۹۰۲۶۸۰ ۱۲ نظر
۵۰۲۲

۱۰ سامورایی مشهور در تاریخ

سامورایی‌ها نماد فرهنگ ژاپنی هستند و که افتخار با آن‌ها عجین شده است. تعداد بیشماری از سامورایی‌ها وجود داشته اند که با شجاعت خود نام خود و ژاپن را زنده نگه داشته اند که در ادامه ما در برترین ها، به معرفی ۱۰ شخص از مشهورترین آن‌ها می‌پردازیم.

برترین‌ها: هرکس که نام ژاپن را شنیده باشد احتمالا در کنار آن، در مورد سامورایی‌ها نیز چیز‌هایی شنیده است. سامورایی‌ها گروهی از جنگجویان در اقشار مختلف بوده اند که به مهارت بالا با شمشیر و وفاداری خود مشهور بوده اند. آن‌ها از ابتدای شکل گیری تمدن در ژاپن، جایگاهی غیر قابل انکار داشته اند.

سامورایی‌ها نماد فرهنگ ژاپنی هستند و که افتخار با آن‌ها عجین شده است. تعداد بیشماری از سامورایی‌ها وجود داشته اند که با شجاعت خود نام خود و ژاپن را زنده نگه داشته اند که در ادامه ما در برترین ها، به معرفی ۱۰ شخص از مشهورترین آن‌ها می‌پردازیم.

۱۰. شیمیزو یوشی هیسا

۱۰ سامورایی مشهور در تاریخ

یکی از مشهورترین جنگجویان دوره‌ی سنوکو، شیمیزو یوشی هیسا از استان ساتسوما بوده است. وی مدت کوتاهی با دختر عمه‌ی خود ازدواج کرد. شیمیزو برای اتحاد کیوشو (جزیره‌ای در ژاپن) در جنگ‌های بسیاری شرکت کرد و در آن‌ها پیروز شد. قبیله‌ی او تا سال‌ها بر بخش عمده‌ای از کیوشو حکومت می‌کردند، اما شیمیزو سرانجام به دست «تومیوتومی هیده یوشی» شکست خورد. پس از شکست او، اعتقاد بر این است که یوشی‌هیسا دیگر در هیچ مبارزه‌ای شرکت نکرد و راهب بودایی شد. یوشی‌هیسا سال‌ها بعد، بر اثر مرگ طبیعی از دنیا رفت.

۹. ماسامونه

۱۰ سامورایی مشهور در تاریخ

ماسامونه به دلیل خشونت بسیار زیاد و عدم بخشش دشمنانش مشهور بوده و به عنوان یکی از ترسناک‌ترین سامورایی‌های تاریخ شناخته می‌شود. وی که در دوران کودکی به دلیل بیماری آبله چشم راست خود را از دست داده بود، مجبور بود تلاش بیشتری کند تا به عنوان مبارزی بزرگ شناخته شود. ماسامونه در ابتدا در چند مبارزه شکست خورد، اما پس از آن در همه‌ی مبارزه‌ها پیروز می‌شد و شهرت بسیاری پیدا کرد. داستانی وجود دارد که نقل می‌کند: در جریان اتفاقاتی پدر ماسامونه توسط گروهی از دشمنان قبیله اش ربوده شد و ماسامونه برای تلافی کردن این اتفاق، همه‌ی آن‌ها را سلاخی کرد و حتی در جریان این مبارزات پدرش را نیز به قتل رساند! وی بعد‌ها به عنوان رئیس قبیله‌ی «تومیوتومو هیده‌یوشی» و «توکوگاوا لایه‌سو» شناخته شد.

۸. یوسوگی کنشین

۱۰ سامورایی مشهور در تاریخ

کنشین با نام اژد‌های اچیگو (یکی از نواحی در تقسیم بندی گذشته ژاپن) معروف بود و یک جنگجوی سرسخت و رهبر قبیله‌ی ناگائو بود. او به دلیل رقابتش با «تاکِدا شینگن» نیز معروف بود. این دو سال‌ها به مبارزه علیه یک دیگر پرداختند و در دوئل‌های بسیار رو در روی هم جنگیدند. کنشین یک رهبر به تمام معنا بود که وفاداران بسیاری داشت. داستان‌های زیادی پیرامون مرگ او وجود دارد و دقیقاً مشخص نیست که چگونه جان خود را از دست داه است.

۷. توکوگاوا ایه‌سو

۱۰ سامورایی مشهور در تاریخ

ایه‌سو در ابتدا هم پیمان «اُدا نوبوناگا» و جانشین «تویوتومی هیده‌یوشی» بود. ایه سو از فکرش بهتر از شمشیرش استفاده می‌کرد. پس از مرگ هیده‌یوشی او علیه دشمنان قبیله تویوتومی ایستاد و برای بدست گرفتن حکومت با آن‌ها جنگید. ﺩﺭ ﺳﺎﻝ ۱۶۰۰ ﺍﯾﻪﺳﻮ ﺗﻮﺍﻧﺴﺖ ﺑﺎ ﭘﯿﺮﻭﺯﯼ ﺩﺭ ﻧﺒﺮﺩ ﺳﮑﯿﮕﺎﻫﺎﺭﺍ، ﮐﻪ ﺑﺰﺭﮔﺘﺮﯾﻦ ﻧﺒﺮﺩ ﺩﺭ ﻃﻮﻝ ﺗﺎﺭﯾﺦ ﮊﺍﭘﻦ ﺑﻮﺩ، ﺑﻪ ﺑﺮﺗﺮﯼ ﻣﻄﻠﻖ ﺩﺭ ﻣﻘﺎﺑﻞ ﻣﻬﻢﺗﺮﯾﻦ ﺭﻗﯿﺐ ﺧﻮﺩ، ﺍﯾﺸﯿﺪﺍ ﻣﯿﺘﺴﻮﻧﺎﺭﯼ، ﺑﺮﺳﺪ. ایه‌سو در سال ۱۶۰۳ به اولین شوگان توکوگاوا (سلسله‌ی حکومتی در گذشته در ژاپن) تبدیل شد. شوگان توکوگاوا دوره‌ی جدیدی از صلح را در ژاپن به وجود آورد و تا سال ۱۸۶۸ بر ژاپن حکومت کرد.

۶. هاتوری هانزو

۱۰ سامورایی مشهور در تاریخ

رهبر گروه ایگا، هاتوری هانزو، یکی از معدود سامورایی‌هایی بود که به فنون نینجا نیز تسلط کامل داشت. او خدمتکار وفادار به توکوگاوا ایه‌سو بود که استاد خود را چند بار از مرگ حتمی نجات داد. هانزو از نیزه به عنوان سلاح اصلی خود استفاده می‌کرد. هانزو در سنین پیری راهب بودایی شد. او یکی از مشهورترین مبارزان در فرهنگ ژاپن و الهام بخش بسیاری از اسطوره‌های ژاپن بوده است.

۵. تاکدا شینگن

۱۰ سامورایی مشهور در تاریخ

تاکدا شینگن که اغلب به عنوان ببر کای شناخته می‌شود جنگجوی ترسناک و همچنین شاعری پر آوازه بود. او در نبرد‌های بیشماری جنگید و پیروز شد. شینگن یکی از معدود جنگجویانی بود که طعم پیروزی در برابر «ادا نوبوناگا» را چشید و این قدرت را داشت که جلوی او را بگیرد. با این حال شینگن در سال ۱۵۷۳ به طور مرموزی کشته شد و پس از او نوبوناگا قدرتش را در دست گرفت.

۴. هوندا تاداکاتسو

۱۰ سامورایی مشهور در تاریخ

هوندا تاداکاتسو یکی از بزرگترین و ماهرترین مبارزان تاریخ ژاپن بود. وی همچنین به خاطر این که چند بار از مرگ حتمی نجات پیدا کرد نیز مشهور بود. تاداکاتسو در بیش از صد نبرد شرکت کرد که در هیچکدام شکست نخورد. سلاح اصلی او نیزه بود که با نام «برش سنجاقک» معروف بود و باعث ترس در وجود هر حریفی می‌شد. تاداکاتسو در نبرد سرنوشت ساز سکی‌گاهارا جنگید که منجر به شکل گیری دوران جدیدی در تاریخ ژاپن شد.

۳. میاموتو موساشی

۱۰ سامورایی مشهور در تاریخ

میاموتو موساشی مشهورترین سامورایی در عصر خود و یکی از بزرگترین جنگجویان تاریخ ژاپن نیز به شمار می‌آید. اولین مبارزه را در سن ۱۳ سالگی انجام داد که در آن پیروز شد. او در ژاپن در جنگ‌های زیادی شرکت کرد و در دوئل‌های بسیاری، مقابل حریفان قدرتمند به پیروزی رسید. معروف‌ترین دوئل موساشی در سال ۱۶۱۲ بود که در آن با استادِ شمشیرزن، «ساساکی کوجیرو» مبارزه کرد و او را به قتل رساند. در سال‌های بعد او وقت بیشتری را به نوشتن اختصاص داد و کتاب پنج حلقه را که در آن تکنیک‌های شمشیرزنی آموزش داده شده است را نوشت.

۲. تویوتومی هیده‌یوشی

۱۰ سامورایی مشهور در تاریخ

جانشین اُدا نابوناگا، تویوتومی، مبارز و حاکمی قدرتمند بود. او در خانواده‌ای کشاورز متولد شد و با مهارت خود پله پله به جایگاهی بالا دست یافت. هیده‌یوشی از سال ۱۵۸۵ تا زمان مرگش در سال ۱۵۹۸ به بخش عمده‌ای از ژاپن حکومت کرد، هرچند که هرگز به مقام شوگان نرسید. هیده‌یوشی قلعه‌ی عظیم اوساکا را ساخت و نبرد‌هایی را برای گرفتن خاک کره و چین انجام داد که البته ناموفق بودند. پس از مرگ هیده‌یوشی قبیله اش نیز نابود شد.

۱. اُدا نابوناگا

۱۰ سامورایی مشهور در تاریخ

اُدا نابوناگا یکی از شناخته شده‌ترین جنگجویان در تاریخ ژاپن است که همچنین به عنوان رهبری مقتدر نیز شناخته می‌شد. او در سال ۱۵۶۰، «یوشیموتو ایماگاوا» را که سعی داشت کیوتو (شهری در ژاپن) را تسخیر کند به قتل رساند و پایه و اساس اتحاد ژاپن را بنا نهاد. او در جنگ‌ها از سلاح گرم استفاده می‌کرد که در آن زمان ایده‌ای جدید به شمار می‌رفت. یکی از ژنرال‌های نابوناگا زمانی که وی در معبدی در حال استراحت بود به وی خیانت می‌کند و معبد را به آتش می‌کشد، اما نابوناگا در همین حین دست به خودکشی می‌زند که مرگی قهرمانانه برای سامورایی‌ها به شمار می‌رفت.

منبع: wonderslist

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  نظر کاربران

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج