چه کسانی کاندیدای احتمالی ۱۴۰۰ هستند؟
۱۰۰۳۸۷۶
۲۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۴
۷۹۹۵
حدود یک سال تا سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده و نام نفرات زیادی در مسیر پاستور قرار گرفته است.

باشگاه خبرنگاران جوان: حدود یک سال تا سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده و نام نفرات زیادی در مسیر پاستور قرار گرفته است.

تقریبا یک سال تا برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۴۰۰ مانده است و بازار پیش بینی‌ها درباره نفرات حاضر در این انتخابات بسیار داغ است. گزینه‌های شناخته شده زیادی در بین گزینه‌های مطرح شده وجود دارد که هر کدام در نوع خود محل بحث و بررسی هستند.

اما نکته‌ای که در بین گزینه‌های مطرح شده وجود دارد، حضور اغلب چهره‌های تازه کار و جدید در رقابت برای رسیدن به پاستور است؛ چهره‌هایی که شاید فعالیت سیاسی خوب و قابل قبولی داشته باشند، ولی برای نخستین بار است که از حضور آنان در انتخابات ریاست جمهوری صحبت می‌شود. در این گزارش به برخی از گزینه‌های احتمالی که در این روزها حضورشان در بین نامزدهای ریاست جمهوری پیش بینی می‌شود را به همراه سوابق آنان بررسی می‌کنیم.

علی لاریجانی

علی لاریجانی یکی از گزینه‌هایی است که عزمش برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ از همان روزهایی که برای انتخابات مجلس یازدهم ثبت نام نکرد مشخص شد.

او که این روزها گمانه زنی‌های زیادی در خصوص حضورش در هر منصب دیگری مطرح می‌شود و گفته شده به شورای عالی امنیت ملی یا دانشگاه می‌رود، امروز نامش به عنوان یکی از گزینه‌ها با احتمال بالا برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری مطرح می‌شود.

رئیس سابق مجلس شورای اسلامی که سابقه سه دوره ریاست مجلس را در کارنامه سیاسی خود دارد، در نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در سال ۸۴ به عنوان یکی از نمایندگان جریان اصولگرا شرکت کرد.

علی مطهری

حضور یا عدم حضور علی مطهری در انتخابات سال آینده هنوز رد نشده است و او در پاسخ به اینکه آیا در انتخابات شرکت خواهد کرد یا خیر گفت: بستگی به شرایط دارد؛ اگر احساس کنم که باید بیایم و در صورت آمدن رای خواهم داشت ممکن است در انتخابات حضور پیدا کنم.

محمدجواد ظریف

شاید تا قبل از تصدی پست وزارت خارجه، نام زیادی از او در رسانه‌ها برده نمی‌شد و چهره‌ای ناشناخته بود. اما پس از رسیدن به سمت وزیر خارجه، در سال‌های اخیر توانست با عملکردی که از خود به جای گذاشت، به یکی از مهره‌های کلیدی دولت‌های یازدهم و دوازدهم تبدیل شود و محبوبیت زیادی در بین مردم پیدا کند.

ظریف پیش از رسیدن به وزارت خارجه در سال ۹۲، در سال‌های ۷۱ تا ۸۱ به عنوان معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت خارجه در دولت‌های خاتمی و هاشمی رفسنجانی فعالیت می‌کرد و پس از آن در سال ۸۱ به عنوان سفیر دائم ایران در سازمان ملل انتخاب شد و تا سال ۸۶ در این سمت مشغول فعالیت بود.

اگرچه او چندی پیش اعلام کرده بود عضو هیچ گروه و جناح خاصی نیست، ولی به گفته علی صوفی، دبیرکل حزب پیشرو اصلاحات، گرایشات سیاسی محمدجواد ظریف اصلاح طلبانه محسوب می‌شود و اگر نگوییم اصلی‌ترین گزینه، پیش بینی می‌شود به عنوان یکی از گزینه‌های اصلی برای جناح اصلاح طلب وارد میدان انتخابات خواهد شد.

محمود احمدی‌نژاد

خبر حضور احمدی نژاد در انتخابات ۱۴۰۰ به قدری در روزهای اخیر سر و صدا کرد که تقریبا باید منتظر رئیس دولت‌های نهم و دهم در این انتخابات باشیم.

اگر چه برخی اقدامات محمود احمدی نژاد در سال‌های اخیر او را تا حدی به حاشیه برده است، ولی خدمات او در دولت‌های نهم و دهم هنوز از یادها نرفته است و او هنوز از محبوبیت زیادی در بین مردم برخوردار است و در صورت تصمیم به حضور در انتخابات ریاست جمهوری می‌تواند تا حد زیادی برای رقبای خود خطر آفرین باشد.

اسحاق جهانگیری

معاون اول رئیس جمهور در این سال‌ها یکی از نفراتی است که نامش در بین گزینه‌های ورود به انتخابات ریاست جمهوری در بین اصلاح طلبان مطرح می‌شود. او که در انتخابات سال ۹۶ حضور پیدا کرده بود و با اقبال خوب مردم مواجه شد، پیش بینی می‌شود در انتخابات ۱۴۰۰ حاضر شود.

سعید جلیلی

دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی از دیگر نفراتی است که گمانه‌های زیادی در خصوص حضورش در رقابت‌های ریاست جمهوری ۱۴۰۰ وجود دارد. سعید جلیلی که هم اکنون عضو حقیقی مجمع تشخیص مصلحت نظام است، در سال ۹۲ در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرد و با کسب حدود ۴ میلیون رای بعد از حسن روحانی و محمدباقر قالیباف قرار گرفت.

پیشنهاد تشکیل دولت در سایه یکی از برنامه‌هایی بود که سعید جلیلی بعد از انتخابات‌های ۹۲ و ۹۶ مطرح کرد و مورد توجه قرار نگرفت، ولی اخبار فعالیت‌های آن جسته و گریخته منتشر می‌شود.

محمدرضا عارف

رئیس فراکسیون امید در مجلس دهم و رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان از دیگر گزینه‌هایی است که برخی اصلاح طلبان این روزها از او برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده یاد می‌کنند و شرکت نکردنش برای حضور در مجلس یازدهم، این گمانه زنی‌ها را تقویت کرد.

عملکرد ضعیف عارف در مجلس و شورای عالی سیاست‌گذاری به قدری در کاهش جایگاه اجتماعی و حزبی او نقش داشتند که حضور او در انتخابات ۱۴۰۰ نمی‌تواند خطر جدی برای سایر نامزدها محسوب شود و احتمالا او به عنوان یک نامزد پوششی وارد این عرصه خواهد شد.

مهرداد بذرپاش

این چهره جوان‌ترین شخصیت اصولگرایی است که پیش بینی می‌شود برای شرکت در انتخابات ۱۴۰۰ اقدام کند. او که در سال ۹۶ هم در بین ۵ نامزد نهایی جبهه مردمی نیروهای انقلاب (جمنا) برای ریاست جمهوری قرار داشت، از نام نویسی در این انتخابات انصراف داد. در سوابق مهرداد بذرپاش، مدیرعاملی خودروسازی سایپا، ریاست سازمان ملی جوانان و نمایندگی مردم تهران در مجلس نهم به چشم می‌خورد.

سورنا ستاری

نام بردن از مهرداد بذرپاش بدون قرار گرفتن سورنا ستاری در فهرست گزینه‌های احتمالی شرکت در انتخابات ریاست جمهوری، حرارت را از رقابت‌های انتخاباتی خواهد گرفت.

او که این روزها سرگرم معاونت علمی ریاست جمهوری است، در میان چهره‌های جدید یکی از اصلی‌ترین گزینه‌های اصلاح طلبان محسوب می‌شود.عملکرد چشمگیر ستاری در حمایت از استارتاپ‌ها و مخالفت هایش با اقتصاد نفتی تا حد زیادی توانست او را در مجامع سیاسی و علمی بالا بکشد تا جایی که یکی از گزینه‌های اصلی وزارت علوم در دولت دوازدهم به شمار می‌رفت.

به نظر می‌رسد سورنا ستاری می‌تواند به عنوان یک چهره تکنوکرات در میان اصلاح طلبان، رقابت جذابی را در کنار مهرداد بذرپاش به عنوان چهره تکنوکرات اصولگرایان برای رسیدن به پاستور رقم بزنند.

پرویز فتاح

سید پرویز فتاح هم یکی از گزینه‌هایی است که نامش در بین گزینه‌های احتمالی اصولگرایان برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ دیده می‌شود و این اتفاق برای او دور از ذهن تلقی نمی‌شود. مدتی پیش فتاح در پاسخ به سوالی درباره حضورش در انتخابات ریاست جمهوری گفته بود: سعی می‌کنم در همین سنگر پاسداری کنم و اگر همین مسئولیت را به خوبی انجام دهم خدا را شکر خواهم کرد.

جواب فتاح به قدری مبهم بود که هنوز نمی‌توان درباره تصمیم او برای حضور یا عدم حضورش در این انتخابات نظر قطعی داد.

محمدجواد آذری جهرمی

زمزمه‌های قصد وزیر جوان این روزهای دولت دوازدهم، در حالی که حسابی سرگرم فضای مجازی و حضور در شبکه‌های اجتماعی است، به گوش می‌رسد و اخبار ضد و نقیضی از تصمیم او برای حضور انتخابات ریاست جمهوری می‌دهند.

اگر چه برخی رسانه‌ها از آذری جهرمی به عنوان نسخه ایرانی امانوئل مکرون نام برده اند، اما نجات نیا دستیار ویژه وزیر جوان در وزارت ارتباطات چندی پیش در این خصوص گفت: وزیر ارتباطات کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ را به طور کلی رد می‌کند. در هر صورت محمدجواد آذری جهرمی که تا به امروز از جناح خود صحبتی به میان نیاورده است، اما در صورت حضور در انتخابات ریاست جمهوری می‌تواند گزینه مناسبی برای اعتدالگرایان و جریان مستقل باشد.

اسامی نام برده شده در گزارش بالا محتمل‌ترین گزینه‌ها برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری هستند و برخی رسانه‌ها از گزینه‌های دیگری هم برای حضور در این انتخابات نام برده اند که در بین این اسامی، نام نفراتی مانند محسن هاشمی، عزت الله ضرغامی، عبدالناصر همتی، محمدباقر نوبخت، حسین دهقان، محمدرضا باهنر، مسعود پزشکیان، محسن رضایی و علی شمخانی هم به چشم می‌خورد.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 58
در انتظار بررسی:6
Iran, Islamic Republic of
18:06 - 1399/03/20
آیا انتخابات 1400 وجود خواهد داشت ؟؟؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
امیدوارم به انجا نکشد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۱
احمدی نژاد ، پرویز فتاح
Iran, Islamic Republic of
18:06 - 1399/03/20
فکر کن که ما رای بدیم
پشت گوشت رو دو دیدی رای دادن ما رو هم دیدی
Iran, Islamic Republic of
18:08 - 1399/03/20
این اسامی که من دیدم هیچ توانایی برای اداره کشور ندارن
Iran, Islamic Republic of
18:09 - 1399/03/20
نوبخت اگه بیاد خیلی خوبه .فکرکنم خانوادش هم بهش رای ندند .از بس دروغگو تشریف داره
Iran, Islamic Republic of
18:10 - 1399/03/20
فقط فقط فقط فقط احمدی نژاد همه دیگر بروند کنا هیچ کس مثل او فکر مردم نیست
پاسخ ها
آرسام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۱
آره حتی تو آمریکا با این ک زبونشون اسپانیولی محمود رو میشناسن خخخخ
Iran, Islamic Republic of
18:10 - 1399/03/20
فقط اسم منو ننوشتین...!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
18:10 - 1399/03/20
فقط دکترمحموداحمدی نژاد .
Iran, Islamic Republic of
18:18 - 1399/03/20
بهتره اصلاح طلبان نیان ثبت نام.
Iran, Islamic Republic of
18:23 - 1399/03/20
فقط سعید جلیلی .. و دیگر هیچ
Iran, Islamic Republic of
18:24 - 1399/03/20
جهرمی وظریف وستاری با کلاس وشعور انند
United Arab Emirates
18:30 - 1399/03/20
اینا ک همشون رو هم ی ادم درست و حسابی نمیشن
Iran, Islamic Republic of
18:32 - 1399/03/20
تشنگان قدرت را ببین انگار پول های نجومی که از درامد های کشور نصیبشون شده هنوز کمه بعد من بازنشسته ساده تامین اجتماعی هر روز باید گوشم به رادیو باشه تا ببینم چقدر چندر غاز اضافه میشه همین که خرشون از پل عبور کرد تمام وعده ها کشک میشن ومن ساده ساعت ها باید بایستم تو صف تا نوبتم بشه رای بدم اما هیچ کس در فکر من نیست
France
18:33 - 1399/03/20
زیاد فرقی نمیکنه کی بشه..به هر حال یکی شون تدارکاتچی آینده این مملکت میشه
Iran, Islamic Republic of
18:41 - 1399/03/20
فقط احمدی نژ اد چون واقعا پاچه خوار نیست
Germany
18:46 - 1399/03/20
چقدرم عالی ماشالله یکی از یکی بیشتر به فکر مردم
اصلا لیست و نگاه میکنی خودت میمونی باید به کدوشون رای بدی،آخه مگه داریم لیست به این زیبایی
Iran, Islamic Republic of
18:52 - 1399/03/20
اخه همه اینا جمع بشن خودشون به وجدان و اعمالشون نگاه کنند که چه گلی بر سر این مملکت زده اند که میخان بیان در مقام ریاست جمهوری فعالیت کنند . مملکت و ملت به ادم کار بلد و دست پاک نیاز دارد تا به جناح سیاسی . سیاست تو این چند سال پدرمون را در اورد . ملت نظام را دوست دارد ولی مسسولین بدون عمل را هرگز
Iran, Islamic Republic of
18:53 - 1399/03/20
احمدی نیاز به تبلیغ نداره بالای۲۰م رای داره..
Iran, Islamic Republic of
18:56 - 1399/03/20
فقط مرد بزرگ دکتر محمود احمدی نژاد مردمی نژاد
Iran, Islamic Republic of
19:00 - 1399/03/20
مگه فرقی هم میکنه کی رئیس جمهور بشه؟ همشون به ما ملت ظلم کردن و ما را در تنگناهای معیشتی قرار دادن . به خدا قسم دیگه مهم نیست چه کسی بر ما حکومت کنه . این حرف اکثریت ملت است .
Iran, Islamic Republic of
19:08 - 1399/03/20
اینهائی که نام بردید روی هم دوزار نمی ارزن این یعنی کاهش شدید مشارکت مردم
United Arab Emirates
19:14 - 1399/03/20
چهره های از رده خارج،،،،،
Iran, Islamic Republic of
19:18 - 1399/03/20
برترینها هم چند روزه گیر داده به انتخابات 1400.
مگه واسه مردم مهمه؟ مثلا میخاین با این کارا شور انتخاباتی بوجود بیارین.
Iran, Islamic Republic of
19:21 - 1399/03/20
خداوکیلی همشون خاک پای احمدی نژاد نمیشن.این همه سال توی نظام بودن چه کار کردن؟؟؟؟ احمدی نژاد وقتی توی شهرداری تهرانم بود بسیار مردمی بود.انشالله احمدی نژاد بهش اجازه بدن که بیاد اگرنه صندوقهای رای خالی خواهد ماند
Iran, Islamic Republic of
19:22 - 1399/03/20
انشاء الله هر که شد بپای هم پیر بشن ما که بخیل نیستیم..
Iran, Islamic Republic of
19:23 - 1399/03/20
آخه یکب به این علی مطهری ازخودراضی یادآوری کنه تو اصلادر حد مجلس بودی که الان برای ریاست جمهوری خیز برداشتی،؟ بیش ازاین خودتو خراب و ضایع نکن برادر ...
Iran, Islamic Republic of
19:25 - 1399/03/20
جهرمی یاظریف بهتره جهرمی بشه
Iran, Islamic Republic of
19:33 - 1399/03/20
بموقع معرفی خواهدشد!
Iran, Islamic Republic of
20:15 - 1399/03/20
اسم منم بنویس...
منو يادت رفته بود...
حالا هرکی بشه...
به حال من و تو چه سودی داره...
وظیفه ات رو انجام بده...
Iran, Islamic Republic of
20:17 - 1399/03/20
امیدوارم احمدی نژاد بیاد
حداقل به قشر ضعیف و روستاها رسیدگی میکند
Iran, Islamic Republic of
20:18 - 1399/03/20
فقط احمدی نژاد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
فقط احمدی نژاد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
فقط احمدی نژاد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
فقط احمدی نژاد
Iran, Islamic Republic of
20:29 - 1399/03/20
اولا اکثریت رأی نمیدهند پوما یا جلیلی یا احمدی نژاد رئیس حکومت میشه .
Iran, Islamic Republic of
20:32 - 1399/03/20
اصلاح طلب واصول گراهردوبه زباله دان تاریخ خواهندپیوست،رای بی رای
Iran, Islamic Republic of
20:32 - 1399/03/20
اصلاح طلب واصول گراهردوبه زباله دان تاریخ خواهندپیوست،رای بی رای
Iran, Islamic Republic of
20:52 - 1399/03/20
هیچکدوم بدرد ریاست چمهوری نمیخورند
Iran, Islamic Republic of
20:52 - 1399/03/20
مکه قراره کسی پای صندوق رای بره؟؟
Iran, Islamic Republic of
20:52 - 1399/03/20
مکه قراره کسی پای صندوق رای بره؟؟
Iran, Islamic Republic of
20:55 - 1399/03/20
با کدوم رای و با کدوم پشتوانه مردمی ؟؟؟؟ همون اندازه که به مردم خدمت کردن ، همون اندازه هم رای میارن
Iran, Islamic Republic of
21:20 - 1399/03/20
رای ما محمود احمدی نژاد اگر سنگ جلوی پاش نندازند
Iran, Islamic Republic of
21:45 - 1399/03/20
منویادت رفته که
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
رای مافقط اقای احمدی نژادولی بایدچطواین همه گندکارییهاروجمع کنه خدایا
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۱
توروخدابه این جهانگیری یکی بگه کاندیدانشه که کل ملتوازخنده داغون میکنه
Iran, Islamic Republic of
22:44 - 1399/03/20
اصلی ترین گزینه که احتمال رآی آوردنش زیاد است آقای محسن هاشمی رفسنجانی است، چون مردم از پدرش خاطرات زیادی دارند و خودش هم مرد باغیرت و عمل است
Iran, Islamic Republic of
03:02 - 1399/03/21
یعنی این دولت به جای این چند نفر دیگه هیچ کسی رو نداره بچرخونه حتما باید این چند نفر باشن
Iran, Islamic Republic of
08:09 - 1399/03/21
خدا وکیلی اگر عقل و شعور و درایت و مدیریت همه این کاندیداها را روی هم جمع کنیم بعد با آن می‌توان یک مهد کودک را اداره کرد؟
Iran, Islamic Republic of
08:12 - 1399/03/23
با این همه بدبختی و گرونی قیمت مسکن 10 برابر شده
قیمت خودرو 10 برابر شده مستاجر ها از پس اجازه خانه های شون بر نمیاد
مطمئن باشید مردم 10 درصد در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نخواهد کرد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج