پاسخ مقام سپاه به شایعات درباره ماهواره نور
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_3
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
لاله زار مال_2
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۰۰۳۵۳۵
۱۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۵
۷۴۸۵
فرمانده فضایی نیروی هوافضای سپاه با بیان اینکه همه زیرسیستم‌های ماهواره نور هم اکنون فعال بوده و ثمردهی این ماهواره شروع شده است، گفت: برنامه داریم تا هفته‌ای یکی دو بار سیگنال‌های ماهواره در کل دنیا و روی همه کشورها پخش شود.

خبرگزاری تسنیم: سوم اردیبهشت ماه سال جاری، نیروی هوافضای سپاه پاسداران اولین ماهواره خود با نام نور را بوسیله ماهواره‌بر قاصد در مدار ۴۲۵ کیلومتری زمین قرار داد.این اتفاق درحالی رخ داد که برخلاف پرتاب‌های گذشته ماهواره در کشور، هیچکس تا زمان انجام عملیات از آن مطلع نشد.

پرتاب این ماهواره به فضا به عنوان اولین ماهواره در حوزه نظامی کشور، بازتاب‌های زیادی در سطح داخلی و بین الملل داشت و البته بسیاری نیز سعی کردند با طرح شبهات مختلف، این دستاورد مهم را زیر سوال ببرند.

سردار علی جعفرآبادی فرمانده فضایی نیروی هوافضای سپاه پاسداران ضمن بیان جزئیات جدید از این پرتاب، به برخی از شبهات طرح شده درخصوص ماهواره نور نیز پاسخ داده است.

بخش هایی از این گفتگو را بخوانید؛

*درخصوص ماهواره‌بر قاصد، شاید مهمترین دستاورد ما این بود که به فناوری موتورهای سوخت جامد با نازل متحرک و بدنه‌های کامپوزیتی سبک دست یافتیم. موتور سلمان اولین بار در ماهواره‌بر قاصد با موفقیت تست شد و این راه را برای رسیدن ما به ماهواره‌برهای بزرگتر، باز می‌کند.موضوع دیگر، مسئله تاکتیکی بودن ماهواره‌بر قاصد بود که آن هم در داخل کشور برای اولین بار رخ داد.

*کشور ما یک کشور پهناور است که به لحاظ ژئوپلتیک در بالای اقیانوس هند قرار گرفته و برای همین، اگر ماهواره‌بر ما تاکتیکی باشد، این امکان را داریم که در هر زاویه مداری که نیاز باشد، پرتاب را انجام دهیم. این امکان در ماهواره‌بر قاصد حاصل شد. یعنی می توانیم از هر گوشه کشور و با هر زاویه‌ای که بخواهیم این کار را صورت دهیم.

*از طرف دیگر، این عملیات زمانی انجام شد که کشور در بحبوحه کرونا قرار داشت و همچنین به دلیل برخی کاستی‌ها در سال‌های قبل و برخی اشکالات فنی در پرتاب‌های گذشته، جامعه فضایی کشور تا حدی دچار یاس و ناامیدی شده بود که شکر خدا، این اتفاق نور امید را تاباند و این شور و شعف و خوشحالی را ما در حجم زیاد تقدیرنامه‌ها، مکاتبات و اظهارات مسئولین و مردم و فعالین جامعه فضایی می‌توانستیم ببینیم.

پاسخ مقام سپاه به شایعات عجیب درباره ماهواره نور

*کلیات قاصد-۲ همین است که موتور مرحله اول آن از سوخت مایع به سوخت جامد تغییر می‌کند و البته بهینه‌سازی و سبک‌سازی‌هایی هم صورت خواهد گرفت تا ماهواره‌های سنگین‌تر با ابعاد بزرگ‌تر را در ارتفاع مداری بزرگ‌تر قرار دهد.

** ماهواره نور یک ماهواره کاملا ایرانی است

*{در پاسخ به این سوال که بیش از ۳۵ روز از پرتاب ماهواره نور و استقرار آن در مدار می‌گذرد. در این مدت افراد مختلفی از کارشناسان و تحلیلگران گرفته تا حتی برخی مقامات آمریکایی درباره آن صحبت کردند و یک سری شبهات هم در خصوص این ماهواره مطرح شده است. بفرمایید در این ۳۵ روز بر ماهواره نور در فضا چه گذشت و الان این ماهواره در چه وضعیتی قرار دارد؟}: همیشه وقتی یک ماهواره به فضا پرتاب می‌شود، در همه جای دنیا اینطور است که یک زمانی برای پایداری و تثبیت ماهواره در مدار در نظر گرفته می‌شود. این مرحله در روزهای اول پرتاب نور هنوز صورت نگرفته بود و همین مسئله یک سری شایعات را بوجود آورد. این اتفاق الان افتاده است. شایعه دیگری که مطرح کردند این بود که ماهواره اصلا ایرانی نیست. شما نگاه کنید آمریکایی‌ها به شدت رصد می‌کنند که حتی دارو هم برای مصارف درمانی یک سری بیماری‌های خاص وارد کشور ما نشود. حالا چطور امکان دارد ماهواره با این فناوری بالا از آمریکا بیاید، وارد ایران شود و آمریکایی‌ها هم متوجه نشوند؟ این حرف‌ها از روی شیطنت و عصبانیت زده می‌شود.

*من این را خدمت شما عرض کنم که اگر امکان خرید و فراهم کردن ماهواره از بیرون کشور وجود داشت، ما امروز صاحب ماهواره بومی نبودیم. درواقع این تحریم‌ها موجب شد تا ما دستمان را روی زانوی خودمان بگذاریم و من با افتخار اعلام می‌کنم که ماهواره نور یک ماهواره کاملا بومی و ایرانی است.

** هفته‌ای دو بار سیگنال‌های ماهواره را در کل دنیا پخش می‌کنیم

* {در پاسخ به این سوال که یک شبهه دیگر، درخصوص دریافت سیگنال از ماهواره نور بود. برخی اعلام کردند که این ماهواره دیگر سیگنال از خودش ارسال نمی‌کند و این را به معنای تمام شدن عمر آن و از کار افتادن ماهواره عنوان کردند.}: در روزهای اول، برای احتیاط، سیگنال‌های کمکی و فرعی ماهواره در همه جای دنیا روشن بود و همه می توانستند آن را دریافت کنند ولی بعدا برای اینکه در مصرف توان صرفه جویی کنیم این را محدود کردیم به بالای سر کشور خودمان که بعد شایعه شد که ماهواره زنده نیست و عمرش تمام شده است.الان هم برنامه داریم تا هفته‌ای یکی دو بار سیگنال‌های ماهواره در کل دنیا و روی همه کشورها پخش شود.

*موضوع دیگر این بود که گفتند این ماهواره در واقع یک جسم غلتان و چرخان است و به لحاظ عملیاتی، کارآیی ندارد. خب این ماهواره الان در معرض دید است و پایدارسازی انجام شده و برخی هم که این حرف‌ها رو می‌زدند کم کم عقب نشینی کردند و برخی حتی توئیت‌هایشان را هم پاک کردند. شما مطمئن باشید این شبهه‌سازی‌ها توقف نمی‌شود و هرچه موفقیت بیشتر باشد، اینها به لحاظ عملیات روانی حرف‌های بیشتری می‌زنند. خب اگر این طور بود و ماهواره نور ارزشی نداشت، اینهمه باعث عصبانیت مقامات آمریکایی نمی‌شد و اینهمه به آن واکنش نشان نمی‌دادند که حتی گفتند پرونده این موضوع را به شورای امنیت می‌برند. حقیقت این است که وقتی آنها در مقابل یک واقعیت انکارناپذیر قرار می‌گیرند، قرارگاه عملیات روانی‌شان فعال می‌شود.

** ثمردهی ماهواره نور شروع شده است

* در همین چند روز اخیر که نفتکش‌های ما به سمت ونزوئلا حرکت کردند، در پهنه اقیانوس اطلس که طبیعتا دسترسی سخت‌تر می شود، رصد موقعیت این نفتکش‌ها و وضعیت اطراف آنها در دستور کار ماهواره نور بود که انجام شد.

*در کنار این کارهای عملیاتی، ماهواره نور امروز برای ما عملا به یک آزمایشگاه واقعی فضایی تبدیل شده و متخصصان ما روزانه پارامترهای مختلف از محیط فضا مثل میدان‌های الکترومغناطیسی زمین، تغییرات دمایی با توجه به زاویه خورشید و فواصل روز و شب، مکانیزم‌های کنترل‌های حرارت داخل ماهواره، الگوریتم‌های هدایت کنترل ماهواره، بحث‌های پنل‌های خورشیدی و میزان توانی که می‌توانند در ساعات مختلف تامین کنند را ارزیابی کرده و الگوریتم‌های مختلف را تست می‌کنند.اینها مثل آزمایشگاهی است که در یک محیط واقعی فضایی قرار گرفته و این دستاوردها حتما در طراحی بهینه ماهواره‌های بعدی نیز استفاده خواهد و ما هم در آینده تا جایی که به ماموریت ماهواره لطمه نزند، این تجربیات را مکتوب کرده و در اختیار جامعه فضایی قرار می‌دهیم.من در یک کلام خدمت شما عرض می کنم که ماهواره نور برای ما تبدیل به نماد «ما می‌توانیم» و اعتماد به نفس جوانان این مملکت شده است. این ماهواره همین الان زنده است و عملیات ثمردهی خودش را شروع کرده است.

*{در پاسخ به این سوال که عمر ماهواره نور چقدر است؟}: عرض کردم که عمر مداری در این ارتفاع، بین ۱.۵ تا ۲.۵ سال است و البته موضوعات دیگر مثل عمر الکترونیکی و زیرسیستم‌ها هم مطرح است که خوشبختانه تا امروز هیچ مشکلی وجود نداشته و همه زیرسیسیتم‌ها فعال هستند و امیدواریم این روند تا ۲ سال آینده هم ادامه پیدا کند.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_4
گروه تولیدی نیلوفر_2
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر نائبی_2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
اورانوس_فوترموبایل2
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
آیلین_فوتر کاشت ابرو
رستوران باغ بهشت _فوتر
روشا فارمسی_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
کلینیک النا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی نوین_فوتر
پارسیان طب - فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
شفا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
تنورستان_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
فنی آتل_فوتر
آیلین_تزریق چربی
روانشناسی مرهم_ فوتر
اورانوس_فوتر2