علت اصلی قتل رومینا را کجا بیابیم؟
۱۰۰۲۲۱۸
۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۰
۹۱۸۳ 
«شیوا پروایی» دکترای جامعه‌شناسی دانشگاه تهران می‌گوید: قتل رومینا محصول عواملی چندگانه است. آنچه برای تحلیل این قتل اهمیت دارد بررسی بستر و عوامل زمینه‌ساز آن است. ناموس‌پرستی و جریحه‌دار شدن غیرت مردانگی پدر زیر ساطور فشار‌های فرهنگی و اجتماعی از جمله این عوامل زمینه‌ساز به شمار می‎آید.

خبرگزاری ایرنا : «شیوا پروایی» دکترای جامعه‌شناسی دانشگاه تهران می‌گوید: قتل رومینا محصول عواملی چندگانه‌ است. آنچه برای تحلیل این قتل اهمیت دارد بررسی بستر و عوامل زمینه‌ساز آن است. ناموس‌پرستی و جریحه‌دار شدن غیرت مردانگی پدر زیر ساطور فشارهای فرهنگی و اجتماعی از جمله این عوامل زمینه‌ساز به شمار می‎آید.

«این نوشتار را کسی می نویسد که خود، فرزند تالش است. در آن فرهنگ زیسته است و آن را خوب می شناسد. فرزند آن خطه است و دوران کودکی، نوجوانی و جوانی اش را در آن خطه گذرانده و با زیر و بم آن فرهنگ زیسته و دردهای آنها را چشیده است».

فرار دختران در فرهنگ تالشی‌ها یک سنت دیرین است. فرار یک پدیده فرانسلی است که طی چند دهه اخیر در نسل‌های مختلف تداوم داشته است؛ نه فقط در بین دختران نسل گذشته یعنی نسل مادربزرگان، مادران و خواهران ما، بلکه حتی در بین دختران دهه هفتادی و امروز در بین رومیناهای دهه هشتادی نیز فرار از خانه به قصد ازدواج دیده می‌شود. چرا این سنت دیرین همچنان تداوم دارد، جای سوال است! بنظر می‌رسد تداوم آن برمی‌گردد به کارکردهای آن در یک جامعه و فرهنگ سنتی.

می‌توان گفت فرار دختران برای خودشان و خانواده‌هایشان یک بازی برد و باخت است. دختران با عمل فرار می‌توانند از اقتدار پدر و خانواده پدری بکاهند و با ایجاد فشار به تصمیم فردی خود نائل شوند اما نباید فراموش کرد که با این تصمیم، قدرت چانه‌­زنی آن‌ها از همان اوایل شروع زندگی متأهلی کاهش می‌یابد.

دختران و پسرانی که فرار می‌کنند درواقع از ناموسپرستی به نفع خود بهره می‌برند چرا که سعی دارند با جریحه­‌دار کردن آبرو و غیرت پدر و دیگر مردان خانواده به هدف خود برسند. در اقدام فرار، پدر اقتدار خود را از دست رفته می‌بیند و درنهایت به خاطر حفظ آبروی خانوادگی است که مجوز ازدواج می‌دهد.

فرار دختران برای خانواده‌ها نیز دارای کارکرد است؛ باورش سخت است اما هستند خانواده‌هایی که در این بحران­‌های اقتصادی و تورم‌ها و ابرتورم‌ها از فرار دختران خود خوشحال می‌شوند! چرا که این سبک از ازدواج یکی از کم‌هزینه‌ترین و سهل‌گیرانه­‌ترین نوع ازدواج است. در خانواده­‌هایی که در کشاکش این تلاطم‌های اقتصادی، توان خرید جهیزیه، توانایی تأمین مسکن، قدرت برگزاری مراسم عروسی، خرید طلا و دیگر انتظارات مرتبط با ازدواج را ندارند، این سبک از ازدواج‌ها همچنان طرفداران زیادی دارد.

جامعه­‌ای که اقتصاد بخش زیادی از خانواده‌های آن بر کارگری روزمرد متکی است، هر روز در شغلی بدون هر گونه امنیت شغلی و تضمین سال­‌های پیری یعنی بیمه بازنشستگی. اگر در گذشته به دامداری و کشاورزی می­‌پرداختند، امروز کم‌­آبی به آنجا هم رسیده و کارگری غلبه یافته است.

برخی دام­‌های خود را فروخته‌اند، از جنگل‌ها و ییلاق‌ها به روستاهای اطراف شهر آمده‌اند و در باغ‌های کیوی که روزی شالیزارهای برنج بود، کار می‌کنند. در انبارها و سردخانه‌هایی که به تازگی تاسیس شده است مشغول شده‌اند و به صورت روزمرد کسب معاش می‌کنند. در چنین جامعه‌ای، این سبک از ازدواج‌ها دارای کارکرد است.

کارکردها و مزایای فرار به قصد ازدواج است که تداوم این سنت را موجب می‌شود. فرار هم برای پسر و خانواده پسر و هم برای دختر و خانواده پسر دارای کارکرد است اما در این میان بنظر می‌رسد که در یک جامعه سنتی و توأم با ایدئولوژی‌های جنسیتی و فرهنگ مردسالاری، باخت‌های آن برای دختران و خانواده‌هایشان بیشتر است چرا که دختران با عمل فرار، غیرت و آبروی خانوادگی خود را نشانه می‌روند که پیامدهای آن می‌تواند تا سالیان سال در مسیر زندگی‌شان حضور داشته باشد.

در فاجعه قتل رومینا، رابطه‌ای شکل گرفته و فراری به قصد ازدواج رخ داده درحالی که پدر خانواده، مخالف این ازدواج است. پدر از سویی، قدرت و اقتدار خود را از دست رفته می‌بیند اما از سوی دیگر از جانب اقوام نزدیک و دور و حتی همسایگان، برچسب بی­‌آبرویی و بی‌غیرتی می‌خورد. او از این برچسب‌ها می‌هراسد و تلاش می‌کند تا از آبروی خانوادگی خود پاسداری کند. او با سر بریدن دختر می‌خواهد داغ ننگ آبروریزی و بی‌غیرتی را ا­ز خود و خانواده‌اش بزداید چرا که در این جامعه غیرت، ناموس و آبرو ستایش می‌شود و همین ناموس­‌پرستی جوامع سنتی موجب می‌شود هر گونه هنجارشکنی از سوی فرد، مستوجب گناه و مجازات باشد.

و اما ریشه این قتل کجاست؟

می‌دانیم که قتل رومینا محصول عوامل چندگانه‌­ای است. باید توجه داشت که این قتل در چه بستری اتفاق افتاده است؛ فهم علل زمینه‌ای بسترساز بسیار مهم است. ابتدا باید این جامعه را شناخت. در نوشتارهای قبلی سعی کردم در این باره صحبت کنم و اطلاعات میدانی از فرهنگ فرار و کودک­همسری روایت کنم.

تحقیقات میدانی حکایت‌گر آن است که در این جامعه، فرار دختران به قصد ازدواج و کودک­‌همسری، پدیده‌ای رایج و مساله‌ای تقریباً حل­‌شده‌است؛ اما در این میان، چیزی که قتل رومینا را آفریده، جریحه‌دار شدن غیرت مردانگی پدر زیر ساطور فشارهای فرهنگی و اجتماعی است؛ یعنی ورود عکس‌ها و فیلم‌های رومینا در شبکه­‌های اجتماعی مجازی و واکنش جامعه محلی و فشارهای خانوادگی و اجتماعی تحمیلی بر پدر خانواده؛ اقدامی که گفته می‌شود از سوی بهمن صورت گرفته است. پدر توان تصور حضور عکس‌ها و فیلم‌های ناموس خود در معرض تماشای عمومی را ندارد.

بهمن با این اقدام می‌خواهد پدر را مجدداً تحت فشار قرار دهد تا مجوز ازدواج‌شان صادر شود؛ باز بهمن به تکنیک ناموس‌پرستی توسل می‌کند بلکه موفق شود اما پدر تصمیم می‌گیرد ناموسش را حذف کند چون احساس می‌کند توان مراقبت از ناموسش را ندارد و تنها با حذف او می‌تواند از ناموس خود پاسداری کند.

چه می‌دانیم هنوز روشن نشده است شاید بهمن نیز به نام آبرو و ناموس، رومینای کودک را دچار ترس هولناکی کرده است. در این دیار، آبرو و ناموس، تکنیک برجسته‌ای برای ایجاد فشار است که گاه پسران عاشق به مثابه حربه فشار از آن بهره می­‌برند.

اما آیا برای پدر راه دیگری وجود نداشت؟ آیا به شکل­‌های دیگری نمی‌توانست غیرت خود را نشان دهد؟ قبلاً در این باره گفته‌ام که او محصول همین فرهنگ و جامعه‌ای است که در آن زیسته است. او در این فرهنگ جز این راه، چیز دیگری نیاموخته است. او غیرت مردانگی را این­گونه آموخته است! یادمان باشد این­گونه قتل‌ها (قتل‌های ناموسی) یک پدیده فردی نیست، بلکه یک پدیده اجتماعی و فرهنگی است که شناسایی ریشه‌های اجتماعی و فرهنگی این پدیده نیازمند تحلیل‌های چند بعدی است.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 17
در انتظار بررسی:18
Iran, Islamic Republic of
19:35 - 1399/03/15
تمومش کنید تو رو خدا رومینا رومینا الان اون سرباز بدبختی که بدون پدر و مادر تو بهزییستی بزرگ شده و تو درگیری با قاچاقچیان کشته شد مهمتره یا رومینا و باباش ؟ اون و حتی تو اخبار داغ نذاشتید n تا خبر از رومینا و باباش گذاشتید
Iran, Islamic Republic of
19:46 - 1399/03/15
داس گشت ارشاد رو گردن ماست بخاطر نوع لباس پوشیدنمون
شماها کجا
دنیای مدرن کجا
Iran, Islamic Republic of
19:47 - 1399/03/15
خانواده رومینا از استان اردبیل مهاجرت کرده بودن گیلان دلیل مهاجرت ترکها به گیلان و قزوین و همدان و شمال اراک اینه که اونجاها رو آذرباییجان جنوبی میدونن دلیل تمایل دختران ترک به ازدواج در سنین پایین هم فشارهای خانوادگیشون هست با ازدواج احساس میکنن به نوعی از آزادی رسیدن
Iran, Islamic Republic of
19:48 - 1399/03/15
اینجور نباید میشداه اه
Iran, Islamic Republic of
19:50 - 1399/03/15
واقعا نقد عالی بود
Iran, Islamic Republic of
19:53 - 1399/03/15
درود وخسته نباشی به نویسنده متن اما راه حل را ذکر میکردی شاید برای من وامثال من که دهه چهل یا پنجاه هستم هنور جا نیفتاده
Iran, Islamic Republic of
20:09 - 1399/03/15
مقصر اصلی بهمن که بارها پدر رومینا رو تحریک کرده .امیدوارم که مجازات شه
Iran, Islamic Republic of
20:17 - 1399/03/15
این به اصطلاح استاد دانشگاه که احتمالا از ترکهای تهرانه هنوز نمیدونه رومینا اصلا تالشی نبود ترک اردبیلی بود آمار دختران فراری ترک مقیم تالش و به تالشیها نسبت ندید این تاکید دروغینتون بر تالشی بودنش برای چیه میترسید ترکها ناراحت بشن چرا تالشها رو میکوبید نیست تجزیه طلب نیستن ترکهای مقیم تالش همه جوره هم هواشون و دارید
پاسخ ها
دختر ترک
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
من با افتخار میگم که یه دختر ترکم اگر بگن که رومینا یه اردبیلی بوده اصن ناراحت نمیشیم چون ما پوس کلفت تر از این حرفاییم چون هرکسی وقتی سوژه ای پیدا نمیکنع زوم میکنه رو ما
Iran, Islamic Republic of
20:30 - 1399/03/15
خانواده رومینا و عموهاش میگن ما ترک اردبیلی هستیم ایشون از تهران تشخیص داد تالشی بوده و پدیده فرار رو هم به دختران تالشی نسبت داده اصلنم معلوم نیست ایشون ترکن
Russian Federation
20:44 - 1399/03/15
خانم جامعه شناس زیر پوستی خیلی خوب تالشها رو کوبیدی اما محض اطلاعت عموها و خاله و مادرش گفتن خانواده رومینا مهاجر به تالش بودن بومی تالش نبودن مثل خودت
Iran, Islamic Republic of
20:52 - 1399/03/15
ناموس پرستی ؟
بعد نیست یه نگاه به خانواده ها بندازید تا ببینید پدر خانواده چه رفتارهایی با دخترهاشون دارن
پدر ایرانی در بهترین حالت با فرزند پسرش به مراتب بهتر از فرزند دخترش رفتار میکنه
دختران جامعه اسلامی یک نوع طرد شدگی از پدران خود هم دارن که این ریشه در افراطیون انقلابی داره در زمان انقلاب و پدران اون زمان هنوزم با فرزندان دخترشون .....
این یک دستاورد انقلاب بود برا پدران و دختران !!!!!
Iran, Islamic Republic of
20:52 - 1399/03/15
دربی بندوباری جامعه، اگردخترخانم باآن پوشش نامناسب وچسبان محرک درانزارخودنمایی نکندواگرآقاپسرهم باچشم ناپاک و جرعت شیطانی دنبال ایشان نیافتدومفسده درست نکند انواع قتلها چه قتل دخترتوسط پدروچه قتل شوهربادسیسه همسروچه قتل همسرتوسط شوهروسایراتفاقات ناموسی وبه قولی عاشقانه اتفاق نمی افتدیابسیار نادرخواهدبودواین بستگی به ایمان طرفین وازهمه مهمتربازدارندگی قانون داردکه بایستی متولیان امرانجام وظیفه نمایند.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۶
با مردان چشم چران و هوسران چه کار باید کرد و چطور رفتار کرد؟
Iran, Islamic Republic of
20:55 - 1399/03/15
خیلی خوب بود فقط ای کاش، در جواب به سوال خودش که آیا پدر رومینا، راه دیگری داشت، پاسخ واضح تری می داد. من متوجه نشدم
Iran, Islamic Republic of
19:49 - 1399/03/16
خدا نعلت کنه اون مردکه اشغاله از خدا بی خبر رو بگیرین اعدامش کنین مقصره اصلی اون اشغاله چون اون باعث شد که پدره رومینا تحریک بشه دست به قطل بزنه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج