ابراز نگرانی اتحادیه اروپا از اقدام چین در هنگ‌کنگ
۱۰۰۰۰۸۷
۰۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۹
۹۸۳۸ 
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه طی بیانیه‌ای گفت که این اتحادیه از اقدامات اخیر چین در هنگ‌کنگ عمیقا نگران است.

خبرگزاری فارس: «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه طی بیانیه‌ای به تحولات اخیر در هنگ‌کنگ واکنش نشان داد.

وی در این بیانیه که به نام اتحادیه اروپا صادر شده، گفت: «اتحادیه اروپا نگرانی عمیق خود را از گام‌هایی که توسط چین در تاریخ 28 مه اتخاذ شده ابراز می‌دارد. این گام‌ها با تعهدات بین‌المللی چین و همچنین قوانین اولیه هنگ‌کنگ تطابق ندارد.»

بورل در ادامه اضافه کرد: «این موضوع به طور جدی اصول "یک کشور، دو سیستم" و خودمختاری دولت منطقه هنگ‌کنگ را با خطر مواجه می‌کند. روابط اتحادیه اروپا با چین بر اساس احترام و اعتماد متقابل است.»

ابراز نگرانی اتحادیه اروپا از اقدام چین در هنگ‌کنگ

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود: «این تصمیم سوال‌ها درباره تعهدات بین‌المللی چین را افزایش می‌دهد و این موضوع را در مذاکرات مستمر خود با چین مطرح خواهیم کرد.»

پنجشنبه گذشته مجمع خلق چین قطعنامه امنیت ملی هنگ‌ کنگ را با هدف تقویت امنیت این منطقه به تصویب درآورد که طبق آن، کمیته کنگره خلق ملی مسئولیت تدوین لایحه‌ای در خصوص امنیت هنگ کنگ را برعهده خواهد داشت.

سیاست «یک کشور، دو سیستم» یا سیاست «چین واحد» از سال ۱۹۷۹ تا به امروز موضع رسمی دولت‌های جمهوری‌خواه و دموکرات بوده و طبق آن واشنگتن هنگ‌کنگ و تایوان را بخشی از سرزمین اصلی چین می‌داند اما آمریکا در عمل طی سال‌های اخیر با اقداماتی از قبیل فروش تسلیحات پایبندی کامل به این سیاست نشان نداده است.

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج