۵ روش برای تربیت تک‌فرزندهای لوس و نُنُر و روی مخ
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
ادیب_1
ادیب_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
ادیب_4
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۰۰۶۲۰۴
۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۸
۵۵۴۰
حتما در این سال‌ها با تک‌فرزندان لوس و نُنُری مواجه شده‌اید که در جمع‌های دوستانه و خانوادگی، همه را عاصی می‌کنند، در این مطلب پنج راهکار برای کنترل رفتارهای غیرقابل تحمل این بچه‌ها پیشنهاد داده‌ایم.

برترین‌ها: حتما در این سال‌ها با تک‌فرزندان لوس و نُنُری مواجه شده‌اید که در جمع‌های دوستانه و خانوادگی، همه را عاصی می‌کنند، در این مطلب پنج راهکار برای کنترل رفتارهای غیرقابل تحمل این بچه‌ها پیشنهاد داده‌ایم.

«تک‌فرزندی خوب است یا بد؟ همه می‌گویند یک بچه دیگر هم داشته باشید. نمی‌دانم چه کنم. می‌گویند این فرزند شما، چون تنهاست مشکل دارد. بعضی‌ها هم می‌گویند شما والدین خودخواهی هستید که فقط به فکر رفاه خودتان هستید. بچه اولتان دارد بزرگ می‌شود، نگذارید فاصله سنی دومی با اولی زیاد شود...» این‌ها حرف‌های پدر و مادر یک فرزند تنهاست؛ یا به عبارتی تک فرزند. امروزه می‌گویند تک‌فرزندی عوارضی دارد و البته امتیازاتی...

درباره تک‌فرزندی دو باور وجود دارد. باور نخست اینکه چند فرزندی بسیار دشوارتر از تک‌فرزندی است. حال آن‌که تک‌فرزندی مشکل‌تر است، چون والدین فقط یک فرصت تکرار نشدنی برای تربیت فرزند خود دارند و باور دوم اینکه تک‌فرزندی بسیار ساده‌تر از چندفرزندی است. به دلیل کمتر بودن هزینه‌ها، نبود اختلاف بین خواهر و برادر‌ها و... حال آن که تک‌فرزندی مشکلات روانی خاص خود را پدید می‌آورد. به هر حال تک‌فرزندی شمشیری دو لبه است که نقاط ضعف و قوت گوناگون دارد.

۵ روش تربیتی برای کودکان تک فرزند

اما امروزه، زندگی ماشینی باعث شده تا زوج‌ها به داشتن تنها یک فرزند در زندگی خود بسنده کنند. این در حالی است که والدین تک‌فرزند همواره احساس گناه می‌کنند، چون بر این باورند که تنها فرزند آن‌ها در طول زندگی خود احساس تنهایی خواهد کرد و به اصطلاح لوس خواهد شد. اما آیا خانواده‌های تک فرزند واقعا دچار مشکل خواهند شد و اگر پاسخ مثبت است چگونه می‌توان این مشکلات را حل کرد. نظر برجسته‌ترین روانشناسان را در این رابطه مرور می‌کنیم.

طبق گزارش مرکز آمار ایران حدود ۳۴ درصد خانواده‌های ایرانی تک‌فرزند هستند. تربیت و بزرگ کردن کودکی که خواهر و برادری ندارد متفاوت‌تر از الباقی کودکان است. باید گفت هر کودک متفاوت است و بدون توجه به تعداد خواهر و برادران، رفتار و رشد می‌کند.

تنهایی

تنهایی برای یک کودک هم خوب است و هم بد. خوب از این جهت که والدین مجبور نیستند محبت و توجه خود را میان فرزندانشان تقسیم کنند و بد به این دلیل که کودک در برقراری ارتباط با دیگران دچار مشکل می‌شود و ممکن است حسود شود. اما برخی دیگر از این کودکان از آن‌جایی که کسی را ندارند تا با او رقابت یا بازی و دعوا کنند و یا دوست و همدمی در منزل ندارند، بنابراین برخی از احساسات را تجربه نمی‌کنند و فرصتی برای کنترل و مدیریت احساساتشان نخواهند داشت.

اما چه باید کرد؟

۱. ثبت نام در فضاهای جمعی

شاید مهدکودک و آمادگی، مکانی است که در آن کودک می‌تواند احساسات نابهنجار را در بازی با کودکان هم‌سن و سال خود تجربه کند(البته این قطعی نیست). کودکان در سنین مهدکودک دوست دارند بیشتر اوقات را با والدین خود سپری کنند به همین دلیل گاه مهدکودک برای آنان ناراحت‌کننده است، اما آن‌ها نیاز دارند در برخورد و صمیمیت با کودکان هم‌سن و سال خود تجربه کسب و احساسات خود را عاقلانه کنند.

تعامل با کودکان دیگر به اشتراک‌گذاری، همدلی و توانایی مقابله با مشکلات و مسائل فردی را زمانی که با هم‌سن و سالانش در یک مکان قرار می‌گیرد می‌آموزد. فعالیت‌های گروهی در مهدکودک و یا کلاس‌های تفریحی و آموزشی در پرورش شخصیت مستقل در کودکان بسیار اهمیت دارد. ثبت‌نام در مهدکودک البته اولویت دوم است و اگر می‌تونید فضاهای خانوادگی را احیا کنید، بر مهدکودک اولویت دارد.

۵ روش تربیتی برای کودکان تک فرزند

۲. تشویق به پیدا کردن دوست

دعوت دوستان كودك به منزل و رفتن به منزل دوستان یا داشتن هم‌بازی‌هایی در همسایگی، از دیگر فرصت‌های مناسب است. هنگامی که کودکان مشغول بازی با دوستان هم‌سن خود هستند ممکن است به رفتارهایی چون مشارکت و ناتوانی در صحبت یا بحث کردن با دیگران برای دفاع از حقوق خود و. . . تمایل داشته باشند، پس والدین باید در این‌باره با تک فرزند خود صحبت کنند.

سعی كنید با بستگان و خانواده‌هایی رفت و آمد داشته باشید كه فرزند همسن فرزند شما دارند. حتی اگر فرزند شما خواهر و برادر نداشته باشد، نزدیک شدن به کودکان فامیل، همسایگان و دوستان خوب می‌تواند همان نوع پیوند را فراهم کند. همچنین پس از این‌كه فرزند شما وارد مدرسه شد ارتباط او با هم‌سن و سال‌هایش را همواره حفظ كنید. 

نکته مهم:

وقتی کودک دیگری در کنار فرزندتان وجود ندارد، نگذارید کودک با بزرگسالان دوست شود. همیشه با قرار دادن حد و مرز لازم از این اتفاق جلوگیری کنید.

۳. آموزش مسئولیت پذیری

هنگامی که ۳ یا ۴ کودک دارید، ممکن است کار‌هایی را تقسیم کنید تا به پایان برسند و اسباب بازی‌ها جمع شوند. با وجود تنها یک کودک در خانه، ممکن است خودتان این کار را انجام دهید و نگذارید کودکتان دست به کاری بزند. مسئولیت‌پذیری یکی از مهم‌ترین آموزش‌هایی است که والدین باید به فرزندشان بیاموزند.

۵ روش تربیتی برای کودکان تک فرزند

۴. کنار گذاشتن توجه بیش از اندازه

بسیاری از والدین به این دلیل که تنها یک فرزند دارند، با توجه‌ها و حساسیت‌های بیش از اندازه محبتشان را به فرزندشان نشان می‌دهند. باید گفت توجه و محبت باید به اندازه باشد و اگر بیش از حد باشد می‌تواند آسیب‌های روحی زیادی را به فرزندتان وارد کند که در بزرگسالی خودش را نشان می‌دهد.

با توجه به اینکه تک فرزند، کانون تمام توجهات و محبت‌های والدین در طول زندگی است به همین دلیل تا زمان ورود به دنیای خارج از خانه همه چیز را بر وفق مراد می‌بیند. اما به محض ورود به این دنیای جدید دچار سرخوردگی می‌شود، چون همه چیز دیگر بر وفق مراد او نخواهد بود.

۵. آزادی دادن به کودک

به‌طور معمول والدینی که یک فرزند دارند، سخت‌گیری‌های زیادی را نیز نسبت به او نشان می‌دهند و آزادی کمتری را به او می‌دهند. آزادی دادن به کودکان در حد و مرز مشخص می‌تواند بسیار مفید باشد و باعث شود تا کودک در آینده بتواند تصمیم‌های درستی برای خودش بگیرد و روش زندگی کردن را به‌خوبی بیاموزد.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 15
در انتظار بررسی:2
Iran, Islamic Republic of
10:09 - 1399/03/31
فقط کمربند چرمی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
):
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
احسنت
بدون نام
United States
۱۴:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
Iran, Islamic Republic of
10:38 - 1399/03/31
ول کنید این مزخرفات رو
اتفاقا تک فرزندا هیچ مشکلی ندارن خیلی هم سالمن فقط ممکنه یکم لوس باشن که این مساله ربطی به تک فرزند بودن یا نبودن نداره و به تربیت والدین مربوط میشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
کاملا موافقم . اتفاقا به نظر من سلامت روحی و روانی و جسمی بیشتری نسبت به چند فرزندا دارن.
Iran, Islamic Republic of
10:43 - 1399/03/31
وقتی فکر میکنم میگم حالا گیریم معجزه شد ازدواج کردم و زن گرفتم.بچه رو دیگه چیکار کنم اونهمه هزینه داره.هزینه مدرسه ابتداییش فقط سالی ۱۲ میلیونه بجز خرج دفتر کتاب و رفت و امد و لباس و خوراکش. دیگه کسی مدرسه دولتیم نمیره که مثل زمان خودمون. واقعا داریم منقرض میشیم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
بیخیال بچه باش چیزی جز دردسر نداره
پول رو برا خودت خرج کن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
چرا کسی مدرسه دولتی نمیره؟؟؟ الکی دنبال قر و فر اضافه اید.. لزومی نداره بچه تونو بذارید مدرسه غیرانتفاعی، اونم با کادر پولکی که اکثرا معلماشون یا بازنشسته اند و حوصله ندارن یا تازه کارن و تجربه ندارن!
همش چشم و هم چشمیه ولاغیر....
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
همينطور بيخيال زن باش اون هم چيزي جز دردسر نداره.
فوقش ميخواي يه ليوان شير بخوري چه نيازي هست گاو بخري؟
Iran, Islamic Republic of
11:01 - 1399/03/31
میشه بفرمایید که کدام خواهر وبرادر باهم آشتی هستند حکومت ما جدایی عمیقی بین خانواده ها انداخت چون مردم بجای خدا وانسانیت رحم ومروت وهم خون بودن فقط پول پرست شدند نمونه هاشو در جنایتها مشاهده میکنید وبچه هایی که تو خونه سه یا چهار فرزند هستند یک لحظه باهم سازش ندارند وتماما آرزو میکنند ایکاش تک فرزند بودند وحتی با پدر ومادر خود بحث میکنند که اینهمه بچه برای چی آوردید والان تک فرزندان خیلی هم راضی وخوشحالند بعضیها حتی برای تک فرزندشون نمیتونند یک دست لباس یا خوردو خوراک یا تحصیل فراهم کنند فروانند نگاه کنید میبینید لطفا به بدبختهای جامعه اضافه نکنید با زیادی جمعیت نمیشود جامعه را شیعه ومدین کرد با رفتارها وکردارها میشود درس خدا شناسی ودین داری وائمه را داد الان جوانان فقط برای اینکه از کشور خارج شوند حاضرند دینشون را عوض کنند یعنی واقعا نمیبینید پس رفتارها درست وصادقانه نبوده اکنون وضع ما اینست
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
اگه مديران و برنامه ريزان مثل شما فكر ميكردند شايد الان ايران يكي از مدرنترين و متدين ترين ممالك مذهبي دنيا بود.
اما افسوس كه مديران و برنامه ريزان از قماش منصوري ها هستند
Iran, Islamic Republic of
12:43 - 1399/03/31
احسن به شما .. من خودم به خاطر بالا کشیده شدن حق ارثم و حماقتی که مرتکب شدم و به مادرم وکالت دادم چندین ساله بایکوت هم شدم . و ارتباطی با خانواده م ندارم. کلا همه چی از عطوفت و مهر و محبت و مادر فرزندی و خواهر برادری از بین رفته.
Iran, Islamic Republic of
16:20 - 1399/03/31
باید مینوشتی فرزند ، دوست من تک فرزنده برای اینکه بعد اون مادرش نتونسته باردار بشه و دختره چه عذابی کشیده طفل معصوم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت هوش و دانش سپهر_1
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
شرکت هوش و دانش سپهر_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
شرکت هوش و دانش سپهر_4
شرکت هوش و دانش سپهر_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
سفیر بار ساقدوش_2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
شفا_فوترموبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
دکتر عارفی - موبایل فوتر
دندانپزشکی تاج _ فوترموبایل2
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر صالحی_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
دندانپزشکی تاج _ فوتر2
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
اورانوس_فوتر2
تدبیرکالا_فوتر
فنی آتل_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
دکتر صالحی_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
ترجمه زندگی_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
تنورستان_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
شفا_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
پارسیان طب - فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
آیلین_تزریق چربی
نیکان فارمدمهر_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر