن نه تنها در مدلینگ، بلکه در آشپزی هم استعدادش را ثابت کند.

تیگن به لحاظ باور‌های سیاسی از مخالفین سرسخت دونالد ترامپ است و از هرفرصتی برای زیرسوال‌بردن عملکرد دولت فعلی آمریکا استفاده می‌کند. تیگن کریستی در چیزی حدود ۱۵ مجموعه تلویزیونی بازی کرده و از آن‌هایی که هنوز جوان و زیبا است انتظار داریم در آینده نیز شاهد درخشش او باشیم.

ماسیمو بوتورا

چهره‌های پیشگام سال ۲۰۱۹ از نگاه مجله تایم

ماسیمو بوتورا (MASSIMO BOTTURA) آشپز و رستوران‌دار ۵۶ ساله ایتالیایی است که در سال ۲۰۱۵، رستوران او در فهرست بهترین رستوران‌های دنیا، مقام دوم را از آن خود کرد. در چند سال اخیر نیز همیشه نام رستوران ماسیمو بوتورا در ۵ رتبه اول بهترین رستوران‌های دنیا قرار دارد.

علاقه این شخصیت برجسته ایتالیایی همانند دیگر شخصیت‌های خوشنام، از کودکی به آشپزی شروع شد و به گفته خودش، وقتی کودک بود، مجذوب آشپزی مادرش، مادر بزرگش و عمه‌اش می‌شد. همین علاقه باعث شد تا ماسیمو بوتورا در نوجوانی شاگرد جرج کوگنی (Georges Coigny)، سرآشپز معروف، شود و در نهایت با کار در رستوران‌های تراز اول دنیا، نام خودش را به یک آشپز تمام‌عیار تبدیل کند. ماسیمو بوتورا در این رستوران‌ها آشپزی را فرا گرفت تا اینکه در نهایت در سال ۱۹۹۵ رستوران «استریا فراچسکانا» (Osteria Francescna) را راه‌اندازی کرد.

ماسیمو همانند دیگر آشپز‌های معروف، علاقه‌زیادی به اشتراک‌گذاشتن دستورپخت غذاهایش دارد و به همین دلیل نیز از سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۷ توانسته ۵ کتاب پرفروش برای آشپزی منتشر کند. در حال حاضر ماسیمو نه‌تن‌ها در ایتالیا، که در دیگر کشور‌ها نیز شعبه‌هایی از رستورانش را افتتاح کرده و گفته می‌شود غذا‌های رستوران او به اندازه‌ای خوش‌طعم است که هواداران برای صرف غذا در این رستوران‌ها سر و دست می‌شکنند.

حسن مینهاج

چهره‌های پیشگام سال ۲۰۱۹ از نگاه مجله تایم

حسن مینجاج (HASAN MINHAJ)، کمدین جوان و خوش‌آتیه‌ای است که پس از ایفای چندین نقش نه چندان مهم در برنامه‌های تلویزیونی توانست با حضور در برنامه «شو روزانه» (The Daily Show)، به موفقیت خوبی دست پیدا کند و چهره‌ای سرشناس شود.

همان‌گونه که از نام حسن مینهاج پیدا است، اصل و نسبی آسیایی دارد و زاده خانواده‌ای در شمال هندوستان است، پدر و مادر حسن مینهاج، قبل از تولد فرزندشان به آمریکا مهاجرت کردند و در ایالت کالیفرنیا ماندگار شدند. پس از اینکه جسن به‌دنیا آمد، مادرش به هندوستان بازگشت تا تحصیل در رشته پزشکی را به پایان رساند. حسن مینهاج در رشته علوم سیاسی در دانشگاه دیویس کالیفرنیا شرکت کرد و در همین رشته نیز فارغ‌التحصیل شد.

علاقه حسن مینهاج به کمدی با مشاهده فیلم «هرگز نترسیده»، با بازی کریس راک شروع شد، او پس از مشاهده این فیلم به فکر افتاد تا علاقه‌اش به کمدی را جدی‌تر دنبال کند و به همین دلیل نیز راهی سانفرانسیسکو شد تا در این شهر به اجرای برنامه‌های کمدی بپردازد. حسن مینهاج در ۷ فیلم کوتاه و بلند بازی کرده و نزدیک به ۱۳ مجموعه تلویزیونی را در کارنامه‌اش دارد.

این کمدین ۳۳ ساله، از هر موقعیتی برای خنداندن هوادارانش استفاده می‌کند و صداقت او در گفتارش باعث شده تا طنز‌های ناب و مخاطب‌پسندی را سرهم کند.

ثمین نصرت

چهره‌های پیشگام سال ۲۰۱۹ از نگاه مجله تایم

ثمین زاده ۱۹۷۹ است و نویسنده و آشپزی آمریکایی ایرانی به حساب می‌آید. از قرار معلوم پدر و مادر ثمین در سال ۱۹۷۶ به آمریکا مهاجرت می‌کنند و به‌رغم اینکه ثمین (SAMIN NOSRAT) در آمریکا بزرگ شده، اما در بیشتر عمرش غذا‌های ایرانی خورده و قدر خوراکی‌های خوشمزه روش پخت‌غذا را بهتر از هر کس دیگری می‌داند.

جالب است بدانید ثمین نصرت وقتی که بزرگ شد، آشپزی را به خوبی فرا نگرفته بود و در سال ۲۰۰۰ به صورت کاملاً اتفاقی برای صرف غذا به رستوران «چز پانیس»، (Chez Panisse)، در کالیفرنیا مراجعه کرد، این رستوران غذا‌های خوشمزه‌ای داشت و همین امر نیز باعث شد تا ثمین به فکر حضور در دنیای آشپز‌های سرشناس بیافتد.

ثمین در رستوران‌های زیادی کار کرد و پس از مدت‌ها تلاش، در سال ۲۰۰۷ به فکر افتاد تا برنامه‌ای تلویزیونی تدارک ببیند و در این برنامه ترفند‌های آشپزی را با مخاطبان به اشتراک بگذارد. حدود ۱۰ سال بعد نیز ثمین نصرت کتابی با نام «نمک، چربی، اسید، حرارت» را منتشر کرد. این کتاب به دستور پخت غذا‌های خوشمزه اشاره می‌کرد و مطالب کتاب به اندازه‌ای جالب بود که روزنامه تایمز لندن آن را بهترین کتاب آشپزی در سال ۲۰۱۷ نامید. مدتی بعد نیز مجموعه تلویزیونی با همین نام از طرف شبکه نت‌فلیکس پخش شد که در این مجموعه ۴ قسمتی، به یکی از چهار عنصری که در نام این مجموعه استفاده شده بود اشاره می‌کرد و خواص نمک، چربی، اسید و حرارت را در پخت‌غذا نمایش می‌داد. ثمین نصرت چیزی بیشتر از یک سال است که در روزنامه نیویورک تایمز، مشغول نگارش ستون مخصوص خوراکی‌ها است.

نینجا

چهره‌های پیشگام سال ۲۰۱۹ از نگاه مجله تایم

نام نینجا برای طرفداران بازی‌های ویدئویی کاملاً شناخته شده است، نینجا که علاقه‌زیادی به بازی‌های ویدئویی دارد، بیشتر شهرت خود را به دلیل بازی فورتنایت بدست آورده است و حدود یک سال پیش خبر پخش استریم بازی نینجا و دریک، خواننده معروف در رسانه‌ها منتشر شد. بازی او دریک نزدیک به ۶۲۸ هزار بازدید‌کننده در توییچ داشت و چیزی نزدیک به ۱۰ میلیون نفر او را در توییچ دنبال می‌کنند.

برای آن دسته از خوانندگانی که با شبکه توییچ آشنایی زیادی ندارند باید بگوییم، در این شبکه گیمرها، بازی خود را با سایر گیمر‌ها به اشتراک می‌گذارند. تایلر بلوینز که در دنیای بازی‌های ویدئویی با نام نینجا شناخته می‌شود یکی از بهترین بازیکن‌های بازی فورتنایت است و این روز‌ها در دنیای گیم، به عنوان یک شخصیت کاملاً شناخته شده، درآمد نجومی دارد.

نینجا در کنار حضور فعال در شبکه توییچ، در یوتیوب و توییتر نیز حضور فعالی دارد و گفته می‌شود تعداد دنبال‌کننده‌های نینجا در یوتیوب بیشتر از ۵ میلیون نفر است و ویدئو‌های نینجا در یوتیوب بیشتر از ۳ میلیون بار بازدید می‌شوند. نینجا که ۲۶ سال بیشتر سن ندارد، ثروت خالصی حدود ۱۰ میلیون دلار دارد و با توجه به افزایش محبوبیت بازی‌های ویدئویی، انتظار داریم در آینده بیشتر از این استریمر معروف بشنویم.

آرونداتی کاجو و مناکا گوروسوامی

چهره‌های پیشگام سال ۲۰۱۹ از نگاه مجله تایم

آرونداتی (Arundhati Katju) و مناکا (Menaka Guruswamy)، در جامعه حقوق بین‌الملل به‌عنوان وکلا و حقوقدان‌های بسیار مطرحی شناخته می‌شوند که تاکنون پرونده‌های مهمی را در سطح جهانی به نتیجه رسانده‌اند. این دو حقوقدان هندی که در آمریکا نیز پروانه وکالت دارند قانون ۱۵۷ ساله‌ای که در هندوستان وضع شده بود را با توجه به شرایط امروزی این کشور تغییر دادند.

کارنامه درخشان قضایی آرونداتی کاجو و مناکا گوروسوامی به هندوستان ختم نمی‌شود و این حقوقدان‌ها سابقه ارائه مشاوره با سازمان‌های جهانی مهمی را دارند و پرونده‌های مطرحی را در سطح بین‌المللی را با سرانجامی خوش به پایان رسانده‌اند.

نائومی اوساکا

چهره‌های پیشگام سال ۲۰۱۹ از نگاه مجله تایم

نائومی (NAOMI OSAKA)، تنیس‌باز شناخته شده ژاپنی است که اگر اهل تنیس باشید بدون شک نام او تاکنون به گوش شما خورده است. نائومی در فینال مسابقات اوپن آمریکا در سال ۲۰۱۸ توانست سرنا ویمیامز، تنیس‌باز معروف را کنار بزند و اولین جایزه بزرگ خود را در سطح جهانی در دنیای تنیس بدست بیاورد.

جالب است بدانید نائومی اوساکا اولین تنیس‌باز زن ژاپنی بود که به فینال مسابقات گرنداسلم (GrandSlam) راه پیدا کرد و قهرمان این مسابقه شد. نائومی که پدر او اهل هاییتی است و مادرش ژاپنی، در سال ۱۹۹۷ بدنیا آمده و با توجه به سن و سال کمی که دارد، انتظار می‌رود سالیان سال شاهد درخشش او در مسابقات تنیس باشیم. نائومی اوساکا تنیس را از خواهر بزرگش که او هم تنیس‌باز معروفی است فرا گرفت و پدر او نیز نقش مهمی در آموختن تنیس به دخترانش داشت.

کارشناسان ورزشی، نائومی را تنیس‌بازی می‌دانند که فورهند بسیار قوی دارد و سرو‌های خوبی می‌زند، او وقتی تنها ۱۶ سال بیشتر نداشت می‌توانست با ضربه راکت به توپ تنیس، این توپ را به سرعت ۱۶۰ کیلومتر در ساعت به سمت زمین حریف روانه کند.

لئا گرینبرگ و ارزا لوین

چهره‌های پیشگام سال ۲۰۱۹ از نگاه مجله تایم

لئا گرینبرگ (LEAH GREENBERG) و اِرزا لوین (ارزا لوین)، جنبش سیاسی اجتماعی ایندیویزیبل (Indivisible) را به راه انداختند، آموزش و توسعه رهبری برای اقشار مختلف مردم، مبارزه برای اجرای عدالت در دستگاه‌های قضایی و همچنین رسیدگی به وضعیت سلامت مردم، از اهداف اصلی این جنبش سیاسی اجتماعی است و به همین دلیل نیز لئا گرینبرگ و ارزا لوین به‌عنوان بنیانگذاران این جنبش در فهرست ۱۰۰ چهره برتر تایم در سال ۲۰۱۹ قرار گرفتند.

فرد سوانکیر

چهره‌های پیشگام سال ۲۰۱۹ از نگاه مجله تایم

فرد سوانکیر (FRED SWANIKER) کارآفرین اهل غنا است که تاکنون چهار مؤسسه آموزشی با هدف پرورش جوان‌ها و کودکان غنایی و آفریقایی راه‌اندازی کرده است. او مدیر بسیار شناخته‌شد‌ه‌ای در کشور‌های آفریقایی است و برنامه دارد تا در ۵۰ سال آینده، نزدیک به ۶ هزار نفر مدیر و کارآفرین آفریقایی را در موسسه‌های آموزشی خود ترتیب کند.

پدر و مادر فرد سوانکیر وکیل و معلم بودند و زمانی که سوانکیر تنها ۴ سال بیشتر نداشت، در پی کودتای نظامی در غنا، از این کشور فرار کردند، فرد سوانکیر در کشور‌های مختلفی زندگی کرد و زمانی که ۱۸ سال بیشتر نداشت تجربه زندگی در ۴ کشور آفریقایی را به کوله‌بارش اضافه کرده بود. او در نهایت روانه آمریکا شد و با ادامه تحصیلات عالیه در دانشگاه‌های این کشور توانست راه خودش به موفقیت و کارآفرینی را پیدا کند.

علاقه زیاد فرد سوانکیر به آموزش مردم آفریقا باعث شد تا باراک اوباما نیز توجه زیادی به او داشته باشد و اگر اهل برنامه‌های تد (TED)، باشید مطمئن هستیم سخنرانی‌های فرد سوانکیر را در این مجموعه برنامه‌ها دیده‌اید. سوانکیر در کنار علاقه به آموزش مردم آفریقا، برنامه‌های زیادی نیز برای جذب توریست به این قاره دارد و در سال ۲۰۱۸، رئیس جمهور رواندا، سوانکیر را موظف کرد تا برای جذب بیشتر توریست به این کشور تلاش کند.

لین ناتیج

چهره‌های پیشگام سال ۲۰۱۹ از نگاه مجله تایم

لین (LYNN NOTTAGE) زاده ۱۹۶۴ در بروکلین آمریکا است و در دانشگاه براون و ییل تحصیل کرده است، او به نویسندگی و نمایش‌نامه‌نویسی مشغول است و در دانشگاه کلمبیا نیز نمایش‌نامه‌نویسی درس می‌دهد. جالب است بدانید لین ناتیج اولین زنی است که تاکنون برای سبک درام توانسته دوبار جایزه معروف پولیتزر را از آن خود کند.

این جایزه‌های برای کتاب‌های «نابود شده» (Ruined)، و «عرق» (Sweat)، به لین تانیج اهدا شد. لین ناتیج که مادرش معلم مدرسه و پدرش روانشناس کودک بود، در دبیرستان اولین نمایش‌نامه بلند خودش را نوشت و پس از پایان تحصیلاتش به مدت ۴ سال در انتشارات امنستی ایرنترنشنال (Amnesty International)، مشغول به کار شد و نمایشنامه «لباس خواب» (Intimate Apparel)، به‌عنوان یکی از معروف‌ترین کار‌های او به‌حساب می‌آید.

لین ناتیج در کنار حضور در دنیای کتاب و نمایشنامه‌نویسی، به مجموعه‌های تلویزیونی نیز علاقه دارد و فصل اول سریال She's Gotta Have It را نوسیندگی و تهیه‌کنندگی کرده است.

لین ناتیج چیزی نزدیک به دو دهه حضور فعال در دنیای ادبیات دارد و بدون شک انتخاب او به‌عنوان چهره پیشگام در سال ۲۰۱۹ باعث محبوبیت بیشتر این نویسنده ۵۴ ساله خواهد داشت.

تارا وستوور

چهره‌های پیشگام سال ۲۰۱۹ از نگاه مجله تایم

تارا (Tara Westover)، نویسنده‌ای ۳۲ ساله است که کتاب «دختر تحصیلکرده» تنها اثر او به‌حساب می‌آید، این کتاب که اخیراً شاهد انتشار ترجمه فارسی آن نیز هستیم سرگذشت تارا وستوور را از کودکی تا سی سالگی روایت می‌کند. تارا در خانواده‌ا‌ی مذهبی متولد شد و از آنجایی که پدرش اختلال دوقطبی داشت، بی‌اعتمادی شدیدی نسبت به دولت، پلیس و همچنین مراکز خدمات درمانی داشت. پدر تارا به مدرسه نیز اعتماد نمی‌کرد و به همین دلیل تارا و برادر و خواهرهایش به مدرسه نرفتند و حتی واکسن‌های لازم را نیز برای ایمنی بدن دریافت نکردند.

تارا وستوور این شرایط سخت را در کتاب زندگی‌نامه‌اش با آب و لعاب تمام شرح داد و همین قضیه باعث شد تا کتاب «دختر تحصیلکرده» به عنوان کتاب سال ۲۰۱۸ از جانب آمازون انتخاب شود، نیویورک تایمز نیز این کتاب را در فهرست ۱۰ کتاب برتر سال قرار داد و بیل گیتس و باراک اوباما از چهره‌های سرشناسی بودند که این کتاب را به دیگران پیشنهاد دادند.

جالب است بدانید سرگذشت زندگی تارا وستوور به سی زبان زنده دنیا ترجمه شده و بی‌دلیل نیست اگر نام این نویسنده ۳۲ ساله را که یک کتاب بیشتر در کارنامه‌اش ندارد را در فهرست ۱۰۰ چهره تاثیرگذار سال ۲۰۱۹ تایم شاهد هستیم.

آدام بوئن و جیمز مونسیز

چهره‌های پیشگام سال ۲۰۱۹ از نگاه مجله تایم

آدام (ADAM BOWEN) و جیمز (JAMES MONSEES)، جوان‌های فارغ‌التحصیل از دانشگاه استنفورد هستند که در سال ۲۰۰۴ به فکر ابداع ابزار جدیدی افتادند تا جایگزین سیگار شود. این ابزار نیکوتین را به بدن می‌رساند، اما شیوه رساندن آن با سیگار فرق داشت و در نتیجه آسیب کمتری سلامت انسان را تهدید می‌کرد.

ماحصل همفکری آدام و جیمز، سیگار الکترونیکی با نام JUUL بود، این وسیله، به سیگاری‌هایی کمک می‌کرد تا سیگار را کنار بگذارند، از طرف دیگر به لحاظ سلامتی نیز ضرر کمتری نسبت به سیگار‌های معمولی داشت. از آنجایی که گزارش‌ها از مرگ نزدیک به ۴۸۰ هزار نفر آمریکایی بر اثر سیگار حکایت دارد، آدام بوئن و جیمز مونسیز امیدوارند به کمک ابزاری که در اختیار سیگاری‌ها قرار می‌دهند، اعتیاد آن‌ها را به سیگار کاهش دهند. این دو جوان دنیایی بدون سیگار را تصور می‌کنند. جالب است بدانید حتی برند مارلبورو که یکی از شناخته شده‌ترین برند‌های تولید سیگار در جهان است به ضرر‌های سیگار اعتراف می‌کند و به دنبال ساخت محصولی است تا جایگزین سیگار باشد، اما ضرر سیگار را نداشته باشد. با این حساب امیدواریم در آینده با‌عرضه بیشتر محصولاتی از این دست، سیگار‌های مضر امروزی کاملاً از بین برود.

باربارا را ونتر

چهره‌های پیشگام سال ۲۰۱۹ از نگاه مجله تایم

باربارا (BARBARA RAE-VENTER)، کارشناس ژن‌شناس است که توانست پرده راز پرونده مخوف «قاتل گلدن استیت» (Golden state Killer)، را پس از گذشت سال‌ها برملا کند. این پرونده به سال‌های ۱۹۷۶ تا ۱۹۸۶ باز می‌گردد و در آن زمان، اهالی کالیفرنیا از دست این قاتل مخوف، خواب خوش نداشتند.

وی توانست با کمک نمونه‌های دی. ان. ای، که در صحنه جرم باقیمانده بود، قاتل گلدن استیت را شناسایی کند. نیرو‌های پلیس پس از حدود ۴ ماه تلاش و پیگیری، توانستند با سرنخ‌هایی که باربارا بدست آورده بود، فردی را با نام جوزف جیمز دی‌آنجلو جونیور (Joseph James DeAngelo Jr) به‌عنوان قاتل این پرونده دستگیر کنند. دستاورد‌های باربارا به همین‌جا ختم نمی‌شود و پس از دستگیری قاتل این پرونده، شاهد باز شدن دوباره ۲۵ پرونده مرگبار دیگر نیز بودیم که تاکنون پلیس از رمزگشایی این پرونده‌ها عاجز مانده بود. ابزاری که باربارا برای آزمایش دی. ان.‌ای ابداع کرده است، وسیله‌ای انقلابی در حرفه جرم‌شناسی به‌حساب می‌آید و همین امر هم باعث شد تا مجله تایم نام باربارا را ونتر را به فهرست ۱۰۰ چهره‌سرشناس سال ۲۰۱۹ اضافه کند.

هه جیانکو

چهره‌های پیشگام سال ۲۰۱۹ از نگاه مجله تایم

هه (HE JIANKUI)، از آن دسته محققان هنجار شکن و بحث‌برانگیزی است که به رغم مخالفت‌های جوامع بین‌المللی، راه خودش را ادامه داد و به دستاورد‌های چشمگیری هم رسید. هه جیانکو با کمک چند دانشمند دیگر توانست دی. ان. دی انسان را دستکاری و ویرایش کند. به لطف این دستاورد، دی. ان.‌ای دو نوزاد به‌گونه‌ای دستکاری شد تا بدن آن‌ها در مقابل ویروس اچ. آی. وی مقاوم شود.

چنین دستاوردی بازتاب گسترده‌ای در جامعه پزشکی داشت و حتی دانشگاهی که هه جیانکو این تحقیقات را در آن انجام داده بود مدعی شد که از دستکاری ژنتیکی که این دانشمند مرتکب آن شده، بی‌خبر است. در نهایت کار به‌جایی کشید که نزدیک به ۱۰۰ دانشمند دستکاری دی. ان.‌ای توسط هه جیانکو را به‌عنوان یک عمل ناشاسیت در دنیای پزشکی محکوم کردند.

اگر به تاریخ نگاهی داشته باشیم، پیش از این هم دانشمندان زیادی بودند که به دلیل آزمایش‌های عجیب و غریب و همچنین طرح نظریه‌هایی که برای فهم مردم آن زمان دشوار بود، مورد حمله قرار گرفتند، اما در نهایت علم راه خودش را پیدا می‌کند و چه بسا دستاوردی که هه جیانکو به آن رسیده، با رعایت موارد انسانی، آینده‌ای بهتر را پیش‌روی بشریت قرار دهد.

آلین لی

چهره‌های پیشگام سال ۲۰۱۹ از نگاه مجله تایم

آلین (AILEEN LEE)، سازمان غیرانتفاعی را با نام آل ریز (All Raise) راه‌اندازی کرده است، هدف اصلی این سازمان، مهیا کردن فرصت‌های برابر برای انسان‌ها در شرکت‌های تجاری است، سازمان آل ریز توجه ویژه‌ای به حضور زنان در شرکت‌های فعال در عرصه فناوری دارد و به دنبال این است تا زنان را در رده‌های بالای شرکت‌های بزرگ و مطرح قرار دهد.

آلین استارتاپ یونیکورن را نیز راه‌اندازی کرده که ارزش آن در بازار بیشتر از یک میلیارد دلار است. او نه‌تن‌ها از جانب تایم به‌عنوان یکی از ۱۰۰ چهره تاثیرگذار در سال ۲۰۱۹ انتخاب شده است، بلکه فوربز نیز او را در فهرست ۱۰۰ زن قدرمند دنیا قرار داد و به‌رغم اینکه به ۵۰ سالگی نزدیک میشود، همچنان پرتلاش و پرکار است و با توجه به فعالیت‌های آلین لی انتظار می‌رود در آینده زنان موقعیت‌های بیشتری در شرکت‌های بزرگ حاضر در عرصه تکنولوژی پیدا کنند.

جی اونیل و امیلی کامر

چهره‌های پیشگام سال ۲۰۱۹ از نگاه مجله تایم

جِی اونیل، (JAY O'NEAL) و امیلی کامر (Emily Comer)، دو تن از معلم‌های ویرجینیای غربی هستند که برای افزایش حقوق و شرایط بهتر درمانی کمپین اعتراض‌آمیزی را به‌راه انداختند. از قرار معلوم از سال ۱۹۹۹ سال گذشته میلادی حقوق معلم‌های این ایالت اضافه نشده بود و حتی به میزان ۹ درصد کم شده بود.

همین امر باعث شد تا جی اونیل و امیلی کامر با راه‌اندازی کمپین‌های اعتراض‌آمیز آنلاین و آفلاین نسبت به دستمزد‌ها و نبود شرایط مناسب معلمین اعتراض کنند.

شپ دولمان

چهره‌های پیشگام سال ۲۰۱۹ از نگاه مجله تایم

حتی اگر به ستاره‌شناسی علاقه نداشته باشید باز هم مطمئن هستیم خبر انتشار اولین عکس از یک سیاه‌چاله به گوش شما خورده است. برای آن دسته از خوانندگانی که اطلاعات نجومی زیادی ندارند باید بگوییم سیاه‌چاله‌ها به لحاظ علمی مدت‌ها است شناخته شده بودند، اما هیچ عکسی از این سیاه چاله‌ها در دسترس نبود.

جالب است بدانید سیاه چاله‌ها همه‌چیز، حتی نور را به سمت خود می‌کشند و شپ دولمان (SHEP DOELEMAN)، یکی از ستاره‌شناسان دانشگاه هاروارد به همراه دویست منجم دیگر توانستند اولین عکس از سیاه چاله را بگیرند. رسیدن به دستاورد مهم نجومی به سادگی صورت نگرفت و شپ دولمان تمام رادیو تلکسوپ‌های موجود در سرتاسر دنیا را به هم متصل کرد تا برای اولین بار شاهد عکس سیاه چاله‌ای باشیم که ۵۵ سال نوری از ما دورتر است.

در این قسمت به پایان فهرست چهره‌های پیشگام سال ۲۰۱۹ از دید مجله تایم رسیدیم، پیشنهاد می‌کنیم اگر اطلاعات جالبی از اعضای این فهرست دارید، این اطلاعات سودمند را در قسمت نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع: time

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  نظر کاربران

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج