۹۰۷۰۴۱ ۲۲ نظر
۵۰۹۸

مشهورترین کمان‌داران تاریخ

تاریخ مملو از داستان‌های افراد شجاعی است که با مهارت بالا در استفاده از سلاح‌های گوناگون جنگی و شجاعت خود، نام خود را جاودانه کرده‌اند. جنگجویانی که در نبرد‌های بسیاری شرکت کرده‌اند و با مهارت خود این نبرد‌ها را نیز با پیروزی به سرانجام رسانده‌اند.

برترین‌ها: تاریخ مملو از داستان‌های افراد شجاعی است که با مهارت بالا در استفاده از سلاح‌های گوناگون جنگی و شجاعت خود، نام خود را جاودانه کرده‌اند. جنگجویانی که در نبرد‌های بسیاری شرکت کرده‌اند و با مهارت خود این نبرد‌ها را نیز با پیروزی به سرانجام رسانده‌اند.

بدون شک کمانداران در این جنگ‌ها نقشی اساسی را داشته‌اند. در ادامه با برترین‌ها همراه باشید تا به معرفی چند تن از کمانداران چیره‌دست و مشهور تاریخ بپردازیم.

کمانداران چنگیزخان مغول

مشهورترین کمان‌داران تاریخ

امپراطوری مغول، تحت حکومت چنگیزخان یکی از بزرگ‌ترین امپراطوری‌ها در تاریخ بوده است. چنگیزخان پس از فتح بخش‌های زیادی از آسیا، کشور‌هایی از اروپای شرقی را نیز به سیطره‌ی خود درآورد. در تمام جنگ‌هایی که مغول‌ها در آن حضور داشتند، کمانداران آن‌ها نقشی اساسی را در پیروزی‌ها داشتند.

کماندارانی که با مهارت بالای خود در استفاده از کمان‌های ویژه‌ی خود، ترس و وحشت در دل دشمنان ایجاد می‌کردند. این کمانداران مهارت بالایی در تیراندازی در حین سوارکاری داشتند که این امر باعث برتری سپاه مغول در نبرد‌ها می‌شد.

رابین‌هود

مشهورترین کمان‌داران تاریخ

اگرچه رابین‌هود ریشه‌ای داستانی و افسانه‌ای دارد، اما نمی‌توان تاثیر این کماندار زبردست افسانه‌ای را بر تاریخ نادیده گرفت. ریشه‌ی داستان رابین‌هود، از قصه‌ی ﺩﺯﺩﺍﻥ ﻣﻌﺮﻭﻑ ﺟﻨﮕﻞ ﺷﺮﻭﻭﺩ ﺩﺭ ﻧﺰﺩﯾﮑﯽ ﺷﻬﺮ ﻧﺎﺗﯿﻨﮕﻬﺎﻡ نشات می‌گیرد. رابین‌هود یک کماندار و شمشیر‌زن چیره‌دست بود.

رابین‌هود به خاطر دزدی از افراد ثروتمند و کمک کردن به فقرا مشهور است. رابین‌هود در اواخر دوره‌ی قرون وسطی به یک چهره‌ی محبوب و مردمی تبدیل شد. رابین‌هود امروزه در بسیاری از داستان‌های ادبی و فیلم‌ها نیز حضوری گسترده دارد.

جومونگ

مشهورترین کمان‌داران تاریخ

جومونگ، امپراطور و بنیانگذار «گوگوریو»، که به خاطر مهارت استثنایی خود در استفاده از تیر و کمان معروف بود. گوگوریو، شمالی‌ترین امپراطوری در کره بود که با قدرت و تأثیر قابل توجه جومونگ به امپراطوری بزرگی تبدیل شد. امپراطوری گوگوریو نزدیک به ۷۰۵ سال به سلطنت خود ادامه داد و در مجموع به وسیله‌ی ۲۸ امپراطور اداره شد. آرامگاه جومونگ امروزه در کره‌ی شمالی وجود دارد.

لو بو

مشهورترین کمان‌داران تاریخ

لو بو که ملقب به «ژنرال پرواز» است، ژنرال نظامی و جنگ‌سالاری بود که در اواخر «سلسله‌ی هان» زندگی می‌کرد. هیچ توصیفی از ویژگی‌های ظاهری لو بو در دسترس نیست. با این حال ذکر شده است که وی در تیراندازی با کمان و سوارکاری مهارت فوق‌العاده بالایی داشته است.

لو بو به خاطر خیانت به دوستان و متحدان خود مورد توجه قرار گرفت، اما ضعف در مدیریت کار‌ها و سوءضن به نزدیکان و زیردستان، سرانجام باعث سقوط لو بو شد. مشهورترین موفقیت لو بو در تیراندازی مربوط به سال ۱۹۶ میلادی است. جایی که لو بو از مهارت تیراندازی خود برای جلوگیری از نبرد بین «لیو بی» و ژنرال «جی لینگ یوان» استفاده کرد. لو بو اخیراً توسط سری بازی‌های ویدیویی Dynasty Warriors نیز معروف شده است. جایی که به عنوان یکی از ژنرال‌های معروف چینی می‌جنگد.

آرش کمانگیر

مشهورترین کمان‌داران تاریخ

آرش معروف به کمانگیر، از پهلوان‌های باستانی و اسطوره‌ای ایران است که در تیراندازی بسیار زبردست و بی‌مانند بود. او پس از شکست ایرانیان از تورانیان برای تعیین مرز دو کشور تیری را از نقطه‌ی شکست، ساری یا آمل، پرتاب کرد. تیر آرش پس از زمان درازی بر تنه‌ی درختی در مرو فرود آمد.

مرز ایران این گونه تعیین شد، اما پیکر آرش، که همه‌ی نیروی خود را برای پرتاب آن تیر گذاشته بود، پاره پاره شد و او جان خود را در راه میهن از دست داد. کهن‌ترین نوشته‌ای که در آن از آرش سخن رفته، کتاب اوستا (یشت هشتم، بند ششم) است که در آن از قهرمانی به نام ارخشه با ویژگی‌هایی مانند تیزتیر و تیزتیرترین ایرانیان، یاد شده است.

منبع: archerxusa

محتوای حمایت شده

گوناگون

سایر رسانه‌ها

  نظر کاربران

  • وطن پرست یعنی آرش. از جون خودش برای مملکتش گذشت نه اینکه....

   پاسخ ها

   • بدون نام

    زر نزن

   • بدون نام

    همانطور که تیر آرش مرز های ما را مشخص کرد در جنگ تحمیلی نیز خون هزاران جوان رشید این مملکت مرزها را رنگین و مشخص کرد
    نباید به خاطر سواستفاده بعضی ها، هدف پاک این جوانان را فراموش کنیم و از روی عصبانیت زیر همه چیز بزنیم

   • بدون نام

    آرش...... تور دوستت دارم

   • دریا

    دقیقا! نه مثل بعضیا که حتی از مرگ بقیه هم به اسم همدردی، برای خودنمایی، لایک خوردن و ... قهرمان و مردمی شناخته شدن سوء استفاده میکنن و بدتر اینکه کلی هم تعریف و تمجید
    ... میشه از ریاکاریشون

   • حمید

    از اینا باید فیلم ساخته بشه، نه از مختار و یه مشت عرب بیگانه

   • روزنه

    نمایشنامه آرش رو از بهرام بیضایی بخون تا آرش رو و نه تنها آرش رو بلکه همه اسطوره هارو به زیبایی و بدون هیچ تعصبی بشناسی ...
    اسطوره ها رو باید شناخت نه اینکه ستایش کرد

  • امروزه خدا رو شکر از این اسطوره ها زیاد داریم

   قرارداد دریای خزر
   و
   قرارداد جدید چینی ها

   که هم روسیه رو فتح کردیم و
   هم چین را فتح کردیم

  • چون ایرانی واقعیه

  • پس حرمله چی؟؟

  • این لیست فقط با اسم آرش کمان گیر پر باره

  • آرش کمانگیر و رابین هود و ... افسانه هستن
   اگر هم واقعا وجود داشتن در موردشون بزرگ نمایی و خیال پردازی شده
   جومونگ هم بزرگنمایی چون من هر سریال کره ای نگاه کردم شخص اولش کماندار یا شمشیر زن افسانه ای بود مثل سریال ته جویونگ و ملکه کی و شش اژدهای پرنده و ...
   فقط لشگر کمانداران مغول واقعی بودن و تو تاریخ معروف ان

  • آرش افسانه ست یا حداقل تیری انداخته افسانه ست کدوم آدم عاقل باور میکنه تیر دو سه روز راه بره برسه خراسان؟؟؟؟!!!!!!!!

   پاسخ ها

   • بدون نام

    بر اساس عرفان و مکتب تولتکی و... کاملا امکان پذیره. درباره این موارد خیلی کتابهای خارجی نوشته شده خصوصا تو امریکا چند دهس در موردشون تحقیق میشه و قبولشون کردن. ولی ما به علت سواد و اطلاعات پایین سریع رد میکنیم و مسخرشون هم میکنیم.

   • بدون نام

    آرش یه کماندار معمولی بوده تو لشگر ایران
    فردوسی بزرگنمایی کرده و یه داستان تخیلی براش ساخته

  • ساری رو از کجا آوردی؟
   تیر رو از کوه دماوند پرتاب کرد که جزو آمله

  • آرش افسانه بود پس وطن پرستي هم فقط در افسانه ها وجود داره

   پاسخ ها

   • بدون نام

    حداقل چند تا کتاب درست و درمون بخونین بعد بیان با قاطعیت نظر بدین

  • آقا جومونگ چ تپل بوده

  • پارتیان هم کمانداران ماهری بودن

  • جومونگ؟ خخخخ

  • من هروقت خسته میشم کم حوصله میشم چندتا ازاین مطالب را میخونم وسریعا دنبال اظهارنظرات میرم ومطالعه شون میکنم باور کنید بعضی نظرات را که میخونم درتقابل با نظرات بعضیها ازخنده ریسه میرم روده بر میشم روحیه میگیرم دمتون گرم بخاطراینکه فقط ایرانیها باید درهمه چیز نظربدن ودخالت کنند درهمه چیزدنیا

  ارسال نظر

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «برترین ها» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج